{5647}: Menar inre att det skall strömanmälas för en massa skitsaker. Däremot grova, exv vill jag minnas att Svhela i Malmö svingade med klubban mot nåt huvud en gång i tiden. Eller en uppenbart grov crosschecking bör innebära att vederbörande får gå via domstolar.
Tarasov: Det finns en bra anledning till att anmälningar är ovanliga. Dels tycker nog oerhört få inom hockeyn att sådant ska behandlas i domstol och dels trodde nog de flesta att domstolarna inte skulle ta upp sådant här och kosta skattebetalarna pengar utan att tillföra ett dyft.
{5647}: Jag tror inte det blir så, och det bör inte vara standard att ”allt skall anmälas”. Men misshandel utanför planen bör behandlas som misshandel även om det sker på planen. Anmälningar är ju trots allt relativt ovanliga.
Tarasov: I mitt tycke fullständigt barockt. Nu öppnas det i princip för allt möjligt ska anmälas till rättsväsendet. Jag ser noll positiva effekter då ingen hockeyspelare lär tänka på det i stridens hetta, så det finns ingenting som förändras till det bättre. Ja, för annat än advokater då...
{6870}: FotbollsVm är klart roligaste världsmästerskapet att titta på, gillar dock hockey mer som sport men eftersom att hockey VM sällan drar dom bästa spelarn så blir det lite som att titta på damidrott, där finns någonting lockande men tanken på att det finns bättre utövare av idrotten ger en bäsk smak i munnen
{8384}: Själv tycker jag att fotbolls VM är den största och helt klart roligaste turneringen inom sportvärlden och allra helst när Sverige deltar. Det är riktigt tråkigt men väntat att vi åkte ur mot England men jag är sjukt stolt att vi vart topp 8 i VM. Nu ser jag framemot grymma semifinaler och final! :)
Från Hörnefors: Alla har sin skit. Hockeyn bör ta itu med sina hjärnskakningar per omg. Utöver det har man diverse gruff med handskar i ansiktet mm, även det har hög fånighetsgrad.
{5647}: Ja nu behöver man inte titta på gnällbolls vm längre. Det är bara irriterande att se alla prinsessor på ärten som ligger och vrider sig av smärtor vid minsta lilla beröring.
Tarasov: Btw hade en kollega som höll på Rögle, han nämnde att Sylwander hade en poänggörar sida hos sig som kanske skulle kunna titta fram på en lite lägre nivå. Men fått en lite annan roll i Rögle.
atomragnar: Grunden är att ett lag där man jobbar gemensamt och ingen faller ur ramen det gäller nog både lång säsong o kort turnering. Samtidigt så tycker jag det bör kryddas med något som står ut, det kan vara alltifrån en målis som har en kanonsäsong, en riktigt bra PP back el liknande.
{5647}: Ja gumman min är luleåbo så där kan jag hålla med om att dom är lite speciella, måste väl kanske vara det för att vara tsm med någon som mig?! ;)
atomragnar: Anledningen att jag känner så är för att Hellkvist verkligen gjort sig känd för just det. Visst kan även han misslyckas, men några av våra värvningar är spelare som valt Modo just för att man vill spela under Hellkvist: Hellkvist har väl gått upp med både Rögle och Malmö, samt senast med Oskarshamn var han en avgörande match mot Leksand för att få kvala. Kort sagt, han har meriter i närtid som ingen annan tränare haft när vi anställt honom.
Säcken hade bra meriter, men de låg flera år bakåt i tiden. Huras hade också bra meriter, men då inte i svensk hockey.
{5647}: Sen är det svårt att jämföra landslagsnivå kontra klubblag som tränar länge tillsammans etc. 4x4 möten vs 1 match. Poängen är att bygga ihop ett lag där alla accepterar sina roller kan ta en långt, men över 50+ matcher i serie etc. Kan man inte "chocka" motståndarna varje gång utan det krävs mer kvalité där på ett annat sätt. Älskar Sveriges framgång i fotboll men i bäst av 7 matcher? nä. Bäst av 2 mot Italien är dock förbannat imponerande, italienarna bör lärt sig läxan av första matchen.
Jag förstår inte hur du kan tycka den biten känns bättre. Inte en enda match har spelats? Vi har uttalande från tränare endast i media, men det låter detsamma år efter år, må vara att tränare nu är mer av en fan favorit. Men uttalas sig om det nu känns som rena idealistiska spekulationer bara.
hanzon: Något jag aldrig får ihop när jag läser vad många skriver är hur extremt noggrant man tittar på truppen spelare för spelare. I Timrås forum tog många det som en personlig förolämpning när jag skriver att jag inte tycker att de spelare för spelare var ens i närheten av att vara det bästa laget.
Sedan kan vi titta på det svenska landslaget i fotboll (ok, det är en annan sport, men det finns många paralleller). Är det någon som anser att Sverige spelare för spelare är bättre än Holland, Italien, Tyskland och Schweiz? Sanningen är väl att knappt en enda svensk landslagsspelare skulle tagit plats i den Tyska eller Italienska startelvan. Likt förbannat så är det svenska laget vidare på dessa lags bekostnad.
Vart jag vill komma är att det knappast går att underskatta betydelsen av att ha ett fungerande lag där alla accepterar sina roller, där alla vet vad ens roll är, där alla drar åt samma håll samt ett spelsystem som man känner sig bekväm i och behärskar. Just den biten tycker jag känns bättre än på oerhört länge.
Gavelo: Kom aldrig riktigt in hos Modo. Löven ville inte behålla honom. Jag får för mig att det inte har varit hans hockeykunnande som varit problemet, utan snarare hur han fungerat i laget. Ja, det känns som en väldigt märklig värvning. men lulebor är lite speciella också.
{5647}: Ingen mening att försöka ta sånt med Modano, förmodligen har han åkt på sån rejäl bonnastryk av Styf på någon tillställning att Modano måste klanka ner på¨honom över internet..
{5647}: Tkr inte det är en dum strategi att försöka behålla människor i klubben över tid både vad det gäller spelare/ledare. Man utvecklas i sin roll över tid, förutsatt att det finns en ambition. En dålig ass år 1 kan mkt väl vara en kanontränare år 3, går Styf ner och tar J20 som huvudtränare i framtiden så har föreningen säkerligen stor nytta av den erfarenhet han samlat på sig.
Modano: Jag är inte övertygad om att Styf är en lysande tränare, men samtidigt får han en rejäl chans i vinter bakom Hellkvist. Det kan inte ha varit lätt för Styf med de havererade spelsystemen vi haft de senaste åren heller, för antingen skulle vi vara extremt aggressiva eller som senaste oerhört passiva. Förhoppningsvis kommer även Styf mycket mer till sin rätt under Hellkvists överinseende.
Man kan exempelvis peka på att Freddan i princip endast var puckplockare under Lückner och tillförde då inte mycket. Freddan har sedan dess utvecklats rejält och vad säger att inte Styf också kan göra en sådan resa?
{5647}: Samma som ifjol. På Modochannel finns en intervju med Hellkvist, där han berättar att han har pratat med Styf och Bäckström. Eller minns jag fel?
Gavelo: Absolut. Snart har vi väl bara 14 klubbar/städer i landet som bedriver ordentlig ungdoms- och junioverksamhet. Med dagens ungdomar som i många fall hellre väljer andra alternativ med datorer/iPads så är det oerhört korkat att inte jobba med bredden. SHLs strategi verkar vara att exceptionellt kortsiktigt maximera sina egna vinster och skita i hur det går om fem-tio år redan.
Gnällerts och Loobs idéer från FBK har fått genomslag. Sköt dig själv och skit i alla andra.
modomille: Skellefteå backar alltså 3,9 milj efter att ha tagit sig till semi förra säsongen och menar på att man investerat mycket i bland annat ungdomshockeyn, detta kastar ju bara mer vatten på kvarnens hjul som menar att med det nya snedfördelade tv pengarna så kommer allsvenska klubbar få ännu svårare att ha en ungdomsverksamhet värd namnet
hanzon: Om Sundlöv gick efter Madsen lär han gå efter Jimme, Sundlöv har en viss förkärlek för rutin. Lite för stor tror jag men helheten kan såklart bli bra ändå.
S-vikaren: Det skulle inte förvåna det minsta om man gör sig av med Nylander dock. En fantastisk hockeyspelare på isen, men en energitjuv man nog gärna slipper hantera.
Tarasov: Toronto har efter Pittsburgh bästa topp 3 centeruppsättning. Kadri bör ändå ses en fullgod andracenter. Ett förbättrat försvarsspel och Toronto är absolut en stark kandidat till Stanley Cup-titeln. Synd på Marleaus kontrakt. Ett år för långt. Det kommer innebära problem när man ska kontraktera ungtupparna.
Menar inre att det skall strömanmälas för en massa skitsaker. Däremot grova, exv vill jag minnas att Svhela i Malmö svingade med klubban mot nåt huvud en gång i tiden. Eller en uppenbart grov crosschecking bör innebära att vederbörande får gå via domstolar.