Heyerdal: Titta på Timrå. Direkt man vinner pucken åker deras två forwards ur zon och de får lätt att spela sig ut ur densamma. Ja, alla lag spelar sä utom Modo. Vi får istället oerhört mycket tryck mot oss.
{6870}: Timrå har press på Modo i 1,5 minut, Modospelarna är dödströtta när man tillslut vinner pucken och alla ska åka och byta inklusive Timrå , då drar Styf ett dragskott över hela banan till icing ?!?!
{6870}: tkr han skött sig bra det man sett, försökt spela rejält och hyfsat fysiskt med tanke på att han bara är ca 1.80. var inne på isen vid reduceringen, dock inte helt delaktig.
{6870}: Försvarsspelet är sinnessjukt. Nu har också Timrå fattat att man alltid har fria backar. Bara ösa upp puckar och skjuta. Åtta personer framför mål som skymmer och det kan studsa på.
puffe: Ibland har Modo för stor respekt. Man låter Timråspelarna få tid med pucken , vända upp och komma rättvänd. Modo måste ligga närmare motståndarna i egen zoon
Bilyaletdinov: duttpassningarna när man ska ur egen zon är ganska nervpåfrestande. Dessutom kommer ju Sylwegård ta nån onödig utvsning snart, han o Hägga tävlar ju om det. Men annars, intressant läge, ett måls underläge mot Fantomerna från Timrå. En kvittering och nerverna börjar vibrera hos hemmalaget
Gusse: jodå, forwards är individuellt tillräckligt bra, hela laget helt ok för övre halvan av HA. Inte heller något större fel på det taktiska, förutom att man har väldigt svårt att ta sig ur egen zon i match efter match. Men det är inte heller orsaken till läget i tabellen. Det sitter i skallen, men måste helt enkelt göra jobbet varje gång, i 60 minuter. Oavsett motstånd.
Gusse: är lite så också att ett vinnande lag med inkört spel klarar lättare av två matcher efter varandra de har ett helt annat självförtroende än vi som förlorat allt i december, tycker vi inte alls kommer upp i gårdagens arbetsinsats då vi gick betydligt hårdare på deras spelare
Gavelo: Vad jag har svårt för Svenningsson. Han väljer konstiga vägar och sätter sig i dåliga situationer lite som Linus P. Jag tror dock att han kan växa rejält om han får en coach som kan hjälpa honom ta rätt beslut, för han har en hel del bra egenskaper.
Gavelo: ja tyvärr hamnar passen direkt hos Timrå o nytt snabbt anfall emot oss, jaja får hoppas vi kan hålla siffrorna någotsånär bra så det inte blir som före nyår
{5647}: Jag hoppas vi börjar våga utmana våra motståndare i anfallszoon. Nu väljer vi gärna runden istället för att försöka ta oss in på målet. Eller har vi inte tillräckligt kreativa forwards?
Steken84: Man kan inte slå den typen av längre passningar. Då vi vinner pucken är alla forwards nära vårt mål, så ett långt pass upp i banan finns inte.
Heyerdal: Timrå är ett jäkla samspelt lag och man ser starka ut i närkamperna, jag tycker iofs att många Modospelare är lite korkade och rusar lite naivt på timråspelarna så dom tillåts komma ur situationerna med puckarna.
Modo måste bli snabbare i tanken. Timrå vinner mycket puckar runt sargerna. Sen måste man hitta en längre passning när man vinner pucken annars checkar Timrå fast modo
Tror ni har stor chans på 3 friska ikväll också. Dels är ni uppenbart bättre än ni visat, dels är vi i en svacka. Men främst är det den mentala biten. Tror dessvärre att det ligger en undermedvetet känsla av att det igår bara var olycksfall i arbetet och att det kommer ordna sig ikväll. Livsfarlig inställning i hockey