{10015}: Jo, men jag skrev färgar. Jag skrev inte att han inte skulle göra det bra. Själva poängen är att jag tror han kommer att bli en kugge, men inte stå ut i Skellefteå
Peja: Om man läser dina inlägg så är nog allt annat än final för er del ett rejält misslyckande. Har nog aldrig läst fans för en nykomling med sån jävla hybris, helt ärligt. ALLT Brynäs gör är numer fantastiskt, man har högst budget, bästa nyförvärven och man hamnar bara i budkrig med topplagen, för man är ju så jävla BRA.
Nucky: Man är inte Brynäsare om man inte har hybris ibland. Det hör till. Har aldrig påstått att Brynäs har tjockast plånbok i SHL, däremot att man har tjockare plånbok än Modo (vilket jag tror kommer vara uppenbart när trupperna är spikade). Det var dock ett oerhört provocerande påstående för många Modofans, trots att det i grund och botten var en komplimang gentemot Modo att ni har lyckats stanna i SHL med en uppenbart tight spelarbudget. Finns ju inte mycket som talar för att ni har massa pengar 24/25 heller, tvärtom är det åter igen upp till er sportchef att fyndvärva, vilket han tenderar att lyckas med.
Peja: Jo, om det syns att HV har en hög budget så kommer det nog synas som att ni också har en. De trodde också att en dyr trupp första säsongen var rätt väg att gå. Skillnaden är väl att ni knappast kan värva för fem miljoner till om ni börjar dåligt som HV kunde.
Så länge det är viktigare med bra spelare än dyra spelare så passar det oss.
{5647}: Absolut, stor budget betyder inte att man får ett bra lag. Brynäs hade schysst träffprocent på värvningarna i HA, så hoppas det fortsätter i SHL. Blir spännande att se hur truppen ser ut när den är spikad, i motsats till många andra SHL-lag återstår ganska många pusselbitar i Brynäs.
{5647}: jo fast visst hintade gradin om att man tvingats värva oreagan bla med mindre scouting än önskvärt ? Kanske inte chansning men tror de vi landar iår har vi stenkoll på.
grimiss: Det är lätt att glömma, men att man kommer in sent innebär ju också att man inte har haft samma möjligheter att scouta spelare. Ifjol fick vi chansa lite just i och med att vi inte hunnit ha koll under säsongen. Nu har vi haft koll på True, Winberg osv sedan länge. Brynäs får säkert värva spelare man inte hunnit se under säsongen, utan man får se på video nu i efterhand. Man har inte kollat upp spelarens karaktär i samma omfattning heller
Peja: Brynäs backade 23 miljoner 2021 men skrev samma år upp värdet på arenan med 43 miljoner vilket gav er ett eget kapital på 35 miljoner. Låter mer som konstgjord andning kan man tycka men visst, whatever floats your boat.
Du får det att låta som att MoDo får vända varenda korvöre när det egentligen är en oerhört välskött förening numer som gått från 0 kr i eget kapital till 22 miljoner på 7 år. Dessa år spenderades dessutom i HA. Detta utan att skriva upp värdet på arenan med 43 miljoner ska tilläggas.
MoDo har en budget som ligger strax under medel i SHL(kommer ej ihåg siffran) så Hinken ska inte behöva trolla med knäna i år.
{5647}: Bara synd med alla dess jävla reklamer! Borde vara regel att färgenn på reklamen ska matcha tröjan eller så ge man fan i att lägga dit något tryck.
Peja: Det är inte provocerande däremot blir det ett konstigt påstående om det inte backas upp med någon form av siffra.
När ni åkte ur var kostnaderna för kontraktsanställda ca 55 enligt årsredovisningen , vilket jag antar inkluderar mer än just a lagstruppen för herrar. Så visst ni kan ha högre nu men inte hört några siffror.
{5647}: Man undrar vad de gör för annorlunda i USA/Kanada som gör så många forwards så offensivt skickliga så tidigt. Boldy, Will Smith, Caufield, Trevor Sjögräs bl.a är oerhört underhållande att titta på. Boldy framförallt håller otroligt hög allaround klass.
{10015}: som sagt, upptagningsområdet är stort, sjukt många aktiva hockeyspelare i Usa och Kanada, sen finns det enormt med isytor, varenda liten håla har ishall så möjligheten att träna på is är stort. Men framförallt sitter hockeyn i deras DNA, man har extremt mycket längre förberedelsers, man tränar lite annorlunda och mentaliteten är inte ”Det är viktigast att alla för vara med”
Men om man vänder på det så är väl Sverige väldigt unika med att få fram så vansinnigt många stora hockeyspelare trots att vi är en fjuttnation befolkningsmässigt
Gavelo: Det är fan sjukt hur många som spelar hockey i världen, haha. Man blir förbryllad över det faktum att de ens håller koll på alla och kan se vilka som är bäst.
grimiss: Ett Fynd! Kan väl inte kosta så mycket! Bra ålder 25 år. Skapligt med SHL rutin! Riktigt bra skott, Bra fart på rören. Poängpotential. Spelar aggressivt och fysiskt! Skulle kunna spela I vilken kedja som helst?
Gradin pratade om att dom vill ha in en bra 2 vägsback! Här är en som floppade i Rögle när det gick som tyngst där, Men värvades för att vara en ledande back? Grymt skott, Soelar tufft i försvarsspelet. Offensivt skicklig Gått tungt i NL också? Kan Karlin få honom och lyfta? Har spelat med True!
{10015}: Haha ja, men det kan bero på ett enormt upptagningsområde. Och att det är nationalsporten. Att Sverige överhuvudtaget kan vinna mot Canada ibland är ju ett under, om man utgår från det.
”Danmark finns det drygt 5 000 registrerade hockeyspelare, att jämföra med närmare 80 000 i Sverige – och mer än en halv miljon i Kanada”
Peja: Du fattar väl att det blir lite larvigt när du håller på såhär och ljuger för dig själv? Jag ska vara objektiv och säga lite om ert lagbygge. Ta det inte personligt för jag har sågat många i mitt eget lag också, vilket flera härinne kan bekräfta.
Du säger alltså att tredje poängsstarkaste back i hela Liiga bara tar plats som femteback i ert lag? Det måste betyda att hans offensiva förmågor fullständigt suddas ut av hans bristfälliga defensiva spel. Att spelare som Kinnvall, Bertilsson skulle sättas högre upp än en sån spelare?
Ni har värvat en målvakt med Olle Eriksson Ek siffror. Ni har värvat en utpräglad offensiv spelare som ska spela i världens mest defensiva hockeyliga. Ni tänker också värva Djoos som alltså inte ens mäktar med plusstatistik i NLs tredje bästa lag?
Greg Scott är för gammal och har gjort sitt. Han producerade alltså 19p på 35 matcher i HA och stannar inte Greg stannar inte Benn. Silfverberg och Lindblom klart intressanta, men båda var inga stjärnor direkt i sina lag på andra sidan atlanten. Silfverberg klart på nedgång, men Lindblom kanske har någon till växel att ge.
Kopacka och Indrasis ska gå från hawaiihockeyn där deras utpräglade offensiva spelstil frodas, till världens mest defensiva liga. Indrasis med sämst statistik i sitt lag i tyska ligan ska helt plötsligt blir en duglig SHL-spelare? Svårt att tro. Jag tror att han är slut. Kopacka kanske har lite att ge, men även han är för offensiv.
Stommen med Bertilsson, Rödin och Larsson är två år äldre och sämre. Spelade ut er ur SHL och ska nu efter ett år i HA hävda sig bättre i SHL. Det tror jag tyvärr inte.
Vad är det som rättfärdigar den här hybrisen och som ska göra att ni vinner SM-guld?
{10585}: Kul att du förklarar på ett bra vis och inte dra fram sågen jämnt😉 Konkret och saklig och håller till ämnet och inte personliga påhopp! Respekt! 👍🏼 Sånt här gillar jag när man förklara grundligt sina tankar. Det blir bättre förståelse för andra 😊