1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 531044 inlägg · 4122 ämnen

« · 2025847 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8225}: Absolut har jag gjort det!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8225}: Nån mer som vill gynna MoDo och har råd?

Sv: Silly season - 2019
{8225}: Absolut, med 10 säsonger i KHL så finns det kvaliteter.
Ingen tvekan!
Dessutom är han inte lastgammal och har en del hockey kvar att spela om han har motivationen.
Tror stenhårt på detta förvärv, jag menar både Björn och Glader verka vara överens om denna spelare

Sv: Silly season - 2019
Tarasov: men då är du minst 80 år? Eller gick du i Trumps skola? haha

Sv: Silly season - 2019
{8225}:
Jodå men tänkte sovjet...

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8225}: Hade hoppats på ett enormt JAAAAA!!!,,men mina ynka 700 räcker väl till ett suspensoar åtminstone...

Sv: Silly season - 2019
{5647}: Om han hittar sej själv, en klass-spelare!!

Sv: Silly season - 2019
{8225}: Men, nu fick vi den värvning som Gavelo och jag tjatat på. en primärt defensivt stark back som inte är katastrof gällande att starta spel.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
jonsson: Nu skrev jag på för fattigmans-nivån. 10 öre per åskådare. Hoppas ändå på fullt hus, fast det svider i plånboken. Gynna MoDo , stöd enkronas-matchen!!

Sv: Silly season - 2019
Tarasov: Ni hade aldrig geografi va. Haha

Sv: Silly season - 2019
{8225}:
Som sagt brast i geografin...

Sv: Silly season - 2019
KulltorpsOlli: Belov är faktiskt granne med någon, troligen. Smart värvning, nästa säsong spelar vi i KHL, tyvärr

Sv: Silly season - 2019
Tarasov: Finland?

Sv: Tingsryd - Modo 2020-01-17
KB:

Inte så mycket att säga, hade gissat på 3 matcher som verkar vara lite standard. Inte den fulaste, men den är vårdslös och respektlös.

Sv: Silly season - 2019
”Han är sjukt sugen” www.aftonbladet.se/a/K3R69M

Han skulle lätt vara en toppspelare i HA, kanske skulle kunna vara något om shlklubbarna inte vill chansa.

Sv: Tingsryd - Modo 2020-01-17
Rytter: Olhaver stängs av fem matcher för tacklingen mot Norlinder.

Sv: Silly season - 2019
Rytter: Jag läste någon artikel om Almtuna och där stod att Mårtensson översatte till Ryska och i somras även Videll som tränade med Almtuna. Coachen pratade engelska men Ryssen fattade nada. Kanske Belov slipat på engelskan det halvår han varit här..

Sv: Silly season - 2019
KulltorpsOlli: Ja jämför du oss med utfattiga Timrå kan vi nog uppfattas som ett köpelag ja! ;)

Sv: Silly season - 2019
Costanza: Då kastar dom små Lövarna betongblock i glashus!

Sv: Silly season - 2019
{8399}:

Att han inte pratar engelska är inte samma sak som att han inte pratar flytande engelska. Så tror detta är lite en höna av en fjäder.

"Nikolaj Belov sägs ha vissa begränsningar i språket och pratar inte engelska flytande, men den biten ser inte Modo som något problem alls.

– Hockeyn är egentligen ett språk i sig. Sedan vet vi att han är en coachbar spelare som är lojal. Vi ser inte språket som ett problem. Han pratar en engelska och kan göra sig förstådd med den. "


Sv: Silly season - 2019
{8399}: 😂😂😂

Sv: Silly season - 2019
modomille: Att få se Pelle och Jon intervjua Belov skulle vara episkt.


Sv: Silly season - 2019
Tarasov:
Märks att man gick i skolan före 91..... det är ju såklart inte grannen i öst längres. Sorry Balter

Sv: Silly season - 2019

Sv: Silly season - 2019
{8399}: Kanon. Blir svår att psyka då. Krizan fattade inte heller nåt.

Sv: Silly season - 2019
Nucky: Lite speciellt är att Belov inte pratar Svenska eller Engelska

Sv: Silly season - 2019
dempa: Ingen större pejl där inte.

Sv: Silly season - 2019
KulltorpsOlli:
Han är från vårt östra grannland därmed ok....

Sv: Silly season - 2019
Costanza: Ni är ett sabla köpelag!!
Hur gick det med Grannens grabb-grejen??
:-)

Sv: Silly season - 2019
dempa: bara jag som får Frestadius-vibbar? :)
Uppladdat:

500x0-screenshot20200121-133739instagram.jpg


Sv: Silly season - 2019
Rytter: apropå vår hemsida.. sjukt dåligt att man inte uppdaterat, där står Tambellini som svensk nationalitet..

Sv: Silly season - 2019
Tarasov:

Kan fungera bra, Hedman som 7:e. Sedan roterar man backarna mer aktivt och inte bara använder 7:e om det blir skador.

Björn kan hålla igång Hedman och låta han ta byten som startar i egenzon eller liknande. Sedan nyttjar man honom maximalt i BP för att spara på de offensiva krafterna.

Sv: Silly season - 2019
Tarasov: Ja, på förhand känns dessa backpar bra:
Toby-Norlinder
Berg-Berg
Belov-Öhman

Tommy E-Hedman

Känns bra med att vi inte bör blir lika beroende av Toby i defensiven.

Sv: Silly season - 2019
Rytter:
Tänker att Hedman skall vara 7a här, Enström/Belov får sköta defensiven.

Sv: Silly season - 2019
Att denna värvning håller högre klass än Tommy E är jag övertygad om, speciellt om rapporterna stämmer att vi får in en defensiv inriktad back som spelar tufft och hårt och spelar klart situationerna.

Men har för mig att detta inte endast är ett stort skithus som kan slå sarg ut. Vill minnas i matcherna mot almtuna att han tog en del offensiva initiativ och såg hyfsat snabb ut, en av försvararna som stack ut i deras lag.

Som jag skrev igår en trygg och stabil värvning på förhand, men det är låg wow faktor på denna värvning. Att han dessutom kan ligan och spelet är en stor bonus, har man tänkt på detta vid jämförelse av olika alternativ är det smart gjort.

Nu måste han bara visa att han kan ta detta med sig till en ny grupp och nytt lag.

Fördelen är att han spelat mycket BP så vi kan förmodligen vila lite på våra offensiva försvarare som Hedberg, Norlinder, Öhman i denna spelform och detta kan ge mer utväxling i deras offensiv.

Han verkar klara att logga mycket speltid också, snittar ca 19:30 minuter i Almtuna.

En annan sak som sticker ut är att han verkar ha förhållande lite utvisningar för en stor defensiv back, endast 18 minuter på 32 matcher. Hade han haft problem med tempo och bara kunnat spela defensivt och grisigt borde det ligga högre.

Våra ordinarie backar borde vara de nedan. Sedan är frågan vem som får stå åt sidan av de 7. Ser ett värde i att ha Hedman och Belov i backparen då de är defensiva, men vem ska få mindre istid? Tycker Öhman har höjt sig enormt så hoppas han får chansen. Lurigt detta, en kommer få mindre istid, men vem?

Ordinarie:
Tobby
Hedberg
Berglund
Öhman
Hedman
Norlinder
Belov

Sedan Tommy E och Wallinder som extra.

Sv: Silly season - 2019
Donald: hoppas hoppas. Känns som han behövs imorgon! Norlinder och enström x2 på skadelistan över backar fortfarande va?

Sv: Silly season - 2019
NuMo: tycker det borde gå rätt fort att få han spelklar då han kommer från ett lag i samma liga tom. Borde väl inte vara mer pappersarbete än ett lån tex och då går det direkt över dagen känns det som. Hade nog varit lite kämpigt att få han i spel tills imorgon om han kom direkt från Ryssland

Sv: Silly season - 2019
Flera debatterar nu nyförvärvet i olika trådar. Blir svårt med en debatt då. Använd den här tråden.

Sv: Modo - Aik 2020-01-15
jonsson: Känns i överlag som en väldigt säker värvning. I absolut värsta fall så bör han vara bra ersättare till Tommy på isen och ännu en person som verkar kunna ha en positiv effekt på gruppen utanför isen.

Sv: Silly season - 2019
NuMo: Håller Gladeligen med

Sv: Modo - Aik 2020-01-15
Rytter:

Verkar vara en hyvens kille.

Sv: Modo - Aik 2020-01-15
Monno:

Väldigt smickrande avtackning av Almtuna.

Vi kan nog konstatera att dom inte vill bli av med honom, verkar ha gjort ett avtryck hos klubben iaf.

Någon som läst kommentarer från Almtuna fans?

"Väl här så har han vuxit allt eftersom och varit en av de bärande backarna i laget. Han blev dessutom snabbt en favorit hos fansen då han förutom stenhårda tacklingar och säkert backspel alltid spred glädje kring sig i laget och till fansen. Nikolai Belov älskar att spela ishockey och vi är glada att vi fick vara den klubb som Nikolai kunde göra sin comeback i. Han har verkligen skrivit in sig i vår historia som både ishockeyspelare och som en riktigt god kamrat."

Sv: Modo - Aik 2020-01-15
Charliejfz: Ja, hur ont om pengar dom har vet man ju inte. Men en stadigt nedåtgående ekonomi har dom. Och vill man reda upp det så är väl kanske inte nödvärvningar det bästa att göra. Men det är inget vidare för ekonomin att åka ur SHL heller så.

Både LIF och IKO måste kalkylerat för få spela kvalspel, allt annat vore ju tjänstefel. LHC, likt Modo innan vi åkte ned, har nog lite för naiv självbild för att tro att man ska kunna åka ur.

Sv: Silly season - 2019
Skulle tagit hit Mårtensson på en gång👍😀

Sv: Silly season - 2019
#2025736 · Gusse 20x20-logo-modo-hockey.gif · 2 minuter sedan

Rätt bra start på jobbet för Glader. Han än så länge bara gjort mig glad.

Sv: Modo - Aik 2020-01-15
Monno: Är nog som du säger att LHC inte har pengar.
Tja, om nu LHC har ont om deg för värvningar så kommer de nog tvingas byta tränare för att få en kursändring. Men de kan också panikvärva. Bert säger att de spelar bra och med vilja och intensitet men det blir en eller noll poäng i match efter match. Spelarna är nog rätt trötta på att inte få utdelning. Tror inte på någon kursändring nu efter 33 omgångar. Väntar faktiskt på en BIF, dvs tränarbyte, även i LHC.

Angående Leksand så tror jag att de räknade med risken för kval inför säsongen och hanterar det bättre än LHC. LHC är i princip i kval redan och får stora problem mot Modo.

Sv: Silly season - 2019
Rytter: Enl. Allehandan så siktar man på att få honom i spel omedelbart.

"Det återstår att se om Nikolaj Belov kan göra debut mot BIK Karlskoga i onsdagens enkronasmatch. Belov anländer till Örnsköldsvik på tisdagskvällen och Modo jobbar med att få honom spelklar så fort som möjligt."

Sv: Silly season - 2019
NuMo:

Absolut, det skiljer ju sig lite, så att han ser lite ovan ut får vi nog räkna med.

Det man kan titta på är istället hur han agerar i en mot en, i närkamper osv., hur han sköter defensiven då han är värvad som defensiv back Sedan att han kanske kommer slarva med pucken och tappa lite i uppspelen får vi nog räkna med tills han lärt sig vart medspelarna finns.

« · 2025847 · »