Frisco: Trevligt att se westerlind glad igen. Var ett tag sedan man såg ett sådant segersmile. Pappa lär dock inte vara lika glad. Inte alla som har en pappa och en mamma hängandes här på HS iaf. Ska vara Olle & Kamilla dårå.
Mitten av andra perioden var ta mig fan det sämsta och mest patetiska jag sett MoDo "presterat" sedan Leif Boorks tid. Helt plötsligt slog det mig att här har vi förklaringen till det bittra klientel som hänger sina liv till Luleå hockey. Så dåliga som MoDo var idag, för första gången på nästan tio år, så usla är de nästan för jämnan!! Man borde nog känna medlidande och sympati för dessa varelser.
Fanken, det ser ju ut som att jag är kompis med en massa BIFare. Ska du dumpa det oket på mig, Frisco? ;)
För övrigt gläder det mig att se att så många tyckt att just bilden på mig och Selander var rolig att titta på. För det kan väl inte ha haft med bildtiteln att göra...?
Jag instämmer helt i vad du säger, under vissa delar av andra perioden skämdes man verkligen över vad laget höll på med.
I övrigt så var det ju en ganska kass match där inget av laget förtjänade att vinna men Brynäs förtjänade inte att vinna lite mindre och därför vann dom, grattis. Matchens höjdpunkt var helt klart när Kamilla (efter matchen förvisso) bjöd undertecknad, LJ, Num och hans äldre bror Roger på delvis koagulerad muffinsmet.
Till skillnad från Luleåfansen så var föresten Brynäsditona väldigt trevliga och det var ju väldigt trevligt att träffa smilfinken westerlind, även om det vore trevligare under trevligare omständigheter.
scim: Min äldre bror...Roger, tackar för de goda muffinsarna. Han pratar lyriskt om dem. Själv är jag mycket tveksam, men tackar likväl. Tack för allt knas.
scim: Själv är jag glad att westerlind återigen är glad. Det svåra i det hela är att få alla olika hockeysupportrar (mammor som pappor) glada samtidigt. Själv så skulle jag bli ännu gladare om det gick att lösa det här med gladningen på ett bra sätt. Då skulle juh alla vara glada jämt och ständigt.
Det var ju intressant att det var en höjdpunkt. Med tanke på din skeptiscism (äh...jag orkar inte lägga ner ngn energi på att försöka stava det där ordet...) inför muffinsarna tar jag det som att du tyckte att det var en väldigt meningslös match.
NuMo:
Hälsa Roger varsågod. Det var ju kul att han kunde komma. Du kan förresten hälsa att jag ska försöka komma ihåg att ta med mig de lyckade muffinsarna till någon match i framtiden.
miiiiike:
Det vore faktiskt trevligt om alla var glada jämt. Själv är jag glad för att alla (möjligtvis exklusive två lulingar) insett att Warg-tacklingen på Bulan faktiskt inte var så hemsk.
Bunnykamilla: Äh man får ju tackla i hockey. Du snackar Bulan du men tacklingen jag la in på Moverare igår på suppmatchen den var riktigt ful den. Bulan är en kärring precis som Wiklund var i Sundsvall och Wernblom i MoDo.
Det ska vara fult och hårt och snabbt. Det är den svenska melodin på hur hockey ska spelas.
På torsdag blir någon av oss inte glad. Lite tråkigt att MoDo nu är påväg ner i seriesystemet med stormsteg. Brynäs är snart ikapp också, vad sysslar ni med? Sparkar tränare och förlorar mot Brynäs? Jag förstår ingenting av vad MoDo i dagsläget sysslar med?
Det kan nog vara sant, men som MoDoit så känner jag inte till så många av de där personerna - ens från HS. Däremot var det roligt att se en BIFare träffa en massa MoDoitHSare. Tyckte jag.
NuMountain: Har funderat sen igår vad Westerlind egentligen säger på denna bilden. Skryter han mellan pekfingrarna hur stor fisk han fått upp eller är det mellan tummen och pekfingret han talar om nån annan storlek?
[B I L D M E D F Ö L J E R U T A N E X T R A K O S T N A D ]
Jag tycker att Bunnyn som kan skymtas i bakgrunden ser väldigt förväntansfull ut. Eller så snackar han bara om den trevliga kvällen han hade med mig när han var in till Sundsvall.