{5647}: Jo fast håller inte med. Ni hade starten och vi hade en bra period efter det. Sen har det stått och vägt så sammantaget helt rättvist med lika.
Sputnik: Kul match att titta på! Full fart och chanser åt båda hållen. Väldigt lite spel i mittzon. Hoppas vi får göra sällskap högt upp i tabellen under säsongen så att kommande möten blir toppmöten (där ni gärna får ta andraplatsen...)
Steken84: Tycker det är sjukt märkligt att man hellre spelar Häggström-Sylwander-Björklund(även om är i spridda kedjor) hellre än Werner och LP i en match som denna. Hur många pass har Björka och Häggström slängt iväg bara i 1:a?
modomille: Ändå ganska Intressant det där. Modo bäst i spel 5 mot 5 och Timrå långt ner. Minns inte om de sa att de var sämst. Men vet inte om de menade sämst i kvällens match eller totalt. Men Timrå bäst är bäst i PP där Modo är sämst.
Då bjuder man Timrå på gratislägen i PP genom 6 man på banan. 1-1 och helt plötsligt så försvann Modo's dominans och Timrå får kraft.
puffe: Nåt att glädjas över oavsett hur det går ikväll, är hur roligt det är att se Modo spela i år. Kan ärligt säga att jag tidigare år ofta sett matcherna av ren pliktskyldighet, snarare än glädje. Men i år har man tagit ännu några steg mot ifjol(i offensiven ska tilläggas) och uppspelen, kreativiteten i offensvi zon och passningspelet gör att det numer är sjukt kul att se dom lira!
Därför kan jag också lova att det blir fler besök i Fjällräven l år, osvsett hur mitt schema ser ut :)
Modo kommer ta för många utvisningar och det kommer att straffa sig. Får hoppas att inte Timrå gör ett pp mål i början av matchen för då kommer hjärnspökena
Gavelo: blir nog en spännande tillställning iallafall! Hoppas såklart att Timrå vinner men för första gången denna säsong är jag på riktigt rädd att vi torskar. Inte för att vi inte kunnat förlora mot dom andra lagen vi mött, utan för att en förlust mot modo svider så mycket mer!
Jag tror att de kommer avgöras i PP iaf, åt vilket håll vågar jag inte svara på.
Timrå är alltid starka hemma i plywoodvelodromen och man är ofta väldigt jämna, mot Modo gör man nästan alltid riktigt bra matcher och man får ofta ketchupeffekter när man gör mål mot oss, dessutom är Timrå extremt viljestarka i sina avslutande perioder och har avgjort många av sina matcher just i sista perioden.
Modo är svårbedömda, stora siffror i sina sista hemmamatcher där man nog mer får peka på svagt motstånd än total dominans från hemmalaget, annars har det sett ganska illa ut stundtals, man kan sammanfatta det såhär hittills, hög högsta nivå, låg lägsta nivå.
Matchen tror jag ändå blir jämn, Timrå kommer mest troligen få spela mycket PP och där tror jag Dahlén kommer göra flera mål, om det räcker till timråseger får vi se.