1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 531321 inlägg · 4122 ämnen

« · 2284390 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly season
hanzon: mmm, får känslan av att han inte riktigt vet men även han antyder att det hänt någonting bakom kulissen som skulle kunna förklara detta

Sv: Silly season
Läs Pelle Hägglunds krönika om Modigs, den är läsvärd.

Sv: Modo - Karlskoga 20220202
Ogie Ogilthorpe: Jag tycker att han har det mesta för att lyckas. Han är dels lite osmart, men dels lite klen fysiskt. I övrigt har han spelsinnet, teknik och skridskoåkning för att kunna bli minst SHL-spelare.
Om och när han mognat. Kanske gör man som i fallet Hedberg där han kommer till Brynäs, men är helt oduglig ett helt år och blommar ut först när han får en finne med hårda nypor som coach och kan tala om för honom HUR han ska utnyttja sin kompetens.

Sv: Silly season
{9315}:
Karlberg tycker jag också verkar intressant

Sv: Modo - Karlskoga 20220202
{5647}: Mmm...sånt där är ju lurigt. Svårt att veta om det kommer bli bättre. En tekniskt begränsad spelare men som klarar sig bra i övrigt utvecklar nästan allltid sin teknik till en habil nivå. Gäller det mesta. Träning över tid hjälper.

Även övermod försvinner med åldern. Till och med för zlatan...

Men spelintelligens. Samma spelare som inte kunde tänka mer än ett pass framåt vid 20 års ålder, är samma spelare som inte kan göra det vid 35 år heller. Bara att konstatera.

Så vad är Hasa?

Sv: Silly season
Den stora frågan är ju vart fan är nooky eller vad han kallar sig som håller på lule. Han brukar ju alltid sitta på info. Mina källor är tyvärr mest division 1.

Sv: Silly season
Blake: Fick inte några direkta svar av dig på frågorna jag ställde, tycker du att laget är starkare utan Modig o Macmaster? Ska vi ha ett lag att utmana med i år? NU ÄR VÄL RIMLIGEN TIDEN ATT FÖRSTÄRKA... INTE SÄLJA

Sv: Silly season
{8225}: Men vi kommer alltid tappa spelare efter varje säsong och tvingas bygga nytt, så är det ju. Jag hoppas vi satsar, vi har rätt mycket flyt denna säsong och lyckas vinna matcher som ser förlorade ut efter halva.

Sv: Silly season
Trilske:
Jag glömde fråga varför han gjorde de. Vet heller inte om Modo var en av klubbarna som hört av sig.

Sv: Silly season
Blake: Frågan är ju om vi vill satsa mot SHL, nu när vi har bra läge, eller sitta o njuta av en andraplats och börja bygga om igen kommande säsong? Känns som ett bra läge att förstärka nu, vem vet när när vi får samma möjlighet igen. De tongivande lär droppa av i rask takt efter säsongen om vi inte går upp.

Sv: Silly season
Rytter: Funderar på om man skulle kunna vara kreativ med avtalet, exempelvis att vi får betala mer ju längre vi går i slutspelet eller ju fler poäng spelaren gör. Vet dock inte om det är tillåtet att göra denna typ av avtal.

Sv: Silly season
Filiphm: Åfan, trodde han på sin höjd skulle kunna tänka sig att gå tillbaka till Borlänge. Intressant ändå att ta ett "mellanår" i division 2 får man ändå säga, med tanke på hans ålder.

Men kul om han fortsätter lira på lite högre nivå.

Sv: Silly season
Trilske:
Han kommer troligtvis gå till allsvenskan har jag hört nu. Tydligen sex anbud från allsvenskan bla.

Sv: Silly season
locken: Silly har bättre koll än mig på de andra lagens värvningar.
Ersättaren till macmaster, har det verkligen varit panik där när vi är tvåa i serien?

Vi har skrivit kontrakt med Mannberg och Ingman, förlängt med många som trivs i klubben. En helt okej målvakt som bara vill spela i SHL om det är med MoDo.
En hyfsad tränare som ville inget annat än att komma tillbaka till moderklubben.
Tror inget annat lag är jämförbart med MoDo för tillfället. På ett bra sätt!

Sv: Silly season
Filiphm: Alright.

Ja, nu fick man väl ganska tidigt fick indikationer på att han skulle tillbaka till Borlänge efter sin MoDo-sejour så man undrade ju lite hur det var ställt med ambitionsnivån.

Sen ser man att han lallar på i div2.

Han valde väl helt enkelt satsa på en civil karriär istället, men det är väl inte alltför konstigt med tanke på hans ålder.

Sv: Silly season
{9315}:

Nej det var ju värdelöst för oss att HV slängde dessa pengar på Powell, all klubbar kommer ju vilja ha liknande summor av oss för sina toppar.

Är det den nivån det ligger på att köpa lös spelare tycker jag vi ska tacka nej och gå på mer chans och utomlands istället. Borde inte finska lagen börja dumpa spelare snart när de missar slutspel.

Sv: Silly season
Rytter: tror att hinken försöker där också, gissar att han har ett brett nät och försöker med alla möjliga lösningar. modo har dock en ganska dålig sits på alla vet att dom har gott om pengar och är i stort behov av förstärkning, ganska lätt att det blir powell-nivåer på betalningen då och det tror jag inte modo är villiga att betala

Sv: Silly season
{9315}:

Själv tycker jag man ska ställa frågan till andra HA klubbar om att köpa lös spelare, Hinken sa ju att pengar och möjligheten fanns. Ska vi in med 2 forwards nu kan man köra lite safe med en från HA och sedan en bomb till första.

Golokovs i Almtuna skulle vara intressant, iof leftare men en bra spelare som kanske skulle kunna fylla Aagaards plats till att börja med när han är borta för att sedan gå i tredje.

Rihards Marenis från VH skulle även vara en som skulle spetsa till andra/tredje kedjan.

Supinski från Västervik skulle vara intressant i första med Woods och Sam.

Sideroff från Kristianstad är också en för förstakedjan, men de lär ju knappast släppa spelare inför slutspelet.

I övrigt är det ju svårt för man vet ju inte var marknaden erbjuder just nu, att värva från AHL verkar ju dött och ganska lite rörelse i ligorna i europa.

Sv: Silly season
{5647}: ser att matt lorito fått gå från sin andra klubb denna säsong då han lämnar dinamo riga i khl. modo var intresserat av honom innan han skrev på för djurgården i somras, men som hans säsong varit kanske det var tur i oturen att det gick som det gick :)

Sv: Silly season
Trilske:
Har för mig att han driver företag och det är därför han är där han är just nu.

Sv: Modo - Karlskoga 20220202
{5647}:

Det är ju dessutom alltid lättare att bli förbannad på spelare som har den där höga nivån av talang och besitter egenskaper andra skulle döda för som teknik, skott osv.

En spelare som egentligen har allt för att dominera på nivån bara han förstod att anpassa spelet, värdera situationer och följa systemet osv.

Man klagar lättare på dessa då det egentligen är så lite som skulle behöva förbättras för att de skulle dominera och nå full potential.

Men samtidigt är det väl en mognadsprocess de unga spelarna måste gå igenom.

Jakob Stenqvist är ju ett exempel (av flera andra) på en sådan spelare vi haft i truppen och klagat på, hade grym talang men valde alltid det svåra och konstruktiva och bjöd på mycket lägen och mål. Men nu verkar han ju mognat rejält och dominerat i Finland och sedan gjort det bra i KHL.

Sv: Silly season
{9315}: Var lite osäker.Tänker att två av de forwards vi vill ha in förmodligen är bättre än de diamanter som finns i division ett för närvarande. Max en spelare tror jag vi tar därifrån nu under våren. Jag tror att Hinken i första hand scoutar för kommande säsong, men hittar han en oslipad diamant kanske vi plockar denne..

Sv: Silly season
{5647}: jag tror inte det var modigs ersättare han menade när han pratade om det :)

Sv: Silly season
{9315}: Själv blev jag väldigt förtjust i Markus Persson i fjol och imponerad på sättet han tog sig an hockeyallsvenskan. Tycker han verkade ha både målsinne och extremt bra "grit" för att komma från hockeyettan av det lilla man fick se.

Sanslöst att en sådan spelare harvar på i division 2, så hans fysiska form lär ju vara ytterst tveksam i dagsläget.

Sv: Silly season
{9315}: Ärligt talat tror jag inte vi hittar Modigs ersättare i division ett nu. Absolut för att bredda och kanske som tredjecenter, men för förstakedjan är det nog omöjligt. De borde rimligen redan vara hittade.

Sv: Silly season
Hinken nämnde i nån av alla intervjuer i går att han kollar på spelare i lägre divisioner, intressant vilka det skulle kunna vara

john henrion spelar i mörrum nu, långt kontrakt men kanske kan lånas ut, tung och duktig målskytt men lite gammal: www.eliteprospects.com/player/31275/john-henrion

marcus karlberg född 00, 40 poäng på 31 matcher, kan vara intressant: www.eliteprospects.com/player/319507/marcus-karlberg

adam hirsch tyckte jag var bra mot modo när han lånades in av hv, www.eliteprospects.com/player/266078/adam-hirsch

mrmadhawk säger idag för övrigt att hinken fortfarande är intresserad av brodecki

Sv: Modo - Karlskoga 20220202
Foppatofflan: Absolut. Det kan absolut sägas att Hasse Jonsson hade en talang att underkasta sig oerhört hård träning, men ofta menar man mer tekniska färdigheter och spelsinne.

Oavsett anser jag att Hasas största hinder mot att bli en riktigt bra spelare är han själv. Precis som Dalhroth (som då ska påpekas är väsentligt äldre och aldrig lär "mogna") så överskattar han sin egen förmåga. Det är provocerande då det inte är teknik, spelsinne eller fysik som egentligen hindrar honom från att vara en betydligt bättre back än han är i dagsläget.

Sv: Modo - Karlskoga 20220202
{5647}: är det inte så enkelt som att vissa har talang för disciplin, arbetsinsats, medans andra har talang för speed, spelsinne, skott etc. Ofta glömmer vi att talang även är något som grovjobbare besitter, bara att det handlar om talang för att just arbeta hårt.

Sv: Modo - Karlskoga 20220202
Bad_Brett: Lämnar han trots att vi går upp?

Sv: Modo - Karlskoga 20220202
{8225}: På ett sätt ja, men på ett annat sätt så skulle han aldrig behöva bättra sig med en Timander bredvid sig. Hans svaghet är ju främst mental. Han har en övertro på sin egen kapacitet och sin egen betydelse. Han tror ju att han är en Erik Karlsson, men har inte fattat att Erik Karlsson blommade igenom ordentligt först när han började sköta defensiven ordentligt. Första säsongen i NHL hade han väl sämst plus/minus av samtliga vill jag minnas.

Jag skrev det också, men Bad Brett tydliggjorde det. Det är inte prestationen eller resultatet av prestationen som retar mig. Det är att han borde kunna så mycket bättre om han bara blev lite ödmjukare och lyssnade till de råd som rimligen ges honom. Man måste i sammanhanget älska sådana som Hasse Jonsson. Hade inte ens en tiodel av Hasas talang spelmässigt, men fattade tidigt hur han skulle maximera sin prestation som hockeyspelare.

Sv: Modo - Karlskoga 20220202
{8225}: Hasa kommer spela i SHL innan vi har fått ordentlig användning av honom.

Ja, jag är lite bitter.

Sv: Modo - Karlskoga 20220202
{5647}: Håller med, ensidig positivism är ganska jobbigt också. Men Hasa är 21 år, gör sin tredje riktiga säsong i vår serie. Han lär inte bli sämre med åren. Med hans offensiva spelstil är det lite synd att han inte får en 'Timander' bredvid sej. Då skulle hans misstag inte bli lika tydliga. Tycker dock han är lagom bra för att kunna fortsätta växa i MoDo

Sv: Modo - Karlskoga 20220202
{5647}: Mjo, men sedan tror jag även att det är lättare att acceptera när spelare gör misstag för att de inte riktigt håller måttet än för att de är nonchalanta och/eller försöker spela över sin förmåga. Det är samma sak med Sveningsson, som gång på gång försöker dribbla sig emellan tre motståndare trots att han aldrig lyckas, och kan ta 10 avslut i en match trots att varenda skott sitter i planket. Både han och Hasa tillhör såklart de mer talangfulla i laget, men de är inte _tillräckligt_ bra för att kunna komma undan med att uppträda som de gör.

Folk svor över Erik Karlsson, David Rundblad, John Klingberg med flera när de var unga också - Det är liksom inte personligt, utan en konsekvens av den avsaknad av konsekvenstänk som många yngre talanger har. Alla vet att Hasa är talangfull och det är därför man blir så vansinnig när han uppträder som han gör. Jag har svårt att digga Woods av samma anledning; Han är lagets i särklass mest talangfulla spelare, men kan likväl se nonchalant ut i 50 minuter av matcherna. Det blir lite som med Dick Axelsson. Woods producerar dock så bra framåt att det är svårt att vara alltför kristisk.

MacMaster var väl säsongens stora besvikelse före skadan, men han accepterade sin roll och jobbade och slet, och då blev det svårt att hacka på honom.

Sv: Modo - Karlskoga 20220202
Tarasov:

En spelare jag svängt kring är Woods. Skrev för ett tag sedan att han troligen inte skulle vara så aktuell för SHL pga. storlek, fysik och defensiv.

Men jag tycker han fått en enorm utveckling sista tredjedelen av serien, nu har han förstått hur kan måste spela i sverige. Han måste hela tiden ha fart på fötterna, släppa pucken tidigt och ta ny position och bara utmana när han ha fart, när han gör det som han gjort på slutet är han definitivt en spelare för SHL. Ta dessutom hans backcheck igår när han räddade en riktigt bra målchans. I början av serien så släppte han inte pucken, han försökte sig på snygga dragningar och göra sin gubbe ofta med ganska dålig fart för att ta sig till eget skottläge, då fastnade han lätt i sargerna och blev enkel för motståndarna att hålla koll på och neutralisera. Nu är han ju istället ett hot varje gång han har puck i offensiven och kan både spela fram och göra mål.

Han har verkligen lyft sitt spel och borde vara den hetaste forwarden i HA nu, offensiva skills har han alltid haft men nu har han lärt sig spelet och anpassat sig för att få bort sina svagheter och skapar betydligt mer. Då kommer han även kunna gå in på en högre nivå och prestera.

Sv: Modo - Karlskoga 20220202
{5647}:
Ja det är sant kommer försvara Hasa intill döden 😂

Sv: Modo - Karlskoga 20220202
{8225}: Så är det säkert. Det finns alltid de på ett forum, som kommer försvara spelare oavsett vad också. Som, vägrar inse bristerna för man vill skydda sin spelare.
Sanningen är väl någonstans mitt emellan ofta. Det finns inte sällan skäl till att någon får skäll, men som du är inne på kan det bli slentrianmässigt för att det är enklare att hitta en sådan förklaring än att laget inte räcker till på annat sätt.

Sv: Modo - Karlskoga 20220202
Tarasov: Ligger i många supportrars natur att ha en hackkyckling. Skulle Hasa bli skadad finns alltid en ny på tur. Många supportrar är som höns, hackordningen är viktig

Sv: Silly season
Silly:

Desto närmare vi kommer att transferfönstret stänger desto mer sänks ribban, fullkomligt naturligt. Nu när Modigs lämnade höjs ju dessutom pressen ytterligare på att få in minst "en kropp" till.

Vid det här laget lär Gradin liksom ha gått bet på ett antal spelare.

Men vad jag menar med "desperat" är att jag inte tror att Hinken haft som avsikt att plocka spelare från andra ha-konkurrenter, men att han mer eller mindre kan tvingas till det och då får hosta upp rejält om det inte löser sig på annat håll.

Sv: Silly season
Trilske: Det ligger inte i Gradin eller Karlins natur att bli desperat.
Så mycket kan jag läsa dessa herrar!
I så fall hade vi redan haft några nya spelare här! Där är det is i magen!

Sv: Silly season
Trilske:
Tycker inte det är så dumt med HA-lag det minskar risken litegrand.

Sv: Silly season
Tarasov:
Ja det skulle ju bli Mckenzie eller Supinski.
Mckenzie är väl samna typ som.Modigs?
Eller varför inte Trevor Ceek i Kristianstad?

Sv: Silly season
in med en små fet omotiverad patrik berglund :)

Sv: Silly season
Tarasov: Känns som att Hinken mer eller mindre kommer tvingas att värva från ett ha-lag om han nu inte lyckas attrahera spelare från andra ligor att testa lyckan i hockeyallsvenskan.

Bortfallet av Modigs borde göra honom lite mer desperat. Å andra sidan hamnar han i ett läge där han mer eller mindre kan garantera spelaren att få spela med Riley och Vignå.

Sv: Silly season
{5647}:
Vvik menade jag, de verkar nämligen tagit höjd för att bli av med någon.

Sv: Silly season
Silly: Han är väl klar för Löven så det är väl ingen risk.😉

Sv: Silly season
Tarasov: VIK eller VVIK?

Sv: Silly season
Silly:
Tror ni vi hugger på någon av Viks spelare?

Sv: Silly season
locken: Olofsson .. NEJ TACK!

Sv: Modo - Karlskoga 20220202
{5647}:
Glöm inte Jakob Stenqvist 😀

Sv: Modo - Karlskoga 20220202
Tarasov: Problemet med Hasa är hans nonchalans och att han inte bättrar sig. Det är lite som Tom Hedberg och Djuse tidigare. Man gläds över offensiven, men ser inte hur dessa medvetet fuskar i defensiven och lämnar över ansvar på andra. För mig handlar det i första hand inte om kompetensen, utan bristen på ett ambition att förbättra sig. Eller för den delen förståelsen för att om han inte börjar bli nogrannare och ödmjukare, så kommer han aldrig komma längre i sin karriär.

« · 2284390 · »