Dexter : Så då köper vi ett lag? Varför skulle vi ha större plånbok än ex.vis HV? Vi måste bygga på annat sätt. Vi har ingen chans mot köpelag när det gäller pengar,
Äh fy fan jag är positiv inför nästa säsong och jag litar fullt ut på firma Karlin/Gradin/wide. Just nu tycker jag att Karlin ska ta sig en rejäl jävla fylla och på måndag eller om några veckor börjar han sitt arbete med att förbereda truppen. Skål// stolt MoDoit
Bad_Brett: Men herregud, har du inte släppt Modigs än? Han var en sniper, men slog inte många pass till blad. Han var en vass straffskytt, men sen tog Nordin över. Har du ingen relation till lagidrott? Man behöver inte vara polare i omklädningsrummet, men man måste jobba åt samma håll
Dexter : Ja, det är lite det jag menar. Det positiva är att det mest är fansen som håller på med det här tramset, för intrycket jag får är att Karlin och Hinken är LÅNGT ifrån nöjda.
puffe: Självklart tror jag också på att det är viktigt att släppa fram de bästa juniorerna. Men det är bevisat sen länge att vi inte kan bygga ett topplag på halvdana juniorer i allsvenskan.
puffe: HERREGUD. Vi har störst plånbok förutom HV. Vi är kommunalt dopade på ett sätt andra lag bara kan drömma om. Häftigt att ge juniorer chansen i A-laget? Ja, det är många lag som gör det. Våra största talanger väljer inte ens MoDo längre därför vi spelar i Allsvenskan.
Tarasov: Jo, det var inte många här som trodde att Rosdahl skulle lyckas.
Det laget ansågs redan då vara det kanske bästa laget genom tiderna i allsvenskan. Med tanke på hur Olofsson/Rosdahl och förstakedjan presterat sedan dess var laget ännu bättre än man trodde då.
{6870}: Ja, det skulle dom gjort i februari när transferfönstret stängde, men tror inte vi blir bättre av att bara köpa. Vår juniorverksamhet måste fortsätta leverera till Seniorsidan
puffe: Det är bra att vi har samarbete med div1 ÖSK så våra juniorer kan skolas in, vi kan inte hålla på och vara mentor till 3-4 juniorer om vi ska ha ambitioner att gå upp i Shl. Apropå juniorer så bör Lindewall, Jacobsson, och Norén vara aktuella nästa säsong
Tarasov: Snöpligt slut på en fin säsong. Bristerna visade sig och man pallade inte pressen fult ut.
Hinken och Karlin har dock lyft oss från avgrunden till toppen på ett år. Det ska bli spännande att att se hur de tar oss framåt nu när de har fått sätta en grund och får chansen att sätta ännu mer prägel på lagbygget.
Trevlig sommar och på återseende inför säsongen 22/23!
Jag tror också att man som en av de största klubbarna ska värva mer från HA.
Spelare som kan ligan och visat att de kan prestera i den. Bara för att man har större börs behöver man inte enbart handla från shl, liiga, del, khl, ahl osv.
Titta på t.ex spelare som powell han presterar bra mycket bättre än hv:s khl värvning och tycker han är vassare än kelleher och bidrar mer. Andre är ett annat exempel. Vessel ett tredje.
Betydligt lättare att få referenser och scouta dessa spelare. Så gärna att man värvar mer från ha, och sedan kanske kryddar med någon från ahl.
Marenis och westfäldt känns som mycket kloka värvningar på så sätt.
Det är skönt att älska Björklöven! Kan inte vara lika roligt att hejja på Modo ikväll. Även om ni gav oss en match för pengarna så räckte det inte till.
Funderar på om Karlin kommer att vara kvar? Hur står det till med fansen? Vi såg att någon tände en bengal i Umeå och det är ju ett gäng ungdomar som hetsat mot barnfamiljer. Var dom på plats eller hann dom gå innan löven stänkte dit 8an? :D BOYAKA BOYAKA.
Det är skönt att älska Björklöven. Det gör ont att möta Daniel Rahimi!
{9315}: samtliga dessa spelare är skräp om du tänkt att dom ska leda oss uppåt. Både löven/hv och Dif kommer har kedjor som får dessa killar att husera i Tredje kedjan i jämförelse.
Vi är cementerad i HA. Stort tack Johansson svartvadet.
Rytter: Poängen är att vi inte kan utgå ifrån att alla ska ta ett jättekliv till nästa säsong. Bättre att skapa redig konkurrens om platserna. Se och lär av HV71. Värva hellre för mycket än för lite.
Vi måste sluta jämföra oss med Västervik och Kristianstad. När vi lirade i SHL var vi en av de mindre klubbarna, men nu på allsvensk nivå är vi en storklubb och bör bete oss som en.
Bad_Brett: Modo skall absolut titta på spelare från As, här vet man ungefär vad man får, Marenis är en sådan.
Jag skulle vilja att man tittar på Bik, det är en liten skitklubb egentligen och där borde vi vara och rycka i deras bästa spelare, likaså övriga As klubbar.
Vi har ekonmin så se nu till att ge oss en stor och stark trupp nästa säsong.
Tarasov: Det visade sig i slutändan att det blev skeppandet av Modigs som blev förödande. Jelly var aldrig i närheten av att ersätta honom, och Woods blev aldrig sig lik.
Att slå ut Kristianstad är tyvärr ingen jättebedrift och det faktum att många supportrar tycks vara nöjda med det säger en del om hur lågt ställda förväntningarna är nuförtiden.
Tyvärr hade jag rätt angående att kvalitet på isen är viktigare än att man är polare i omklädningsrummet.
Rolig jämförelse med Olofsson och Rosdahl som levererade en halv säsong och sedan tappade allt och var iskalla i serie och slutspel.
Du vet att både EJK och Aagaard har bättre produktion än dessa i Modo. Vad är det som säger att Aagaard inte kan explodera antingen i shl eller ha?
Så jag behåller gärna bägge i nästa års trupp för det är inte enkelt att ersätta ca 35p i en andrakedja.
Angående Woods så är han en spets som ett lag behöver, han ska inte leda laget med sitt tvåvägsspel och defensiv utan med offensiv. Med rätt kamrater som t.ex sam och kanske marenis är han en sådan spelare man behöver för att avgöra matcher och man måste ha råd att ha en sådan i laget. När sam spelar och täcker upp för honom och skapar ytor är han ett stort offensivt hot.
Jag är faktiskt mest besviken på de spelare som ska komma till sin rätt i ett slutspel som t.ex sylle, op, mannberg. Vart var dessa i semin, de är ju de som ska jobba och skapa energi åt laget. De ska vara stabila defensivt och flytta upp spelet till offensivzon och det tycker jag de ej klarar i denna serie. Ohlsson kommer undan med godkänt pga sitt hårda jobb och slitet i BP.
Monno: Det är lite tragikomiskt hur MoDo och inte minst MoDo-fans alltid tycks ha stenkoll på vad som krävs för att bli framgångsrika, men likväl har underpresterat år efter år.
Jag tror det är ganska enkelt. Ta in kompetent folk och värva de bästa spelarna.
Dexter : Truppen var för tunn o skadekänslig. Synd inte även ledningen insåg det. Det positiva var Nordin, i all bedrövelse från i afton . Våra etablerade forwards försvann efter KIK matchen, sen sågs dom inte till mer... Katastrofala hela högen i sin produktion
Rytter: Först och främst behöver vi flytta ner vissa spelare i hierarkin. Om vi leker med tanken att våra ledande spelare stannar, skulle jag vilja se något i stil med:
Marenis - Ny - Ny Woods - Sam - Ny Aagaard - EJK - Sveningsson Ohlsson - Nordin - OP
Bernhardt - Ingman Näsén - Ny Folin - Wahlberg
Woods är inte speciellt bra i spel 5-mot-5 och passar därför rätt dåligt i en förstakedja. Jag önskar en rejälare förstakedja som kan skapa ordentligt med tryck och trötta ut motståndarnas starkaste backar, för att ge en sådan som Woods mer yta.
Nu sitter dock både Sylwander och Mannberg på kontrakt till 2024 så det blir väl svårt att få min vilja igenom...
Rytter: Om Sam drar känns det som att det svajar direkt. Sedan tror jag Jelisejefs(speciellt om Marenis är klar) kommer att växa ut till en giftig pjäs kommande säsong, så han vill jag gärna se mer av. Där finns det kvalitet
{9315}: om någon bryr sig har jag frågat mig för om berg
han är ganska hård och tuff, gillar att snacka på isen och krypa under skinnet på motståndarna är inte den smartaste spelaren kan spela både back och forward, om jag har förstått leksandsfansen så har han varit bättre som forward men jag tror modo värvar honom som back bör vara en bra spelare på allsvensk nivå
Hoppas verkligen att vi kan få ha lite flyt med typ Sam, Woods , Aagaard å nå fler topp spelare att stanna ! Löven har ju haft det flytet varje år , våran tur nu !!
Robin Ztorken L: Kommer inte sörja alltför mycket över vissa tapp. Riley t.ex, sämst när det gällde. Utspelen mot Rahimi i media, det får även Karlin ta på sig. Det började redan mot Kristianstad. MoDo gick i fällan hela tiden.
Bad_Brett: Ja då kommer vi ganska snart ner igen. :-)
Nånstans måste vi ju se långsiktigt på det hela och ha en plan. Så vi inte åker jojo i 20år som Leksand.
Sen är der väl så att visst, man kan bygga ett bra lag utan juniorverksamhet, Växjö har väl först nu börjat få ordning på den biten. Men helt ärligt så är väl Modo inte Modo om vi inte försöker ta fram bra egna spelare? Och helst då inte massa Umeåbor som drar till Löven så fort dom kan. Utan MoDoiter!
Tror ingen tycker det var superkul med massa amerikaner istället för lokala spelare. Kalrt att det viktigaste är att vinna i slutändan. Men någonstans har vi ju byggt upp varumärket och stoltheten kring klubben inte på att vi vinner massor (snarare tvärtom) utan för att vi är duktiga på ta fram de bästa spelarna.