1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 536919 inlägg · 4132 ämnen

« · 1953399 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Modo - Björklöven
{8225}:
Ja två riktigt bra matcher från vår sida är viktigare än själva placeringen i tabellen, även om jag tror att 6p kommer ge en topp -5

Sv: Modo - Björklöven
Gavelo:
Apropå twitter så tycker dr hockey skriver klartsynt, man får helt enkelt göra ett vägval om man nu vill har bort denna typ av situationer.

Sv: Modo - Björklöven
{8399}: Karlskrona är nog nyckelmatchen. Klarar vi den så blir det en spännade fortsättning på säsongen, annars blir det nog definitivt ett Waterloo i slutspelsserien.

Snart vet vi, brrrr

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
hockey_21: Skulle inte det bli lite "kaka på kaka"? Inte för att jag skulle tacka nej till en sådan konstellation men det är ju Norlinder som står för pucktransporten, när tillfälle ges. Undra om det är på inrådan av Toby? Eller om han bara kör? Jag gissar att Toby har försäkrat honom om att han inte har några problem med att täcka upp bakåt och ta ett större ansvar defensivt om Norlinder vill transportera lite puck.

Men Björn, å andra sidan, kanske hellre ser att "pucken går".

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Kyle Cumiskey verkar ha fått upp formen igen i ahl,
Tänk er Cumiskey och Norlinder i samma backpar. Toby i all ära är en riktig duktig skridskor åkare men jag tror aldrig jag sett någon i Sverige som har en lika komplett åkning.

Sv: Modo - Björklöven
{8671}: Foppa och Magnus Wernblom var väl i topp på utvisningsligan när dom var 17-18 år. Det gick rätt hyffsat för dom ändå. Om du inte tycker att dom är av samma kaliber som Jadeland och Sandström förstås..

Sv: Modo - Björklöven
Rytter: förstår inte vad timråspelare har med Wernbloms tackling att göra, vi spelar ju inte ens i samma division denna säsong. Kvarstår vid min åsikt att det är besvärande att en lovande junior är tvåa i utvisningsligan om man nu tycker att han inte är av samma kaliber som Nicklas Jadeland och Lucas Sandström

Sv: Modo - Björklöven
Gavelo: Spot on!

Sv: Modo - Björklöven
{8671}:

Hur många matcher fick Wernblom?

Ohlsson och Berglund leder fortfarande avstängningsligan överlägset.

Sv: Modo - Björklöven
Eftersom jag varit upptagen med annat så har jag inte sett tcklingssituationen mellan Werner och Cruseman förens nu.
Jag förstår ärligt inte vad som skulle vara fel?, Domaren menar att Werner backar in i situationen och kan inte flytta sig och inte tar något ansvar!! , Cruseman tar ju inget mer ansvar för den situation han sätter sig i genom att som puckförare leverera en sidledspassning strax innan han möter Wernblom, det är ju som att be om att bli överkörd, dessutom tittar han ju inte ens upp under någon del av hela sekvensen vilket är ungefär som att be om att bli skadad.

Tacklingen ser inte helt bra ut men Wernblom kommer inte i hög fart, han ändrar ingen åkriktning under hela sekvensen och han håller samma ställning på kroppen och tacklar rakt på, inte från blindside eller från någon vinkel som är svåravläst utan påfallande rakt fram ifrån.

Sen står en lövenspelare i paus och gnäller hur idiotiskt detta är och att vi ska bli kvitt sådana tacklingar i svensk hockey, karln verkar ju uppenbarligen inte begripit att det är huvudtacklingar och den typen av vårdslöst spel som vi ska ta bort, tacklingen är varken mot huvudet eller vårdslös, att Cruseman väljer en sådan ställning som gör att han åker in i Wernblom med huvudet först är inte wernbloms fel utan helt och håller Crusemans själv.

Ska man få bort farliga tacklingar så måste alla ta mer ansvar, man kan inte åka omkring med blicken i isen och huvudet framåt och tycka att man inte är tacklingsbar.

Övrigt är det bra att Cruseman inte blev det minsta skadad och att Wernblom inte får någon avstängning!

Slutet gott allting gott

Sv: Modo - Björklöven
Robin Ztorken L: kan väl passera Vik? De förlora sina, Bik tappar mot Ssk o vi går fullt, då blir vi fyra, om Lif inte vilar....

Sv: Modo - Björklöven
Robin Ztorken L: Äh Leksand är ju som Modo, man kan förlora dom mest givna matchernas så det är inte säkert att dom går rent.

Sv: Modo - Björklöven
Robin Ztorken L: Fett nära en extra hemmamatch med andra ord.

Sv: Modo - Björklöven
jonsson: Måste förbi Leksand också och dom tappar inga poäng.
Sp max en placering upp vi sex pinnar

Sv: Modo - Björklöven
Heyerdal: Jo det vet jag, kanske borde skrivit det!

Hur som helst så kan Modo gå långt i slutspelet, om vi rår på ett eventuellt Mora är svårt att säga men större under har ju skett

Sv: Modo - Björklöven
Fristad Hockey Challange drar igång tisdag 12/3 så det finns tid till återhämtning.

Enkelserie som spelas över fem omgångar. Vinnaren går vidare till PlayOff.
Övriga lag spelar i HockeyAllsvenskan 2019/20.
Lagen har med sig bonuspoäng baserat på placering i grundserien, 3:an har 3 p, 4:an har 2 p och 5:an har 1 p, 6:an, 7:an & 8:an har 0 p med sig.


Omgång 1: Tisdag 12 mars 19.00
3:an HockeyAllsvenskan - 4:an HockeyAllsvenskan
5:an HockeyAllsvenskan - 6:an HockeyAllsvenskan
7:an HockeyAllsvenskan - 8:an HockeyAllsvenskan
Omgång 2: Torsdag 14 mars 19.00
4:an HockeyAllsvenskan - 5:an HockeyAllsvenskan
6:an HockeyAllsvenskan - 7:an HockeyAllsvenskan
8:an HockeyAllsvenskan - 3:an HockeyAllsvenskan
Omgång 3: Lördag 16 mars 18.00
3:an HockeyAllsvenskan - 6:an HockeyAllsvenskan
4:an HockeyAllsvenskan - 8:an HockeyAllsvenskan
5:an HockeyAllsvenskan - 7:an HockeyAllsvenskan
Omgång 4: Måndag 18 mars 19.00
6:an HockeyAllsvenskan - 8:an HockeyAllsvenskan
7:an HockeyAllsvenskan - 4:an HockeyAllsvenskan
5:an HockeyAllsvenskan - 3:an HockeyAllsvenskan
Omgång 5: Onsdag 20 mars 19.00
3:an HockeyAllsvenskan - 7:an HockeyAllsvenskan
4:an HockeyAllsvenskan - 6:an HockeyAllsvenskan
8:an HockeyAllsvenskan - 5:an HockeyAllsvenskan

Sv: Modo - Björklöven
Gavelo: räcker inte med att vinna resten för att passera Lif, då måste d tappa poäng mot Hästen el Löven svårt att se det dessutom på hemmaplan

Sv: Modo - Björklöven
Robin Ztorken L:

3:e plats är nog bara att glömma, räcker som sagt med en pinne för VIK.
Men hoppas kan man

Sv: Modo - Björklöven
{8399}: sista matchen före slutspel är alltså nu på fredag 8e, när drar slutspelet igång, finns det tid till återhämtning innan ? Om Vik förlorar mot Bik kan det bli en tuff o jobbig match på fredag, Leksan fick, nu med facit, en behaglig avslutning tre hemma, Modo får en lång resa hoppas de tar flyg t Karlskrona o hem

Sv: Modo - Björklöven
{8399}: Slår vi Karlskrona borta, då ryker Västerås av bara farten.
I bästa fall, tror jag, om vinner kvarvarande två är max en placering upp.

Sv: Modo - Björklöven
{8225}: Man ska inte blanda ihop tro och hopp, i detta fallet så tror jag Modo får det svårt att ta 2 raka men jag hoppas det såklart.

Sen är det ju absolut ingen omöjlighet, varken KHK eller VIK har varit några som Modo haft det svårt med överlag så visst kan vi ta 2 vinster, vore ju härligt att passera leksand i tabellen.

Sv: Modo - Björklöven
{8225}: Såklart att Modo kan vinna de sista 2 men det blir tufft. Mot Karlskrona borde det kunna bli vinst i alla fall.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Ja det var kanske dumt av mig.

Sv: Modo - Björklöven
Gavelo: Ännu en som inte tror på MoDo. Varför kan vi inte vinna de 2 avslutande matcherna på ordinarie tid o bli sämst femma? Är MoDo så dåliga?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8399}: Jag förstår inte varför du måste ”hacka” på mig för att jag skriver något, mår du bättre av att påstå saker om mig som jag inte gör/är eller tycker?!

Jag är ointresserad av damidrott i stort, jag är relativt ointresserad av dom flesta sporter förutom några som jag gillar skarpt.
Det finns sporter jag älskar att utöva men är fullständigt ointresserad av att följa från sidan eller medialt.
Jag vill att det ska gå bra för Modo dam och kan skriva om det, jag vill att det ska gå bra för Modo spelare i nhl och kan skriva om det, men jag är i stort sett ointresserad av både SDHL och NHL i den meningen att jag inte ser några matcher eller bryr mig övrigt om ligorna.
Sen bara för att jag inte följer ligorna eller har något eller bara lite intresse av innehållet så har jag ändå lite koll eftersom jag läser väldigt mycket och finner det utvecklande och stimulerande att lära mig nya saker.

Sv: Tips säsongen 2018-2019
{5647}:


LagMaVinstVin ÖFör ÖFörluMål +Mål -M SkilPoängPPG
aik 8 6 0 1 1 30 18 12 19 2.38
oskarshamn 8 3 1 1 3 26 23 3 12 1.50
modo 8 1 1 0 6 17 32 -15 5 0.62

Sv: Tips säsongen 2018-2019
{5647}:






LagMaVinstVin ÖFör ÖFörluMål +Mål -M SkilPoängPPG
modo 24 12 2 5 5 72 60 12 45 1.88
vastervik 22 7 7 2 6 66 56 10 37 1.68
pantern 23 8 4 2 9 54 61 -7 34 1.48
almtuna 24 9 3 2 10 66 63 3 35 1.46
bjorkloven 23 6 5 4 8 59 65 -6 32 1.39
vitahasten 23 8 1 5 9 57 62 -5 31 1.35
tingsryd 23 6 3 5 9 57 64 -7 29 1.26

Sv: Tips säsongen 2018-2019
{5647}:
LagMaVinstVin ÖFör ÖFörluMål +Mål -M SkilPoängPPG
modo 18 10 1 1 6 47 36 11 33 1.83
karlskoga 18 9 2 2 5 51 47 4 33 1.83
vasteras 18 9 2 1 6 51 45 6 32 1.78
leksand 20 7 2 1 10 57 61 -4 26 1.30
sodertalje 19 7 1 1 10 53 58 -5 24 1.26
karlskrona 19 6 0 2 11 53 65 -12 20 1.05


Går det här att läsa. Ska jag ändra någon rubrik eller är det "helt ok"?

Jag tänkte att man kan givetvis peta in +3, +2 och +1 för vissa lag inför slutspelet såklart, men det väntar jag nog med.

För övrigt ser jag att vi är klart målsnålast om man bara kör dessa lag. Trodde jag verkligen inte, men vi släpper alltså in rätt få mål mot bättre lag och fler mot sämre (och AIK). Lustigt.

Ska jag ta fram en tabell på samma sätt med Modo och alla lag som förmodligen missar slutspel för att se hur vi presterar mot de sämre lagen???

Sv: Tips säsongen 2018-2019
{5647}: Sedär, Modo går ju riktigt bra mot bra lag 👍

Sv: Tips säsongen 2018-2019
hockey_21:
modo 18 10 1 1 6 47 36 11 33 1.83
karlskoga 18 9 2 2 5 51 47 4 33 1.83
vasteras 18 9 2 1 6 51 45 6 32 1.78
leksand 20 7 2 1 10 57 61 -4 26 1.30
sodertalje 19 7 1 1 10 53 58 -5 24 1.26
karlskrona 19 6 0 2 11 53 65 -12 20 1.05


Jo, men där ser man. Trodde jag faktiskt inte.

Sv: Tips säsongen 2018-2019
{5647}: Det där var en h1 tagg, andra borde också funka då

Sv: Tips säsongen 2018-2019
{5647}:

det verkar omöjligt



Edit: Hahah vafan det funka

Sv: Tips säsongen 2018-2019
{5647}: Riktig intressant, det där i kombination med startpoängen samt antalet hemmamatcher kommer att kunna ge en indikation.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Jag ber om ursäkt men nu förstår jag att du helt enkelt snackar damhockey av ointresse.

Sv: Tips säsongen 2018-2019
{5647}: Trist att man inte kan formattera på forumet. Jag har gjort det till en websida nu (dock inte åtkomlig från internet) och där formatterar jag via HTML, men det verkar omöjligt att göra här på forumet eller kan man det? Dvs, använnda html- taggar på något sätt?

Sv: Tips säsongen 2018-2019
{5647}: Målskillnad också.
modo 18 10 1 1 6 47 36 11 33 1.83
karlskoga 18 9 2 2 5 51 47 4 33 1.83
vasteras 18 9 2 1 6 51 45 6 32 1.78
leksand 20 7 2 1 10 57 61 -4 26 1.30
sodertalje 19 7 1 1 10 53 58 -5 24 1.26
karlskrona 19 6 0 2 11 53 65 -12 20 1.05

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Då tycker vi olika, för mig är det ett fiasko rakt av!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8399}: Sluta genast upp att antyda något! Jag är inte intresserad av damhockey men jag förmedlar resultatet för att dom representerar Modo hockey, svårt för dig att förstå?

Sv: Tips säsongen 2018-2019
MorganaLefaey:
Det börjar dra ihop sig nu. Såhär ser det ut bland de inblandade lagen för närvarande. Leksand har spelat färdig mot lag mellan tredje och åttonde plats, men det är många "internmöten" som återstår.
karlskoga 18 9 2 2 5 51 47 33 1.83
modo 18 10 1 1 6 47 36 33 1.83
vasteras 18 9 2 1 6 51 45 32 1.78
leksand 20 7 2 1 10 57 61 26 1.30
sodertalje 19 7 1 1 10 53 58 24 1.26
karlskrona 19 6 0 2 11 53 65 20 1.05

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Damslutspelet är en parodi. Bottenlagen AIK och Brynäs åker ut i 3 raka, men har trots det spelat lika många hemmamatcher som Luleå och Modo som spelat dubbelt så många matcher.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Ett misslyckande kan jag sträcka mig till. För mig spelar det roll att Modo innan seriestart knappt hade ett lag, man tippades långt ned och hade en väldigt tunn trupp. Att man under seriens gång lyckades väldigt bra och slutade fyra poäng framför Linköping var enligt snudd på alla experter (dit jag inte kan räknas då jag inte följt laget) en fantastisk bedrift. Många av motståndarnas bästa spelare är ju spelare som vi tappat de senaste åren. Emma Nordin, Sidney Morin, Erika Gram osv...

Därför kan jag verkligen inte ta ordet fiasko i samband med det hela. Möjligen om man skriver rubriker i kvällsblaskor där ordet fiasko urvattnats till att betyda sämre insats, men inte enligt den definition jag fått lära mig.
Inte ens om man förlorat kvartsfinalen mot Brynäs hade jag sett det som ett fiasko, utan först ett missat slutspel börjar närma sig gränsen i min värld.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Såklart att du är intresserad, varför annars ens förmedla resultat från damhockeyn?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Det blir ganska märkligt att resonera hur man tippades innan serien startade.
1 Det är bara tippningar och är lika ofta fel som rätt så vad vad betyder en tippning?, ingenting om du frågar mig.
2 Modo har spelat oerhört bra sen match 1 och har nog räknats in som en kandidat till guldet redan från omgång 5
3 Att åka i semi är inget fiasko i sig, men att (enligt dom som sett matcherna) förlora ganska klart (spelmässigt) i 3 raka matcher mot ett lag man slagit under vinterns möten är ett fiasko, laget underpresterade när det gällde.

Sen påpekade jag det rätt knepiga upplägget av spelschemat, varför får det sämre laget 2 hemmamatcher före det bättre placerade laget, skulle det finnas någon rättvisa med det knapra ekonomiska läget det är i damhockeyn så skulle givetvis Modo börjat med 2 hemma för att sedan spela 2 borta.

Men iaf så är min åsikt att detta är ett fiskao även om laget kanske presterade bättre i grundserien än vad ”vissa tippat”

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter: Är inte ett dugg intresserad, förmedlade bara att dom förlorade 3 raka mot ett lag man borde slagit ut.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo:

Tänk att du som tycker damhockey är så värdelöst helt plötsligt har börjat att intressera dig.

Är tydligen aldrig för sent att ändra åsikt, eller?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: För ett lag som tippafed mellan femte och nionde plats kan jag aldrig tycka att det är ett fiasko om man åker i semi. Ok, man fick högre förhoppningar med tanke på tabellplaceringen, men att ens nå semi var nog mer än man hoppats på.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Och Modo dam förlorade alltså sin 3:e raka och är utslaget!
Som jag tidigare påpekade så är det förödande att förlora första hemma.
Fiasko

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: mycket !

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Samuel Ersson får Guldgallret

Får man väl säga vara riktigt välförtjänt!

Sv: Modo - Björklöven
{8399}: Exakt så.

« · 1953399 · »