1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 532197 inlägg · 4126 ämnen

« · 2348081 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Jo, när man kikar närmare så går det inte att jämföra då Tampa kan köra med rutinerade Corey Perry i tredje för en mille. Vill också ha mer balans och produktion i tredje/fjärde. OP producerade mer än jag hoppats på. Sylle och MaxT var lite bleka denna säsong men det går väl upp och ner för spelare. Sylle måste ha fått lite eld i baken efter Allehanda-artikeln, haha!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9682}: Där både Löven och framförallt HV satsade på bredd ända ned i fjärdekedjan. Vi hade väl snarare två toppkedjor och gick lite på tomgång på slutet.0

Jag tycker att det blir oerhört svårt att jämföra rakt av.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tampa Bay gör det extremt bra och undrar lite varför det är så. Kollade lite hur de fördelar och viktar lönekostnaderna i truppen och sätter det i relation till vad Tampa och MoDo har att röra sig med i spelarbudget (874 miljoner vs. typ 18 miljoner). Så här skulle då MoDo lägga upp det med månadslöner för att spegla giganterna från Florida. Man ser ganska snart att de lägger stor tyngd på toppmålvakt, 2 kedjor och 2 backpar.

Förstakedja: 159,753 per mån
Förstakedja: 142,937 per mån
Förstakedja: 113,508 per mån

Andrakedja: 89,125
Andrakedja: 80,717
Andrakedja: 74,831

Tredjekedja: 25,224
Tredjekedja: 18,918
Tredjekedja: 16,816

Fjärdekedja: 16,816
Fjärdekedja: 15,134
Fjärdekedja: 14,159

Första backpar: 132,427
Första backpar: 113,508

Andra backpar: 80,717
Andra backpar: 49,607

Tredje backpar: 21,860
Tredje backpar: 14,293

Förstemålvakt: 159,753
Andremålvakt: 15,134

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter: Och Woods. Kan bli galet...

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB:

Haha en skön lirare.

Tänk när han och Aagaard får feeling och börjar ösa på.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: Marenis uppmiccad under uppvärmningen på VM. Rekommenderad lyssning. :D

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Silly: Sjukt att de städade av Panthers på det där sättet ändå. Många som trodde att de kunde vinna hela skiten i år.

Jag tror fortfarande att Colorado tar hem det i slutändan, men blir kanske mot Tampa i finalen då.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB:
Hedman stormar mot en ny final.
4 - 0 vann dom math-serien med mot Florida som var det poängstarkaste laget i år!✌
Nu väntar Carolina eller Rangers i semfinalen. Låter som ett lättare motstånd än i kvarten?🤔

Sv: Silly season
Rytter:
Särskilt på mobilen.

Sv: Silly season
Silly:

Problemet med hela forumet är att det har trådar men implementerat på ett konstigt sätt.

Så lätt att halka fel, men jag håller med dig att det var fel ämne för Silly tråden.

Sv: Silly season
Linus Sandin kan vi ju fet glömma

Sv: Silly season
Tarasov: Läste Bagenda var avskriven. Hade tydligen opererat knät. Hinken trodde det skulle bli AIK för honom.

Sv: Silly season
Silly:
När det är nyhetstorka brukar jag föredra att låta inläggen gå även om det inte råkar vara rätt tråd 🧵, särskilt om det är generell nyhetstorka.

Sv: Silly season
{8225}:
Jo och ibland hakar man på utan att tänka på vilken tråd som man är i,
Har själv hamnat i fällan ibland 🙄

Sv: Silly season
Silly: Håller med, men Smurfen återställde ju ordningen, när det spårade ur totalt

Sv: Silly season
{8225}:
Ja .. tonläget stör inte mig heller.
Men dom kan väl fortsätta i en annan tråd , Jag vill läsa händelser eller frågor som kan påverka eller har att göra med Modos lagbygge i den här tråden. Det finns 1 tråd som bara handlar om det, Då kan väl trådan få vara fri från andra ämnen?

Sv: Silly season
dempa: sandlåda sa Bill.....

Sv: Silly season
Silly: Olles o Rytters diskussion angående Nubben kanske inte passar in på vårt silly season, men dom argumenterar ändå civiliserat, så stör inte mej så mycket Finns andra inlägg som definitivt inte hör hemma här, men vi är alla olika

Sv: Silly season

Sv: Silly season
{297}:
Vad har Nubben att vara eller inte vara med Modos Silly season???

Sv: Silly season
Rytter: tror du har helt rätt om nubben. Han har ju också sagt det i flera intervjuer, att det avgörande inte är i vilken liga Timrå spelar utan att bygga långsiktigt. Men det är ju en utmaning om man åker rollercoaster mellan ligorna hela tiden. Han kan säkert komma undan lite första säsongen eftersom han delvis får börja med en allsvensk trupp men han lär få det hett om öronen. Måste vara en speciell feeling på jobbet i lag som typ Färjestad där man kan ligga fyra i tabellen men få sparken ändå.

Angående ante så kan det ju uppstå ännu en intressant diskussion (typ den om freddans och nubbens mångåriga vänskap) om han underpresterar och sen ska klubben sparka största stjärnans farsa. Historiskt har inte vi varit så bra på såna tuffa beslut.

Sv: Silly season
Rytter: Bra analys! Det är väl vad dom flesta av oss tror också!

Sv: Silly season
{297}:

Jag tror ni kommer må bra utan nubben. Vill föreningen ta nästa steg så är det nog bra att ta någon utifrån, höja kravbilden och som inte är o h petar i allt.

Känns ju som nubben helst vill leta fynd och utveckla dessa samt unga spelare. För honom hade det nog kvittat om det var i toppen av HA eller botten av SHL.

Tror ni har större chans att etablera er på riktigt utan nubben. Helt rätt läge att byta när ni klarat det första svåra året.

Däremot blir det intressant att se om han lyckas bättre i HV än i Frölunda. Är han en sportchef som blir lika lyckad i en storklubb och med rejäl börs?

Det enda frågetecknet jag ser i en annars bra trupp är målvakten samt hur Ante kommer lyckas vara headcoach. Klarar han pressen om det blir en rejäl svacka eller startar tungt. Det är en jävla skillnad att vara assisterande kontra huvudtränare. På forwardssidan ser ni ut att ha minst två bra offensiva kedjor och resten av spelarna räcker till att bygga stabila tredje och fjärde. Backsidan har uppgraderats och svaga spelare som zajac och bohm är borta och ersatta med på pappret bättre namn samt Strömberg som är som ett nyförvärv.

Lander kan bli för er vad Svartvadet var för oss back in the days.

Får ni en bra start tror jag säkert ni kan utmana om slutspelsplats via play-in. Att komma direktlvalificerad till kvart via topp-6 blir lite av en skräll.

Sv: Silly season
{5647}: alla lag har ju å andra sidan ”stjärnvärvningar” i SHL. Jag vet inte hur det skulle kunna låta värre än förra säsongen, det var en djup avgrund mellan vad den gemene supportern ansåg och den riktning som klubben tog. Tänker så klart på ledarskapet.

Så att vi tappar sportchefen som benhårt höll fast i det sjunkande skeppet för att göra en panikförändring i sista stund, det upplever inte jag som en katastrof.

Sv: Silly season
{5647}: Har inget med Silly att göra, men det är kul att se hockey när domare och korrekta regler respekteras. Aagaard mot Kanada nu t.ex. Högt tempo och 1-0 Danmark.

Sv: Silly season
KB: okej, nu blev det lite fel, jag var mest irriterad på jargongen där man inte kunde hålla med om att Timrå faktiskt fått in fina nyförvärv, befinner sig på rätt sida om oss osv. Blir lite sandlåda när vi inte kan bemöta det på annat vis än "öööh vi har fler sm-guld, maratontabell och modo är bäst - snörvel".

Tycker om att läsa här, när det är konkreta saker men ibland blir det så barnsligt bara.

Sorry om jag trampade på nåns tår ikväll, var inte meningen. ✌️

Sv: Silly season
Smurfen: Bra Smurfen. Blev väldigt pinsamt här ett tag.

Sv: Silly season
dempa:
Klart vi kommer tillbaka sannolikt redan nästa år ;)

Sv: Silly season
dempa: Vi har varit nära två av de senaste tre åren. Ingen förväntade väl sig att det skulle gå så bra redan första året med nuvarande ledning. Jag har enorm framtidstro inför nästkommande säsong och även efter det.

Men visst, det kanske är roligare att hänga som ett gäng gnällkukar här istället? I mitten på maj.

Sv: Silly season
dempa: Om vi bortser från de lag som gått upp så har bara Löven varit närmare än oss de senaste tre åren. Borde VIK, BIK, SSK, Mora och AIK lägga ned sina satsningar då de ändå är chanslösa menar du?

Sv: Silly season
dempa: Tycker ändå att plus och minus kring klubben ventileras rätt balanserat här.

Sv: Silly season
{9682}: har dessvärre ett jobb som hindrar mig från att kunna sitta här varje dag George :)

Sv: Silly season
dempa: Du får gärna lyfta nivån varje dag här på forumet. Var det här ditt bästa försök?

Sv: Silly season
KB: okej men om detta bara är en sandlåda där alla säger att "modo är bäst" så vete tusan om man ids kika in här mer. den skämtsamma "modo är bäst snyggast o vackrast" som smugit sig in här där man kör med det tugget för det känns lättare att acceptera att vi blir akterseglade av de nuvarande SHL-lagen, istället för att inse att vårt tåg nog gick närmaste 2 åren efter vi rasade ur. Att vi inte kunde göra en satsning och resning likt HV tex, får en ju att börja undra. Vi blir brandskattade varje säsong på vårt bästa. Kommer vi tillbaka?

Men tills vidare kan man ju sitta med underbett, titta i kors och med dreglet rinnande på hakan påstå att "vi är världens bästa klubb".

Sv: Silly season
{297}: Jo, men skriverierna gällande Djurgården. Kritik mot dem osv var betydligt värre än Timrå.
Går det tufft ett år med tre stjärnvärvningar kan det låta sju resor värre än I vintras.

Sv: Silly season
{297}: Ja inte fan kom vi undan med nåt, sist som vi blev. Men 4 väl genomförda matcher i säsongens viktigaste skede mot ett panikslaget storlag på kraftig dekis räddade allt. Tycker vi bygger klokt nu med grannens pöjk som stomme och flera utöver som rotat sig lite och samtidigt visat sig hålla utmärkt i SHL (Lundin, Hartmann, Walli mfl). Håller bara JJ måttet finns alla förutsättningar för en rolig säsong

Sv: Silly season
{5647}: Hur kommer man ”undan” som nykomling? Jag tyckte det såg rätt brutalt ut redan första året.

Sv: Silly season
KB: pissa på, passa dig för motvinden bara! 😄

Sv: Silly season
{5647}: Alla lag blir glada om dom slipper negativt kval! 😉

Sv: Silly season
dempa: Säkert fel att göra, men jag kunde i alla fall garva högt framför skärmen då Timråiter konstaterade att nyförvärvet Aagaard nog har en lika skör benstomme som Agda, 93 efter den padel-olyckan i maj 2020 😄

Sv: Silly season
dempa: Timrå kan vara över, under eller bredvid oss i seriesystemet. Kommer alltid försöka pissa åt deras håll även om det funkar sämre i vissa lutningar…

Sv: Silly season
dempa: Samtidigt. Tre bra spelare kommer inte göra gigantisk skillnad. Man tappar också den överlägset bästa målskytten, man tappar sin mångårige sportchef och man har en tränare som aldrig över tid byggt ett spelsystem eller varit huvudtränare (att coacha några matcher när allt redan ska vara satt räknas inte). Glöm inte att nu kommer dessutom kraven från fansen. De förstår inte hur svårt det är att få allt att sitta och det andra året är erkänt väldigt tufft när man inte kommer undan som nykomling...

Jag tror att Timrå ska vara väldigt glada om de slipper negativt kval.

Sv: Silly season
KB: finns ju dock skillnad mellan hånfull och taskig verklighetsförankring 😄

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nucky: Baserat på lagbyggen och satsningar så är ju detta på förhand topp 8 utan någon speciell ordning:
Djurgården
MoDo
Löven
Västerås
Södertälje
Karlskoga
AIK
Mora

Nån kommer floppa och ett lag underifrån kommer flippa i vanlig ordning. VIK och SSK kommer öka sin spelarbudget till ungefär samma region som där vi och Löven höll oss föregående säsong. Karlskoga kommer också öka.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Werner: Lägg till VIK också som satsar hårt

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
hanzon: troligtvis inte? Han skrev kontrakt till -23? Tror att han kommer nog ingå i klubben framöver som påläggskalv för backarna.

Tycker det är dags att MoDo som förening steppar upp nu och verkligen satsar uppåt. Med widebro i spetsen har vi tänkt på ekonomin och det är ändå a och o i en förening och gjort det med bravur, men som storklubb så finns supportrar där och räddar upp om chansningen inte går vägen. Swischkampanjer talar för det. Ge oss ett lag nu vill/kan gå upp så är vi med !

Dif kommer ha ett bra lag, Löven och SSK ev AIK kommer också att vara med där uppe.

Sv: Silly season
Smurfen: Låter som att Westfält ersätter MacMaster då. Hinken verkar inte vara så tydlig med att MacM ska ersättas med ett liknande CV.
Eller kanske ändå: "– Först och främst en center till, sedan kan det vara en center eller en vinge utöver det. Därtill en back.
Och då är det spets du tittar efter?
– Ja, det är det vi tittar på, sen får vi se."

Sv: Silly season
Intervju i ÖA med Hinken nu !

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Blir det så att Tobias Viklund spelar kommande säsong?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9682}: 😅👍

« · 2348081 · »