Styf bekräftar i intervjun det vi varit inne på angående corona och dess effekter. Men när laget i december drabbades av corona blev spelet på isen haltande.
– Det största felet vi gjorde var att vi satte igång direkt efter coronabreaket. Vi gjorde ett misstag där. Effekten på de som haft corona hade större påverkan än vi trodde. De fick sämre fys och det tog hårt då laget var i ett skört läge.
På vilket sätt skulle du vilja agera annorlunda med anledning av coronaläget?
– I hur vi agerade efteråt. Det skulle jag vilja ändra. Jag tror inte det är något annat lag förutom vi som bara haft sju dagars frånvaro och sedan kört igång med matcher direkt. Där hade vi behövt tid att nöta detaljer på isen och jobba med fysen.
Olli Nomadinen : Han kommer vara en oerhört bra spelare i Allsvenskan, men vi ska komma ihåg att han inte spelat hittills samt att han endast kommer spela 9 matcher i grundserien, finns viss risk att vi inte hinner komma få se så mycket briljans från honom. Sen måste han ju komma hit först, med Modos senaste år i eftertanke där precis allt gått emot oss på värsta tänkbara sätt så skulle inte jag lyfta på ögonbrynet om det blir ytterligare strul och att han inte kommer förens om 2 veckor
grabbar, idag så har jag och min käre lillebror suttit och diskuterat hur det går för modo ikväll
han tror på en seger med 3-2 jag tror på en seger med 4-2 för modo
ta match för match, skit i vad dom andra lagen gör. lev i nuet och tänk inte att det är bara 10 matcher kvar, var där för erat hjälte lag, för dom behöver er lika mycket som ni behöver dom även fast denna säsong har varit skit.
Rytter: Ja, jag har galet höga förväntningar på ZUPERRYZZEN! Längtar till nästa vecka och ze honom flytta på några zpelare, glida in i zlottet, ropa "pazza mig" och ztänka upp några i kryzzet. Azzå, jag vet inte när jag kände zåhär zenazt?!? :-)
{8384}: en månad sedan senaste hemmavinster. Vore väl på tiden, liksom att vi håller nollan nån endaste gång. 1-0 vore ett drömresultat, gärna på ordinare tid så vi slipper älta vem som skulle lagt straff i stället...
Gavelo: Jo, men har lite svårt att se hur det skulle bidra, men kanske om Sunqen drar av ett Xylofonsolo så bör det sätta vissa griller i huvudet på motståndarna. 🤔😊
KRM: Pendlar mellan Center i första och Vinge i 4:e, vad blir nästa steg, målvakt var 3:e match?
Jag gillar att Sunken läser av och spelar laget som han anser vara bäst mot enskilt motstånd, men jag har ändå svårt att se Rockwood på någon annan plats än Center, speciellt inte efter hur bra han varit sista matcherna när han fått spela just Center.
Tarasov: helt okej första. Dock känns sådär när vi typ är bäst i första. (Målmässigtmässigt) skönt dock med lika än. Billig utv i slutet surt men väntad. Känns som gänget är lite depp iom harjus intervju. Fan ryck upp er nu. Fatta inte grejen med rockwoods tackling ens. Lätt knuff i ryggen. Skön inställning från haag👍💪
En av det bättre perioderna vi gjort tycker jag, spel är rakt och enkelt och vänder spelet fort. Inte släppt till mycket i egen zon. Nog borde vi haft ett eller två mål ledning efter första.
Lite surt att vi inte utnyttjar de bra sekvenserna i matchen, som upplagt för att vik ska ta ledningen i andra och kan gå på det.
Men det är väl detta som är typiskt för ett bottenlag, man får inga enkla mål med sig utan får slita som fan för målen.