1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 537317 inlägg · 4133 ämnen

« · 2305990 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gusse: Jag tror att MoDo inte är i form. Det märks framförallt på förstakedjan som inte har samma fart. Modigs i all ära, men även vid tiden när Modigs drog så gjorde egentligen den kedjan mest poäng i PP och var inte samma kraft i fem mot fem. Sedan är det då lätt att dra slutsatsen att det berott på Modigs, men det är nog bara en liten del av det hela. För övrigt tror jag Macmaster kommer att fylla den platsen bättre än Modigs, men det är en annan sak.

Det är en hel månad tills vi kommer till semifinal. Det lät på tränarna som att man har kört väldigt hårt en period nu. Jag ska inte säga träna ned för det är nog inte riktigt sanningen, men man har kört med fokus på att man ska vara väl förberedda till slutspelet. Efter hand kommer man att släppa lite på träningen där det kommer att bli mycket mindre kondition/härta och mycket mer speed i träningarna. Vill minnas att Västervik spelade på tre kedjor i princip mot Timrå och var det enda laget som på riktigt allvar skakade medelpaddorna.

Sedan hade nog matchen blivit helt annorlunda om vi fått första målet när Svenningsson sköt i stolpen. När vi var på väg att klara det tredje boxplayet så slarvade vi och när sedan Svenningsson fick sin utvisning gick nog luften helt ur laget.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Har tänkt lite på HV matchen så här i efterhand.
Kanske söker halmstrån för att fälla HV.
Nu när vi mötte HV så kunde ju egentligen HV spela utan press. Man hade egentligen inte så mycket att förlora. Seriesegern var ju ändå princip klar.

Kanske blir det annat när slutspelet börjar. Inte lika lätt att spela ut när man sedan har allt att förlora och dom andra lagen allt att vinna.

Perfekt med få matcher för MoDo kommande veckor.
Slipa formen, hitta kemi i första femman. Vi kommer iaf inte kunna skylla på slitna spelare med tanke på det lite lugnare schemat.

Fan plötsligt andas jag morgonluft igen.
Ser riktigt mycket fram emot ett slutspel.

Då jävlar..

Sv: Världsläget
Gavelo: Den stora delen och tungdpunkten av vad ryssarna kan erbjuda övriga världen är en del metaller/mineraler, olja och gas.
Jag vill tro att det finns andra marknader som kan erbjuda det istället för Ryssland.

Däremot är dom mycket mer beroende av vad som importeras in i landet från väst.
Landet har gjort sig vana vid mängder med nödvändiga och lyxartiklar som nu bara försvinner ur sortimentet.
Rysk ekonomi kommer ta decenier att återskapa, landet kan gå i konkurs till halvårsskiftet.
Man nämnde häromdagen vad kriget kostar/dag och det var hiskliga summor och jag tror att även dom vill ha ett stopp på detta omgående

Sv: Världsläget
{8839}: Problemet är att trots allt så är världen i många anseenden i behov av att göra affärer med Ryssland, affärer som stärker hela världsekonomin och skapar förutsättningar för människor.
Jag tror att man på något sätt vill kunna ha en relation med Ryssland även när kriget är över och jag tror även Ryssland känner likadant, just därför går inte ryssarna in med full kraft, varken med infanterier, marin eller flyg samtidigt som omvärlden tar det väldigt försiktigt med sina indirekta stöd till Ukraina.

Skulle tex Storbritannien få för sig att gå in med trupper i Ukraina så är ryssen ute därifrån en vecka senare, men det skulle vara starten på ett världskrig och ett sådant vill ingen ha.
Problemet är sjukt komplext och ett snedsteg från någon part kan utlösa en kedjereaktion av krig som leder till ett fullskaligt världskrig i Europa

Sv: Världsläget
{8225}: Att Timrå kanske ramlar ur SHL är överkomligt , men att 40 miljoner Ukrainare skall leva under Ryssland och Putin i all framtid är hemskt pga att ingen hjälper dom med att kriga mot nu världens största hot är ännu värre .
Ursäkta Ukraina !

Sv: MoDo vs HV71 20220304
Dexter : Samtidigt blev Woods klar i augusti, Sam och Folin i juli och Bernhardt i slutet av juni. Utan de spelarna hade laget verkligen varit mellanmjölk, så ingen dumstrut.

Sv: MoDo vs HV71 20220304
{9315}: Jag är överraskad över att vi är ett topplag. Hade väl placerat oss någonstans i mitten inför säsongen. Så dumstrut på för att man såg det här gänget som mellanmjölk i somras. Men samtidigt har förväntningarna höjts under säsongens gång, och jag såg oss länge som ett givet finallag som hade kunnat rubba HV i en final. Någonstans efter att man gjorde sig av med Modigs (jaja, vi behöver inte ta upp det igen) har jag dock börjat tvivla. Jag kan inte längre peka ut var vi står. Löven är på uppgång och Karlskoga är starka. Nu skulle jag nog bli besviken om vi inte tar oss till en final. Med MoDos resurser ska man spela final varje år. Men vi kom ju också från den sämsta säsongen i föreningens historia, så att vi har fått uppleva en så fin grundserie känns fantastiskt och oväntat.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Sputnik: Är man på det humöret så var inte Söderlund puckförare och varken kunde eller ville ta pucken pga offside. Man kan lätt argumentera för att det är en solklar interference, så kanske udda fick vara jämt.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8225}: Haha tror nog de flesta hade svårt att sätta epitet på det ovanliga tilltaget från Söderlund. (Men en holding är väl solklar i min bok trots allt) 😅

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Sputnik: Att krama ben borde ju kunna vara en holding eller kanske interference, men domaren stod ju väldigt illa till, kunde inte se så mycket därifrån :)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo:
(y)

Jag hoppas på något sätt att Malmö drar det kortaste strået och hamnar i HA nästa år,
Ingen vill se Malmö i SHL.
Malmö om något lag är laget som då behöver köpa ihop ett nytt legoknektsoldatlag, ett lag utan klubbkänsla som förhoppningsvis etablerar sig i den nedre halvan permanent i HA :)

Tillbaka med Norrland i SHL!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8225}: Minns ej vad handen var uppe för, dock är den ju rest redan innan denna situation. Men domarn står ju och tittar på helt utan åtgärd med. Men det är klart DIF i SHL till varje pris. 😋

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Sputnik: Nu är jag ju inte den som brukar gnälla på domarna, så gör det inte nu heller. Håller han inte uppe handen för utvisning? Är det Timråspelaren som åker ut?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
jonsson: Det brukar ju diskuteras domare en del här i modoboken(av vissa).
Denna situation är ju rätt komisk, utan åtgärd från domarn.
😂

Sv: MoDo vs HV71 20220304
{9315}: Är otroligt taggad inför slutspelet då det kan gå hur som helst. Hoppas verkligen modo kan ta sig till final och försöka utmana om en plats i shl nästa säsong. Tyvärr känns det som att vi kommer ryka i semin. Mina förväntningar till nästa säsong är dock mycket högre och jag hoppas att det är linköping eller malmö som tar en HA plats nästa säsong. Det ska bli sjukt spännande!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9037}: Är du så jäkla besviken att du ger dig på en Fd Timrå kille ..vi har också dåliga skridsko åkare på baksidan .

Sv: MoDo vs HV71 20220304
{9315}: Jag är mer än nöjd med året. Det har varit vind i seglen sen Karlin/Gradin kom tillbaks även om jag kan tycka att det varit lite väl mycket kryss.
Slutspelet är lurigt. Jag tänker att en finalplats är 'fantastiskt', semi är 'riktigt bra', ut i kvarten är 'pissdåligt'. Det finns liksom inget 'ok' för mig om det inte händer något oförutsett såsom skador på nyckelspelare. Jag tror också mycket på att Karlin (och ledarna runt laget) får ut det bästa av grabbarna nu när det gäller.
Mest spännande just nu är Nordins utveckling. Ska bli riktigt kul att se honom när det bränner till han är ung men jag tycker han har varit häftig på slutet.
Om Letten och McM kommer in i slutspelet så känns vi som ett finallag.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Silly: jag var glad att han lämnande. Ohlsson var kass i allt utom skridskoåkningen men idag åker ju de flesta juniorer ifrån honom så inga skills kvar där.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9037}: jag vill inte pressa dej(för då rínger du säkert BRIS) men vad sa Modigs? Du verkar inte ha koll på grejerna?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9037}:
Ha ha.. Kalla det du det garva..?
Ni var ju skogstokiga ett par veckor.
😁😁😁

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{6870}: när ni säkrat avancemang till SHL så är jag den förste att gratulera 😄

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9037}: Ok, så vad sa han?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
jonsson: Det poängtappet unnar vi timrågogogo!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8225}: det vet ju alla utanför modobubblan men lite kul att ni själva inte har en aning 😀

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9037}: Berätta, vad sa han?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8839}:

Ja, det blir en riktig holmgång, hoppas domarna pallar.

Sv: MoDo vs HV71 20220304
Tarasov: På allmänhetens åkning får man passa sig för alla knattar som är totalt irrationella i hur de åker :p. Alla konståkningsskridskor som plötsligt åker upp i halsnivå och snurrar och har sig. Där får man lära sig att se upp ^^.

Sen är det alltid någon som bestämmer sig för att åka på fel håll för att komma till dörren istället för att ta ett varv extra. Lika roligt varje gång.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Randy Marsh: fråga modigs varför han lämnade 😁

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9037}:

Ja för det är ju målproduktionen som avgör vilka som ska vara kaptener. Det är sedan gammalt.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Silly: Å vi Å****. ..NHL Ahl KHL men är han med .

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Silly: precis som vi garvar åt er värvning av Ohlsson. 2 mål på 3 år och han får A på bröstet. Kämpa på i HA och kör hårt mot HV.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
jonsson: Dä kan ge dig fan på , hur än vi gör så slutändan gå resultaten mot oss ,ibland känns det som nån har läst fan över oss .
Typisk Djurgårdens 1-1 var offside till 99%. T
Tisdag är ödesdagen.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: Fick ont i hela kroppen när jag såg det..

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tunga poängtapp för Tikarna

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
dempa: Ska du inte in igen i Timrå boken och fortsätta smöra? Du kan ju göra något inlägg om kelgrisen Svensson där

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Hur ser fortsättningen ut för J20, hittar ingen tabell.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
JoseGonzales: Smärtsamt att se, ja…

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KRB: Alltså Djurgårdens försvarsspel och då menar jag inte bara försvarsspelet för backarna utan av alla spelare över hela banan är det absolut sämsta jag sett i Shl någonsin, Timrås försvarsspel är mediokert bland backarna men forwards jobbar relativt rätt i positionerna så av den anledningen är dom snäppet bättre, man jag förstår varför Dif ligger sist.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KRB: Någon som såg linjemannens fall? Fick ont i kroppen av att se hans knä..

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Silly:
Timrå tappade två mål direkt i början av 3:e mot djurgården….
Klantigt…

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
dempa: Det var många i Timråboken som garvade åt den värvningen.
Precis som med Salek, Gelinas,

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Robin Ztorken L: apropå slut så trodde man ju Dick Axelsson var det. men ikväll har han gjort Djurgårdens samtliga 3 mål, det senaste på fin passning från Timrås kelgosse Per Svensson..

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9682}: Danielsson var over the hill för fem säsonger sedan.🙈

Sv: MoDo vs HV71 20220304
KB:

Jag hoppas du har rätt, verkligen!
Tyvärr tror jag tvärtom, HV leker hem slutspelet efter visst slit,
och MoDo tappar 8 toppspelare minst, de spelare som har utvecklas bäst under vår grymma ledning…

Oavsett hur spelarna uttalar sig under säsongen så är det den högre ersättningen per månad som styr tyvärr…

Men det går åt rätt håll, nästa år blir vi snäppet starkare!

Hoppas på MoDo i SHL 22/23 (y)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9682}: Jäklar vad svårdömt! Pucken är inne först, han blir delvis inknuffad. Samtidigt är han på målvakten. Fast å andra sidan hade inte målvakten kunnat rädda ändå.

Spännande!

Sv: MoDo vs HV71 20220304
{9315}: Förhoppningar och förväntningar har ju höjts allt eftersom säsongen gått och det är ju ett bra betyg till truppen och ledningen. Jag skulle nog bli besviken om vi tappar topp 3 och om vi inte tar oss till åtminstone en semifinal.

Jag tror fortfarande att ett avancemang är inom räckhåll och att vi har vad som krävs i laget för att fullborda det om allt klaffar.
Känner även att vi har en bra grund att stå på inför en potentiell hockeyallsvensk säsong till hösten, då vi oavsett vad som händer kommer stå där med samma ledning och åtminstone stommen kvar i laget. Satsningen som vi gör känns mer trovärdig än någonsin och det betyder nog mycket när det gäller att locka hit bra spelare.

Sv: MoDo vs HV71 20220304
{9315}: Vi har gjort en väldigt bra säsong, det kan man vara mer än nöjd med. Men eftersom vi är ett topplag så är inte jag nöjd om vi förlorar säsongens sista match. Vi har spelat en säsong för att få vara med nu när det startar , så svårt att vara nöjd om v inte går upp. Man kan vara stolt över säsongen ändå, men inte nöjd med att inte gå upp

Sv: MoDo vs HV71 20220304
{9315}:
Jag är nöjd redan som det är faktiskt, känns som att mkt gjorts bra och att det är en resultat av skicklighet. Lite missnöjd över att vi inte tar förstaplatsen men ok. Sen kan vi mkt väl ryka i en kvart men känner att det förändrar inte prestationen i sig. Tror ändå på semi.

Sv: MoDo vs HV71 20220304
{9315}:

Sett till förväntningarna och vilken säsong vi kom ifrån är topp4 samt semi en succé. Vi har ju ny tränare och i princip ett nytt lag. Med tanke på förhandstipsen här och i media är det ju att överträffa förväntningarna.

Nu när vi vet vad laget kan prestera skulle jag bli väldigt besviken om vi åker i en kvart mot t.ex Mora,AIK, Västerås eller KIK. De lagen ska vi slå ut.

Kan köpa en förlust i semi mot löven, hv, bik för där är det jämnt mellan lagen. Att avancera till semi lär dessutom ge bra påfyllning i kassan.

Tror också att kommande säsonger blir roliga oavsett om vi tar oss upp i år eller nästa. Karlin/Gradin lär ha lärt sig en hel del och får chansen att bygga "sitt" lag. Lägg därtill en bra ekonomi samt att vi har juniorer som är redo för nästa steg.

Det är inte kört ifall vi inte går upp i år.

Missar vi är kanske det bästa att HV går upp och en klubb som LHC åker ur. Då slipper vi ett ekonomiskt starkt lag som HV och kanske får lättare att konkurrera om spelarna.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
jonsson: Hedberg med SH-mål, Danielsson är lite för mycket gubbe...

« · 2305990 · »