1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 533603 inlägg · 4126 ämnen

Lämnade MODO kanske WO???


Lämnade MODO kanske WO???
Eftersom det inte kommer nåt resultat och modo har så många skadade.

Sv: Lämnade MODO kanske WO???
Wewillwintoday: 4-2 till LHF. Vet bara vilka som gjorde LHF:s mål; Fagemo 2, Rönnqvist 1 och Ledin 1.

Sv: Lämnade MODO kanske WO???
Lulekickan: Fattas bara, med tanke på hur många som var borta..
4-2 är godkänt när man bara har 2, 1/2 kedja..
Måste ju komma nån matchrapport snart på nån hemsida..

Sv: Lämnade MODO kanske WO???
Wewillwintoday: Jag tippade rätt hyfsat igår kväll. Resultatet gick in och som målskyttar hade jag tippat Rönnqvist 2, Fagemo 1 och M Nilsson 1.

Tveksamt om det kommer någon matchrapport. Har Modo någon på plats som skriver rapport? LHF har det inte utan vi lär få nöja oss med vad som står i tidningarna på måndag. De finska sajterna verkar ju inte direkt ha sett matchen mellan Modo och LHF som högprioriterad med tanke på att det fortfarande inte går att se resultatet någonstans.

Sv: Lämnade MODO kanske WO???
Lulekickan: Vart hittade du resultatet??

Sv: Lämnade MODO kanske WO???
Wewillwintoday: Hockeymagasinet har resultatet, inga Modomålskyttar dock.

Sv: Lämnade MODO kanske WO???
MartinS: kolla hemsidan nu...Leverström (som var tvungen att spela forward) åkte på kraftig hjärnskakning. 7 ordinarie forwards var som väntat borta.. Godkänd insats...

Sv: Lämnade MODO kanske WO???
Lulekickan: I bow my head and stand in silent awe of your powers of prediction. Imponerande att BÅDE tippa rätt slutresultat och 2 av 3 målskyttar. Men det är klart med de matchrapporterna och spelaranalyserna så verkar du känna Lulespelarna väl.

Sv: Lämnade MODO kanske WO???
Med tanke på hur många som är borta är det ju anmärkningsvärt att man inte lät Lehterä spela de matcher som var kvar, istället för att plocka upp backar i kedjorna. Även om han inte hade fått fortsatt kontrakt kunde han ju åtminstone få avlasta laget i turneringen när han ändå fanns tillgänglig.

Sv: Lämnade MODO kanske WO???
Paddan: Har man sett firma Fagemo-Rönnqvist i aktion under försäsongen är det inte särskilt konstigt att man tippar dem som målskyttar. Redan under de första ispassen stod det klart att de passar perfekt ihop. JR står i huvudsak för förarbetet, hittar passningsvägarna och fintar upp motståndarna på läktaren för att sedan överlåta åt Fagemo att ta avsluten. Fast JR gör ju endel mål själv också förstås. Ledin har mestadels spelat i deras kedja under försäsongen och jag misstänker att det var JR som skapade läget åt honom idag också. Skönt att han har börjat sätta puckarna, han är ju inte känd som någon målkung direkt och det finns nog få spelare i ES som har bränt så många frilägen som han har gjort. Den kedjan blir giftig kommande säsong.

Resultatet var förstås ett beställningsjobb. Spelarna i båda lagen har såklart läst på HS i natt och kände att de inte hade något annat val än att spela 4-2 idag : )

Sv: Lämnade MODO kanske WO???
Lulekickan: Jo, det är klart, för att istället för att ställas inför din vassa dömande penna så var det bättre att lyda order än att tvingas bära hundhuvudet resten av året.

Den kombinationen med målskyttar och slutresultat antar jag borde kunna ge en skön slant ifall det gick att satsa pengar på.

Sv: Lämnade MODO kanske WO???
Paddan: Vadårå, tycker du inte jag är snäll mot alla i matchrapporterna? : )

Synd att det inte går att spela på den kombinationen, i så fall skulle jag satsa på att JR och Fagemo gör poäng i varenda match och att Skrbek inte är inne på några baklängesmål. Kanske får be LL på Svenska Spel att föreslå att man ska kunna tippa på det.

Sv: Lämnade MODO kanske WO???
Paddan: Det som är positivt med Lulekickans rätt-tippning (Man måste väl försöka vända det till något Modovänligt.) är att Luleå är förutsägbart denna säsong. Så i fortsättningen får man försöka förmedla hennes tips på målskyttar etc. till Brithénmannen så att vi vet var vi skall sätta in våra stötar i bevakning osv. Knepet blir att veta när hon vänder på taktiken och ger oss felaktiga målskyttar!!! Ntsturligtvis kommer hon att göra det tillslut när Modo sätter igång att vinna trots hennes tips.

Knas har förvarnat mig att jag bara har några få inlägg till tusende inlägget. Själv tycker jag inte att det är så dåligt efter ganska kort tid som jag verkligen har varit aktiv här. Nu gäller det att se till att det blir något speciellt av det tusende inlägget. Eftersom jag för närvarande inte känner mig hudra%entigt motiverad att skriva en sjutusan till krönika så måste jag försöka hålla igen på mina kortisar. Jag vägrar göra som Knas, som inte hade en aning om att hon efter 994 inlägg , helt plötsligt stod på 11hundra inlägg meddels oneliners. ( Jag hoppa att Knas kommer att accepteras som "profol" i denna gästbok snart.)

Nu är det bäst att jag slutar att skriva eftersom jag försöker bygga upp ett dåligt omdöme med hjälp av snabbt intagna pilsner, vilket jag känner är på god väg att lyckas.

Jaha, nu har jag tappat omdömet. Som tur är ringde Lumber Jack och funderade om jag var i form för att hjälpa honom att dricka upp hans öl. Bäst jag skyndar mig iväg. Känner på mig att det är Friscovarning ikväll. En defenitiv spik i så fall.

Paddan: Avslutningvis. Skönt att du fattat galoppen om att i Modos gästbok så är det viktigare att vi har trevligt än att vi håller oss till ämnet; Hockey. Hockey lär det bli ändå, det är tamefan omöjligt att låta bli att engagera sig i.

Åååå Peter Hööögard, Åhhh Peter Hööögard ..........................................

Sv: Lämnade MODO kanske WO???
Lulekickan: Säg så här, som den gode Tommy Söderberg skulle börjat, lite ris mår man bara bra utav. Vad skulle det vara för vits med att diskutera någonting ifall alla människor var av samma åsikt.

Sv: Lämnade MODO kanske WO???
NuMountain: Förutom en massa stavfel så vill jag att Knas skall betraktas som "Profil" snart. Vi får ta det p ett styrelsemöte, jag och Scim.

Sv: Lämnade MODO kanske WO???
NuMountain: Hahaha. Se till nu då att ladda upp ordentligt med pilsner så att vi kan få se några riktigt långa utlägg på den här sidan. Hmm 1000 inlägg, ja dit har jag ju enormt långt. Firas antar jag bäst med en Lagavulin eller någon liknande whisky.

Brukar ofta ha väldigt lätt för att haka in på något väldigt avlägset och ofta oförståbart sidospår när jag sitter och mailar till mina kompisar.

Sv: Lämnade MODO kanske WO???
NuMountain: Du menar inte, betraktas I profil :-)

Sv: Lämnade MODO kanske WO???
NuMountain: I så fall ska jag tänka på att alltid lägga in falska tips i Modos gästbok. De riktiga tipsen lägger jag in på något mindre välbesökt ställe, som t ex LHF:s gästbok. Fast det har ju förstås blivit bättre fart på den på senare tid så den kanske inte är säker den heller. Kanske får jag ge order till spelarna direkt och nöja mig med det så ordnar det sig nog.

Modo brukar ju annars inte vara LHF:s favoritmotståndare. Huga, vad tråkigt det var när jag bodde i Sundsvall och var en trogen besökare i Kempis när LHF gästade Dövik och alltid fick åka hem mindre glad än jag var när jag åkte dit. Fast Modosupportrarna var alltid glada och trevliga minsann, och det är det ju lätt att vara när man har vunnit. Vet inte hur många som velat bjuda en bedrövad och inte så festsugen Kickan på fest efter matchen och en gång stod till och med en av era junisar och kramade om mig och klappade mig på axeln när han såg hur nere jag blev när det inte riktigt gick LHF:s väg. Fröken Britta och Hedin kanske inte är några av mina favoriter, fast Modosupportrarna tycker jag om.

Ha det så trevligt ikväll då NuMo, det är bäst att du dricker upp ölen innan de tar slut. (Omgjort Kickanordspråk som egentligen lyder: Det är lika bra att jag shoppar upp pengarna innan de tar slut).

Sv: Lämnade MODO kanske WO???
Lulekickan: Det är ingen risk att de tar slut >NuMo är absolutist till sista droppen. I alla fall i morgon. Nu drar jag för att se om det finns några Modoiter i stan. (Ja, vi kallar Sollefteå för stan.)

Hoppas att jag klarar av att låta bli att skriva när jag kommer hem.

Sv: Lämnade MODO kanske WO???
Paddan: Jag säger i regel alltid vad jag tycker och kommer alltid att göra det. Jag är glad att det är högt i tak på LHF:s officiella forum och att det är ok att tala om att en spelare eller hela laget gjort en mindre bra insats, till skillnad från många andra plank där det inte är accepterat att säga annat än att laget är bäst, alla spelare är bäst och platsar i landslaget, tränarna är gudar osv. Det är litegrann det jag uppskattar med HS också. I de flesta gästböckerna är det ingen som reagerar särskilt om man ifrågasätter något eller talar i annat än positiva ordalag om något, och jag är ganska så säker på att det gynnar diskussionerna.

Sv: Lämnade MODO kanske WO???
Lulekickan: Kunde inte ha uttryckt det bättre själv. Men för många personer finns det tydligen inget mellanläge, antingen gillar man allting som händer i klubben eller så är man totalt mot all form av förändring och tror snarare att himlen kommer att ramla ner än att någonting positivt kan uppstå vid en förändring av en viss situation.

Bara för att jag är MODO-supporter så behöver jag ju inte tycka om alla MODO-spelare och jag bör ha rätten att göra min stämma hörd om saker och ting som jag tycker är fel.

Äh, vilket jädra svammel jag håller på med.

Sv: Lämnade MODO kanske WO???
Paddan: Det är väl inget svammel. Man älskar ju inte "sitt" lag mindre bara för att man inte tycker att allt som har med klubben att göra är perfekt och inte tror att klubben skall vinna SM-guld varenda år. I och för sig är jag född optimist men även min optimism har gränser. Den dag min fanatism segrar över realismen hoppas jag att någon tar bort mig.

Sv: Lämnade MODO kanske WO???
Lulekickan: När fanatismen segrar över realismen, är det när man blir Al-Quayda soldat? :-)

Jag går alltid in i varje situation som en optimist, om än med ett nervöst bultande hjärta. Dock, som SM-finalist och med en minst sagt tveksam försäsong så blir de optimistiska tongångarna lätt till en klagokör. Tror ändå fortfarande på mitt grundtips: MODO slutar femma när säsongen är slut. Ut i kvarten.

Sv: Lämnade MODO kanske WO???
Paddan: Jag tror ni grejar slutspel men uppriktigt tror jag inte ni grejar en femteplats i grundserien. För det krävs att ni värvar minst en högklassig forward till.

Helst skulle jag önska att samtliga ES-lag norr om Gävle tog sig till slutspel, fast Timrå har jag faktiskt inget större hopp om. Sydbottningarna skulle ju helst vilja kapa ES vid Gävle så att de slipper åka till urskogen och spela matcher och bara därför hoppas jag att två sydbottniska lag får lämna finrummet till förmån för Löven och SAIK efter kommande säsong. Blir det fler norrländska lag blir plötsligt de sydligaste lagen en olägenhet istället.

Sv: Lämnade MODO kanske WO???
Lulekickan: Lär nog dyka upp någon artistkontraktare framöver, hoppas jag.

Björklöven skulle jag absolut inte ha något emot i elitserien igen. Brukar alltid bli bra underhållning med en hel del Lövensupporters. Skellefteå får man ju hoppas tar sig upp igen. De verkar dock ha problem med den där extra tändningen och en gnutta tur som behövs för att ta sig till först och främst kvalserien och sedan en elitserieplats trots ett antal uppseendeväckande nyförvärv varje år.

Jag antar att de på sportredaktionerna gråter floder för att inte Solnalaget är representerat i årets elitserie. De brukar ju med en dåres envishet hävda att intresset för elitserien skulle dö ut ifall Stockholm skulle förlora representation i högsta serien.

Sv: Lämnade MODO kanske WO???
Paddan: Nej, nu är det dags att lägga ner verksamheten ett par timmar. Den lille mannen som driver runt mitt tröskverk till modem hotar med att lämna WO.

Sv: Lämnade MODO kanske WO???
Paddan: SAIK:s problem är väl främst att de byter ut en stor del av truppen år efter år. Det blir liksom svårt att skapa någon slags kontinuitet på så sätt, plus att de främst värvar utifrån så att de som förväntas vara nyckelspelare är spelare utan någon naturlig anknytning till klubben och därför inte heller har samma känsla för klubben som en spelare från närområdet skulle ha haft. Lät de bara spelarna stanna lite längre skulle det kanske bli något av SAIK också, då skulle ju spelarna åtminstone få tid på sig att finna sig till rätta i klubben och schtaan.

Såväl Löven som SAIK skulle vara kul att ha i ES eftersom man då får fler bortamatcher att se på drägligt avstånd. Bortamatcher långt ner i Sydbotten kräver ju att man tar semester - om det nu inte råkar vara en helgmatch - för att hinna ner i tid till matchen eftersom det är ett evinnerligt pulande med flygbyten och ibland en kombination av flyg och tåg/buss.

Grinandet om ES undergång har blivit alltmer högljutt på senare tid, även om hockeyintresset i t ex Luleå, Ö-vik och Karlstad m.fl. mindre och medelstora städer har ökat eller är oförändrat. LHF hade redan långt innan semestern sålt 80% av säsongskorten och på sponsorsidan har det gått över all förväntan, så någon kris i hockeysverige ska man nog inte tala om, i vart fall inte om vi fortfarande räknas till Sverige. Fast i vissas (inklusive kvällstidningarnas) ögon är säkert sviktande publiksiffror i Fjollträsk lika med kris. Kanske ska man skylla de dåliga publiksiffrorna i Fjollträsk på betalkanalerna som envisas med att sända en massa Fjollträskmatcher, vilket säkerligen får en och annan schlipschnisse att bänka sig framför TV:n istället för att pallra sig iväg till Globen. Norrlandsmatcherna är ju inte lika intressanta att sända eftersom kundunderlaget är betydligt mindre, och därmed slipper vi samma publiktapp pga TV-sända matcher, fast man skulle ju i och för sig gärna se att de sände fler bortamatcher som man inte har möjlighet att åka och se.

Sv: Lämnade MODO kanske WO???
Lulekickan: "SAIK:s problem är väl främst att de byter ut en stor del av truppen år efter år. Det blir liksom svårt att skapa någon slags kontinuitet på så sätt, plus att de främst värvar utifrån så att de som förväntas vara nyckelspelare är spelare utan någon naturlig anknytning till klubben och därför inte heller har samma känsla för klubben som en spelare från närområdet skulle ha haft."

Tack Lulekickan. Det här är något som jag tjatat mig blodig om många gånger. Naturligtvis tycker många jag är en gammal stofil, men jag hävdar envist att om valet står mellan en halvbra värvning och en egen junior så ska man alltid välja junioren.

Varför det? Jo, alla supporters älskar att heja fram grannens grabb eller en kompis från plugget. Ju fler från orten eller närområdet desto bättre klubbkänsla. Naturligtvis behövs andra värvningar också, men ett lag utan hemmaprofiler är bara populära när de leder serien.

Sv: Lämnade MODO kanske WO???
Paddan:

I min profil kan man se iaf hälften av Knas-profilen.

Vad roligt det ska bli när jag köpt mitt ståplatskort för 1000:- (nu jäklar, LJ, nu vet jag minsann hur det fungerar...), säsongen börjar och jag kan börja känna mig insatt i hockeyn igen!

(Tänk, förresten, om den sammanlagda mängden skador och sjukdomar i ett lag på en säsong vore konstant och i förväg bestämt, så att MoDo hade gjort bort det värsta innan säsongen medan de andra lagen fick sitta och invänta sina skador och sjukdomsperioder...)

Sv: Lämnade MODO kanske WO???
99/00 var HV grymt skadedrabbat. 00/01 var det Brynäs som hade problem. Blir det Modos (o)tur i år?? Jag lider lite med er, trots att det bara är försäsong. Skador är ett otyg.

Sv: Lämnade MODO kanske WO???
Till veckan så åker danskarna på landslagsuppdrag. Veckan därpå skall spelarna som blir uttagna till Tre Kronor och Team 20 spela för de svenska färgerna.
Det kan bli en väldigt liten trupp för MODO de närmaste veckorna, om inte några av de skadade kommer tillbaka.

Skulle nog vara bra med någon vinstmatch snart, för att hålla uppe humöret. Nu tror jag att de som kunnat spela i träningsmatcherna vet ganska väl att de gjort ett bra jobb, fastän de inte kunnat gå hela vägen till vinst. Man kan inte mer än kämpa och göra sitt bästa.
Tur att Tommy P bara är borta pga av att han skall bli pappa ( ej skadad ) Kedjan med han och Söderberg - Öhman fungerade bra i de två matcher jag såg i nya Mästarcupen.

En som fått chansen när mycket folk är skadade, är backen Enström, den unga killen vågade också ta för sig mot de stora gossarna, men han kanske väger lite lätt ännu.

Wennerberg, Warg och Jocke kommer säkert att göra en hel del poäng under ES-säsongen. Antos, Wernblom, Högardh och J Öberg räknar jag kallt med att de får ta ett stort ansvar och dessutom borde kanske Hlinka vara lite jämnare under serielunken.

Nykomlingarna har väl skött sig överlag bra, så hoppet finns kvar att det blir ett bra lag till slut.

Sv: Lämnade MODO kanske WO???
Kärran: Hinner inte danskarna komma tillbaka till matchen på fredag??

Sv: Lämnade MODO kanske WO???
knaskamilla:

Skönt att se att du snart är lika upplyst som undertecknad.

Sv: Lämnade MODO kanske WO???
Det där med danskarna verkar listigt: Ni bör ju ha en andra hemmaplan i Malmö nu. Jag antar att ett gäng supportrar från Danmark (och en från Godmersta) kommer dit och bildar en fanatisk hejaklack, så det borde bli roliga matcher för MoDo i vinter.

Antagligen får ni som bonus dessutom sälja supporterprylar till hela Danmark och får säkerligen allfler danskar som nya medlemmar.

Varför inte ta ett steg till - Finns det ingen bra japan ni kan värva? Kolla in Premier Leauge, där finns det en japan i varje lag med självaktning. Det är väl inte så många som får spela, men de har miljoner supporters som köper tröjor, halsdukar mm...

Sv: Lämnade MODO kanske WO???
westerlind: Jag har bl a studerat japanska, räknas jag då? :-D

Sv: Lämnade MODO kanske WO???
Wewillwintoday: Nej, Hirsch, Damgaard och Green är upptagna med spel i Riga i den nyinrättade European Icehockey Challenge. De möter i sin grupp Frankrike och Ukraina och denna första delturnering äger rum från fredag 30 augusti till söndag 1 september.

Sv: Lämnade MODO kanske WO???
Paddan: Hirsch till Riga? Jag såg ju honom i Vienna häromdan. Se länk.

Sv: Lämnade MODO kanske WO???
Frisco: Hahaha. Ja, vissa personer har tydligen kompisar med väldigt dåligt lokalsinne så att de känner behovet av en stor skylt för att märka ut huset.

Sv: Lämnade MODO kanske WO???
Paddan: ........eller så kanske han är spekulant på skylten för att han själv ska kunna hitta hem :-)

Sv: Lämnade MODO kanske WO???
Frisco: Du har tydligen blivit sedd på sommarfest på Skarsta. Känns oerhört tråkigt att jag missade det här evenemanget...
Se länk.

Sv: Lämnade MODO kanske WO???
westerlind: Man blir mer och mer imponerad för varje dag av att man gör så mycket saker utan att man har en aning om det....

« · 103860