{7426}: På något sätt så tycker jag det är bra att man väntar tills alla spelat klart. Modo och Vidbro trycker hårt på att alla skall sitta i samma båt och att alls röst är lika mycket värd, man skall vara som en stor familj och då tycker jag faktiskt att det är helt i linje att vänta med spelarnyheter tills alla modos lag spelat klart. Just nu bör hela föreningen ha fullt fokus j18/20 samt dam junior som fortfarande spelar och stötte dem fullt ut.
JoJo2613: Saker skall komma från MoDo i första hand, i media sekundärt - Det är min ståndpunkt i detta. Och det kommer komma ut i media före MoDo ens tackat för säsongen(?)
{7426}: alla våra lag under herr och damlaget lirar någon typ av slutspel. visst det skrivs ju inte mycket om det men men. Såg precis att Allehanda skulle sända dam juniorerna jakt på ännu ett guld. Om jag får gissa så kommer nyheterna börja komma nästa vecka. Olofssons lag ligger väl under med 0-3 i matcher i deras slutspel. Sen är ju fortfarande större delen av lagen i både SHL och HA fortfarande aktiv så att säga.
Ongo Gablogian: Jag fullkomligt hatar när MoDo gör såhär och det är absolut inte första gången som det är radiotystnad efter säsongen. Vad vill man uppnå?
Tar TIK som exempel, dagen efter visste fansen vilka som var klar för att lämna.
Aja, bara att vänja sig. Vi lär få svar innan midsommar!
Alla exit-samtal är tydligen klara nu enligt podden Nedsläpp Modo. Spelarna har ledigt och återsamlas 8:e april. Dom kanske snart släpper nåt då. Typ vilka som lämnar.
Kulltorp: arbetsgivare har väldigt stora krav på sig med hjälp av rehabilitering osv. Nä Lodin kostar nog mer än vad det smakar faktiskt. Testar Finland kanske?
Kulltorp: ett missbruk är alltid problematisk oavsett vad man missbrukar. Jag är inte alls insatt i hans historia dock så ingen aning om det rör sig om ett missbruk.
Så är det, men visst man måste kunna ge en andra chans vid ett snedsteg.
Dock det som blir problematiskt för Lodin är att han fick den andra chansen av er och grinade ut och lovade bot och bättring. Hade han hållit det han lovade och visat att det var en engångsgrej och han var ung och dom då hade allt varit lugnt.
Men istället fortsatt han köpa och fanns på swishlistan långt efter han blev ertappad första gången. Frågan är ju hur mycket har han köpt och brukat där i mellan och efter, svaret sitter bara Lodin på.
Jag dömer inte Lodin, tycker han är en bra spelare och en profil vi saknar i ligan som skapar känslor och gör SHL intressant. Men jag vill ändå inte se honom i vår klubb främst pga risken det kan innebära och vad vi ska stå för som klubb. Däremot dömer jag inte den klubb som känner att de vill testa Lodin trots allt han har i bagaget.
Sigge: Där kommer Robert Hägg in. Haft det tungt i Ducks och fått ytterst begränsade NHL-minuter men har gjort det desto bättre i San Diego. Orkar han harva på eller blir han sugen på att återvända till SHL?
Jag tycker inte att någon av dem är optimal för en centerroll. Dels är de inte så bra som en center måste vara i tvåvägsspelet och framförallt frågetecken för spelet utan puck i defensiven.
Som annat än nödlösning (vid skador och avstängningar) tycker jag inte man ska prova. Ser en risk att man tappar för mycket av deras spetsegenskaper genom att placera dem som center samtidigt att de inte är tillräckligt starka i den rollen över hela isen.
Så för mig tror jag vi får ut mer av andrakedjan med en svagare center än Dick, kontra en starkare ytter och någon av dem som center.
Detta är om jag får välja iaf.
Helst vill jag ju se att vi hittar en uppgraderad Dick så andrakedjan tar steg framåt.
Tarasov: Brukar visserligen sägas varje år, men har nog inte varit med om en mer död silly.. inga rykten förutom J.O och från MoDo är det absolut knäpptyst.
SPOODI: jo såklart , blir ju oavsett en riskfaktor för klubben. Och det är klart, har man åkt dit en gång och sen gör det igen trots att man från gång 1 är fullt medveten om vilka konsekvenserna kan bli så är det ju i sig själv problematiskt.
grimiss: kan tyckas larvigt. Jag bryr mig inte i sak om han brukar koks eller ej. Däremot kan det bli jobbigt om han gör det igen och det kommer ut när han tillhör vår klubb. Fokus på fel saker och risk för konflikt i gruppen. Då avstår jag hellre helt
En fråga till er som kan hockey! (Inklusive, men inte begränsat till, George).
Säg att vi hittar vår förstecenter. Säg att vi sedan, i vår jakt på en andrecenter, får ett oemotståndligt erbjudande på en grym ytterforward istället. Både Woods och Aagaard står som C/W på eliteprospects. Skulle någon av dem (tänker främst på Woods) kunna fungera som center på SHL-nivå, eller finns det goda skäl till att jag inte sett honom testas i den rollen i Modo?
{5647}: Inte osannolikt, nej. Dock har Gradin bekräftat (tror det var i AB:s 60-minutersgenomgång) att det är en första- och en andracenter han letar efter. Samtidigt vet i ju att Modo kör med flytande hierkarki där spelarnas förtroende och speltid inte avgörs av deras placering i lineupen. Det blir en intressant Silly Season!
Shangattay: Med tanke på det där är det väl inte osannolikt att Vigneault hamnar i andra med Woods och Aagaard. Jag tror att han hade bättre produktion än Dickinson i avslutningen av säsongen.
Bakke Olsen är förmodligen en bra värvning, men vi hade inte kunnat garantera att han hamnat topp två och därmed förstår jag om vi inte fösökt.
Smurfen: Jag har utgått från att Walli inte skulle ingå i nästa säsongs lag i och med att vi aktivt jobbar mot spetsigare spets och mindre överflödig bredd. I dagsläget har vi ju 9 forwards som slåss om platserna i kedja 3 och 4: Vigneault, Södergran, Niederbach, Jacobsson, Jinesjö, Ohlsson, Adam P, Oskar P och Lucas P. Det skulle kännas hyfsat kontraproduktivt att köpa ut Adam P eller Jinesjö och samtidigt förlänga med Walli.
Brander: Vore inte fel att han en spelare som Lodin i Modo nästa säsong, om han får ordning på sin en aning udda personlighet. Han känns som en tickande bomb men en lysande spelare.
Rytter: håller med, det är vansinniga pengar! Och framförallt för Walli, jag tycker att han gjorde nytta hos oss, och tror att han kommer göra det nästa säsong också men jag hoppas inte att Kapanen har lagt dom pengarna på honom!
Ja han har knappast höjt sitt marknadsvärde i år och kan kräva en ökning, men du vet ju själv hur det är, det ska extremt mycket till för att man ska gå med på att sänka sin lön.
Så under dessa år med inflation så ska Walli alltså acceptera en reallönesänkning som är rejäl (ifall han går ner i lön). Jag säger syn på den.
Hade det varit så att det var ett lågt bud från Timrå hade han nog inte gjort klart nu utan väntat och sett vad som öppnar upp sig i sverige och utomlands. T.ex finns det lag i HA som kommer satsa (de som faller ur) eller det lag som går upp behöver de en powerforward? Eller varför inte avvakta vad som händer utomlands.
Tror inte han spelar för mindre än snittet i SHL, skulle gissa att han har ca 120 kSEK/mån.
Om man tycker det är billigt är upp till var och en, själv tycker jag det är vansinnigt mycket pengar för att jaga en puck.
Kulltorp: Det var väl Timrå eller den kommande nykomlingen som kunde varit intresserad av honom. Annars hade han väl fått provat i Finland eller i DIF I HA. Han lär inte varit så dyr för oss, men lär ha sänkt sina anspråk nu när han misslyckades rejält hos oss.
Smurfen: Det kan såklart vara en kombination och helt ömsesidigt. Walli är inte bra nog för att vi ska kunna ta nästa steg. En oerhörd besvikelse, även om både Brett och jag var väldigt skeptiska från första början.
Modo och Vidbro trycker hårt på att alla skall sitta i samma båt och att alls röst är lika mycket värd, man skall vara som en stor familj och då tycker jag faktiskt att det är helt i linje att vänta med spelarnyheter tills alla modos lag spelat klart.
Just nu bör hela föreningen ha fullt fokus j18/20 samt dam junior som fortfarande spelar och stötte dem fullt ut.