Icing-Ove: Jag gillar det jag läser.
När kommer första spelarvärvningen?
- Inom kort. Vi skulle kunna ha fyllt hela kvoten redan, men vi har valt att ha is i magen och jobba efter en vision, Peter och jag.
Får några av klubbens juniorer nu äntligen chansen?
- Vi har satt ihop en specialgrupp som tränar för fullt redan nu för att bygga upp sig fysiskt. De som tar för sig mest kan förhoppningsvis slåss om en plats i A-laget. Kanske kan vi ta upp två-tre talanger nästa säsong.
-------------------
Vi värvar inte bara för att fylla truppen, vi värvar för att få rätt spelare. Uppenbarligen är det även spelare som är klara, eller väldigt nära att vara klara.
Dessutom fokuseras det på att få in lite juniorer i truppen. Specialträning mot att bli förberedda på vad Elitserien innebär. Är det några som vet vad det innebär så är det Macke och Peter.
Redigerad kommentar
MoDo överväger att sälja MoDohallen till kommunen enligt dagens TÅ (som vanligt ligger inget ute på nätet än). Förmodligen för att rädda bokslutet som verkar innehålla många siffror på minussidan. Det är inte med tillförsikt man ser fram emot bokslutet...
Wayne Gresky: Nagy behåller jag gärna, så klart. Jag skulle nog också kunna tänka mig att behålla Bartecko, om vi inte får in andra toppspelare. Prucha spelade i KHL förra säongen och jag skulle tro att han lär fortsätta där borta. Vatos är skadebenägen men vore en suverän värvning, i vilket fall.
Lee Sweatt vore troligtvis vår PP-back. Högerskytt, stark offensivt och duktig skridskoåkare. Låter trevligt.
Wayne Gresky: Har det hörts några fler rykten kring T.J. Hensick? Frölunda verkar ju intresserade, jag hoppas Modo är det också. Där har vi isf vår förstecenter. Sedan får man hoppas att Sundström fortsätter, då har vi våra två offensiva centrar i dessa herrar, samt Kfop och Svarten som defensiva.
Fast jag skulle gärna se att Svarten slutade och vi ersatte honom med en starkare defensiv center.
Som jag skrev förut så tror jag modo vill hitta precis rätt spelare och man vill inte förhasta sig utan verkligen verkligen vara säkra på att dom kommer passa in i den nya profilen som skall byggas.