1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 527571 inlägg · 4121 ämnen

Modo hockey vs Färjestad Wolves 2014-10-22


Sv: Modo hockey vs Färjestad Wolves 2014-10-22

Sawchuk:

http://www.shl.se/dom...s-sakerhet

Här finns klippen.

Ju mer man kollar på det ju tydligare blir det att Jensen går för huvudet och verkligen träffar där med full kraft. 

Det blir så tydligt då man ser att axeln leder rakt in i huvudet innan det är någon annan kroppskontakt.

Bland de tydligaste jag sett Jensen är fullt medveten om att han kommer träffa huvudet, kör helskärm så ser ni.

Mår fan illa då jag ser det...

Redigerad kommentar

Redigerad kommentar


Sv: Modo hockey vs Färjestad Wolves 2014-10-22

J F K: För att kunna göra en sådan bedömning bör du ju förövrigt se samtliga matcher än just de 4-5 mot Modo. Blir det inte lite skralt att komma med att Brynäs filmar mest, baserat på dessa matcher? Nättinen är en solklar filmning i mina ögon, sånt förekommer.

Sen att ni förlorar de matcherna mot Brynäs när detta inträffar är väl också en bidragande orsak att du tappar nyanseringen. Som sist, när ni aldrig mött ett sämre lag än Brynäs, trots att ni förlorar, och trots att vi är på ganska behagligt avstånd från er i tabellen. En vrede som du släpper loss istället för att sitta lite lugnare i båten. Nu fick ni två poäng mot bottenkonkurrent, va nöjda med det sålänge.

Blir också lite komiskt att du ifrågarsätter Bert Robertsson som barnrumpa när ni själva har A.Forsberg som absolut är känd som en gnällspik, av i stort sätt samtliga lags fans. Tror inte riktigt du ser skogen för alla träden tyvärr. 


Sv: Modo hockey vs Färjestad Wolves 2014-10-22
Sawchuk: Du överdriver något fruktansvärt. Det är du medveten om va? Har du verkligen spelat hockey själv? Om inte Flanagan krupit ihop i fosterställning så hade tacklingen suttit perfekt. Han kommer inte heller direkt från blindside så att säga. En match, max!

Sv: Modo hockey vs Färjestad Wolves 2014-10-22

Bifbiffen:

"Fosterställning", tvärtemot vad du och Sanny påstår så håller han exakt samma ställning hela vägen. Videon ljuger inte.

Kryp tillbaka till GävleBro och käka rester nu...

Redigerad kommentar


Sv: Modo hockey vs Färjestad Wolves 2014-10-22
Bifbiffen: Ja, jag skrev tydligt att Brynäs i de två matcherna mot oss varit näst sämst av de lag vi mött. Jag skrev aldrig att det är sämsta laget i serien. Ska du kritisera mig så får du banne mig läsa vad jag skriver först.

Hela poängen med Bert var att det var de som sparkade Anders. Skellefteå gick sedan ut och kritiserade Anders innan han ledsnade och gnällde tillbaka. Det som stör mig mest var att när allt borde varit utagerat så går Bert med ett inrepeterat tal om bland annat folk i gruvorna ut och gråter i ett märkligt försök att förklara sig.
Skellefteå hade då vunnit guld utan Anders. Det borde räckt. Varför???

Sedan kanske jag borde be er om ursäkt för att jag skrev att ni filmar mest och spelade ett väldigt menlöst spel. Jag förstår i efterhand att det förmodligen retar dig så kopiöst mycket för att jag har rätt. Du hade nog aldrig blivit irriterad om jag hade haft fel...

Sv: Modo hockey vs Färjestad Wolves 2014-10-22
Bifbiffen: Sedan har väl varken jag eller sawchuk skrivit att Flanagan agerat korrekt. Tvärtom har vi väl båda skrivit att Flanagan skapar en situationen genom att vara förberedd, men att det ändå är Jensens ansvar att inte medvetet skicka Flanagan till sjukhuset med en allvarlig huvudskada.

Redigerad kommentar


Sv: Modo hockey vs Färjestad Wolves 2014-10-22
Carl Lejonkräk: Avundsjuka, för vad?
Nej, jag bryr mig inte särskilt mycket om Brynäs. Däremot försvarar jag mig om jag får mothugg och mot skitsnack. Hade inte brynässupportrarna tagit allt personligt så hade det inte diskuterats mer än matcherna mot Örebro som jag känner ungefär likadant för.

Sv: Modo hockey vs Färjestad Wolves 2014-10-22

Bifbiffen: det du kallar för "fosterställning" (utan att överdriva va? haha!) brukar jag i alla fall kalla för ett försök till att stålsätta sig inför den smäll han oundvikligen kommer att få. Tiden för att hinna det är dock för kort.

Redigerad kommentar


Sv: Modo hockey vs Färjestad Wolves 2014-10-22

Sawchuk:

Kanske inte så förvånande, men Wikegård håller också med mig, Rytter, Fanny etc.

Ju mer jag tittar på incidenten, desto mer övertygad är jag om att Jensen inte kommer bli avstängd.


Sv: Modo hockey vs Färjestad Wolves 2014-10-22

Bad_Brett:

Skönt att jag också fick bekräftat att jag hade rätt när jag sa Wikegårdssyndromet i tidigare inlägg. 

Denna typ av tacklingar måste vi behålla inom hockeyn om den skall vara intressant. Det skall vara lite farligt att spela hockey, säger Wikegård.

Och jag är ju likadan själv. Jag ser nog hockey mer som ett gladiatorspel än en renodlad sport där ingen skall komma till skada.

 Det är t.o.m. så att jag när såndana där tacklingar händer jublar och inom mig själv hoppas att den tog så hårt att spelaren inte kan kliva upp mer den matchen. Såklart bara om det händer motståndaren.

 Jag vet att jag inte är ensam om det. Hela publiken tycker samma sak i masspsykosens tecken. Diverse ramsor från klacken bekräftar ju det. Ibland är man ändå lite blödig. Oj! Hur gick det där. Spelaren kommer så småningom upp på vingliga ben och leds ut i båset och man applåderar stöttande, speciellt om det är en sympatisk person.  Men... det är ändå mest ett rättfärdigande för den hårda linjen. Där kan du ligga din jävla fi..a!

Ju mer en match gäller och ju större idiot som blir tacklad desto hårdare blir jag i attityden. Är det slutspel vill jag att smällen skall ha tagit så hårt att han inte kan vara med mer i matchserien t.ex. jag vill att han ska ha skadat sig helt enkelt. (Under förutsättning att tackingens syfte inte var utstuderat ful. Det skall ju vara sportsligt) 

Kanske är det tom. så att om jag fick välja mellan att Modo skulle ta SM-guld och den tacklade spelaren karriär är över pga. tacklingen. Ja, då väljer jag nog fan  SM-guld. Är man med i leken....osv. Så tänker säkerligen Wikegård också och så tänker nog de flesta. Egentligen. 

Just därför kommer vi inte att komma åt problemet med information, utbildning, Starta med tackingar i låg ålder, prat om respekt, omvänt ansvarsförhållande mm. Det är där personer som t.ex. Wikegård slår knut på sig själv.


Sv: Modo hockey vs Färjestad Wolves 2014-10-22
Bad_Brett: Wow. Wikegård, jo men det är ju en person som aldrig förespråkar våld.

Vi kanske kan avsluta med att vi inte är överens? Jag kan aldrig tycka att en tackling riktad mot huvudet kan vara rätt, även om motspelaren agerar fel. Jensen vet långt innan träffen att det finns en stor risk att allvarligt skada Flanagan och gör exakt noll för att förhindra det.

Sv: Modo hockey vs Färjestad Wolves 2014-10-22

J F K:

Frågan är, hur ska Jensen göra för att sätta in en - enligt dig och Sawchuk - juste tackling i den situationen? Visst, han kan undvika tacklingen, men då kommer han gå bort sig och ge MoDo ett 2-mot-1-läge istället. Det är just därför man skiljer på nord-syd-situationer. Skulle man bedöma dem på samma sätt som öst-väst, skulle spelare kunna sätta det i system att åka med nedböjt huvud, ungefär som spelarna satte i system att vända ryggen till när de var på väg att bli tacklade nära sargen.

Vi kan även notera att Jensen åkte ut för Charging och inte Checking to the Head. Problemet är bara att han inte tog för många skär samt att Flanagan snarast kom i högre hastighet. Det tyder enligt mig på att man gav Jensen matchstraff på grund av skadan snarare än att man uppfattade tacklingen som ful.

Men du har rätt i att vi inte kommer längre. Vi får helt enkelt vänta och se vad disciplinnämnden säger. Håller däremot med om att det är skandalöst att inte Hedman blir granskad.

Redigerad kommentar


Sv: Modo hockey vs Färjestad Wolves 2014-10-22
Bad_Brett: Han behöver inte undvika tacklingen. Han behöver bara inte sätta in maximal kraft och sätta in den i huvudet.
Att du sedan refererar till domarna är lite lustigt. Tycker du att de hade fullständig kontroll på Kauppinens croschecking i och med att de inte ens tog utvisning? Hade de koll på Hedmans överfall? Fast du menar att de utan någon som helst tvekan gjorde rätt bedömning i att tacklingen inte tog i huvudet?

Sv: Modo hockey vs Färjestad Wolves 2014-10-22
J F K: Han hade lätt kunnat ta pucken från flanagan som hur uppenbart som helst inte hade kontroll på den. Då hade han också kunnat vända spelet och skapa en målchans, men i och med att han bestämt sig för att tackla så kan det vara svårt att ändra sig.

Sv: Modo hockey vs Färjestad Wolves 2014-10-22

J F K:

Jag kanske har fel, men jag trodde att det var praxis att rätta till rubriceringen efter matchen på situationer som granskas. Det är exempelvis ytterst sällan domarna delar ut Match Penalty direkt, utan det justeras i regel efteråt. 

Regel 540 b)

En spelare som med checking to the head and neck area skadar sin motståndare ska ådömas: 

- Match penalty (MP) 

 Med andra ord, trots videogranskning anser inte domarna själva att detta är en tackling mot huvudet, för i sådana fall hade straffet omgående ändrats till MP.


Sv: Modo hockey vs Färjestad Wolves 2014-10-22
Bad_Brett: Flippar lite bland kanalerna. Såg Brynäs LHC, men det var för överlägset av LHC. Leksand hängde två puckar i pp så nu är man på Skellefteå mot HV.

Såg nu Strömwalls tackling. Återigen en idiottackling med skada som följd. Nu lär väl folk säga att kille får skylla sig själv som står med ryggen utåt...

Sv: Modo hockey vs Färjestad Wolves 2014-10-22
Bad_Brett: Jo, men det är väl ingen som på allvar inte anser att tacklingen tar emot huvudet, eller är det frågan nu?

Sv: Modo hockey vs Färjestad Wolves 2014-10-22

J F K:

För att det ska klassas som Checking to the Head måste tacklingen vara _riktad_ mot huvudet. Med andra ord är det inte nödvändigtvis Checking to the Head bara för att tacklingen träffar huvudet:

"En spelare som riktar en tackling eller ett slag, med någon del av sin kropp eller utrustning, mot huvudet eller nacken på en motståndare" 

Jag anser inte att tacklingen är riktad mot huvudet och misstänker att domarna delar min bedömning. Det som jag anser är avgörande är att Jensen håller axeln i en konstant position genom hela situationen. Då tycker jag att det är rätt orättvist att hävda att han _riktade_ tacklingen mot huvudet.

Jämför med Hedmans armbåge. Där har du en smäll som är riktad mot huvudet.


Sv: Modo hockey vs Färjestad Wolves 2014-10-22
Bad_Brett: Då inte Jensen spelar med vit käpp/klubba så förutsätter jag att han långt innan smällen vet qtt den kommer att ta i huvudet. Det är ju inte ens nära att ta någon annanstans. Det är extremt sällan man ser en tackling där så stor del av kraften träffar huvudet. Armbågstacklingen från Forsberg är ju inte ens nära i det fallet.

Sv: Modo hockey vs Färjestad Wolves 2014-10-22

J F K:

Kan bara hålla med. Jag har hållit på med hockey i hela mitt liv, både som spelare och ledare samt ser matcher både från läktare och bås flera gånger i veckan och kan inte komma ihåg att jag live sett någon tackling träffa så klockrent i huvudet som denna.

Kolla på videon på SHL´s hemsida. Det är ju inget snack att kraften går rakt i huvudet.

Flanagan har också ansvar men jag tror inte han gör detta med vilja utan han gör ett misstag och hinner inte sedan reagera. Att rättfärdiga tacklingen med detta argument är helt absurt.

Jensen har all tid i världen att avbryta, sänka axeln eller bromsa lite men han väljer att gå all-in på huvudet.

Jag älskar tacklingar men att se folk bli helt knockade så att armarna krampar ihop totalt redan innan han når isen, för att sedan få hjälp ut i båset och där plocka ut flera tänder är inget jag går igång på.

Tacklingen är anmäld från Player safety som Checking To The Head

Redigerad kommentar


Sv: Modo hockey vs Färjestad Wolves 2014-10-22
Sawchuk: Undrat om inte Jensen kunnat hålla låg tyngdpunkt och gett Flanagan en ordentligt bröstvärmare istället?
Är inget snack att det är ordentligt i huvudet. Men Jensen trycker ju upp sig precis innan. Onödigt DP han borde uppfattat att Flanagan är låg. Hade Jensen försökt hålla en låg tyngdpunkt hade det antagligen blive årets tackling.

Sv: Modo hockey vs Färjestad Wolves 2014-10-22

Sawchuk: Men det är ju detta som är problemet med denna tackling. 
Ingen vill rättfärdiga den, den är inte 100% korrekt. Men det innebär inte att den är 100% fel heller. Och skall den bestraffas därmed? 

Denna tackling tycker jag sätter fingret på det hyckleri som hockeyn har sysslat med de senaste åren. Man gör reklam för att vara en hård närkampssport med hög intensitet. Men man har bestraffat det när det inträffat. 

Så leta rätt på de där skinnstycken som man på 70talet använde som axelskydd och armbågsskydd. Sätt de på dagens gladiatorer och tuffingar. Ta fram em modern jävla hjälm som skyddar ännu bättre. Och låt oss njuta av hög fart och rejäla tacklingar, som till och med kan råka träffa i huvudet en och annan gång. För utgången kommer inte bli lika farlig som när de kör in i de betongfundament som dagens överkroppsskydd utgör.


Sv: Modo hockey vs Färjestad Wolves 2014-10-22

Bifbiffen: Jag hoppas också att Anders stannar länge hos oss. Bra.

Anders gjorde klart med Modo efter att Skellefteå deklarerat att de inte tänkte behålla honom. Det gjorde med all säkerhet också andra spelare. Ifjol var det Möller som deklarerade att han inte skulle vara kvar och samma sak med Jocke Lindström som tänkte prova NHL. Det är lite trist, men det förekommer tyvärr hela tiden. Mig veterligen är exempelvis Djoos klar för samma NHL-klubb nästa säsong också. I premier league får man inte uppvakta någon som har kontrakt och detsamma gäller NHL. I Sverige har debatten - för oss som läser och förstår - förekommit i massor av år, men ingen har gjort någonting åt det. Spelare, agenter och lag vill så snart som möjligt säkra upp hur nästa säsong ska se ut.

Mig veterligen fick Anders sparken för att han SA att han var klar för ett annat lag. Precis som i fallet med matcherna mot Brynäs kanske han är lite för ärlig för sitt eget bästa. Ingen spelare följde med honom till Modo, vilket Skellefteå hade angivit som en av anledningarna till att han fick sparken.

 

Kort sagt. Det låter som ett konstig anledning att sparka Anders, men det spelar ingen roll. Skellefteå är i sin fulla rätt att sparka en tränare eller spelare efter vad de vill.

Vad jag tycker är att Skellefteå borde ha varit stora nog att inte behöva hänga ut sådant. Inte som ett gnälligt barn som måste rättfärdiga sig.

Redigerad kommentar


Sv: Modo hockey vs Färjestad Wolves 2014-10-22

Sådärja!

 

Nu hoppas jag att alla inblandade har fått brynäsarns rabiata åsikter ur sitt omlopp.

 

Ämnet låg malplacerat i helt fel tråd och om sanningen skall fram så ser jag en del trolleri över huvud taget så provokationen är nu raderad tillsammans med alla andra väl utformade svar. Av samma anledning. Järnkroks filmningar förr om åren ligger för långt ifrån matchen Modo - Färjestad.

 

Argumenten för och emot filmning har ju gått runt ett antal varv nu och det lönar sig inte att upprepa samma sak fler gånger.

MoDorator

Redigerad kommentar


Sv: Modo hockey vs Färjestad Wolves 2014-10-22

NuMo:

Bra där. Nu släpper vi detta och fokuserar på kvällens match!


Sv: Modo hockey vs Färjestad Wolves 2014-10-22

J F K: Jag det göra alla motståndare också! Tur för er att det är typ omöjligt att åka ur. 

Sant ingen följde med till Modo. Men varför lämna Sveriges bästa lag för Modo? Finns ju massa trovädiga källor på att det var precis det han försökte, även att Anders av förklariga skäl förnekar detta, konstigt vore annars. 

Jag tycker Skellefteå gjorde helt rätt, stort att våga göra sig av med en som inte har fullt fokus på uppgiften. Sen kan ni ju hävda att de är gnälliga, men då har de ändå gjort sig av med den gnälligaste tränaren av dem alla. Ett bra steg i rätt riktning.


Sv: Modo hockey vs Färjestad Wolves 2014-10-22
Bifbiffen:

Han hade ett utgående kontrakt och gjorde klart med en ny klubb efter att Skellefteå meddelat att de inte tänkte förlänga med honom. Då valde han till sist att berätta för sina spelare att han inte skulle bli kvar efter säsongen. Det händer rätt ofta. På vilket sätt gjorde han fel?

Varför finner du det förvånande att folk störde sig på att Bert bröt ihop efter att Anders för första gången besvarat de anklagelser han fått emot sig? Bert som f.ö inte hade mod att säga det rakt till Anders utan fick förklara sig dagen efter vad han egentligen menade med sitt tal.

Sedan tyckte du säkert inte att det handlade om "hjärta" när Bert skrek könsord åt Widing och Brynäs-publiken.

Sv: Modo hockey vs Färjestad Wolves 2014-10-22
Marko Kauppinen stängs av i två matcher för smällen han delade ut mot Färjestads Luciano Aquino.

Sv: Modo hockey vs Färjestad Wolves 2014-10-22

ante08:

Ingen avstängning på Jensen, nu är det bara att ösa på så fort någon kollar ner!


« · 1634978