Kan det vara så att Hinken inte har Panik men vill ändå värva Panik för att han är en sån bra spelare som kan göra skillnad? Jag tar gärna honom. Men Helst en Center
Gavelo: Podden "Under isen" tramsar på och går genom olika "derbyn" som skulle kunna ha något. MoDo-Frölunda blir "Derby di Italia". (Lagfärgerna) Det låter ju hur bra som helst! Fatta om man kör temakväll på det i Hägglunds. All mat och dryck är italienskt och speaker från italien som ropar upp laguppställning och vi hyllar italienska spelare genom tiderna i MoDo. npoddtoppen.se/podcast/1766474700/under-isen
Nucky: hahah men snälla skaderisken för domaren är lika hög där som för en spelare. Var 100% medvetet av spelaren har man inte ens koll på spelet från bänken ska man kanske inte hålla på med en idrott som kräver spelsinne
Bra kämpat av Östersund så långt! Det är dock en hel period kvar för Östersund med möjlighet till förlängning av sin ”svit”…. Fast, Östersund måste väl även de vinna någon match ibland
{9315}: Ju längre det blåa kommer ut mot hörnen desto bättre är man i det området. Fortsatt är Ranta svag i defensiven och har inte mycket täckning där, men xG och offensive impact har fortsatt hög täckning. Inte lika hög som första 10 matcherna men täckningen visar ändå, speciellt i paritet med de andra, att han är starkt bidragande offensivt.
{10015}: Jo jag bemötte det du citerade i mitt sista inlägg, om du inte förstår så beklagar jag men det är bemött! Sen får du såklart tycka som du gör, jag tycker inte du gav något vettigt alls utan försökte bara fultolka mina inlägg och jag vet ju att fler skrivit och påpekat just det till dig så du får nog ta och fundera lite över din argumentation i framtiden. Ett tips är inte att kalla skribenter med bättre argument för härskarteknik, lite för mycket generation Z för att man skall kunna ta det seriöst.
Lagets nycklar för matchen i morgon, att inte underskatta motståndet och ett fortsatt bra målvaktsspel.
Gavelo: Nej du har inte bemött mycket av det jag skrivit framförallt inte det sista där jag citerade det du själv skrev som du sa att du inte skrev. Vi kan lämna denna diskussionen nu och det är för att jag anser att mina poänger har lyst igenom tillräckligt bra i paritet till dina.
Nu kan vi diskutera lagets nycklar inför morgondagens match mot HV71 istället.
{10015}: Jag har bemött allt du frågat, Mitt resonemang står fast. Att vara delaktig i spelet innebär att man på alla möjliga sätt bidrar till att man själv och sina kedjekamrater får ut så mycket som möjligt av varandra, det kan vara screeningar och markeringar i mittzonen, hålla mycket puck offensivt eller bara jobba väldigt hårt och skapa utrymme för sina motståndare, andemeningen med att vara delaktig i spelet är att alla 3 involveras i det som händer oavsett om det blir bra eller dåligt.
När man inte är delaktig i min mening är när man inte tar hänsyn till medspelare, där man försöker dribbla själv ist för att bygga upp ett samspel, där man helt enkelt inte är med och involverar sina kedjekamrater vare sig det är med att ta för långa byten eller inte göra jobbet osv osv.
Jag håller fullständigt med om att denna diskussion har gått för långt! Vi tycker olika och det är enligt mig helt okej, nu har vi boxat på varandra och ingen vann. Jag tror vi lämnar detta åt handlingarna nu och tänker på något annat, ok?
{10015}: Alltså om man gör en väldigt grov jämförelse i spindeln för första 10-11 matcherna mot senaste 10 så är det en markant skillnad i typ allt förutom antalet skott han slänger iväg.
Sen har jag svårt att ställa mig bakom en hård definition eller vedertaget begrepp av ”delaktig”. Det behöver liksom inte vara ett binärt värderat begrepp där det antingen är så eller inte.
{10015}: ville se om du kunde stå för att du hittade på.
för att respektera upphovsrätt men ändå komma med något av substans så vill jag meddela att nära nog alla hans siffror onice är sämre sista tio matcherna - och de är absolut inte "identiska" som du avslöjade. jag ger honom att han har förbättrat sin ga60, men likväl fortfarande bara södergran som är sämre under perioden.
Gavelo: Man får citera en och kommentera, men inte klistra in hela artiklar.
Tänker att om man klistrar in stats från någon som ligger bakom en betalvägg så bryter, blir iofs osäker men kör på det tills någon slänger upp en dom eller lagparagraf. Att däremot kommentera statsen för ses som ok.
Tarasov: Good point Dock är väl just upphovsrätten lite luddig där. Du får ta ut delar för privat bruk men du får inte ta ut material för kommersiellt bruk, Hs är väl en gratis sida osv utan vinster dock med reklam! Eller har jag fel?
Gavelo: Haha, så duckar du det sista jag skrev för att du inte kan bemöta det. Denna diskussion har eskalerat långt ifrån Rantas underliggande siffror. Oavsett om Ranta hade haft noll impact i båda zonerna hade ju mina resonemang om delaktighet kvarstått.
Och som jag skrev så kan jag inte copypaste rakt från hemsidan då det är ett brott mot upphovsrätten. Jag kan dock se om killen från Hockeysiffror själv är villig att lägga upp det.
Gavelo: ”Du menar att så fort man är på isen så är man delaktig vilket iofs stämmer men själva innebörden med att vara delaktig är huruvida man har kemi/samspel med sina kedjekamrater och får ut det bästa av varandra.”
”Innebörden med att vara delaktig är huruvida man har kemi/samspel med sina kedjekamrater och får ut det bästa av varandra”
Detta är ganska rakt på sak att du anser att innebörden av att vara delaktig är att man ska bidra med något positivt.
www.eliteprospects.com/player/11849/richard-panik