Modoante: Mina uppgifter är tyvärr rätt knapphändiga, men senaste gången MoDo vann SCA-cupen var 1989. Laget innehöll följande säkert rätt så intressanta laguppställning:
1. Göran Arnmark 29. Fredrik Andersson 28. Anders Näsström
2. Håkan Strömqvist 3. Timo Blomqvist 5. Hans Lodin 6. Lars Jansson 9. Jörgen Eriksson 18. Tony Olofsson 21. Robert Frestadius 24. Jens Johansson
27. Ove Pettersson 10. Jens Öhman 11. Kent Norberg 12. Urban Nordin 14. Mikael Hjälm 15. Ulf Sandström 16. Mikael Ståhl 17. Per Nilsson 20. Ulf Ödmark 22. Ingemar Ström 23. Patrik Söderholm 26. Lars Byström 30. Kent Lantz 33. Tony Skopac
Västra Frölunda HC, MoDo AIK och Skellefteå AIK var de lag från elitserien som deltog den här upplagan. Att komma ihåg är att de här tre lagen slutade i precis den inbördes ordningen när elitseriesäsongen var till ända, men detta från botten räknat. Alltså MoDo och Skellefteå till allsvenskan, som det hette på den tiden, och detta efter 22 spelade matcher. Frölunda tillsammans med HV71 utanför slutspel. MoDo åter till elitserien via kvalserien. Skellefteå åkte ur, och ersattes av Malmö IF, som gick upp via direktkvalet mot Modo.
Final: MoDo vinner öven Björklöven i finalen (mellan de båda gruppsegrarna). Reslutatet tyvärr okänt.
I match om 3:e pris möttes Frölunda och Timrå. Hur matchen slutade har jag ingen koll på, men om mitt minne inte sviker mig alldeles så gick Frölunda segrande ur den matchen.
MoDo deltog även 1990, då med följande laguppställning:
29. Fredrik Andersson 1. Göran Arnmark
2. Anders Berglund 5. Hans Lodin 6. Lars Jansson 7. Jörgen Eriksson 8. Ari Saol 18. Tony Olofsson 25. Tomas Nänzén
27. Ove Pettersson 10. Jens Öhman 11. Tommy Pettersson 12. Urban Nordin 14. Mikael Hjälm 15. Per Wallin 16. Mikael Ståhl 19. Markus Näslund 20. Ulf Ödmark 22. Ingemar Ström 26. Lars Byström 30. Kent Lantz 39. Erik Holmberg
Den här årgången var MoDo AIK och Västra Frölunda HC bidrag från elitserien. Säsongen slutade för MoDos del med en 10:eplats, medan Frölunda slutade allra sist, och fick äran att spela i allsvenskan. Där gick man dock återigen upp via kvalserien. Tillbaka till elitserien detta år gick även Leksand, via direktkvalet mot Frölunda.
Den ack så framgångrika sammanslagningen Sundsvall/Timrå Hockey var här inne på sin andra säsong, och man strålade faktiskt samman med MoDo i turneringens öppningsmatch. Vilken ära! ;-) MoDo vann med siffrorna 4-1.
Dream Team: Ove Pettersson var förstås back egentligen, Ari Salo en av våra sämsta importer genom tiderna och Kent Lantz en härlig lirare. Urban Nordin var underskattad. Notera att Forsberg och Wernblom inte ens var med i truppen.
Wayne Gresky: Jaså, han var back? Då jag inte visste om han var back eller forward räknade jag till åtta backar i laguppställningen, då blev Ove "per automatik" forward. Kent Lantz har jag samma bild av, även om de är långt från klar. Kent Lantz var även det korrekta svaret i en lyssnartävling som anordnades av Radio Västernorrland för ett större antal år sedan. Rätt svar lämnades av en kompis till mig. Det är nog det enda skälet till att jag överhuvudtaget kommer ihåg namnet. Men då jag s.a.s har en koppling till namnet så hade jag därigenom också en bild av lite hur han var som spelare.
Hawerchuk: Minns en gång för länge sen. Bästa polaren hade fått låna sin pappas företagskort (2 st med tillhörande korvbiljetter). Så vi satt där mitt på gräddhyllan bland direktörer och digniteter. Micke Hjälm hade en dundermatch och när han bejublades av Kemoispubliken efter ett mål så säger min, tydligen smått ointresserade kompis. "Han verkar rätt duktig den där Mjäll". Lätt småskrattande runt omkring följde därpå.
Polarens pappa fick höra Mjäll-stotryn i flera säsonger efter det.
Cyklob: Undertecknad är dessutom speaker under matchen Sundsvall-Modo...så då får jag nog hejja lite tyst för mej själv. Man ska, enligt uppgift, vara opartisk i speaker-rollen har jag hört. ;-)
T T: Skulle inte tro det! Kan tänka mej att vara speaker i vilken hall/arena som helst men icke i E.ON...fast jubla vid bortamål gör jag oavsett vilket bortalag det är i den arenan.
the_dude: de är ju som du sa, om dom inte vågar komma ner när de är avgörande kvartsfinal så kommer dom väl inte nu heller, bara hemmasupportrar de där ;P
AM: har jag skrivit nån om den avgörande, och om nån annan har de så häng inte upp dig på detaljer fast den sjätte kvartsfinalen kunde ju varit avgörande för er så
Lumber Jack: välförtjänt och välförtjänt, ni vann ju iaf, efter många om och men så de kan man väl itne diskutera, men tråkigt att ni inte var lika bra på läktarn bara.
Frisco: men eftersom vi just nu diskuterar våran existens så är väl enda sättet för dig och oss andra att hjälpa lagen genom att stötta från läktarplats, eller är jag fel ute?
knaskamilla: Absolut inte, det är bara det att det lockar inte att se Modo. Timrå lockar men dom måste ju ha ett motståndarlag också. Så jag prioriterar höstskörden.
Uddan: Jag tänkte gå på fredags samt lördags matcherna och kolla. Men det lockar väll inte direkt eftersom de flesta av lagen ställer upp med reservlags uppställningar förutom Sundsvall då.