{10015}: Skillnad på vad Malmö vill och vad Lukas vill. Jag menade vad han har för önskemål. I slutändan så är det ju dock Malmömupparna som bestämmer.
{10015}: är snarare så att det är ett tidsbestämt lån och att han åker tillbaka när modo förhoppningsvis fått tillbaka gubbar, men om malmö köper så finns det chans att han stannar hela säsongen
erjo: O.P och Wernblom i samma 4:e kedja! Vilken mardröm för motståndarna? Eller varför inte med A.P och Mannberg ? Flytta ner Södergran till 4:e med O.P och Ohlsson Och kör Helmer med Theo och Aagaard
KB: Får motsatta vibbar. Om det är ett korttidslån så betyder det i stort sett att Malmö tror på honom, och kommer kalla tillbaka honom så fort han börjar producera. Men hellre korttidslån på Wernblom än Niederbach.
{10015}: Jag är heller inte helt övertygad men Karlin har haft honom tidigare och trots allt gjort 40p två säsonger i allsvenskan så blir en fin förstärkning. Tror han pass väldigt bra med Niederbach
{10015}: Verkar vara en korttidslösning till att börja med för att ge honom speltid och samtidigt täcka upp för våra skador. Får vibbarna av att han vill spela här resten av säsongen, men det återstår ju att se.
{9315}: noll koll på honom sen han lämmade. Har han utvecklats? Bra slutspelsspelare eller säkerhetsrisk? Verkar som karlin tränat honom, värvar vi så är han iaf välscoutad
{9682}: Ett kortare lån innebär i stort sett att så fort Wernblom börjar göra succé kommer de kalla tillbaka honom. Står till och med att han är utlånad för speltid.
Tarasov: Brynäsarna vill ju att han ska till oss också vad man läser på twitter. När Hedberg lämnade skrev han också ”Vi ses igen” på instagram. Inte osannolikt.
grimiss: Tycker inte alls att han är alldeles för bra för allsvenskan. Lyckades inte i SHL och varken i NA. Men enligt Höken blir det Finland. Jävligt synd, och säger en hel del om att han inte tror på oss.
Jahapp, hur ska man lösa Dickinson-situationen nudå?
Aagaard-Jinesjö-Svenne
Mannberg-AP-Jacobsson
Ohlsson-Niederbach-Södergran
OP-Nordin-Styf
???
Om bara Nubben-jävel kunde låta Sam gå så hade vi kunnat lösa situationen ganska bra tills åtminstonde Riley är redo för spel. Alternativt buda högt på Marcus Vela och fått in honom tills Woods spelar?
{10015}: Kanske, men inte säkert att han platsar ändå. Annars glömmer man bort vilket hot våra backar är framåt och Karlin är säkert smart att låta dem få avgöra matcher...ännu oftare.
Bad_Brett: Fyra veckor borde vi klara rätt bra men längre än så och det kommer börja tappas poäng. Tur att vi fick in Niederbach, utan han så hade det blivit riktigt tunt..
Nästan genant hur ofta Pajen är och rotar i lådan med överblivna saker, även om man kan ha viss förståelse för det med tanke på hur det gick med Matteau... Kanske lika bra att låta andra sköta scoutingen.
Ben Perrault: Jag använder fortfarande denna T-shirt av och till. Grym kvalité. Den är ju över 20 år gammal. Med dagens regelbok, så hade vi vunnit överlägset, men på den tiden så var solklara fasthållningar en del av spelet.