1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 499412 inlägg · 4183 ämnen

« · 2128257 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Tror du sätter fingret på problemet där. Glader är för stolt för att erkänna att även Styf som headcoach var ett misstag, istället försöker han snygga till det med en ny andretränare.
Överhuvudtaget är han för tjurig för att inse att hans lag är felbalanserat, och som många varit inne på chansat nåt enormt på många viktiga poster.
Han ska vara VÄLDIGT glad om han får ett till försök efter denna säsong.

Sv: Silly season - 2020
Nucky:

Finns ju klubbar som låter spelare som brukar kokain fortsätta spela.

Sv: Silly season - 2020
Robin Ztorken L:
Ja man kan starkt ifrågasätta nyhetsvärdet här.

Sv: Silly season - 2020
KB: Skriver man ut detta så misstänklig gör man en väldans massa människor.
Hoppas någon kliver fram och erkänner då, för att få slut på alla spekulationer.
Detta kunde man hållt käften om i stället för att hänga ut folk tycker det är vidrigt gjort.

Sv: Silly season - 2020
Nucky: Det har inte med Hedberg att göra.

Sv: Silly season - 2020
M Horava: ang grundträningen under sommaren så var väl hälften av spelarna inte med på den o under serien har träningarna blivit lidande med det hackande schemat

Sv: Silly season - 2020
Gavelo: Lär knappast vara Hedberg när de skriver fd. spelare.
Var dessutom på skoter, tycker det låter som en äldre herre.

Dessutom hade man knappast låtit honom spela om det hände för 2 veckor sedan.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Smurfen:
Ja det varit en ledningen som inte behärskat arbetet. Undantag Markus Näslund/Björn Hellkvist som gjorde ett bra jobb båda. Sen är där andra som varit helt ok Ulf S Särkijärvi och Sundlöv glömmer säkert några.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Modo måste vara den klubb med överlägset mest negativa rubriker/nyheter dom senaste 10 -12 åren !
* alla tränare som har själv / fått lämnat
* alla spelare som har själv / fått lämnat
* sportcheferna som har rullat genom föreningen sista åren
+ allt annat negativt som har varit !

Man blir så less !!!!!

Snacka om att vi måste ha världens mest tålmodigaste fans !!

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: Det tar normalt ett par veckor för att få svar på blodproven, fram tills dess svaren påvisar positivt för alkohol från analys så är man oskyldig.
Hände detta 2-3 januari så är det fullt rimligt att svaren kom någonstans kring denna helg.

Sv: Silly season - 2020
hanzon: Jag reagerade på tidpunkten och sättet man sade upp kontraktet på. Mitt under en match samt med agenten och vad jag förstod var inte Hedberg med vid tidpunkten. Om, jag säger om det är han som fastnade i kontrollen så kan det vara först en mörkning från hans sida och sedan ska det förhandlas. Så 12 dagar efter det inträffade är nog ganska normalt, om det nu är han. Det lär säkert komma fram så småningom vet det är. Men, fy fan för alla rattfyllerister, där har jag inget medlidande🤮

Sv: Silly season - 2020
Tarasov:
Han skulle nog gjort hattrick mot Timrå för att komma undan med den.

Sv: Silly season - 2020
hanzon:
01:30 mellan 2 och 3 januari. Kan faktiskt förklara sparkningen.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Olli Nomadinen : jag citerar mig själv från i höstas strax innan serien började:

? Varför tittar Modo på Hedberg?
Enligt min mening letar bara Hedberg ett bra uppehälle med en hyfsad lön, han är duktig på försäsongen med sin vassa skridskoåkning men tenderar till att bli lat och bekväm ju längre säsongen går,
Satsa hellre på unga hungriga spelare från tex trakten som vill och spela för MoDo på riktigt?!?

Sv: Silly season - 2020
Foppatofflan: Måste vara en annan, detta skedde den 3 januari

Sv: Silly season - 2020
Rytter: Jag tror att det är han!

Sv: Silly season - 2020
Foppatofflan:

Läste detta i allehanda jag med, men stod väl fd spelare. Så antog det var någon som avslutat karriären. Iof är ju Hedberg fd spelare nu.

Sv: Silly season - 2020
M Horava: Det var rätt ofta som Omark höll i träningarna ifjol, så jag har svårt att tro att han skulle försämrat träningarna... Mycket svårt.

Däremot tror jag som många tränare ofta säger. När man blir osäker och riktigt vet vad man ska göra, så blir man långsammare och det går åt mycket mer energi. Exempelvis var det så under AJ.

Sv: Silly season - 2020
M Horava: Hedberg grovt rattfylleri eller annan spelare?

Sv: Silly season - 2020
{5647}: Jag tror ju också att de fystränar bra. Men min högst personliga spekulation/uppfattning är att eftersom de ser minst sagt risigt ut på isen så är kvaliteten på isträningen många pinnhål sämre än förra året.

Sv: Silly season - 2020
M Horava: Jag tror att man tränar väldigt bra fortfarande. Där tror jag inte man ändrat någonting från Hellkvist. Det är väl det halmstrå som gör att jag fortfarande tror vi har en chans att nå topp 10.

Sv: Silly season - 2020
Monno: Håller med dig ang. träning. Men du måste väl ändå hålla med om att det är skillnad på att vara i toppen av SHL eller att vara det i HA?
Förra året tränade man rätt och bra utifrån den trupp man hade och att man hade som mål att vara i toppen av HA. Min personliga favorit var att de tränade på att spela snabbare än vad de klarade av. Precis den utmaning vill jag se!
Frölunda tränar för att vara i toppen av SHL.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Att man inte har hockeykunnigt folk runt om tycker jag applicerar på sportchefsrollen också. Många klubbar i SHL har flera sportchefer och personer som hjälper till med diverse scouting, dataanalys mm, och är det någon ha-klubb som har de förutsättningarna så är det väl Modo? Inte konstigt att det är kaos när en person som aldrig varit sportchef förut får fria tyglar i en organisation att göra lite som han vill. Det funkar i organisationer som Timrå och Björklöven som har två riktigt bra sportchefer.

Sv: Silly season - 2020
Robin Ztorken L: Jag hoppas verkligen att vi klarar oss från att trilla ner. Om Karla, Peters, Sylwander, Hägga, Harju, Corrado är hela ska mycket till för att vi ska trilla ner.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Sawchuk: Jaja. Dahlén bryr sig iaf inte ✅
Uppladdat:

500x0-screenshot20210116-114431samsung-internet.jpg


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: Glader ska också ha skit för att han inte i tid insåg att Styf inte reder ut det. Att man inte tog hjälp av hockeykunnigt folk runt om, utan borrade ned huvudet och bara körde. Samt att man bara tog in Piva som andretränare.

Det här Hellkvisthockeyn har ju blivit ett ok. Man verkar vägra ändra på det överhuvudtaget. Det ska till varje pris spelas offensivt och till det har man tränare som inte är vuxen uppgiften.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Heyerdal: Vad får man för ett sådant tips? 10 kronor?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Foppatofflan: samma här. 7 poäng till kik nu och de har 2 matcher mindre spelade. Rädd för att kik faktiskt kan stjäla en del poäng

Sv: Silly season - 2020
Tarasov:
På det temat ser man att Malmö lastar på med spelare.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
jonsson: Klart det är en slump.

Glader ska ändå ha skit för att ha chansat så hårt på lagbygget med Ville, Gagnon och NHL-lånen. Olhaver var en rimlig värvning som inte föll väl ut, det är egentligen inget ovanligt och Hedbergs situation är inget som ledningen kan klandras för.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
jonsson: Ang Hedberg vem tipsar media tro? Enl Widebro hade de ett möte med Edwin samtidigt som matchen pågick och där bestämde de att bryta kontraktet, Expressen hade uppgifterna direkt, pengar att lasta in för någon som behöver nån krona...

Sv: Silly season - 2020
digitalbath:
Känslan är att vi kommer med värja till en duell med pistoler för att det anses finare.

Sv: Silly season - 2020
Gavelo:
Kan se det också, jag kan tycka att Aagaard går framåt plus att han är rätt bra runt målet. Problemet nu är att vi har Aagaard på två år, då jämförs Jellvert med vad vi kan få in och skulle jag välja mellan Davidsson/Jellvert väljer jag Davidsson för jag ser en större uppsida där.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
modomille:

Blåser rätt rejält kring Glader nu, kan inte vara en slump att 6 spelare lämnat denna säsong, med Heppo, Kaut inräknat förstås.

Sv: Silly season - 2020
Gavelo: Aagaard har kontrakt över nästa år också, tror han kan vara nyttig för oss även då. Håller dock med om Jellvert. Tycker om honom, även om jag förstår de som inte ser hans storhet.

Låter man Hägga och Tommy gå, så ser jag gärna Sylwander och Jellvert kvar för att ha kvar några ur stommen. Karla räknar jag nästan bort på förhand även om man såklart hoppas...

Sv: Silly season - 2020
mr_brasco: jag har stört mig på att många Modoiter gör sina bästa säsonger i andra svenska klubbar. När spelaren sedan börjar stagnera och prestera sämre värvas de hem som nyckelspelare. Ofta skadebenägna och proppmätta. Ska Modo vara en språngbräda för spelare eller en klubb som når sportslig framgång? Att producera egna spelare är nobelt men de klubbar som vinner har en helt annan inställning.

Sv: Silly season - 2020
KB: Frölunda har precis skrivit ett kontrakt med Theodore, dom vill såklart behålla om ”sina egna produkter”

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: Jag har Jellvert före Aagard alla dagar i veckan!
Aagard är slarvig och känns som en humörspelare, i medvind är han väldigt bra men i motvind försvinner han helt, dessutom tenderar han ofta till att ta onödiga utvisningar.
Jellvert är inte lika flashig men jag gillar att han är en av få som vågar gå in på kassen med pucken, sen sköter han defensiven oerhört bra och känns som en av dom bästa 3:e centrarna i allsvenskan sett till pålitlighet och ansvar.

Jellvert har dessutom pangat in fler än 10 mål senaste 3 säsongerna från sin 3:e kedja så där vet man vad man får.

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: Jodå, står på deras hemsida! I samma artikel som han lånas ut i såg jag nu! :)

Sv: Silly season - 2020
Tarasov:
Det hade de visst....

Sv: Silly season - 2020
{8179}:
De har inte gått ut med nåt än så då tänker jag att chansen finns :)

Sv: Silly season - 2020
KB:
Synd men han kanske hjälper oss att undvika div 1 då

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: Finns noll chans på Niederbach. Han hade inte varit här om J20 var igång.

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: Han har väl skrivit på för Frölunda inför nästa säsong? Ska vara om det blir aktuellt med ett lån då!

Sv: Silly season - 2020
Tarasov:
Sen bör vi gå stenhårt efter Niederbach.

Sv: Silly season - 2020
Tarasov:
Det finns andra intressanta spelare, Sörensen som inte spelat och även Collberg i tyska andraligan.

Sv: Silly season - 2020
Sven Tuta: Alright!

Sv: Silly season - 2020
Rytter:
Om Rockwood slår väl ut så finns det några intressanta centrar som vi kan försöka efter
Olausson i Luleå
Davidsson i vvik exv kan man bygga en tredje med
Ohlsson - Davidsson - Söderlund då kommer det gå undan i mittzon
Forsbacka
David Lindqvist i BIK
Linus Karlsson i BIK
Wemmerborn i Mif
Dennis Svensson i KIK

Kan vi knyta till oss 3 av dessa bör vi dumpa Jellvert

Sv: Silly season - 2020
{8179}: Förra matchen, men inga namn

Sv: Silly season - 2020
M Horava:

Håll er med dig att det finns många namn man kan behålla. Spelarna i sig är inte dåliga, det är mer att dom inte fungerar som ett lag samt avsaknad av riktigt ledarskap och taktisk kompetens hos coacherna.

Svenningsson är en sådan som skulle producera bra in ett fungerande lag. Är ändå imponerad av hur han river och sliter, hade varit lätt för en som kommer utifrån att åka och hänga med huvudet om det går tungt.

Rockwood har jag gärna kvar som en andracenter, han är perfekt för ha, påminner om Ljunggren i mora i spelstil, en riktig playmaker som kan göra över 40p över en hel säsong och i rätt omgivning.

Ser gärna vi behåller en stomme från dagens lag och kryddar med spets på forwards och backar.

Karla-ny-ny
Svenningsson-rockwood-ny
Ohlsson-jellvert-aagaard
Jeremias-max-sylwander

Skulle vara en bra forward uppställning för ha.

En kompetent tränare borde kunna skapa ett topplag av detta.

« · 2128257 · »