1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 546973 inlägg · 4163 ämnen

Silly season - 2020


Sv: Silly season - 2020
Rytter: Så tolkar jag det också, antingen 1 ny back + 1 förlängning eller 2 nya backar. 3 forwards, kan vara Hedberg + 1 center och 1 ytter.

Sv: Silly season - 2020
Silly: Hedberg och Harju kan ju vara två av dom tre

Sv: Silly season - 2020
{5647}: Den i VK är ju tagen från ÖA , samma artikel !

Men likt förbenat så är det tre forward och två backar som skall in i truppen enligt Glader i intervjun !!

Sv: Silly season - 2020
Smurfen: Kan det vara så att det ramlar in pengar på återvändarkontot som gör att han ser att han kan ta in en till forward redan nu?

Sv: Silly season - 2020
Silly: Tror mycket fortfarande beror på läget i höst. Allsvenskan har ju nu med vid första mötet sagt de inte vill spela med tomma läktare. Känns någorlunda naivt att tro att de skulle komma igång med tillåtelse att ta in mycket publik förens sent på året om ens i år. Så de är väl klokt att man inte låser upp dyra spelare nu när man har så ovissa intäkter under nästa säsong vad som nu händer. Det känns ju onekligen som de är troligt att detta kommer ha ekonomisk påverkan på alla klubbar även kommande säsong så bara för man fixade detta bokslut är ju stormen långt ifrån över. Det har infunnit sig någon generell känslan känns som de som nu att allting verkar över bara för de lättade på restriktioner och värmen har kommit. Det är rätt vanligt att virus tappar fart och lugnar ned sig o värmen, det betyder dock inte att de försvinner när temperaturen går ned igen.. Så det är egentligen klokt att hålla sig på det lugna gällande låsa upp för många spelare innan man faktiskt har en bra koll på vilka ekonomiska förutsättningar som gäller. Menar det borde inte rimligen gå att göra en helt klar budget i dagsläget då intäkterna måste vara väldigt ovissa.


Sv: Silly season - 2020
Slaget om Botniabanan 2021 har börjat:

B1:Alex Hutchings-Tyler Vesel-Justin Crandall
T1:Jonathan Dahlén-Albin Lundin-Jens Lööke
M1:(Edwin Hedberg?)-$$$$$$$$$-$$$$$$$$

B2:Gustav Possler-Axel Ottosson-Olle Liss
T2:Sebastian Hartmann-Christopher Liljewall-Morten Madsen
M2:Sebastian Ohlsson-Mikkel Aagaard-Filip Sveningsson

B3:Alexander Viklund-Fredric Andersson-Sebastian Selin
T3:$$$$$$$$$-Jeremy Boyce-$$$$$$$$$
M3:Tobias Åhström-Kalle Jellvert-Gustav Olhaver/LP

B4:William Eriksson-Kristoffer Söder-Pontus Andreasson
T4:$$$$$$$$$-Hugo Reinhardt-$$$$$$$$$
M4:Daniel Sylwander-Max Tjernström-Magnus Häggström

B1:Daniel Rahimi-Karl Johansson
T1:$$$$$$$$$-Per Svensson
M1:Frank Corrado-$$$$$$$$$

B2:Daniel Norbe-Adam Plant
T2:Albin Carlson-Marcus Hardegård
M2:Brendan Mikkelson-Anton Öhman

B3:Alexander Hellström-(Alexander Deilert?)
T3:Léon Lerebäck-Jonathan Carlsson
M3:Jesper Dahlroth-William Wallinder

B4:Alexander Popovic-$$$$$$$$$
T4:Jakob Ragnarsson-$$$$$$$$$
M4:Hugo Styf-(Tommy Enström?)

B1:$$$$$$$$$-Isak Mantler
T1:Jacob Johansson-Adam Ohre
M1:Anthony Peters-Oliver Dackell

Sv: Silly season - 2020
Costanza: ja inte har vi ett lag med klass i närheten med fjolåret. På papperet tycker jag att vi är sämre än äckellöven i samtliga delar.. tråkigt men sant. Tre fyra spelare till in av SPETS kanske vi kan börja utmana. I dagsläget är det lika bra att ge löven förstaplatsen direkt.

Sv: Silly season - 2020
Frontschwein: Tror vi kommer starta säsongen med en rätt tunn trupp och fylla på efterhand, mest pga ovissheten med publik osv vilket jag tycker är klokt.
Ifol hade man också en uttalad målsättning med topp 2 vilket inte nämts överhuvudtaget till kommande säsong.

Sv: Silly season - 2020
Nucky: Samtidigt så sa ju Glader i den senaste intervjun med Jon i ÖA om att han skall in med tre forward och två backar innan seriestart.

Sv: Silly season - 2020
Smurfen: Storplånkan ligger bara där och väntar...

Sv: Silly season - 2020
Costanza Deilert klar nyss.

Sv: Silly season - 2020
JoseGonzales: GRATTIS TILL SHL PLATSEN !!!!!

Sv: Silly season - 2020
JoseGonzales: Intesseklubben antecknar.

Sv: Silly season - 2020
hockey_21: Har du ingen intressantare klubb att vara en del av? Din stackare.. :/ *sad face*

Sv: Silly season - 2020
JoseGonzales: Inte ens Deilert kan stoppa Hägga när han avgör ;-)

Sv: Silly season - 2020
Costanza:
Hägga gjorde Zorromål innan LP ens var född

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: Kommande säsong blir ju iaf en bra utgångsläge, ingen enorm press på laget. Löven har ju redan nu lagt ribban och de ska vinna serien överlägset och leka hem slutspelet, går de inte upp i SHL nu när de lägger så mkt på det vore det ett fiasko. Sen har TIK en vass trupp med, framförallt känns TIK som ett riktigt giftigt lag i det nya formatet, tror trots att björklöven stoltserar med att de vann många seriematcher mot TIK var det just seriematcher. Något helt annat med slutspel, i slutspel är Dahlén troligen många storlekar större än alla legoknektar. Björklöven får all medial press med rätta och Timrå kommer ju skrivas om pga dahlén. Känns lite skönt att vi tar det mer lugnt i år. Hur säsongen kommer utformass/spelas är ju redan nu osäkert. Med sådant EK som många av dessa klubbar har känns de som oavsett utgång är de risk för många förlurare som utkomst. Hoppas hoppas jag har fel och viruset drar sig tillbaka och det kan bli någorlunda normalt nästa år. Då blir det nog spännande slutspelsomgångar i serien. Dock är ju själva serielunken nästa år relativt betydelselös, då man säkert stärker upp laget vid behov i slutet av året. Himla tur för Umeå att de bara behöver betala 10% av lönen till spelarna och att kunna ställa detta lag på isen med Väsbys budget och det är 0% risk för att det ekonomiskt påverkar laget i framtiden, då man är sån fantastisk förening på att hantera ekonomi. Med publiklösa matcher komma ju löven slå publikrekord massa gånger om! Tips, första matchen 60:-/biljett, sen 40/ biljett, 30:-/biljett osv osv. Något för den briljanta PR avdelning! Trump approved!

Sv: Silly season - 2020
atomragnar: Det bittraste inlägget jag läst på länge. Kul att du kan upprepa dig om legoknektar iaf :)

Sv: Silly season - 2020
JoseGonzales: Läser lite nu om Dövik, frikyrkor, korplirare och MoDo-rövar på er stängda sektsida GrönGult.se. Andas bitterhet. Så blir det nog när Hägga alltid avgör...

Sv: Silly season - 2020
Costanza: Den sidan är som Flashback, 10% bra, 20% idioti och 70% skitsnack. Gillar inte den sidan alls faktiskt.

Utan mig i denna grupp hade ni också varit en sekt ❤️

Sv: Silly season - 2020
JoseGonzales:
Jag tycker att det är rätt trevligt att du hänger här, går inte vi upp kan ni få göra det.

Sv: Silly season - 2020
JoseGonzales: Timråiterna har länge sagt att jag och MoDo är skit, så man kan ju inte sväva iväg längre än att säga att MoDo är världens bästa klubb.

Sv: Silly season - 2020
Costanza:
Ja det är skönt att kunna räkna årets 12 månader på sina fingrar utan att behöva komplicera det hela.

Sv: Silly season - 2020
Costanza: Sulfat, Sulfit osv osv. Körde igenom både Övik och Timrå i helgen, måste säga att om jag var tvungen att välja hade jag valt övik. Detta trots att jag inte begriper mig på det röda, orangea, gula vita och gröna höghuset mitt i stan..

Sv: Silly season - 2020
JoseGonzales: Många fabriksarbetare och de som bor i det huset förstår inte att Umeå har kisskonstnärer heller, haha!

Sv: Silly season - 2020
Costanza: förstår man inte det så förstår man inte hur vänsterextremt Umeå varit i många år.. styrts av kommunister och maktgalna sossar!

Sv: Silly season - 2020
Nä, ska inte förstöra sillytråden. Måste vara unikt att en klubb inte meddelar nåt vad gäller lagkaptenen. MoDo har nog grym respekt för Tobias Enström och det han gjort för klubben. Tycker att han skulle passa perfekt bredvid Corrado om han är taggad och kry. Kultspelare...

Sv: Silly season - 2020
Costanza: Känslan är att han inte är beredd att lägga ner tiden som krävs för att hålla sig i form. Han levde ju på sitt spelsinne men tycker han var mycket sämre förra säsongen än första säsongen när han kom.

Sv: Silly season - 2020
JoseGonzales: Vi får tyvärr bara välja 2 st: Toby Enström, Tommy Enström, Filip Westerlund, Tobias Viklund, Dustin Byfuglien, Kyle Cumiskey, Oscar Hedman, Jerome Leduc.

Sv: Silly season - 2020
Costanza: Kommer bli Tommy E och Oscar H

Sv: Silly season - 2020
Costanza: Det vore bra med en riktigt bra back till. Deillert imponerade inte så mycket i matcherna mot oss, men det är klart att om han får vara frisk och kan sluta jaga huvudtacklingar lär vara en bra back i vinter.
Jag tycker ändå Corrado meritmässigt är rätt överlägsen på papperet och jag tror att Mikkelsom kommer att vara väldigt nyttig. Den tiden Mikkelson var i VIK Hockey fick han oerhört mycket beröm och han var väl ändå lagkaptensämne i Luleå.
Wallinder kommer nog att blomma ut i vinter. En väldigt bra skridskoåkare, men som också har fysik.
Dalroth lär får rätt mycket istid, men kan vi verkligen lita på Öhman? Kan Styf få en kanonsommar och växa in i kostymen? Inget ont om Tommy och Hedman, men de är på sin höjd femte-sjättebackar. Jag vill inte ha mer än en av dem.

Sv: Silly season - 2020
{5647}: Helt sant. Hoppas på att Öhman lyfter. Räknar bort några trotjänare redan nu. Vill då ha Tommy Enström och Filip Westerlund. Sen in med en dunderback innan vi MoDo-giganter måste trampa på tallkottar och björklöv under våren.

Sv: Silly season - 2020
{5647}: Ärlig fråga, finns det någon spelare som du tycker var bra som inte spelade i MODO förra säsongen? Tror många undrar

Sv: Silly season - 2020
JoseGonzales: Canata var näst bästa målvakt. Cooper bästa backen. Dahlén näst bästa forward osv. Det fanns många. Deillert var inte en av dem.

Sv: Silly season - 2020
{5647}: Deilert kallas i folkmun även för mododräparn då han avgjorde två av matcherna mot er.

Sv: Silly season - 2020
gizzo: Kul, ändå fick ni bara 4 poäng mot osd medan vi fick 8. Så våra lövendräpare var bättre än er Mododräpare.

Sv: Silly season - 2020
hockey_21: Var väl inte det som var grejen utan att JFK slängde ur sig att Deilert aldrig var bra mot MODO men han avgjorde 2 möten mot er..

Sv: Silly season - 2020
JoseGonzales: Jo, men man behöver inte ha varit lysande bara för att man avgör två matcher. En på ett bedrövligt domarbeslut för övrigt. Då tycker jag Cooper var mycket bättre. Deillert har lite jobbigare med fysiken när det blir tuffa matcher, men får han utrymme är han bra.

Sv: Silly season - 2020
{5647}: Att Cooper var bättre är ingen tvekan om, vår bästa back före Zach Palmquist. Deilert är en mer renodlad offensiv back som inte är lika bra över hela banan.

Sv: Silly season - 2020
{5647}: Bästa backen i HA tycker jag dock var Norlinder.
Visst svajade det lite runt jul och JVM, men överlag var han förvånande stabil för en junior och fullständigt överlägsen offensivt när han var på humör.
Var också en av de bästa spelarna på planen när det gällde som mest i första finalen mot Löven.

Sv: Silly season - 2020
Nucky: Håller absolut inte med. Han hade en väldigt hög högstanivå, men tappade mycket puckar. I vissa matcher var Wallinder bättre. Jag tycker i ärlighetens namn att Norlinder var bättre förra våren (kanske berodde på att Enström var en gigant då men ändå).

Tror många färgas av priset som årets junior samt drömmålet mot Björklöven...

Sv: Silly season - 2020
Bad_Brett: Jo, och inte heller någon resa i försvaret. att jag tycker att Cooper är bäst är att han var mest allround och passade i alla spelformer. Därför tycker jag också att Tambellini är mycket mer komplett än Dahlén, som är svag defensivt och i närkamper.

Jag kan faktiskt tänka mig att vi kan få en bättre backsida än ifjol. Ok, långt ifram samma talang och snabba puckförflyttningar, men mer resolut och bättre i tuffare matcher. Vi hade rätt lätt för Löven, men jobbigt mot de andra topplagen.
VÅr nackdel i år är kontinuiteten. Vi kommer att ha ett riktigt bra lag på papperet, men då vi bytt ut så oerhört många så kommer vi vara försvagade av den orsaken.

Sv: Silly season - 2020
Bad_Brett: Det var ingen slump att man var som sämst när han var borta pga hjärnskakning. Modo var ett helt annat lag på isen när Norlinder var med.
Kommer inte ens ihåg målet han gjorde mot löven, däremot hur han städade i ett stressat försvar och hotade konstant med sina uppåkningar.
Lövenspelarna blev avvaktande såfort han var över mittlinjen med puck. Jävlar vilken spelare..

Sv: Silly season - 2020
gizzo:
Kanske dråparn pga de slumpmässiga målen 😉

Sv: Silly season - 2020
Jag tycker att Bonden i Sidensjö borde få ett besök igen av denna underbara skridskoåkare !!

www.youtube.com/watch?v=cqDuBz_uIH8

Sv: Silly season - 2020
Smurfen: haha, underbar film. Stort tack för att du la upp den. Hoppas han spelar för MoDo igen såklart!

Sv: Silly season - 2020
Nucky: Jag tror inte ens att det är _helt_ omöjligt att Norlinder återvänder. Skadehistorik, en spelstil som kommer straffa sig mer i SHL etc. samt att han verkar ha ett hjärta för staden. Känns som han är en spelare som hellre har en tongivande roll i MoDo än får sporadiskt med istid i Frölunda.

Sv: Silly season - 2020
Bad_Brett: Norlinder kommer nog ta en plats utan större problem.
Så länge det inte skiter sig med tränaren ser jag inte riktigt hur han inte ska lyckas vara topp 6 i gbg.
Klart har han stannat helt i utvecklingen under sommaren så kanske.

Sv: Silly season - 2020
Costanza: Du får nog lägga in Ådalsbanan i slaget eftersom Botnia inte sträckets sig söder om Långsele

« · 2068067 · »