knaskamilla: I ren form så, men du kan ju späda ut det med vatten under 2 volymprocent och ändå skada synen permanent. 10 mg kan ge blindhet, 60 mg döda enligt vårt sanningsvittne wikipedia.
Jag förstår. Om jag var blind vore jag väldigt duktig på att leva som vanligt, måste jag säga. Jag vet inte, innehåller det mer än 2,25 volymprocent alkohol?
Gusse: Det jag tyckte var mest anmärkningsvärt idag var att Hasse Andersson kläckte ur sig "...men det var ju en riktigt bra period..." efter den första perioden som var en enda lång pina och ett klockrent exempel på hur man inte spelar som ett lag.
Hawerchuk: Fem poäng av Yetman idag.Härligt När Modo kvitterade till 1-1 så var det nästan så publiken drog en mer lättnandes suck än jublade.Men 5-2 målet var riktigt befriande.
Nån som vet om Tomten Tomlinson var på plats idag?
Steen-Tuokko-Enström känns inte som den ultimata defensivkejan. FEM poäng a Yetman, imponerande. Visst kändes det som om Sundström fick en assist för mycket? Gick inte 4-2 Yetman-Skröder-Yetman?
MODO Hockeys JVM-back Victor Hedman är hemma igen och riktigt spelsugen inför mötet med Rögle BK i Swedbank Arena.
På värmningen i dag inför Röglematchen såg han mycket spelsugen ut och skämtade friskt med kompisarna. Direkt tog han också sitt uppdrag efter värmningen, puckhinken och ihopsamlandet av puckar.
Victor Hedman ser fram emot att spela med Mattias Timander igen.
- Han är Sveriges i särklass bäste back och det är verkligen tryggt att spela med honom, säger Victor.
Känslorna inför mötet med Rögle?
- Vi ska inte förlora igen. Det får räcka med två förluster mot Ängelholmslaget. För mig finns bara en väg nu, uppåt i tabellen och det ska bara bli slutspel senare i vår.
I och med att Hedman är med i laget igen spelar Per Hållberg med Pierre Hedin och Jens Westin blir sjunde back.