1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 537556 inlägg · 4133 ämnen

« · 2051716 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly season - 2020
RedNek: Han har haft något liknande tidigare men lite annorlunda. Tror det stod typ MODO goalie #35 🔴🟢 eller nåt sånt ett tag.

Sen vet jag inte helt säkert om det har stått tomt och han har nyligen lagt till detta istället... Reagerade också på att det var nåt annorlunda häromdagen.

Sv: Silly season - 2020
Monno:
Hade Barto lagt till ”MoDo Goalie” nyligen, eller har det stått så länge? Menar: är det en förändring, nått nytt eller inte?

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: Det som är väldigt väldigt unikt är att Barto till och med har "MoDo Goalie" på insta.
Inte många andra än Modoiter och mrmadhawk som kör den gamla stavningen. :-)

Sv: Silly season - 2020
Costanza: Ok, spännande!

Sv: Silly season - 2020
Costanza: Gränserna är väl stängda än så länge om inte jag hört fel.

Sv: Silly season - 2020
Nucky: Sent svar.
Men det där var faktiskt kul på riktigt! ;-D

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: Ramlar nog in bra med poäng från den klubban. Borde vara på plats då den 20 april då återsamlingen sker eller så kanske han redan spatserar runt i Ö-vik och är med i MODO Channel mån lunch.

Sv: Silly season - 2020
Costanza:
Ev postad tidigare men bättre en gång för än för lite.

Sv: Silly season - 2020
Idbyn: Det är nog han som presenteras på måndag. Gissar att han ersätter Fredrik Olofsson som andrecenter om inte Jellvert vill utmana.

Sv: Silly season - 2020
hanzon:

En på FB som skrev

OPEN LETTER TO BARTOSAK ❤️

Dear Barto,

Here comes a greeting from all MoDo supporters - in Örnsköldsvik, throughout Sweden and abroad. We will never forget you!

We have had a few tough weeks since the season ended. The Ice Hockey Association took us down. The truth is that we have felt cheated and robbed. We have been grumpy. Or as we say in the Örnsköldsvik area: "tjurat".

Now that the dust has settled, a familiar feeling emerges. We want revenge. The goal is the same as before. We have ”unfinnished business” to take care of (to use your words 😉).

One of the most valuable memories from the past season was you, Barto. It was such a joy to have you play for us. We felt strong with you in our team. We will never forget your amazing saves, when it mattered the most. We will never forget that you took physical blows for us and the club. We are grateful that you chose us.

At this point the guys in the organization are working their asses off to make sure we have the best team possible going into next season. MoDo celebrates its 100th anniversary next year and our only goal is to celebrate that anniversary as a team in the SHL. We are absolutely convinced that we can break all laws of nature - if we do it together.

If there is a chance – let us catch that dream together. We want you to be part of our journey.🙏

/MoDo fans worldwide

Sv: Silly season - 2020
Rytter: Norlinder är en utdöende sort av ishockeyspelare från Ångermanland som till temperament och personlighet påminner mer om bröderna Sedin och Victor Hedman än de andra i hans generation. Tyvärr finns det så många andra faktorer än hans egna åsikter som påverkar vart han ska ta vägen. Det är inte helt säkert att han lämnar men realistiskt så ja, man får nog inte hoppas på för mycket.

Sv: Silly season - 2020
Sanny skrev detta i sin krönika igår. Jag hade helt andra summor i inlägget jag postade igår. Någon som vet exakt vad det ligger på?

Numera får de Hockeyallsvenska klubbarna uppskattningsvis 300 000- 600 000 kr per spelare som lämnar för SHL oavsett om de har kontrakt eller ej.

Så för de 6 klara (7 med norlinder) så kan det med summorna sanny anger bli mellan. 2.1m till 4.2m in till klubben. Fint tillskott till kassan iaf speciellt om man kan lägga det mesta på truppen. Bättre i detta fall att tappa spelare till shl än som löven att tappa weigel till aik.

Sv: Silly season - 2020
Rytter: Norlinder sitter nog lite i klorna hos Montreal, men är han lite av en tuff norrländsk surjävel och MoDo ger honom SHL-pröjs, så kanske, kanske.

Sv: Silly season - 2020
Tarasov:

Alltså skulle bartosak och Norlinder få för sig att stanna skulle jag mycket lättare acceptera trappen vi haft, tror fan jag tar bytet rakt av.

Visst Tambellini var seriens bästa forward med marginal och är sjukt glad att jag fick se modo göra en sådan succé värvning. Men trots allt är det enklare att ersätta en 79p spelare samt spelaren med bäst poängsnitt när man bygger ett helt lag. Vi behöver ingen ny jj eller Tambellini i truppen för att bli starka nästa år och utmana. Det vi behöver är en grym målvakt (bartosak), ett välbalanserat försvar samt sprida ut produktionen på alla kedjor.

Jag hoppas vi blir ett lag där det räcker att vi gör tre mål för att ta segern, inte som i år där vi behövde 5-6 mål för att man skulle känna sig säker.

Se på löven de klarade sig fint utan poängliga vinnare eller spelare i toppen av poängligan. Kan vi få till tre enheter som kan bidra offensivt och avlasta varandra tror jag det räcker långt. Framförallt ska alla enheter kunna avgöra matcher, i år var en nackdel att de övriga främst producerade och bidrog när förstakedjan var het och dominerade, när första kedjan var blek var så var det sällan övriga kedjor blev fram och ledde laget. Nästa säsong hoppas jag mer på tre jämna kedjor som alla krigar om att få mest istid i avgörande situationer, tror detta gör oss till ett stabilare lag som kommer utmana i toppen.

Kan till och med gå så långt som att ifall vi får ha kvar bartosak känns det riktigt positivt trots alla tapp.

Sv: Silly season - 2020
modomille: Ser ut som en bra värvning, men är det klart? Står som rykte än så länge.

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: Självklart. Vi har ju gjort oss av med en massa dövikt i veckan. Kommer inte ens ihåg vad vi la pengarna på förut.

Sv: Silly season - 2020
Costanza:
Vi kan betrakta det som klart nu va?

Det blir fest på månadag
Barto
Belov
Aagaard

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: Ja. Han ser dessutom så glad ut på bilderna med sin guldklocka så jag ser det som klart att SEK 235000 kr per månad kommer att sättas in på hans konto för att bättra på Anton Öhmans minusstatistik som ensam back...

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: vilken dröm det skulle vara😍

Sv: Silly season - 2020
jonsson:
Han har lagt till ”Modo Goalie” på insta, vi kan nog utgå ifrån att det är klart med honom.

Han har även gillat kommentaren ”Please stay in Modo”

Sv: Silly season - 2020
jonsson: Kollade men såg inget

Sv: Silly season - 2020
jonsson: Jasså, vad skrevs det där? Har sett att vi har skickat iväg en massa kommentar på hans senaste bilder

Sv: Silly season - 2020
Djuunaz:

Barto har fått ett brev från oss på hans instakonto.
Rätt bra faktiskt👍

Sv: Silly season - 2020
Djuunaz: Nu är du taskig mot Bernhard Starkbaum...

Sv: Silly season - 2020
hanzon: Om vi inte får behålla Bartosak är denna målvakt intressant, stor målvakt som stod i NHL för ett par säsonger sen men var i österrikiska ligan senast.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nucky: Det bästa vore om han skriver Nhl kontrakt och blir utlånad till oss.
Drömma lite måste man för att hålla humöret uppe.

Sv: Silly season - 2020
hanzon:

Plus några till då är vi nästan ikapp dom vi tappat.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Costanza: Akta dig för beska/ sura viner .....

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Sven Tuta: Efter lite vin till maten så blir man lite Glader. Ser bara möjligheter...

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nucky: Inget nytt om Belov?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8879}: Drömmen är ju att få ha honom kvar..
Hoppas, hoppas!
(Men ser ju mörkt ut såklart)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Precis det jag hoppas på!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8879}:
Inte jag, han kan bli vår ”bonus”

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Räknar vi bort Norlinder helt?
Borde man inte gått ut med ett Tack redan nu isåfall.
Shl´s gentleman-agreement är ju ändå bara ett skådespel av värsta sort.

Sv: Silly season - 2020
Snipan: Tar även för givet att Cumiskey avslutar karriären i Ö-vik. Fiskekort på köpet.

Sv: Silly season - 2020
Snipan: Jag tror mer på Tobias Viklund

Sv: Silly season - 2020
Smurfen: Jag tror Aagaard släpps samtidigt som Smotherman

Sv: Silly season - 2020
Costanza:
Nej han har lagt av!

Sv: Silly season - 2020
Smurfen: Eller kan det vara Foppa?....Vinn en bil på TV3.
Uppladdat:

500x0-foppa_2.jpg


Sv: Silly season - 2020
modomille: Kan det bli han som släpps på måndag tro ??

Sv: Silly season - 2020
Snipan: En spännande och enligt mig mycket bra värvning. Aagaard ska vara en spelare med bra skridskoåkning och målsinne. Han jobbar även hårt och ska besitta ledaregenskaper. Var kapten i danska JVM laget 14/15 och var även kapten den gångna säsongen i Usport laget Guelph Gryphons.

Vräkte in poäng förra säsongen men det är vad han har gjort tidigare i karriären som är intressant. Det som sticker ut är hans säsonger i OHL, VM chansen och att han gjorde 39 poäng på 38 matcher i ECHL 16/17.

Aagaard lär vara god för cirka 40 poäng tror jag. Men finns ännu mer att hämta.

Sv: Silly season - 2020
Bamse: Frågan är väl om han kommer ha samma problem som Olofsson att vanan med det hårda matchandet inte finns där. Mikkel har inte spelat mycket mer än 30-40 matcher per säsong de senaste åren.

Men 46 poäng på 28 matcher (+1p/2 matcher i DEL) nu senast är ju jävligt trevligt.

Sv: Silly season - 2020
Snipan: Mycket intressant!

Sv: Silly season - 2020
Bamse: Det blev fel video, ska vara denna

www.youtube.com/watch?v=24H8GcbPi_8&t=35s

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: Det verkar ju vara den officiella universitets-ligan i Kanada. Noterar att många går från OHL/WHL till USPORTS och sedan vidare till ECHL eller AHL medans en hel del andra verkar hamna i lite sämre europeiska ligor direkt efteråt. Känns som att det är ganska varierad grad på spelarna som all annan collegehockey.

Kodie Curran är ju ett högaktuellt namn i SHL som spelade i USPORTS för ett par år sedan. Han hamnade iofs i typ Danmark och Norge innan någon hittade honom och nu är han en dundersuccé.

Sv: Silly season - 2020
hanzon: Känns på förhand som en sjukt spännande värvning!

Sv: Silly season - 2020
hanzon:

Spännande, kan bli bra.


Sv: Silly season - 2020
Costanza:
Misstänkt likt Tambellinis handledare....

Sv: Silly season - 2020
Snipan: Äntligen en ny nr.48 som kan åka grillor och skjuta i pucken i kryllan (Vi saknar dig fortfarande, Pikkarambo)

« · 2051716 · »