{10015}: Vi har dock vunnit alla mot dem hittills. Om grabbarna kan skicka pucken i kryllan istället för i sargen eller i magen på keepern borde det lösa sig
Rytter: Frågan är hur Karlin tänker sig formera laget när JD är tillbaka, vart tar Vela vägen?
Hinken öste beröm över Niederbach idag och menar att han egentligen är för bra för att spela i Allsvenskan så jag tror inte man flyttar honom från 2:a.
MODOJohan: känns inte som Modo har så bred trupp, bortaturné och inga reserver, två skadade visserligen men i övrigt juniorer som jag gissar har matcher
Gavelo: Tyvärr känns det ibland som att en vinst för Löven engagerar mer än en förlust för MoDo. Men vi fokuserar på vinst ikväll då, annars plockar vi fram giljotinen.
Smurfen: Förlorar Modo ikväll så blir nog många arga, det betyder ju att vi håller på att kasta bort ett ointagligt försprång och fortsätter med svag form.
Modo måste börja vinna och gå in i slutspelet som segrare och bäst form.
Gavelo: Den stora frågan som gäller ikväll : kommer våran sida att översvämma med arga skribenter vid förlust eller kommer det vara några få stackare här inne vid en vinst ? 🤔🤔🤪
erjo: frågan är ju dock hur taggad Wernblom är på att rädda kvar Malmö om han blir behandlad sådär. Personligen hade jag inte gått 100% för en arbetsgivare som behandlar en dåligt.
erjo: Tror inte på att skicka iväg en spelare som ändå har varit en del av gruppen så pass länge, i en sista-minuten affär. Hade kunnat köpa ett sånt byte om det gjordes tidigare.
modomille: skicka med Sveningsson. Faktum kvarstår ju tyvärr dock att han har kontrakt med Malmö och det är upp till hinken att ge dom ett bud som dom inte vill tacka nej till. Dom har ju ingen skyldighet att släppa honom.
Madhawk tweetade nyss -För någon vecka sedan var det för övrigt tal om en trade mellan Malmö och Oskarshamn. Emil Martinsen Lilleberg åt ena hållet, och Lukas Wernblom åt andra hållet. Föll på att en av spelarna (Wernblom som jag förstår det) sa nej.
Malmö gör allt dom kan för att Wernblom inte ska gå till oss. Pittiga Malmö.
Helt jävla bedrövlig är han