Eltobbo: ja reportern verkar inte upptäckt det, lite slarvigt spel, kortpassningsspelet i egen zon går inte alls, domaren blåser väl snabbt ibland några tveksamma offsider o icingar åt båda hållen
{5647}: Tycker att AIK har kedjan med weigel och co som är farliga. Känns lite som modo ifjol med molin kedjan. Känns inte alls lika breda som modo gör.
modomille: Kanske hade AIK lite mer spel, men Modos chanser var mycket öppnare. det var närmare 2-1 till oss än tvärtom.
Sedan var det naturligtvis helt galet att i tre mot fem släppa en solklar hakning på Tommy när domaren står mitt framför och ser det hela. Skulle varit fyra mot tre där, men nu bjöds AIK på kvitteringen.
{5647}: Absolut, rädsla är väl en del av dåligt självförtroende, och det ser ut som det är det som gäller för Jacke. Att vara rädd för att gå in i närkamper gäller ju många, Macke Näslund var väl inte den som gillade tung trafik direkt.
Det är väl inte hela världen kan jag tycka, däremot att inte våga utmana sina motståndare är väl värre. med Jackes fantastiska skridskoåkning så skulle han ju kunna trampa runt 9 av 10 backar i den här ligan och skaffa sig frilägen, men han vågar inte tyvärr.
"Klubbdirektörer/Säkerhet i respektive klubb tar ett möte asap med företrädare för supporterförening för att lyssna av vad det är som händer och vad kritiken ligger i. Vad önskar de för svar och hur vill de att vi agerar?"
{5647}: Vi har yttrandefrihet i Sverige och därför har supportrarna rätt till att uttrycka sitt missnöje. Om klubbarna börjar förbjuda vissa budskap, då kan man lika gärna spela inför tomma läktare. Det är bra att man bjuder in supportrarna till diskussion. Så löser man problemen.
Berit82: Man blir häpen. SHL år obekväma att kallas hockeymördare och skickar ett internt brev till klubbar. Trots det uppenbara så tycker Jörgen Lindgren att man jobbar för att förbättra ligan och även svensk hockey.
Det enkla svaret är naturligtvis att SHL jobbar för att sko sig själva och skiter högaktningsfullt i fansen och svensk hockey.
{5647}: Så kan det vara. Inte speciellt insatt i hur Enström är som person eller vad han anser att han kan betala tillbaka till klubben. Spelar han gratis? En symbolisk summa? En ok Allsvensk lön? Eller finns det andra alternativ? Kanske någon utifrån som går in o står för hans lön? Ingen inside info där från mitt håll.
Sen kan man väl enkelt säga att om Enström tog över Carnestads kontrakt så måste det anses som ganska snällt då han absolut är ett uppköp, uppköp och ett uppköp från Carnestad.
Det tråkiga är att vi skulle behöva gå upp i år när vi (återigen 2 matcher är väldigt liten sample size) har hemvändande NHL-spelare och juniorer som verkar tagit rejäla steg. För nästa år kanske Toby inte spelar och junisarna kanske dragit vidare. Usch o tvi, kommer aldrig riktigt fatta att vi är i HA.
Confusius: Kan också vara rädsla. Han är lika tuff som Lennart Hermansson eller Lasse Jansson, dvs om man på något sätt kan undvika en närkamp så gör man det. därmed blir man oerhört lättläst i alla situationer förutom en mot en relativt i mitten av planen. I alla andra situationer vet backen att KJ kommer ta den bekvämaste vägen...
Jag såg inte poängen med att ta hem honom ifjol och jag ser fortfarande ingen förbättring.
Tarasov: Det var mer ett allmänt påstående om hockeyspelare än om just Jacke!
I hans fall tror jag att det handlar om brist på självförtroende. och det ingår väl också under begreppet HUVUDET, antingen brister i spelsinne eller dåligt självförtroende, varav Jakobsson faller under andra alternativet
Confusius: Svårt att avgöra vad som saknas, själv tror jag inte det är spelintelligens. Han verkar fungera bra med Andra spelare som är intelligenta på isen vilket antyder att det iaf finns nåt. Även passningsspelet är i stunder finurligt. Däremot är tyvärr ojämn men kanske stigande ålder kan få bitarna på plats, tror att han mår bra av nuvarande roll med 8-10 min och få jag mer speltid, ger speltid i kombination med press att utvecklas och gissar att direktiven från Björn är tydliga gällande vad som skall förbättras.
{5647}: Ja frågan är hur dyr Carnestad var, betänk att han kom från Pantern till oss var en defensiv back. Dessutom är det inte säkert att Oskarshamn tar hela lönen, på de 7 månader som var kvar på kontraktet. Tobbe E är som du skriver en annan sak, det skulle vara om någon Tysk/Finsk klubb hoppar in för att ta honom. Om Karl Johansson fortsätter få 3-4 min i istid kan han kanske bli aktuell. Tom Hedberg är fö ruskigt bra, kommer nog växa.
Rytter: Jag tror inte vi får särskilt mycket pengar av att skeppa Ericsson med tanke på hans nuvarande marknadsvärde. Kort sagt är nog ingen i dagsläget beredda att ta över hans lön, även om vi betalar delar av den. Det bästa är nog att ge honom speltid och hoppas att han visar sig betydligt bättre under Hellkvist. Då först kan vi få något för honom.
Samtidigt behöver vi åtta backar och att plocka in en fjärde junior är nog lite naivt. Speciellt med tanke på JVM. Möjligen efter det om Popovic och någon till visat sig hålla.
Det kommer skador och juniorer behöver ibland vila så då är det vettigt att ha kvar Ericsson tycker jag.
Carnestad och Ericsson ut. Läg5f pengarna på hög och krydda truppen i slutet om det behövs och vi har något att spela för annars spara till nästa år för att behålla eller rekrytera spelare vi behöver.
Iof tappar vi några runt jul till jvm men kan kanske chansa med j20 backar och 45 min istid på Toby.
{5647}: I en intervju med Sundlöv tidigare i vinter, sa han nåt i stil med att pengarna är det minsta problemet när det gäller att få hem honom. Tror sponsorer och olika företag i Övik stod på rad, redo att sponsra Tobys lön bara värvningen skulle bli av.
MorganaLefaey: Jag tror att Carnestads pengar äts upp av Enström. Jag kan inte tänka mig att Enström spelar gratis och han fanns inte i någon budget för året.
Rytter: Ja, snittar vi 2p/match de första 5 så skulle jag vara nöjd. Börjar vi ännu bättre så ser det riktigt bra ut. Men som han sa. Måste se över våra 2a perioder. Hur många gånger kunde inte modo få ut pucken utan att lyckas. Men nu ska jag glömma dessa perioder och invänta en match där vi spelar bra i alla tre och nitar AIK.
Men då Carnestad stack så måste det bli en del pengar över. Och jag ser ingen annan plats som det behöver spenderas på. Så om det blir förvärv. Ja då hoppas jag på en center. Men personligen så tror jag inte de värvar något alls. Inte innan det är klart att vi får kvala / spela uppsamlings heat.
ZZ-Top: På Modo verkar han tycka att det var en ok match varken mer eller mindre. ”Bra arbetsetik men men lyckades inte skapa energi” tycket Jellvert och Häggström linan gjorde ett bra jobb.