Så är vi då framme vid den 55:e och sista omgången i grundserien 2007-08. Gäster i Swedbank Arena för tredje gången den här säsongen är Skellefteå AIK, som i torsdags blev klara för slutspel för första gången på 27 år. - Mycket välförtjänt dessutom, säger MODO:s coach Harald Lückner. Så som de har kämpat en massa år och nu är de tillbaka i finrummet på allvar. Bra också för norrlandshockeyn. Tre lag från norr är med bland åtta i slutspel, det är väl ett bra facit.
I torsdags vann MODO i Södertälje efter förlängning, f ö den femte segern i sudden death av sex möjliga i vinter. - Där har vi ett fint facit. Men så har vi varje gång spelat för bonuspoäng också. Det är inte alla som gör det.
Känslan inför sista matchen i serien? - Att vi ska bjuda vår trogna hemmapublik på en bra match och tre poäng, Vi går självklart för seger för att få så många valmöjligheter som möjligt inför slutspelet.
Skadesidan? - Allt bättre, men i stället insjuknade Salle inför bortamatchen senast och är förstås osäker till spel lördag.
Nu gör också Michal Zajkowski sin första match i kassen sedan det olycksaliga länsderbyt mot Timrå borta för drygt två veckor sedan. - Bra att Zacke får en match nu, samtidigt som Karol får vila. Meningen var att Zacke skulle ha stått i Södertälje senast så att Karol skulle ha fått samma program som i fjol inför slutspelet.
Utsålt i Swedbank Arena mot Skellefteå vilket betyder 7 600 åskådare och totalt ett snitt på 7 012 på de 28 hemmamatcherna i grundserien. - En fantastisk notering och det har varit kul att ha fått vara med om MODO Hockeys fantastiska resa från Kempehallen till framtiden. Klubben har visat en otrolig framsynthet som vågade den här satsningen, som också blivit en dundersuccé.
Noterbart om laget
Noterbart 1: Skador; Mattias Timander (knä), Tommy Wargh (nyckelben), Patrick Yetman (hjärnskakning), Andreas Salomonsson, sjuk senast, osäker.
Noterbart 2: Matchen MODO -Skellefteå AIK ser ut att bli helt utsåld, vilket betyder att MODO haft 7 012 åskådare i snitt under sina 28 hemmamatcher i grundserien.
Noterbart 3: Tidigare möten i vinter MODO- Skellefteå med MODO:s siffror först: 4-2 och 2-0 (Swedbank Arena), 0-2 och 2-3 (Skellefteå Kraft Arena).
MODO Hockey mot Skellefteå AIK: Målvakt: 30 Michal Zajkowski (1 Niklas Svedberg).
Backpar: 7 Per Hållberg, 8 Oscar Hedman
5 Hans Jonsson, 35 Pierre Hedin
23 Atvars Tribuncovs, 2 Jens Westin.
Extraback: 41 Victor Hedman.
Kedjor: 10 Per-Åge Skröder, 24 Niklas Sundström, 29 Andreas Molinder
9 Magnus Wernblom, 39 Per Svartvadet, 15 Andreas Salomonsson (?)
19 Jari Tolsa, 20 Oscar Steen, 13 Marcus Jonasén
18 Peter Öberg, 79 Fredrik Warg, 16 Tobias Forsberg.
Lumber Jack: Lite pekuliärt att man så tydlig vilar Krizan men låter andra som haft problem oavsett skador eller oform får spela.
Jag tänker främst på Atvars (fot) men även Pierre (behov av vila?) på backen. Sen skulle man ju kunnat stå över nån för Brunkar-Bjuhr var ju klart godkänt senast på hemmaplan. Ji-haa!!!
knaskamilla: Jag kom att tänka på att Hockeyförbundet kanske vill testa nästa års lördagstider nu. Kan det ha nåt att göra med det? Dom vill väl dessutom att alla matcher ska gå samtidigt, när det är en så pass viktig omgång.
Min mor sa något om att "alla spelar klockan 16.00 så ingen ska kunna spela på något resultat", men...då kunde de ju lika gärna ha spelat alla matcher klockan 15.00.
Ska bli roligt att se Antos på isen idag, en mycket stor artist. Trist att det inte blev så att man plockade hem både Wernblom och han. Läste en artikel där tränaren plockade ut de som fick extra beröm i SAIK, han glömde bort Söderberg. Den mannen bidrog verkligen till att de lyckades gå till slutspel. Idag vill vi ha 3p och i n g a skador.
Som tur är, så ställer vi inte till det för SAIK om MODO vinner.
Ja nu gäller det att grabbarna verkligen går ut och gör en bra match och ser till att försöka knipa andra platsen. Sedan får vi givetvis hoppas på att Mora lyckas sno med sig lite poäng från Linköping med.
Berka: Blir att sitta och switcha lite bland matcherna idag och kika hur det går för Mora med. Skulle vara grymt bra om dom kunde slå Linköping eller i alla fall kanske kunna spela oavgjort. Och sedan att vi givetvis vinner våran match :)
Hawerchuk: Var ganska väntat att dom skulle vila en hel del spelare. Dom har ju inget att spela för :). Nu är det bara hoppas på att Mora kan vinna i Linköping och att vi verkligen ser till att vinna idag.
Cyklob: Segt och dåligt av modo som ändå möter ett lag som också vilar en hel del spelare. Timrå har fått tillbaka några, men verkar nästan vilja att Luleå skall slippa spela kvalseriespel. Där har det varit ännu sämre spel. Blev tvingad att se på deras match första 10 minutrarna då snö ställde till det för de svagare biljett 4 och 5 för mig. Men blev less på den matchen och klättrade upp på taket och rengjorde parabolen.
Vackert! Fick tårar i ögonen. Fattar inte att det sitter så djupt, det där sista bytet nere i chokladrullen. Bölar bara jag ser den sekvensen. Skrek och grinade hyfsat på läktaren då, kan jag säga.
Kul att du tar dig tid att göra denna pepp-film inför slutspelet. Skicka länken till laget!
Fortsätter detta hamnar vi 4:a i tabellen, då linköping leder å fbk verkar vinna då man har 3-0, å vi ser modo göra en än så länge blek å avslagen tillställning!
källan: Aldrig.. jag bor i härnösand å här e hälften timeråiter å dom e så stor i käften så fört finska timrå slagit modo, Fjolårets slutspel mot tik gick jag omkring med ständig kramp i magen =)
källan: Vilken bedrövlig tillställning. Man undrar vilka som anstränger sig mest. Skellefteås förstafemma hemma i tv-soffan elle modods dito på isen. Oscar Hedman är bedrövlig och Oscar Steen har inte ett rätt. Tribuncovs åker långsammare än en snigel och ingen är bra, förutom Zacke då. Det kommer att bli ett helt annat MoDo när slutspelet drar igång.
Wayne Gresky: Saik´s första femma hemma i soffan gör ett kanonjobb ;) Ja de ser hemskt ut faktiskt! Man borde veta att mora har 3-3 just nu och med de har modo chans på 2:a platsen
Kommentar
Harald Lückner: Vi spelar för fler valmöjligheter
Så är vi då framme vid den 55:e och sista omgången i grundserien 2007-08. Gäster i Swedbank Arena för tredje gången den här säsongen är Skellefteå AIK, som i torsdags blev klara för slutspel för första gången på 27 år.
- Mycket välförtjänt dessutom, säger MODO:s coach Harald Lückner. Så som de har kämpat en massa år och nu är de tillbaka i finrummet på allvar. Bra också för norrlandshockeyn. Tre lag från norr är med bland åtta i slutspel, det är väl ett bra facit.
I torsdags vann MODO i Södertälje efter förlängning, f ö den femte segern i sudden death av sex möjliga i vinter.
- Där har vi ett fint facit. Men så har vi varje gång spelat för bonuspoäng också. Det är inte alla som gör det.
Känslan inför sista matchen i serien?
- Att vi ska bjuda vår trogna hemmapublik på en bra match och tre poäng, Vi går självklart för seger för att få så många valmöjligheter som möjligt inför slutspelet.
Skadesidan?
- Allt bättre, men i stället insjuknade Salle inför bortamatchen senast och är förstås osäker till spel lördag.
Nu gör också Michal Zajkowski sin första match i kassen sedan det olycksaliga länsderbyt mot Timrå borta för drygt två veckor sedan.
- Bra att Zacke får en match nu, samtidigt som Karol får vila. Meningen var att Zacke skulle ha stått i Södertälje senast så att Karol skulle ha fått samma program som i fjol inför slutspelet.
Utsålt i Swedbank Arena mot Skellefteå vilket betyder 7 600 åskådare och totalt ett snitt på 7 012 på de 28 hemmamatcherna i grundserien.
- En fantastisk notering och det har varit kul att ha fått vara med om MODO Hockeys fantastiska resa från Kempehallen till framtiden. Klubben har visat en otrolig framsynthet som vågade den här satsningen, som också blivit en dundersuccé.
Noterbart om laget
Noterbart 1: Skador; Mattias Timander (knä), Tommy Wargh (nyckelben), Patrick Yetman (hjärnskakning), Andreas Salomonsson, sjuk senast, osäker.
Noterbart 2: Matchen MODO -Skellefteå AIK ser ut att bli helt utsåld, vilket betyder att MODO haft 7 012 åskådare i snitt under sina 28 hemmamatcher i grundserien.
Noterbart 3: Tidigare möten i vinter MODO- Skellefteå med MODO:s siffror först: 4-2 och 2-0 (Swedbank Arena), 0-2 och 2-3 (Skellefteå Kraft Arena).
MODO Hockey mot Skellefteå AIK:
Målvakt:
30 Michal Zajkowski
(1 Niklas Svedberg).
Backpar:
7 Per Hållberg,
8 Oscar Hedman
5 Hans Jonsson,
35 Pierre Hedin
23 Atvars Tribuncovs,
2 Jens Westin.
Extraback:
41 Victor Hedman.
Kedjor:
10 Per-Åge Skröder,
24 Niklas Sundström,
29 Andreas Molinder
9 Magnus Wernblom,
39 Per Svartvadet,
15 Andreas Salomonsson (?)
19 Jari Tolsa,
20 Oscar Steen,
13 Marcus Jonasén
18 Peter Öberg,
79 Fredrik Warg,
16 Tobias Forsberg.