Kan inte förstå varför erat publiksnitt är som det är, eran supporterskara är ju enorm jämt emot våran? Köper inte dedär om att vi är ett allsvenska lag och ni vill se shl hockey.
dempa: Den här perioden är däremot inte särskilt bra, känns som att Troja håller undan oss lite väl enkelt. Sen håller varken Lindewall eller T Jacobsson för allsvenskt spel, vilket tränarparet också verkar anse.
Det som är så irriterade med Dahlrot är ju att han konstant sätter sig själv och andra i fullständigt djävla idiotiska situationer. Varenda gång han kan lägga pucken enkelt så hittar han ett sinnessjukt svårt pass. Av situationer där alla defensiva backar i hela hockeyvärlden skulle valt ett enkelt beslut, så väljer han det svårast möjliga.
Det vidriga är att man faktiskt har nytta av honom om han bara skulle inse sin egen begränsning. Förstod han bara vad hans uppgift är behåller jag honom gärna. Nu ser jag gärna att man släpper honom.
Nu är det kört. Tycker vi låg på bra för 1-2 och hade spelat upp oss en del. Men då kommer dahlroth på att det är dags att ge bort det obligatoriska målet till 0-3 och då är matchen över.
Nej vi måste förändra laget och göra oss av med lite spelare. Skeppa dahlroth och styf, ta in två nya backar, sedan värva två forwards varav en måste vara en riktig stjärna.
MorganaLefaey: Sedan är det väl roligt att man släpper in division sju domare. Kul för dem att döma, även om det är på en nivå de inte ens är i närheten av att klara av.
Gavelo: Håller helt med och blev förvånad över beslutet att Tex skulle stå. Det kändes redan där att de tyckte detta var en "mjukstart" mot ett sämre lag vilket brukar slå fel ut.
Rytter: Det är faktiskt obegripligt att Modo går in i säsongen med Styf och Dalroth som startspelare i laget, ambitionerna borde vara mycket högre än så.
Rytter: Men, han kan platsa hos oss också om han bara väljer det första och enkla alternativet. Han väljer ju ofta att istället för ett lätt pass titta upp, sikta och slå ett svårt pass.
Det måste ju vara den enklaste saken i världen bara spela så enkelt som möjligt. Och som du är inne på ibland spela sarg ut.
Bänka honom varenda gång han väljer ett svårt alternativ. VARENDA GÅNG. Han ska aldrig någonting spela så.
{5647}: Och. Hinken fick ärva Dahlrot. Styf däremot tycker jag att det är en spelare man ska behålla. Det är klart att vi ska försöka förädla våra juniorer. Lite oturligt att han får så mycket speltid bara.
Gavelo: ja det ska va högre än så. Sen kan man fråga sig varför modo av alla lag börjar med 11 seniorforwards medans alla andra börjar med 13. Är ju handhavandefel. Juniorer ska få chansen om de är bra nog, inte för att de kommer från övik eller andra orsaker. Sen vet väl alla vad kag tycker om värvningar av modigs mm. Modo har inte lyckats med många förvärv där det gäller spelare som går nedåt i systemet. Sen tycker jag Gradin ska ha en känga när det gäller vår spets. Nej så här lång har han lyckats i samma mån som Glader.