1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 534080 inlägg · 4126 ämnen

« · 2401976 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Det är sant, ja ska bli kul med match, första gången live för mig. Passar på med erbjudandet som varit! :)

Med tanke på Hästens frånvaro av spelare och vår hemmaform så ser jag inget annat än 3 p i kikaren. Gärna med lite mål och att "rätt" spelare får göra dom. Typ Marenis och Södergran.

5-1

Segrar för AIK och Tingsryd skadar inte heller, då vore kvällen perfekt!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Smurfen: Hästen lånar in två poängstarka forwards från Teg bl.a. , har för mig det gjort så tidigare år då de mött oss och saknar spelare

MoDo - Vita Hästen 2022-11-02
Ännu en hemmamatch stundar.

Ikväll smakar det mumma om det blir idel hemmasegrar.

Vita Hästen har en seger borta på sju försök , så en stabil MoDo match räcker förhoppningsvis till ännu en vinst. Tror på många mål idag

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Keriksson: Jag kanske inte var tydlig, men jag tycker att sådana här event är bra. De bör dock göras med örat längs rälsen gällande säsongskortsinnehavarna. Det är viktigt att de inte känner sig svikna och om de gör det så bör man kompensera dem på något sätt. Kanske ett par extrabiljetter till alla med säsongskort att använda till några valfria matcher förutom mot ÖIK, DIF och Löven exempelvis.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Ja kanske 75kr är för bra pris, man kan ju säga 150 per vuxen och en viss sektion enbart. t.ex. de första 5-6 raderna på kortsidan nedanför restaurangen och övre etage på samma kortsida.
Sjävklart är det en aspekt som du skriver att inte säsongskortsinnehavarna känner sig lurade men sådana här matcher som denna vecka behövs det lite familjepriser, man får välja ut lite, ta matcher under vintern veckan innan lönen kommer då inte så många kanske prioriterar en match mot Tingsryd eller Mora till exempel.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Smurfen: Hoppas nu bara att grabbarna har en jäkla bra inställning att göra jobbet sitt med tanke på hur mycket folk det verka bli !!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Jan-Erik : Vet att han också var engagerad i att samla folk i stockholm som håller på MoDo. En riktigt bra supporter.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Smurfen: Lite av problematiken är att om man rabatterar för mycket, så kommer dels säsongskortinnehavarna i år bli besvikna då de kan känna att de betalat för mycket. Dels kan det bli svårare kommande år att sälja säsongskort om klubben har för många erbjudanden.
Vet de som bara bokar loger gällande stormatcher och kan man välja så selektivt är risken att vi inte får folk till logerna annars och de företag som verkligen ställer upp får finna sig i att få sämre matcher för de var inte snabba nog att boka.

Jag gillar satsningar framförallt mot ungdomar och familjer. Jag vill bara att man inte i sin iver retar upp de som verkligen ställer upp.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Visst håller Strömmer på Modo. Är ju tradition sedan länge med minst en modoit i regeringen. Vi hade ju Maud Olofsson i alliansregeringen och sen Löfven och nu Strömmer.

Men till skillnad från sina skolkamrater Peter Forsberg och Markus Näslund valde Gunnar Strömmer politiken. Hellre elevrådet och Vilhelm Mobergs "Därför är jag republikan" än några svettiga träningspass i Kempehallen.
- Men du kan ge dig på att jag håller på Modo. Jag ser dom så ofta jag kan. Minst tio gånger per säsong, säger han.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Apelsin: Håller med !

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Silly: Löven har inte restaurangerna heller utan endast kontorsdelen mot parkeringen. Men antar att kostnaderna höjs något för alla lagen denna säsong!

Sv: MoDo - Damlaget
M Horava:
Självklart skall det köpas!

Sv: MoDo - Damlaget
puffe2: Göteborg HC drar sig ur SDHL. Dags för sportchef att värva? Två-tre svenska talanger och en amerikan hade varit perfekt för att få in större konkurrens i laget men också bygga på sikt.
hockeynews.se/articles/26233/

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Apelsin: Håller med, de får ju in 75kr per vuxen, måste vara bättre än en tom stol + extraförsäljning, Erbjud det mot alla lag förutom Löven, DIF, kanske Östersund så blir det mer folk och mer support betyder säkert någon extrapoäng de inte annars skulle fått med sig.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Smurfen: Grymt med familjebiljetterna, borde gälla för alla matcher utom möjligen löven. Onödigt med 4000 tomma platser en vanlig match...

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Smurfen: 4000 Nu !!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
JoseGonzales:
Hyran är en sak, Vatten och el en annan.
För restaurang och kontor m.m
När man arranderar eller hyr lokaler?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Heyerdal: Skrev om det nedan.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: trodde inte det var tillåtet i förlängning, visst var det så ett tag? T.o.m reportern trodde likadant

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Silly: Dock är väl hyran oftast satt för kommande verksamhetsår redan så tror inte det kommer detta år isf utan nästa möjligtvis. Sedan ska vi vara glada att vi inte bor i elprisområde 3 och 4.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
JoseGonzales:
Gissar på att om Komunen får ökade kostnader så slår dom ut det väl på kunderna.
När dom byggde ut arenan i Gävle så höjdes hyran på den också för föringarna och biljettpriserna steg med mellan 50 - 70 :-

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Heyerdal: Hästen har alltså med sig en 07:a!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
M Horava: Han gick då omkring med en MoDo halsduk i måndags på arenan tillsammans med Emil Källström !

Brorsan hans är väl Håkan Strömmer som skriver så bra på Facebook inför varje match /om nyförvärv och dyligt.
Fredrik Warg hade ju även ett reportage med Håkan i för ett tag sen.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}:
Lucas Pettersson till U17 landslaget
Grattis från gänget på HS

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
M Horava: Han är absolut MoDo-it. Har setts på sponsorsträffar nere på Hovet i MoDo-regi.
Perfekt att ha om vi vill slussa in lite pengar olagligt. Borde kanske knyta till oss honom närmare.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
..är månne vår nye justitieminister Gunnar Strömmer MoDoit? Han e ju från Ö-vik.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Har för mig att de flesta kontrakt med utlänningar skrivs i euro, iaf räknas i euro. Så självklart kan det bli lite dyrare än vad vi hade tänkt. Dock äger vi inte arenan så vi slipper ha ökade kostnader för sådant. Så kan tänka mig att de som äger sina arenor kommer få det betydligt tuffare ekonomiskt än oss.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter: Nu har Styf verkligen inte varit bra, men jag väljer att ha lite överseende med det med tanke på att han missade hela försäsongen. Förra säsongen var det väl mest i boxplay som han var nyttig och jag kan tänka mig att en axeloperation ställer till det ännu mer i den spelformen.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
3500 sålda ikväll !! 👏👏

KUL !!!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Har tänkt på den där många gånger och undrar varfor inte lagen gjort sådär. Jag tror att det handlat om att tidigare innan matcherna avgjordes på straffar var det inte tillåtet att ta ut målvakten i förlängningen.
När det inte avgjordes på straffar fick bägge lagen en poäng och att man då inte tillät att ta ut målvakten var för att risken var stor att ett lag tog ut målvakten och chansade, i och med att man inte hade något att förlora. (Oavsett om matchen slutade oavgjort eller man släppte in ett mål så fick man fortfarande ett poäng. Det kunde gynna motståndarna).

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Smurfen:
Skall bli kul att se om vi testar detta

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Bara nu inte Jesus ställer till det så att min andra hälft som jobbar på Umeå Energi får lägre lön 🤑😨, men annars så önskar jag Jesus allt ont😂

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Jan-Erik : Man undrar om Löven-Jesus skrivit många av de där nordamerikanska kontrakten i dollar. Kan bli oerhört jobbigt för sponsorer och Umeå energi i vinter...

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Heyerdal: Sten klar 2:a

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nucky: Det är ju inte enbart Gradin som missbedömt marknaden utan det gäller många sportchefer. Det är ju inte ens en missbedömning utan ändrade förutsättningar som ingen kunde förutse. ENLIGT Mr Madhawk spelar t ex fler Nordamerkaner i Ryssland än vad sportcheferna trodde och dessutom höjde Ahl lönen så fler stannade där. Som lök på laxen har vi den rekord dyra dollarn. Det är ju därför som t ex Strömgren helt plötsligt kan ta en tröja i Brynäs trots en dålig säsong i Rögle.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Smurfen: som upplagt för förlust för MoDo då..

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter: Tycker Wahlberg är en perfekt hålla-handen back för en yngre spelare, så nog tror jag det skulle kunna funka bra. Berg/Ingman var ruggigt bra tillsammans tidigare också.

Men jag skulle inte ha några större invändningar till ditt förslag heller.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nucky: Jayden halbgewashs gör för vissa en ass i afton men ligger endast på 2+3 hittills, jag har svårt att se hur Växjö skall kunna motivera sig själva att ha kvar en sådan ”dyr” import, här skulle verkligen Hinken gå all in, vattnet i Övik får alla att komma igång.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett:

Det bästa med Berg tillbaka är att vi slipper spela Styf.

Norén måste vara mil framför honom nu.

Vet ju att de gillar rotera på alla 7 backar. Ser nog gärna Norén som nr 7 då han är mer användbar än Folin och kan gå in i vilket backpar som helst. Han kommer få rätt många minuter ändå då vissa måste sitta efter BP och PP.

Ska han in på 6 backar så låt han lira med ingman. Berg kan spela med Wahlberg istället för Folin isf. Tror att de passar bättre tillsammans än Noren/Wahlberg.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Jag gillar dock Bernie och Näsen ihop. När båda är på tå är de brutalt bra, överlägsen i HA.

Jag tror ledningen har en plan med en ny ytter(som de pratat om sen Juli) som ska rakt in i första, men att det av okända anledningar inte blivit nåt, och att under tiden kör Aagard som stand in.
Tror det var Lule-Nooky som sa att flera sportchefer vittnat om en mycket trögare marknad än man tidigare räknat med.
Fler än man trott gick tillbaka till KHL samtidigt som Schweiziska ligan har utökat antal importer/ lag.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Ja. Testa Södergran i första och kör Marenis med AP och Mannberg.

Värvar vi kan Södergran ta Mannbergs plats i tredje.

Angenäm situation på backsidan när Berg kommer tillbaka. Sticker ut hakan och säger att Folin bör bli sjundeback och mest bör matchas i boxplay.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nucky: Det känns mer som att Karlin bara fastnat i att spela dansken i första. Fungerar Marenis i tredje skulle laget tjäna oerhört på att få ihop en fungerande andrakedja, som fjolåret.
Men, Karlin är en tjurig en. Han bara ska spela Bernhardt med Näsén också.

Jag älskar hans sätt att vända matcher genom att ändra taktik, men när det sammansättning tycker jag att han är oerhört stereotyp.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Vita Hästen saknar 7 spelare till i morgon , lånar in från Hockey ettan

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nucky: ja de verkar inte alls kugga i. Det är ofta endera Marenis eller svennis ensammen o de två övriga för långt bort.
Tycker absolut att dansken bör ner i 2a och Marenis, AP o södergran kan bilda 3e. Men vi får väl se snart vad vi får in för topplirare till 1a.
Kan förståss bli som tidigare år o vi skulle tjänat på ta en nivå 4 spelare vid start i stället för att sikta på en nivå 5 i Nov-Dec och gå bet.

Imponerande ändå att vi ligger där vi ligger fastän det inte kuggar i. Men hur vi än ser på det måste fler igång om det ska sluta lyckligt.
Men det är ingen omöjlighet.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: I intervjun med Sven i ÖA blir det rätt tydligt att de har svårt att hitta kemi med Marenis i andrakedjan. Säger att man vrider och vänder på allt eftersom de känner alla tre att de inte får ut max, kollar mycket video bl.a men säger också att "alla passar ju inte ihop".
Säger också att det inte är lätt för Marenis att komma hit och spela en hockey han inte är van vid som bygger på väldigt högt tempo i både passningar och fötter.
I VH fick han bära mer puck samt utnyttja motståndares misstag.
Efter att jag läst den intervjun känns Marenis än mer intressant för tredjekedjan ihop med AP och Södergran, där skulle han kunna få spela mer likt sin roll i VH med kontringar och vara mer puckhållare.
Sven verkar f.ö sakna Aagard enormt.
Jag tror Gradin kanske missbedömt marknaden lite och hade hoppats få tag på en ytter vid det här laget som ska gå rakt in i första, och att Aagard just nu bara är en nödlösning.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett:
Nej men bra att du fångar upp när jag missar. Kommande kvart blir tuffare många bortamatcher i november, vill oavsett se att vi ligger på 57+ när den är avklarad

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Du kanske redan har skrivit det, men nu är första kvarten avklarad. Vi satsade på 30 poäng, det blev 29. -1 alltså men klart godkänt!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
grimiss: Jag vill absolut inte att det skall bli som i fotbollen, men titta på tex NHL, där har alla 4 domare ständig dialog med alla spelare under hela matcherna och det fungerar bra, spelarna får chans att förklara hur dom upplevde situationen och domarna kan förklara varför dom gör det ena eller andra, sen är det bra med det.

Att skydda domare genom att ingen får ifrågasätta dom gör ingenting bättre, snarare tvärtom eftersom frustrationen bara växer när domare kan vara värdelösa och ingen kan öppna käften utan att bli satt i båset.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
grimiss: Han hade några patetiska i slutspelet också där jag främst minns en filmning mot Svenningsson. En riktig fuskade fegis. En skam för svensk hockey.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: alltså det är en av de tydligaste filmingarna jag nånsin sett. 2 ggr dessutom. Hoppas han blir anmäld nästa match också.

« · 2401976 · »