Brynäs - Modo
Tror inte fysiska statusen är något problem.
Går inte å komma ifrån att det på något vis är en jävligt cool värvning. Kan ju knappast kosta något och kan inte tänka mig att han får mycket till speltid.
Men att bara ha en sån kille i båset är fan lite coolt. Kalla mig grottmänniska. Men såhär mkt publicitet har vi inte fått sen Foppa spelade!
Redigerad kommentar
J F K:
" ......kom och köp konserverad gröt"
Vi är i blickfånget.
Redigerad kommentar
McFire: Jo, han spelade hockey ifjol. Sluta EP-scouta...
Han spelade inte i AHL eller NHL dock, men han spelade och tränade hockey.
McFire:
Skellefteå kan väl köpa honom med ett överbud nästa säsong. Känns nästan som ett säkert tips.
Han hade en hel del hockey i sig ska sägas även om han är känd för annat. Frågan är hur han står sig idag? Han spelade alltså inte hockey förra säsongen överhuvudtaget och gjorde säsongen innan det 1(!) match, han har alltså inte spelat hockey överhuvudtaget på ett par år(!) och fyller 43 år(!!!) om en månad, Hahaha. Känns nästan obegripligt.
Problemet är egentligen inte framåt. Problemet är defensiven som är horribel.
Jag blir väldigt förvånad om han spelar mer än 5-6min i nån enda match.
Dock är han säkert å bra form. Klen tröst då han är 42årig goon dock.
Våran "spets" består av unga talanger som Possler, Kempe, Nylander, Olofsson och Hari som är extremt ojämna och vinner i stort sett aldrig sin "match i matchen", till dem kan räknas in även Skröder som varit bra men han behöver bra medspelare och är så ensam så det lär eka i hjälmen på karln.
Flanagan är svårbedömd efter så få matcher men känns lite för svag och kommer inte styra och ställa på isen, nu kvittar det lite då han knappt kan räknas in hittils.
Nättinen är en så misslyckad värvning så det är svårbegripligt, orimlig minus statistik, bidrar inte med någonting och visar egentligen idag obegripligt lite när han får chansen att centra topplinan med tid även i PP, fullständigt ofarlig och genommedioker.
Niklas Nordgren och Peter Öberg, ja vad tillför dem egentligen? Två farbröder på dekis som lika väl kunnat arbeta i vaktmästeriet.
Kapten Påhlsson, Överbetald och slut, inte levererat under sina tre säsonger i Modo och duger knappt som defensiv specialist längre, långsam, medioker tekare, färdig på den här nivån och antagligen med hockey överhuvudtaget.
Önerud gör ett fullgott jobb, tyvärr inte mycket till hockeyspelare i övrigt, lever på sin vältränade kropp.
På backsidan heter spetsen Travis Roche, hittils fullständigt misslyckad värvning som dessutom är skadebenägen som få.
Dennis Persson må vara billig men skulle behöva vara gratis med tanke på vad han tillför, knappt något dvs.
Ahnelöv har kommit igång bra redan nu och är tillsammans med Lehtivouri överlägsen bland backarna.
Torp är så dålig att det är pinsamt att se honom kväll efter kväll, hör med Dennis Persson inte hemma i SHL utan bör spela AS hockey.
Sparkade Kauppinen överglänser dem bägge med råge.
Riktigt bra målvaktspar, men vad hjälper det med det här laget? Misslyckade spetsvärvningar och trötta överbetalda farbröder på dekis gör laget chanslöst i längden.
GÖTT inte ens med domarens hjälp och en del svandyk så vinner ni inte mot oss!
Segern är till slut välförtjänt!
Natti!
Redigerad kommentar
Däremot skulle vi tagit in en annan andrecoach med energi.
Men precis som ifjol har vi varken en kapabel 1a eller 2e center. Påhlsson och Hari som toppcentrar. Säger sig självt det.
Synd man inte var lite hetare framför mål i 1a. Vi var betydligt bättre än Brynäs då och nått mål där hade kunnat ge energi.
Aja bryt ihop kom igen.
Då Brash knappast kostar nått vore det ju trevligt med en värvning som faktiskt ska toffla något på isen och inte bara göra Jämtin och Hedman bajsnödiga i båset.
ULTIMAVICI: Brashear kan omöjligt vara sämre än Nordgren.. något sorts spelsinne lär ju karln besitta eftersom har ändå kommit sig upp till
NHL och spelat där i många år.
Som Modoit just nu får man glädjas åt de små sakerna, hoppas han spelar mot HV!
Monno:
Svartvadet har gjort ett närmast historiskt dåligt arbete:
- Mycket pengar att röra sig med med tanke på att Cumiskey, Regehr, Hensick och Tambellini. Juniorernas löneförhöjningar kan knappast motsvara detta.
- En helt okej stomme med Skröder, Påhlsson, Önerud, Ritola, Possler, Hedman, Lehtivouri och Ullmark, samt en rad duktiga juniorer att fylla på med.
- Säsongen tidigit, så han hade mest tid på sig av alla att värva ihop laget
- Värvade skadebenägna spelare som Flanagan, Roche och Persson. Knappast en slump att två av dessa står på frånvarolistan nu.
- Fullständigt försummat centersidan, trots att den var det största problemet förra säsongen.
- Plockade bort Barry Smith. Han må ha varit oduglig som coach, men var åtminstone någon som stod för lite energi i båset.
Det känns som att planen var att ha is i magen för att kunna plocka de riktigt stora namnen, men han hade inte räknat med att klubbar som Skellefteå skulle vara villiga att punga ut jätteslantar för spelare som Kabanov och Zackrisson. Till slut blev det panik och han blev tvungen att fylla på truppen med spelare som stagnerat i sin utveckling (Nättinen, Flanagan) och spelare som är slut (Kauppinen, Roche).
Denna stress kan knappast vara positiv för hans Ulcerös Kolit. Jag gissar att han gör en Jörgen Jönsson och hoppar av relativt snart, och att Forsberg och Forsberg ansvarar för värvningsarbetet säsongen ut.
Redigerad kommentar
Skönt statement mot lotterinämnden och världens sämsta domarchef.
InVinoVeritas:
Han kan ju börja med att möblera om Jämtin. Men hur fan ska detta hjälpa Modo???
J F K:
Fast det vi skapar är ju mest en massa dragskott från oerhört långt avstånd från dåliga vinklar och utan någon som kan göra något framför deras mål.
Enda chansen är att få in några nya spelare som kan komma in med nu energi och kanske bidra till vi lyckas vinna någon match.
Cyklob:
Jag fattar inte hur lätt vi förvandlas till ett gäng stirrande fåntrattar i egen zon.
Den där var billig för Ahnelöv. Aja vi är ju ändå vassa som en sälunge så.
Jag kan ej kalla det och agera och plocka in en 42 åring som är Slut. Det måste in spets och det får fan kosta vad det vill så länge man kan göra något på isen.
spud: Ja, matchen ser svår ut att vinna nu. Det är ju ett gäng looserskallar kvar bara.
www.allehanda.se/ishockey/shl/foppa-nu-ar-det-slut-pa-chicken-dance#Ishockey
Slut på Chickendance, säger Foppa och bekräftar våra misstankar.
Rytter:
Undra vad Anders Forsberg antecknar i det läget. Tror han ritar en kuk.
Modoiter är sällan nöjda, värvningar ska vara gratis men producera som en Crosby.
Jaha där tappar vi nog matchen.
Hur var det med hakning om man hakade långt under handskarna? Missade jag något?
Får vi se en fight brashear karalahti på torsdag?
