1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 531072 inlägg · 4122 ämnen

« · 2123891 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Modo - Västervik 2021-01-08
Costanza: Va fan, nu börjar det ju att likna ett lag!!

Sv: Modo - Västervik 2021-01-08
Robin Ztorken L: Äsch, vi har 13 bogey-teams i serien denna säsong. The Bogeyman is the problem
Uppladdat:

500x0-karlin.jpg


Sv: Modo - Västervik 2021-01-08
Gavelo: Tycker ni borde offrat Sveningsson till andrakedjan istället för Harju.

Andrafemman känns lite smårisig

Sv: Modo - Västervik 2021-01-08
Gavelo: Andrafemman känns lite smågrisig och har rejäl grävlingspotential.

Sv: Modo - Västervik 2021-01-08
Ska Styf leda oss till en sjätte raka seger hemma eller ska vår blivande tränare sätta P för detta? Spännande minsann

Sv: Modo - Västervik 2021-01-08
Gavelo: Vi måste börja vinna nu på allvar, annars börjar glappet uppåt bli övermäktigt stort.
Nu möter vi dessutom vårt riktiga bogeyteam, känner oro stor oro.

Sv: Modo - Västervik 2021-01-08
Costanza: Vet ej, men han ger mej mindre magont när puckarna närmar sej vår bur

Sv: Modo - Västervik 2021-01-08
Costanza: Det är precis så här jag har velat att laget skall se ut en längre tid, ja såklart om man bortser från dom skadade spelarna och möjligtvis någon juniors plats men i övrigt är det exakt såhär jag skulle spela laget.
Det känns som att vi har 2 st centrar som kan sätta upp 4 potentiella målgörare, sen har vi en 3e kedja som nog kommer spela med en helt vansinnig fart och en 4e kedja som är snudd på lika snabb men som även känns rätt offensiv med Jeremias och Max.

Spännande

Sv: Modo - Västervik 2021-01-08
{8225}: Är han bra?

Sv: Modo - Västervik 2021-01-08
Costanza: Peters i mål, PLEASE!!!!

Sv: Modo - Västervik 2021-01-08
Goalies
30. Peters, Anthony
1. Dackell, Oliver

1st Line
12. Lindgren, Jesper
22. Wallinder, William
89. Karlkvist, Patrik
11. Rockwood, Adam
15. Sveningsson, Filip

2nd Line
63. Enström, Tommy
6. Dahlroth, Jesper
13. Harju, Johan
29. Aagaard, Mikkel
20. Hedberg, Edwin

3rd Line
28. Styrman, Fredrik
27. Mikkelson, Brendan
14. Strömgren, William
40. Jellvert, Kalle
36. Ohlsson, Sebastian

4th Line
37. Styf, Hugo
32. Lindewall, Jeremias
33. Tjernström, Max
23. Sylwander, Daniel

Extra Players
18. Nordin, Oscar (CE)

Sv: Modo - Västervik 2021-01-08
{9108}:

Krya på dig 🥲

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Juniorhockeyn ställs in för resten av säsongen.

Sv: Modo - Västervik 2021-01-08
{9108}: krya på dig

Sv: Modo - Västervik 2021-01-08
Väldigt lurigt att spela mot Västervik, blir nog tufft, men jag hoppas vi kan sätta dit dom nån gång.

Sv: Modo - Västervik 2021-01-08
{9108}:

Krya, hoppas det går bra för dig.

Sv: Modo - Västervik 2021-01-08
{9108}: Krya på dig!👍👍

Sv: Modo - Västervik 2021-01-08
{9108}: Fyfan. Här åmar jag mig i sportliga intressen, men hälsan framför allt annat. Krya på dig! Allt gott.

Sv: Modo - Västervik 2021-01-08
{9108}: Krya på dig!

Sv: Modo - Västervik 2021-01-08
{9108}: Krya på dig vännen!

Samt lycka till modo ikväll!! Håller tummarna!!

Sv: Modo - Västervik 2021-01-08
Lycka till ikväll grabbar. jag kommer nog ej kunna se matchen för jag är påväg in till sjukhuset denna kväll pga min covid har blivit värre, så det kommer bli sjukhuset för min del denna helg ( troligtvis )

men jag önskar er all lycka i världen ikväll!

Sv: Modo - Västervik 2021-01-08
Majbrasan: Jag kan hoppa in och lira. Skulle vara en kombination av Tie Domi och Sean Avery.

Sv: Modo - Västervik 2021-01-08
Sven Tuta: Haha ja, givet resultaten kan man ju fundera på om någon eller några frågat sig själva "vill jag spela den här matchen?" i laget någon eller några gånger..

Sv: Modo - Västervik 2021-01-08
Majbrasan: Från vem, du eller laget😂

Sv: Modo - Västervik 2021-01-08
Sven Tuta: Vill man se den här matchen? Retorisk fråga jag ställer mig själv inför varje match den här säsongen. Jävligt tråkig inställning, men..

Sv: Silly season - 2020
Bilyaletdinov: Jag tycker faktiskt inte att vi spelar bra under någon enda period av en match. Ja, vi får stundtals till forecheck och ligger på rätt bra där vi skapar chanser, men även under de bra perioderna är defensiven horribel och det bygger mer på individuell skicklighet än ett etablerat spel. Även när vi spelar som bäst, så släpper vi till hemska kontringar, får vi stundtals problem i egen zon osv.

Jag kan absolut hålla med om att det är väldigt mycket psykologiskt, men jag tror att det mentala kommer som ett resultat av att spelsystemet - ursäkta min franska - är helt åt helvete. Inte det omvända, om vi nu pratar hönan och ägget.

Sv: Silly season - 2020
{7814}: Det känns som att alla svenska backar har Gunslinger-Karlsson som förebild när dom borde titta mer på vår egen Vigge.
Han som alltid sätter defensiven och under åren ändå utvecklat en grym offensiv.
Ett annat exempel är Timander, så galet jävla bra han var under guldåret bl.a.
Kommer inte ihåg om det var spelare från Timrå eller Linköping det året som ansåg honom vara den största enskilda anledningen till att Modo vann SM-guld.
På vissa yngre låter också som att största och enda anledningen dom spelar som dom gör är att utvecklas, och inte att laget ska vinna.
Det är som att man inte riktigt förstått att man inte spelar i J-laget längre.

Sv: Silly season - 2020
{5647}: Jag menar att problemet i första hand är psykologiskt/sociologiskt och det blir mer och mer tydligt. Modo är en förening med en fantastisk historik, med ett antal världsstjärnor av allra högsta klass fostrade. Föreningen har en stark dragningskraft på yngre spelare, men även etablerade. Man har relativt god ekonomi och en stark organisation. Sportsligt har det dock gått trögt efter det senaste SM-guldet. Dålig kontinuitet i både tränarstab och spelartrupp är uppenbart, men räcker inte som förklaring. Om man tittar på spelartrupperna menar jag att de underpresterat, detta gäller inte minst innevarande säsong. Ett mönster som kunnat skönjas är att kortare perioder med bra spel och resultat ersatts av bedrövligt spel som ofta ser oinspirerat ut. Sedan följer en period av låst och dåligt spel, där spelarna åker och funderar för mycket. Jag tror att förklaringen framför allt ligger i föreningens grandiosa och uppblåsta självbild. Den smittar ofta på ett ohälsosamt sätt av sig på spelarnas prestationer. Det är bara att jämföra hur många spelare agerat när de spelat i andra lag. Jag har ingen quick-fix lösning på detta, men jag tror att man måste börja tänka i de här banorna i stället för att värva/grannens grabb etc

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: Precis. I poden snackar han bla. om att en elitspelare måste ha högsta betyg (femma) i någon skill, men sedan måste resten av repertoaren var minst medelmåttig (trea) Om spelaren inte har det, då är det där träningen måste sättas in, annars förlorar laget för mycket..

Sv: Silly season - 2020
M Horava: Håller med honom i det mesta. Tycker det är rätt talande bara det här med hur alla sitter och spanar in sig själv på jumbotronen när de ser sig själv zoomas in. Känns fel och ett tecken på att man inte fokuserar 100% på rätt saker. Egentligen tycker jag inte det är rätt fokus att spana in repriser på jumbotronen heller. Kanske en skitsak, men ett tecken på att man inte är tillräckligt påkopplad på matchen. Enligt mig.

Har ni inte lagt märke till det tidigare så kom ihåg och kolla nästa gång. Tittar upp mot jumbotronen, ser sig själv, kollar bort, efter några sekunder igen, kolla upp mot jumbotronen igen, osv.

Skit i jumbotronen och fokusera på matchen!

Sv: Silly season - 2020
Majbrasan: Det är inte konstigt att det är som det är med det uttalandet. Var Styf överhuvudtaget närvarande i Väsby, eller vilken match såg han?

Sv: Silly season - 2020
M Horava:
Sista stycket där

Sv: Silly season - 2020
{5647}: M a o, vi har en den värsta grävmaskinen av alla men ingen som kan köra den🥴

Sv: Silly season - 2020
{5647}: Har du/ni på detta forum lyssnat på Poden Hockeypuls där Adam intervjuar Pelle Bäckman?
Jag tycker att Pelle säger ganska många klokheter som inte är så märkvärdiga, men som är väldigt träffande på just Modo denna säsong. Han beskriver hur han ser på dagens hockey och hockeyspelare på ett träffande sätt. Han berättar om sin första säsongen i Modo där han var tydlig med att det räcker inte med att spela roligt och bra, man måste vinna matcher också. Han lyfter att det ställs för låga krav på juniorer idag: -man kan inte bara lyfta att de gör en bra dragning utan måste också via personliga samtal kritisera och justera det de gör som är dåligt. (exv. Linus Pettersson min reflektion på det)

Självklart står Pelle till förfogande att hoppa in som mentor om något hockeylag ringer, bara han slipper åka för mycket buss.. ?
Lyssna gärna på den. Man kan inte annat än älska karln!
open.spotify.com/episode/68pmMblK2uQGLzOegg524c?si=IZzLTHsdTk6UsM7H4z9afA

Sv: Silly season - 2020
Modoit i Umeå: Jag har ingen aning hur det fungerar i praktiken. Förhoppningsvis är det som en sjöfågel där i Modo att man håller en lugn fasad på ytan, men det paddlas på utav helsicke under ytan.

Men, jag håller med. Visst borde spelarrådet kunna gå till Per, Urban eller kanske ännu hellre Glader och säga någonting typ. Det här spelsystemet vi spelar fungerar inte. Vi har inget förtroende för att det ska fungera heller, utan vi blir frustrerade och känner att det bara blir pankaka av alltihopa.

Sv: Silly season - 2020
{5647}: Det finns ju ett spelarråd i Modo, en eller flera i det spelarrådet borde väl vi det här läget insett att det här spelsystemet FUNGERAR INTE ! Håller alla spelarna i spelarrådet käften och tänker: Ja, jag får ju i alla fall spela ???

Sv: Silly season - 2020
Nesse: Ja, det är ett fullständigt havererat spelsystem. En papperstiger, ett teoretiskt experiment som inte fungerar i praktiken. Kalla det vad man vill, men det sätt vi försöker spela hockey på har inte en tillstymmelse till chans att fungera.

Det är som några programmerare som via en teoretisk modell gjorde en algoritm (man mäter repetitionerner i termen ordo). Man tänkte att vid ett tillfälle skulle man använda en funktion som plockar ett av tio alternativ. Det såg jättebra ut på papper och i den programmeringskod man skrivit var det vettigt.
Problemet är att programkoden sedan omvandlas till assembler som operativsystemet kan använda och då finns inget stöd för att plocka en av tio, utan i realiteten blir det tio "if-satser".

Kontentan med min utläggning är att jag tror att Per och Urban i sin teoretiska modell ser att de flesta av motståndarnas skott kommer långt utifrån i och med att vi har fem spelare framför målvakten. Man man inte förstår är att dels kan visst skott gå in en bit utifrån - framförallt när man har så mycket folk som skymmer målvakten - och dels får det implikationer på att vi blir stillastående samt att alla möjligheter att iscensätta en snabb kontring är fullständigt omintetgjorda.

Modo har aldrig någonsin haft ett så dysfunktionellt spelsystem under de 40 år jag följt dem.

Sv: Silly season - 2020
JoseGonzales: nu är vi tillbaka till hönan eller ägget som var diskussion under inledningen av säsongen. Defensiven i mittzon och försvarszon samt uppspelen är så dåliga att våran offensiva förmåga inte ens kan bedömas.

Visst vi spelar fast oss mycket i särghörnen i offensiven, men tror överlag att om vi gjorde ett bättre jobb på vår planhalva så skulle mkt av offensiven komma av sig själv.

Sv: Silly season - 2020
JoseGonzales: Det är katastrofalt spel över hela banan bortsett från i egen bur. Och ja, offensiven är katastrofal. Det är bortom mig hur man kan tycka man gör 50 bra minuter i någon del av banan. "Kontroll", ha! Väsbys tränare sa det bäst efter match.

Sv: Silly season - 2020
Majbrasan: Han tycker att ni gör 50 bra minuter men ni förlorar skotten i alla perioder, har aldrig mer än 6 skott per period.

Senaste 7 matcherna har ni haft mer än 10 skott i en period 4 gånger. 17 av 21 perioder har ni mindre än 10 skott i och många är 5 eller mindre skott.

Det är en katastrofal offensiv.

Sv: Silly season - 2020
Majbrasan: "Om vi gör 1-2mål per match och Peters ser till att rädda alla skott han får på sig, ja då ska nog poängen börja trilla in"

Sv: Silly season - 2020
KB: Inför Västervik, om matchen mot Väsby -

"Men bortsett från en tiominutersperiod i andra perioden tycker jag ändå att vi har bra kontroll på dem."

Tolkar det ändå som att herrn är hyfsat nöjd, om inte över 60 min, så åtminstone 50 minuter. Surrar dessutom bara om offensiven som måste till, men den enda anledningen till att det inte rann iväg målmässigt bakåt var just Peters förtjänst. Är det planen i försvarszon - räkna med att Peters står på huvudet?

Sv: Silly season - 2020
Nesse: Nu är Ulf ordförande och inte särskilt kopplad till hockeyn. Man har tagit in folk i styrelsen med hockeybakgrund och de borde väl vara de man måste adressera när det ser ut såhär, även om Ulf såklart inte kan vara helt blind för att tränarna inte klarar av att styra upp defensiven. Deras idé kring hur man ska försvara sig fungerar bara på ritbordet.

Sv: Silly season - 2020
{5647}: ja jag förstår inte alls uttalandet, Ulf säger att vi inte är där vi vill vara, men ingen analys om varför? Vad ska en till ass. coach göra?

Det som fungerar sämst för tillfället är defensiven, hinner inte Styf och Omark med att coacha den biten undrar jag vad de lägger tiden på? Ska då en assisterande coach komma in för att lägga om hela defensiven?

Sv: Silly season - 2020
Majbrasan: Ja, jag begriper ingenting. Rätt mycket Bagdad-Bob över uttalandet. Alla på sidan om kan ju se att truppen verkligen inte presterar alls. Varken individuellt spelare för spelare eller kollektivt där man blir extremt tillbakapressade, stillastående och skapar väldigt lite framåt.

Sv: Silly season - 2020
Tuppade JFK av efter att ha läst vad Ulf Strinnholm har att säga?

Skönt i alla fall att man tar bladet från munnen. Jag tycker det vore särskilt anmärkningsvärt att köra en strutsstrategi när man vidhållit en väldigt transparent profil en längre tid. Det hjälper inte att byta från transparens till struts när det är blåser hårt och är motigt, tvärtom, ty det kommer bara bita tillbaka. Sen om de gör rätt nu eller inte.. Ja, jag vet inte.. vi ser väl?

Sv: Silly season - 2020
jonsson:
Nej det har man varit tydliga med i andra sammanhang

Sv: Modo - Västervik 2021-01-08
KB: Det enda som talar för vinst är väl ”trenden” av vinster på hemmaplan och att Peters står på huvudet i vanlig ordning. Jag är riktigt orolig hur detta kommer att sluta, när man bara kör på i de gamla hjulspåren. Modo fyller 100 år och har en uttalad målsättning, men säsongen kommer förmodligen att bli ihågkommen av dels av det jäkla viruset samt den sämsta säsongen på åratal. Jag hoppas att jag har fel.

Sv: Modo - Västervik 2021-01-08
{8384}: Tuff match att försöka styra upp spelet på. Västervik är knepiga. Vi har vunnit tidigare, men jag kommer bara ihåg en enda match där vi faktiskt har kört över dem och det var i slutspelet under Björns första år.

Vi har en bra trend på hemmaplan, så hoppas på vinst!

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: Man säger det folk vill höra, eller en dåres försvarstal, varför erkänna egna brister eller felaktigheter.

« · 2123891 · »