Från Hörnefors: Lindewall spelar redan med ÖHF och J20. Vi har ett jättebra upplägg där med Lindewall, Nordin och Arvidsson. Sen är nog tanken att Lindewall och Jacobsson ska spela mer frekvent med J20 till våren för att lyfta dem en del. Men i grunden så har vi ganska bra med extrakroppar.
Skulle vara bra om vi kunde fylla på i backsidan så att Styf kan hjälpa J20 till viss del också.
{9315}: Jag tycker att Tjernström har varit bättre än Sylwander. Han har på sistone fått lite speltid i en dåligt komponerad fjärdekedja. Han är bättre än Sylwander som center i både tredje och fjärde. Så om Mcmaster inte kommer upp i nivå så behöver vi en center till tredje, och fjärde blir som det nog som det är tänkt med Sylwander-Tjernstöm-OP. Mcmaster får när han är helt OK för spel, slå sig in där någon har en svacka eller skada. Jag misstänker att det är ljumskproblem och det kan ta tid, och kan komma och gå. Lindewall skulle må bra av utlåning till Örnsköldsvik hockey.
KB: mmm, jag håller med. hitta en forward för tredje som är bra nog att hoppa upp vid skador. ser ingen anledning att splittra nån annan kedja i nuläget
Silly: hade också tänkt så om jag var ansvarig, kan vi gå in i slutspelet med ohlsson, sylwander och pettersson som en fjärdekedja så mår vi bra, svårt nu att hitta rätt forward, ingen panik så tid finns, men hade varit mumma att hitta en som passar bra in i gruppen men som också kan klicka med mcmaster och lyfta den kedjan framöver
KB: Jag är lite skeptisk till Tjernström, gör ett helt ok jobb men inte mer. Med MacM så får in lite skicklighet i em 4 vilket inte är så tokigt, dessutom kanadensare så närkampsspelet finns i DNA
Silly: Tycker det känns farligt att börja laborera med kedjorna allt för mycket när vår styrka är just kollektivet. Men vi behöver ju åtminstone en till kropp i forwardsuppsättningen inför slutspelet. Återstår att se hur det går med MacMaster efter nyår också.
En riktig klassback skulle dock sitta fint. Då skulle vi ha 8 backar att tillgå plus Arvidsson och juniorer.
{5647}: Jag håller fortfarande på att vi skall ha in en 1: klassig poängstark Rithare in i 1:a med Sam och Modigs han får gärna väga lite 90 +.
Prova Woods som Center med Svenningsson och Aagaard. Woods är snabb spelskicklig och jobbar hårt bakåt också Och flytta ner EJK till 3: e linan i mellan Mannberg och Olsson?
{5647}: Instämmer. Sen är känslan att Lindewall mådde bra av att få en mindre och något enklare roll, kort sagt mådde Modo bra av att få tillbaka Sveningsson. Kommer Tanner in och fortsätter utvecklas så ser forwardsidan riktigt bra ut, och med gårdagens PP är det till och med svårt att sakna en rightskytt.
Gavelo: Jag tycker att det blev ett lyft med en konstruktivare center med Mannberg och Ohlsson. När Svenningsson kom in i andra så fick vi en bättre tredje och dessutom en tydligare fjärde som mer utpräglat kunde jobba ned motståndarna. Det vore fantastiskt med en riktigt bra center som kunde spela mellan Aagaard och Svenningsson, samt kloke EJK mellan Ohlsson och Mannberg om inte Macmaster får ordning på grejorna.
Helt klart är att det inte finns ett lag i serien som gillar att möta oss när vi skruvar upp farten. Individuell skicklighet vinner vi inte på, utan det är när maskinen MoDo som trasar sönder motståndarnas spel kommer igång som vi blir oerhört svårslagna.
Rytter: ”Minns fel”? Jag minns inte fel, jag uppfattar matchen som jag beskrev och det kan omöjligt ”vara fel” om det är så jag uppfattar matchbilden, det är ungefär samma sak som om jag skulle säga att Nej Rytter, du har fel angående din åsikt. Vi har våra olika åsikter och ingen av dessa kan vara fel.
Modo drev mycket riktigt spelet men vi skapade väldigt lite och löven höll Modo på utsidan, och som jag skrev så spelade löven smartare och skickligare än oss inledningsvis, dom spelade ett smart och väl avvägt kontringsspel. Först missar man öppet mål efter ett par minuter, strax efter kommer 0-1 och inte långt efter det får man ett PP som spelmässigt ändå var helt ok, löven kändes smartare medans Modo gick lite på rus inledningsvis. Men nu tycker jag Modo jobbar ner löven och vinner högst välförtjänt på samma sätt som Löven vann i fredags.
Löven har ju en hög americanos på skadelistan, det är individuellt kvalitativa spelare men om det bidrar till sammanhållningen i gruppen är jag högst osäker på.
Kul att se Sveningsson igår, han såg pigg ut och den kedjan kändes mer komplett nu när han var tillbaka.
Nej nu minns du nog faktiskt fel från matchen. Löven hade verkligen inte nått spel inte ens i inledningen. De försökte vara tighta och backa hem och fick till någon halvkontring men så farligt var det inte då vi var påslagna idag.
Från början låg modo på rejält och det märktes att det var bättre fart och skärpa än i Fredags. Fram tills dom gjorde 0-1 från ingenstans så var det MoDo som drev spelet och hade skapat ett par lägen. Sam hade ju t.ex en i stolpen precis innan vändningen till 0-1.
Det var verkligen inte ens nära 0-3, om du inte tycker att varje skott på mål är en målchans dvs.
Sedan håller jag med om att löven är skickliga individuellt men vi är skickligare som lag. Tur att hockey är en lagsport. Som lag sett tycker jag vi har ett system som vi litar till och alla köpt och förstår sina rollar och vi får ut mer spelare för spelare än löven så därför är vi ett bättre hockeylag efter halva serien.
Återstår och se ifall löven kan få ihop helheten under andra halvan och ifall vi kan utvecklas mer eller ifall vi har sett vårt max redan.
{5647}: Men kära vän, vart har du fått ordet överlägsenhet ifrån, jag skrev det inte så jag undrar hur du fick med det i sammanhanget?! Jag skrev att löven var skickligare, och fram till Modos första PP i matchen så var löven just skickligare. Modo var visserligen mycket mer fysiska och stred hårdare, men lövens taktik att spela vårat eget spel mot oss höll på att slå väl ut igen, flippa ut puckar och kontra. som jag skrev kunde det stått 0-3 eller då 1-3 om Sams puck på linjen gått in.
Sen när Modo får 2 snabba så vänder hela matchen till Modos fördel och jag tycker matchen avgörs definitivt i andra perioden när Tex gör årets räddning på Possler skott, från den händelsen är löven aldrig ens nära att hota Modo varken spel eller målmässigt.
Gavelo: Jag tyckte att det i sammanhanget var helt fel. Ok, att Löven skapat något mer, men vi hade en puck på mållinjen och ett par andra chanser också. Jag såg inte alls samma match, för någon överlägsenhet såg jag inte. Det var mer tillfälligheter som Löven skapade sina chanser ur och jag tyckte att det fanns en hel del som jag tyckte tydde på motsatsen av det du skrev och att MoDo skulle vinna matchen.
Tycker ändå detta b2b-möte var bättre än förra för våran del, fredagens resultat speglar ju inte alls matchen även om lövenfansen verkar intala sig det.
Det står liksom 4-3 när det är 8 minuter kvar, men vi gör ett horribelt byte och ger bort matchen. Mot ett lite mindre effektivt lag hade vi säkert haft ledningen med tanke på hur många ggr MoDo har hittat sätt att vinna matcher när man inte kommit upp i nivå.
Visst, delad poängskörd men spelmässigt var MoDo betydligt mer slagkraftiga över två matcher. MoDo har en helt annan jämnhet i spelet, vilket visar sig när det är tätt på given.
{5647}: Jag har inte sågat Tex vid något tillfälle, tvärtom, däremot menade jag att han var darrig i matchen mot Löven i fredags men sågning nej. Alla kan ha en dålig dag men då var han inte bra, i övrig har han ju varit magisk, vunnit matcher åt oss på egen hand!
{5647}: För det första så är det ingen sågning! För det andra så var Löven hetare än Modo när detta skrevs och fick även 1-0 pga passivt spela av både Woods och Styf framför kassen. Strax innan hade man missat öppet mål och hade även ett riktigt bra skott som tex lyckades tippa över ribban. När detta skrevs så kunde det stått 0-3. Sen är det märkligt varför du drar upp detta som något som ”står ut”, som att det vore helt fel att kalla Löven för skickligare än oss när dom tex. körde över oss kvällen innan.
Löven har (enligt mig och fler som jag sett skrivit här på forumet) fler individuell skickligare spelare men Modo fungerar som lag lite bättre samt att Modo har seriens bästa målvakt.
{5647}: Löven lever mycket på individuell skicklighet. De är extremt giftiga i spelvändningar och på att utnyttja motståndarnas misstag. Den där finska målvakten är stabil också. I övrigt så är det ganska bristande tycker jag. Dåligt ledarskap, dåligt special teams och förvånansvärt usel passningskvalitet i typ alla deras matcher som jag sett. Känns ganska gnälliga och drar på sig mycket utvisningar också. Är tveksam om de får ihop det i år heller.
Hade vi kommit upp i nivå i fredags, så hade vi haft 6 poäng den här helgen. Känns lite surt.
Rytter: Gillar ”tridenten” Näsen-Bernhardt-Woods i PP, egentligen bara Bernhardt som funkade från början i sin roll, men Näsen och Woods har verkligen utvecklats. Vigge är riktigt bra i sin skymmarroll också, klara även att bli spelfördelare nerifrån.
Nichols såg intressant ut, liknande poängsnitt som Sam i DEL2.
Squires har ju producerat bra i denna liga tidigare, men känns som bäst före datumet har passerat.