1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 545457 inlägg · 4159 ämnen

« · 2698197 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Schöönt: budgeten håller inte på att spricka, men det är klart att prio är 1 c och 2 backar till och det får lite kosta vad det vill, inte så att dom är oansvariga med pengarna men bara för att leka med siffror, säg att modo har 350k kvar i månaden att lägga på 1c och 1f (totalt påhittad siffra), om centern kostar 250k så behöver forwarden rymmas inom 100k, kostar centern 275k så blir det 75k kvar för en forward... modo vill inte boxa in sig i ett hörn och inte kunna få centern och backarna dom vill ha för att dom gett "för mycket" pengar till en forward, därför uttrycks det som "om det finns pengar över".

som karlin sa idag så vill dom ha en spelare med offensiv lutning men vi får se om det finns kvar någon sådan i prisklassen om en månad:) kan bli en etablerad spelare eller en "chansning" från allsvenskan, det får liksom landa efter allt annat är klart men det kommer att komma en forward också, det är jag helt säker på.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Silly: Ska man tro Hinken i senaste intervjun blir det bara en ytter om det finns kvar pengar till det. Känns som det kanske blir en spelare för typ en tredjekedja isf för de få slantar som eventuellt finns kvar?

Ranta - Jasek/X - Olofsson
Woods - X/Jasek - Aagaard
X - Vigneault - Niederbach
Ohlsson - TJ - OP/Södergran
LP

Vet inte riktigt exakt hur jag skulle ställa upp men ska nog inte ha för stora förhoppningar att den här eventuella forwarden kommer vara topp 6 klass. Kanske en spännande spelare med fin uppsida?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Silly: Ser man till ÖA artikeln så bör det vara något i den stilen som Modo är ute efter, "Om pengarna räcker" till en ytter då är det ju förmodligen en tänkt första lineforward.

Modo bör "testa" / göra som när Karla "skulle hem" och köra en supporterinsamling för en toppytterforward i mitt tycke. Om nu budgeten håller på att spricka..

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Sigge:

Jag skulle nog gå tillbaka till HA 2022 kedjan som är samspelta och köra dom som en 3:e lina?

X-Winberg
Bernie-Näsén
Rundblad-X
Norén-Berg

X - X - Olofsson
Niderbach-Jasek-Ranta
Woods-Vigneault-Aagaard
Sebbe- TJ - Södergran/OP

Ge Nieder eller TJ chansen här,
Eller byt plats på Woods och Niderbach om det inte funkar
(Sedan kan vi alltid köpa in spetsig ytter längre fram i säsongen)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Förresten, MoDo har börjat lägga upp på sin youtube-kanal men postar det inte på andra sociala medier av vad jag kan se.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Sigge: ”Stabil tvåvägscenter” tolkar jag som att det kanske ”bara” blir en spelare i Vigneault-klass, men bygget som helhet känns absolut som en uppgradering oavsett!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Padrone78: Då låter det som att dessa luckor ska fyllas

X-Winberg
Bernie-Näsén
Rundblad-X
Norén-Berg

X - X - Olofsson
Woods-jasek-aagaard
Ranta-Vigneault-Nieder
Sebbe- TJ - Södergran/OP

Om vi prickar rätt kan det bli en rejäl uppgradering?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Wayne Gresky: de va ett jävla tjat som silfverberg och Bäckström vem bryr sig?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Huge: Med tanke på operationen Bäckström genomförde så framstår det som ytterst tveksamt att han kommer att spela hockey igen. Tackar han nej till 100 miljoner för att göra ett långsökt comebackförsök i Brynäs så blir jag förvånad. Gissar istället att han möjligtvis gör ett sista försök att spela i Washington om kroppen känns bra, men annars är kvar på LTIR hela nästa säsong.

Silfverberg har 0 poäng på sina senaste 27 landskamper. Hans senaste poäng i Tre Kronor var 2 assist på 12 matcher 2014, så det känns som mer än en tillfällig formsvacka och dålig matchning. Tror absolut att han kommer att göra ett bra jobb för Brynäs, men räknar inte med att han kommer att göra poäng i samma takt som när han senast spelade för klubben.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
*1921*: Enl MK ska 2 backar, 1 Center och 1 Forward in.

En förstaback, resolut, logga mycket istid. Ingen poängspelare nödvändigtivs.

Den andra backen mer allround.

Center. Tvåvägs, stabil.

Forward, ännu inte bestämt profil. Eventuellt åt det offensiva hållet.

Förhoppningsvis kommer det någon nyhet snart.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nytt avsnitt av Nedsläpp Modo med Karlin som gäst!

Sv: Silly season
Slurp: Vem? :)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Blake: Det var väl en hel del skador med diskbråck och annat som spelade in för Sedinarna också. Jag har full förståelse för att man med en väldigt sliten kropp väljer att avsluta.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Blake: precis,
Sedan om sedinarna frågar sina barn att flytta till Övik så kanske dom gråter av att inte vilja släppa sina bästa kompisar och skola.
Tänk själv att tvinga flytta inför gråtande barn.
Nä, acceptera att vissa inte flyttar hem bara.
Supportrar som flyttat från Övik? När flyttar ni hem o gå på matcher och stötta klubben på plats?

Det är mycket som ska klaffa.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nucky: Sedinarna ville inte spela HA, men kanske dom kommit om vi lirat i SHL? Sedan kan ju det även vara så enkelt att man inte trivts i sin moderklubb, varför skulle man då välja att gå tillbaka dit efter NHL?

Förstår inte varför man ska vara skyldig att återbetala till moderklubben för att man blivit världsstjärna? Klubben har väl redan fått betalt nog med pengarna man fått från NHL plus gratis marknadsföring att en spelare lyckats.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Framnäs:
Hur läser du ut det av nuckys inlägg?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Huge: Fast Silfverberg var kass förra VM. Kanske fick han fel roll, men han var riktigt dålig. Sedan tror jag att han kommer att vara mycket bättre än i den turneringen då han kommer få tid att anpassa sig till Brynäs spel och få en roll han passar i.

Sedan är det ingen garanti att en spelare som kommer från NHL passar i SHL. Just defensiva spelare som inte är raketer på skridskorna får ut betydligt mindre än en offensiv spets eller med bra spelsinne. Kommer Silfverberg vara bättre än Olofsson? Mycket möjligt, men man kan inte utgå att det automatiskt blir så för att han kommer från en bättre liga.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nucky: Mhm, så Foppa och Näslund hade ingen vinnarskalle då? Våra första svenska forwards som blev prisade i NHL awards för annat än gentlemans-egenskaper, dvs endast för prestation.

Båda två kände ändå att det skulle vara fel att inte runda av där det började, och spelade på med smärtor eftersom viljan var större än någonting som pengar kan locka med.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KRB: Jag tycker att Modo haft beundransvärt hög återvändarprocent på sina NHL-exporter genom åren.
Som Nucky skriver: De allra, allra bästa (Sundin, Lidström, Alfredsson, Lundqvist, Zetterberg) återvänder sällan till Sverige. Ändå fick vi Modoiter se både Peter och Markus i Modotröjan i slutet av deras karriärer. Det är nästan unikt.
Från den lite lägre NHL-hyllan har vi fått hem namn som Molin, Jonsson, Timander, Svartvadet, Salomonsson, Sundström, Påhlsson och Enström.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nucky: Precis. Vi får fram världens bästa spelare andra lag får fram medelmåttor.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KRB: MoDos problem är att sån som Vigge och Sedinarna har varit FÖR bra.
Att kliva ner från absoluta toppen i världens bästa liga för att harva i SHL för småpotatis(oavsett vad vi betalar) tar nog rätt hårt på motivationen.
Lyssna på Hockeypuls med Ullmark där han pratar om att alla tar för givet att det är pengarna som styr, men minst lika stort är att inte längre få mäta sig med de bästa i världen.
Det är extrema tävlingsmänniskor vi pratar om.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{10522}: Beror nog helt på hans och familjens situation därborta och hur arbetsgivaren ser på hans framtid.
Om båda parter vill samma sak så tror jag dessutom att pengarna inte är prio ett för hans del. Isf är det kanske mer troligt att Washington väljer att mer eller mindre släppa honom för att spara pengar.
Visst, ett långskott men inte helt uteslutet som jag ser det

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Huge: tror du att Bäckström bryter sitt kontrakt och tackar nej till 100 miljoner för att vända hem i förtid?

Hade varit kul att se Bäckström, men ser det ytterst osannolikt att han spelar i Sverige i höst

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KRB:
Kan ju ha att göra med att dom är en tongivande spelare i sitt lag ända in i kaklet.
Och att kontraktet då ger en jä.....la massa stålar.
Och sedan känner man sig klar,
Eller att kroppen säger ifrån?
Och en annan sanning är att man vill stanna där för att man trivs med ett delat boende där och I Ö- vik på sommrarna!
Inget konstigt i det?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Silly: Silfverberg har haft problem med hälsan vilket har tagit på kroppen. Man ser tydligt att han har tappat ett steg eller två. Det är ingen poängspruta Brynäs får hem men absolut en nyttig spelare.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KRB:
Vilka spelare menar du?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Shangattay:

Det har jag ofta undrat över,
MoDo genom åren (oftare förr) har producerat en del spelare som varit duktiga (nästan bäst) i NHL,
Varför har de inte i tid kommit hem och hjälpt MoDo innan de slocknat som stjärnor,
Det är väl inte bara bröderna Sedins som hade kunnat gjort det snyggare mot moderklubben?!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Silly: Storken är ju bara jätteorolig över att vi potentiellt har andra ”dinosaurier” på ingång, utöver Silfverberg.
Typ: Christian Djoos, Oscar Lindblom och Bäckis…
😉

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Precis.
Vår okunnige stork har aldrig fattat ex vilken roll Silfverberg främst hade i förra VM.
Att klassa honom som ”kass” bara för att han inte öste in en massa mål är ju så där lagom seriöst och kunnigt.

Sv: Silly season
Brander: 1 av 20 gånger folk på forumet hävdar att spelare är klara så stämmer det. Att slurp bara har 4 inlägg får det inte att se ljusare ut.....

Sv: Silly season
Tarasov: Kan detta kanske vara något får inget förlängt i Växjö. Vet dock inte om han redan är klar för någon. Verkar också som han haft lite skade problem.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Robin Ztorken L: Det är klart Silfver håller för SHL. Men han kommer få det jobbigt med att göra poäng. När man har brunkat i NHL halva livet blir man inte en poängspelare i världens mest defensiva liga

Sv: Silly season
Slurp: På riktigt?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Robin Ztorken L:
Kan handla om roll också och SHL är lägre nivå än VM/NHL.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Shangattay: Silverberg är slut på stor rink, såg vi förra VM när han spelade.
Han var kass då och jag tror inte han kommer bli bättre.
Dessutom ska han dras med en hög övriga spelare som har framtiden bakom sig sedan länge.
BIF måste byta ut halva laget om dom ska lyckas hålla sig kvar.

Sv: Silly season
Slurp:
Kan det vara denna då

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Robin Ztorken L: Om vi i Modo fick hem en egen produkt som varit ordinarie i NHL hela säsongen, skulle du då verkligen hävda att den killen inte längre var en spelare för SHL?

Sv: Silly season
En stor stark center är klar hör jag.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Robin Ztorken L:
Dinosaurie? Från NHL..
För några veckor sedan satt vi här och jubla över ett 5 årskontrakt med Olofsson som är 1 år yngre?
Som har spelat i en lägre liga än Silfver de senaste åren?

Dom skrev 2 med honom?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Ja, Brynäs har spelare som inte höll måttet för två år sedan och nu tar man hem ännu en dinosaurie.
Silverberg är ingen spelare för SHL längre, det är som med Olle Liss det är bara ett bra skott resten räcker inte till längre.
Sen förmodar jag att dom kommer ge alla stofiler kontrakt för lång och trogen tjänst.
Därefter ska man hitta en målvakt värd namnet och det kan man ju fundera på var man hittar en sådan?
Clara sticker väl till FBK?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Silly: Ja detsamma! Hatar ingen modoit, inte ens JFK👍 I slutändan är det bara sport det handlar om🏒😁

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Må vara så, jag hoppas som sagt bara att de får så små möjligheter som det bara går att slå ur underläge.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gewe:
😉 Ha en trevlig sommar så ser vi fram.i.mot nya heta derbyn! 😎👌

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Brander: Jag tror att det som Sannt skriver blir viktigt att Brynäs förhåller sig ödmjukt till att man precis som vi, HV och Timrå kommer slåss i botten. Vi var väl den högst placerade nykomlingen på åtta år eller liknande av en anledning. Det är skitsvårt med de förutsättningar man ges.

Brynäs har ju till mångt och mycket ett äldre lag med många spelare som inte var bra nog för två år sedan.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gewe: Får gratulera! 🎳

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Silly: Så det där är alltså ett helt ok inlägg men min kommentar var som att jag skjutit Frans Ferdinand..kul jul👍

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
SPOODI:
Vi har inte ICA Jerry i våran klack som TIK
Verka ha? 😉

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Har en känsla av att Brynäs inte kvalar nästa säsong. Sedan hoppas jag inte de får extra tändvätska genom att media och fans tippar att de kommer toksist, MoDo kunde leva på den energin ett tag.
Gör dem istället en björntjänst och tippa att de kommer till slutspel.😉

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
SPOODI: jag tror inte just killen på bilden är handikappad förstås men är det så att ni blir ledsna får jag väll säga förlåt då:-) jag är man nog att göra det till skillnad från många andra.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{7426}: Ja då verkar jag ha arbetstränat i många år nu, det tar jag med mig :-) bäst i klassen till i med!
Är det du som bowlar?

« · 2698197 · »