{9315}: Med tanke på fjolåret och vad vi kommer ifrån så är säsongen en succé oavsett hur det går i slutspelet. Men med tanke på om vi slutar 2:a i serien och åker direkt i första rundan så blir slutspelet underkänt.
nu är det snart dags för slutspel, vad har ni för tankar om säsongen? hur långt behöver modo gå för att ni ska vara nöjda med säsongen som helhet?
om det blir topp 4 som går till semifinal skulle jag nog vara nöjd med säsongen trots en eventuellt förlust i semi, ändå ganska jämnt mellan alla lagen där. hoppas på mer såklart, men ingen skam att förlora mot varken hv, karlskoga eller löven i en bäst av sju, hv klara favoriter men tror man kan singla slant mellan övriga tre
och jag håller fast vid min övertygelse om att nästa säsong kan bli minst lika rolig även om det inte blir uppflyttning
Jan-Erik : Man har ofta väldigt kort minne när det gäller sånt här. Timrå fick även behålla alla sina spetsspelare från 19/20 till 20/21. Vi fick behålla alla våra talanger och bärande spelare från 18/19 till 19/20. Det är inte omöjligt att bygga en satsning över två år även om det är svårt.
LinkedIn var intressant när det kom och fyllde ett syfte, intressantare diskussioner och poster samt bra sätt att nätverka.
Men nu har det blivit som facebook och Instagram där alla försöker bräcka varandra och åsiktskorridoren har smalnat rejält. De tidigare intressanta posterna kring teknik, förbättringar och innovation är nu ganska få. Nej inget jag gillar eller är speciellt aktiv på.
Man borde ha o åtanke att det blir en rörig situation nästa säsong om KHL får problem. Förhoppningsvis så kommer inte lagen i shl att söka neråt i systemet och leta spelare
Tarasov: Jo tack. Jag vägrar hålla på med sånt. Kan trycka "like" när företaget postar någon nyhet, men alla dessa "Det känns så fantastiskt att tillsammans med mina otroliga kollegor vara med och bidra till en bättre värld bla bla bla". Kräkreflexen aktiveras minst sagt.
{9682}: Vore trevlig med hemma-segrar idag. Vore skönt att få byta plats med Djurgården alla dar i veckan, men nästan bättre att äntligen få riktig revansch för finalen -94. Malmö ner, MoDo upp
KB: Jag tänker mig att vi kan behålla fler än så. Jag ser oss som i en Lövensituation att vi får behålla ganska mycket, förlora kanske 2 max 3. Tänker mig att flera av dessa överpresterat i vårt lag jämfört med deras tidigare säsonger till exempel till följd av spelsätt och Karlineffekt o s v och att man inte tror de får samma effekt i annan omgivning.
Dessutom har ju de som kritat kontrakt sedan flera månader med oss ändå bundit upp sig. Tänker att många SHL - lag gärna vill sätta laget så tidigt som möjligt åtminstone vad gäller de tre första femmorna, som de flesta av dessa bör aspirera på för att ens passa i laget. Som vår säsong ser ut nu är det ju inte osannolikt att vi går till final med allt vad det innebär i tidsspillan för de som vill sätta trupperna för att se om MoDo-spelarna blir lediga eller ej.
Jag tror att den extra luft SHL-lagen har i truppen för att fylla på med fler spelare än de som redan är värvade nu tas av en del av de nordamerikaner och svenskar (39 stycken) som kanske inte längre vill spela i KHL. Ser bara att Schweiziska ligan skulle locka mer än SHL för de spelare som vill spela i Europa. Tänk dessutom på att det i Nordamerika varit "taxispelare" som haft platser i lag bara som coronareserver och förhoppningsvis blir det inte något sånt till hösten och vips finns ännu fler spelare på marknaden...
Silly: Om 2 timmar smäller det rejält i SHL. Många klubbar börjar nu räkna på vad det kostar att åka ner. Percy har en stor plånka. Blir nog att zappa lite ikväll. Paprikachips är så gott. Ztorken har rätt, SHL och Hockeyallsvenskan kommer att fördubbla kvaliteten i toppkedjorna pga kriget.
Silly: Ja, framtiden blir osäker för många spelare, då ca 200 KHL spelare kommer var tillgängliga på marknaden inför nästa säsong. Kommer finnas många som vill spela i Sverige på någon nivå
Spock: Kollat Ukrainas tidigare ledare och en del av dem verkar minst sagt suspekta, på Putinnivå helt klart. Men problemet är att det måste finnas många bättre lösningar än en invasion av det här slaget med tanke på allt lidande som följer, så alldeles säkert är inte Zellan kritvit.
I övrigt hoppas jag att man hittar en balans i sanktionerna mot Ryssland, vem din fiende än är får du inte tränga in vederbörande i ett hörn så att det inte finns något annat val än att slå sig ut.
Rytter: Jag misstänker att detta är medveten propaganda. Spelarna kanske får någon liten bonus om de hjälper till att marknadsföra laget? Mina senaste arbetsgivare har pushat enormt mycket på att samtliga medarbetare måste använda sina privata LinkedIn-konton för att få företaget att framstå i positiv dager.
Nu kan jag såklart inte veta säkert, men för mig blir det lite kognitiv dissonans när spelare som jag inte upplever ha speciellt mycket hjärta för klubben använder varenda superlativ i vokabuläret för att beskriva klubben.
Så, jag tror att detta är en medveten strategi. Man ger spelarna lite extra i lönekuvertet för att förlänga kontraktet och agera ambassadörer för klubben. Det beror inte på att man naivt tror att de kommer stanna, utan för att det blir betydligt enklare att locka till sig talanger och andra intressanta spelare till en klubb med gott rykte.
Och jag måste säga att detta är helt rätt väg att gå. Jag har länge tjatat om att MoDo måste bli bättre på branding och det här är definitivt ett steg i rätt riktning. Nu gäller det bara för Jon att få upp kvaliteten på MoDo Channel till Frank-nivåer...
{8839}: Ser Vita Hästen borta mot Löven och lövarna ser rätt vilsna ut än så länge. Nyss fick Perron en armbåge i huvudet på Stridsberg. Inte medveten, men den tog ganska illa.
Man får verkligen hoppas att han står för detta uttalande om vi blir kvar i HA. Väldigt onödigt att snacka på detta sätt ifall man sedan bestämmer sig för att dra ifall vi inte går upp.
KB: all spets kommer försvinna. Varje år. Kvar är breddynga. Kommer vara så så länge vi är kvar i dyngserien. Kontrakten betyder nada. Varför glädja sig åt såna "nyheter"
Tack reideborn, Tack Bjurö. Tack challe. Tack Johansson. Hoppas ni får herpes
Spock: Har själv väldigt dålig koll på Zelevskyj, men Putin gör sig själv verkligen inte en tjänst att måla upp sig som den gode i detta fall.. Tyskland lyckades ju verkligen förändras sen det horribla som hände under Hitler. Ryssland har ju haft Lenin och Stalin etc, känns inte som man lärt sig av historien där..
Tarasov: Ja, det är de jag tänker på om vi skulle missa att gå upp också. Då räknar jag bort Bernhardt, Woods, Hasa och Vigneault på en gång egentligen. Enorm bonus om vi får behålla någon där.
Aagaard är svårt att veta. Finns garanterat intresse uppifrån där men samtidigt så trivs han extremt bra hos oss och har skrivit på ett långt kontrakt. Har även flickvän i stan nu.
Näsén har nyligen blivit bränd i SHL, inte otroligt att vi får behålla. 50/50.
EJK har flängt runt mycket och verkar tycka det är skönt med en lite lugnare tillvaro just nu.
Tarasov: Hans fart är det största problemet nästan. Han satsar som fan och träffar du fel då kommer straffet bli kännbart. Speciellt nu när Andrae inte spelade den matchen och inte igår så tror jag avstämningen blir 4-5 matcher. Tacklingen är så klockren i huvet att jag bli förvånad om det är 3 eller mindre.
jonsson: Woods får flytta på sig då jag flyttar hem snart. Han låter såå nöjd över sin lägenhet. Var bor snubben? Jag har 8 års kötid på Övikshem. Men är man stor måste man vara snäll.
Men med tanke på om vi slutar 2:a i serien och åker direkt i första rundan så blir slutspelet underkänt.