Sigge: Hur mycket elände ska Hinken få tillverka innan han får sparken? Han är en omvänd Kung Midas, allt han rör vid blir skit, han har verkligen inte ett rätt.
True, Olofsson och Jasek säger allt, sen lyckas han krydda det med mer bråte.
{7426}: Två år för Sebbe hade jag köpt rakt av. OP gillar jag. Men två nya år där köper jag inte. Jag tyckte knappt OP dög för oss i Hockeyallsvenskan. Bara hoppas dom var billiga så vi inte slänger iväg pengarna igen.
Sigge: Op bidrar med mycket och har spelat upp sig rejält från förra säsongen, tror det är viktigt att ha dessa kärnspelare i truppen. Detta är ju dessutom 2 spelare som kommer vara med oss i en eventuell AS så jag ser ändå förlängningen som jättebra.
Sigge: Reflekterade över det också. Utlånad förra året och 2 nya år nu. Bygger Hinken inför HA eller för SHL? Hur många konstiga kontrakt kommer att finnas?
{7426}: Att OP har en gjuten plats i det här laget men lånades ut förra året säger någonting. Hinken har otroligt nog lyckats bygga ett sämre lag år 2.
Vikingmodo : jag tror han lyfter fram det minst negativa han hört sedan han kommit. D.v.s. vissa matcher har varit ok, men ingen poäng. Kanadicker i media brukar vara väldigt diplomatiska. Inte så att han kan komma dit och säga att "mina nya kollegor gör inte jobbet och jag har kommit hit för att visa dem hur man jobbar hårt"
{10015}: det låter helt absurt och om någon har sagt det till honom så är klubbens självbild riktigt usel och då är jag orolig för mer än bara tabellen.
Tycker Modos självbild var bra 2021-2023 men senaste året har vi börjat ge oförtjänt beröm till vissa spelare som jag tycker är överskattade samt ett orubbat förtroende för tränarstaben och sportchefen.
{7426}: Gillade aldrig ”King on ice” som design när det först lanserades heller. Kändes som en logga för en pizzeria redan då. Men tröjan i sig går ju in i facket retro/nostalgi, speciellt med 90-talsdesignen runtomkring. Gör mig inget att man kränger sånt.
Jag fullkomligt älskar plåten som användes innan den (93-95) och köpte det mesta från shoppen med det ifjol. Vet att många inte är mycket för den heller.
{10522}: ha ha vet inte varför de ska vara svårt för de flesta lag o ta fram vettig design . som du säger känns de ofta som målgrupp är 9-åringar eller medelålders män som älskar marknader o veteran bilar
{469}: Du har absolut rätt men jag har aldrig påstått att hinken gjort ett bra jobb denna säsong. Det är helt ointressant vad ni tror att ni vet om andra lags löner i er bok men det är alltid lika roligt när ni tror er veta.
KRB: Nja, det är inte så enkelt. Nu var det 20+ år sedan jag jobbade på SKV så vissa saker kan ha ändrats. Du kan inte få ut månadslönen men kan gissa den till viss utsträckning. Varje arb giv är skyldig att lämna kontrolluppgift innan den sista januari för fg kalenderår. Du kan således endast anta att tax förvärvsinkomst är månadslön vid delning av 12 (lite förenklat). Det som stökar till det är pensionsväxling som många utnyttjar både i det privata näringslivet och framförallt hockeyspelarna. Man avstår del av lön för att betala in det till en pensionsförsäkring. Det gör nämligen att det blir ett avdrag på tax förvärvsinkomst och visar en felaktig bild enligt ovan. Syftet är att skjuta upp sin lön till framtiden och skatta för den senare. Jag går inte in på särskild löneskatt vs soc avg, sign of/ on etc.
{469}: Vi kan och för en gångs skull hoppas jag att man utnyttjar de pengarna på rätt sätt då. Vi hade kunnat ha betydligt bättre spelare istället för Rundblad, Jasek, True, Vigneault mm.
Ranta är ett exempel på relativt god bang for the buck. Då han är billig, producerar på den här nivån och har egentligen skyhögt tak.
{10015}: Sen är väl allt relativt. LHC får ju inte jättemycket bang för sina bucks. Ett av de lag som spenderar absolut mest av alla lag i SHL på sin trupp.
Tycker väl att verkligheten kommit ikapp dom nu när inte Högberg räddar dom längre. De hade ju inte jättebra underliggande statistik förra säsongen heller.
För er del gäller det ju att rida ut stormen denna säsong. Så frigör ni rätt mycket cash på Vignaults och Rundblads kontrakt.
KRB: Det är nog mer du som inte riktigt har koll, när du ringer och frågar om taxerad inkomst får du den för 2024 och den deklarerades i maj. Så ringer du och frågar om Sam Vs lön så får du den lön hade i HV i kombination med den lön han hade hos.
Du får en länk till hjälp, förstår att det kanske är onödigt eftersom du har ett informationsövertag här men du kanske tycker den är intressant.