Costanza: Leksand har varit ett av de svåraste lagen för oss denna säsong. Samtidigt som det har gått bra mycket bättre för oss mot just Malmö och Rögle. Allt bestäms på Lördag och Tisdag. Ända in i kaklet!
Bössa 68: Lasse har en stor svaghet och det är att han går för djupt ned, framförallt i förflyttning. Då blir det ledigt högt upp. Annars är det en mycket kompetent målvakt.
Thors 22: Skitmatch av Modo. Men vi har fortfarande allt i egna händer. Mot templet och tre poäng på lördag. Så kanske vi kan få darren på Rögle på tisdag
Thors 22: Nä, blir imponerad om MoDo studsar tillbaka nu. Är otroligt nöjd över säsongen och de har kämpat stenhårt för det, så svårt att klaga nu. Vi ger ju andra lagen en rejält kamp i alla fall. Kul att det inte är helt kört än.
Costanza: Har Jonas Holström kontrakt nästa säsong, i såfall hoppas jag det är prio på Hinkens lista att sparka honom för MK behöver en kompetent assisterande som kan något om special teams och hur man spelar i defensiven
{7639}: Målburarna är betydligt mindre i SHL, men hans back-kollega kunde väl skjuta nån gång...blir så lättläst när han ALLTID ska passa, slutar irriterande ofta med kontring
Gavelo: Jag skulle säga att Holmström är oerhört viktig och en väldigt stor anledning att vi gick upp.
Så vi gör alltså den bästa säsongen en nykomling gjort på många år och är klara för att spela I SHL nästa år med tre matcher kvar. Då spyr man galla över spelare och ledare. Det känns nästan osmakligt.
Smurfen: En lagfest i hamnen behövs nog innan, för att spela final mot Skåne. Kan Foppa & Näslund dela ut bonuscheckar redan nu. 6p ger 6000 dollars var. Nä, det blir som det blir. Kul att det lever fortfarande, kunde ha varit mer ångest där i Inre Hamnen.
{5647}: ja jag gnäller inte för mycket om lassis spel oftast men han tenderar att gå djupt vid skottögonblicket ,då blir han mindre.sista släppte han första stolpen tyvärr...
{5647}: Vi spelar inte i allsvenskan nu, du fattar det va?! Vi spelar i Shl och då måste man ha en coach som kan spela sitt material efter ligan och det tycker inte jag att han kan!
Du får tycka vad du vill, jag kunde faktiskt inte bry mig mindre om din åsikt :) Jag tycker kvällens match är otroligt pinsamt utförd och jag skäms över hur naivt och svagt vi uppträder i en så viktig match. Svagt!
Äh kan t o m. vara bra att missa playin hur konstigt det än kan låta. Lätt att det blir vattenskalle och förväntningarna blir för höga till nästa säsong även om jag inte tror det skulle hända under våran nuvarande ledning.
modomille: Håller med, vi hänger inte med topplagen ändå. Kul att vi släpar med och inte är avhängda. Spöa skånelag rejält i slutet kanske laget har laddat och planerat för.
{5647}: Den allmänna spygallan över några namn är legio tyvärr, men när t.o.m Lehtinen ska bort, jisses. Vi är ett lag, i med och motgång. Med 2 vinster till kan det bli klyktattarderby, efter en redan Väl Godkänd säsong.
Sedan undrar man när Karlin ska behöva bevisa nåt igen.
När han kom från Västervik: Han är nog ingen tränare för ett topplag i allsvenskan
Efter uppflyttningen: Han har aldrig gjort nåt bra i SHL
Väntar bara på: Han är ingen slutspelstränare i SHL
osv osv. Gnället hos MoDoiter passar bäst på Brynäs forum
Det hade kunnat vara värre. Man hade kunnat måla upp sig själva som guldkandidater och med Sveriges bästa offensiv. Nu slåss man för att undvika play in med resten av skitlagen.
puffe: Timjååiterna har det fortfarande tufft så tycker att vi kan vara lite snälla med dom för en gångs skull och låta dom ta sig till kvarten. Låt oss dricka pina colada på någon strand medans Timjååiterna dansar tango med något fult lag från söder.
{5647}: Ja, vi har gjort en fantastisk säsong. Bara lite trist att vi stundtals kan spela propagandahockey, för att sedan köra allmänhetens åkning. Förstår att det är svårt att ställa om, men tror vi hade haft en liten skrällchans om vi hade spelat som mot HV 71.
Nåväl, vi har allt i egna händer. Nya MoDo har ju haft en tendens att sprattla till när man är helt uträknade.
puffe: Nu känns det som att en viss grupp av personer som över lång tid drivit en tes om att MoDo inte räcker till försöker greppa efter minsta möjliga halmstrå att få trycka till laget och ha ”rätt” när negativt kvalspel inte längre är möjligt. Vi skulle tappa förstaplatsen i HA, aldrig klara det hockeyallsvenska slutspelet, allt var slut efter game 6, när vi väl gick upp så dög inte lagbygget, vi skulle inte ha en chans, varken Hinken eller tränarna håller måttet.
I stora drag så har vi gjort en perfekt säsong sett till förutsättningarna. Att luften till viss del gått ur efter att det stora målet uppnåtts är vad det är.
Bara bänka rundblad och spela Norén så blir det bra.