{7225}: Tveksamt om Starkbaum vill hit dock. Vi har ju liksom redan fryst ut honom en gång. Än om han verkade ta det bra så har jag svårt å se att han skulle vara extremt sugen på komma tillbaka.
Monno: fy det här blir tufft. hur kommer man må efteråt och under tiden? hoppas verkligen folket där uppe tar sig till lyran nu när det behövs som mest! Leksand borde dra lite mer folk än Veita Häistein.
alla till lyan! visa att det inte bara är masarna som kan ha 7600 skrikande "bönder" som en 6:e utespelare!
Jag tror att laget och vi supportrar måste inse några saker.
- Vi har redan åkt ur SHL och blivit degraderade till i kvalserien. Här spelar vi om att få komma tillbaka till SHL. Vi har alltså ALLT att vinna. Vi och Leksand sitter i EXAKT samma sits.
- En titt på Sportbladet visar att 65 % hellre vill ha Leksand i SHL än oss. Det är inte bara Dalarna utan hela jävla landet som är emot oss. Vi mot resten. Vi mot höjdarna i hockeysverige som hellre ser LIF i elitserien än Modo. Dags att visa dom.
Kan vi bygga en känsla på det i bygden och i laget har vi vunnit mycket.
Ogie Ogilthorpe: Sondre Olden? Brynäs släpper honom. Vad tror ni? Jag har alltid tyckt att det finns nåt där. Såg ut som en SHL-spelare i år tyckte jag. Hur är arbetsmoralen?
Ogie Ogilthorpe: Ni lär få Zebrorna emot er också, det kommer att vara som att lira på Hovet eller i Karlstad. Domarna kommer att mer eller mindre diskret agera i SHL pamparnas tjänst.
{7225}: För att inte tala om Stockholmsmedia. Redan nu talar man om hur Modo minsann är favoriter, men argumenterar sedan för hur Leksand kommer att vinna det här.
Leksand är överhetens val. Det syns tydligt.
Det kommer att vara Vi mot världen. Måtte Lyan koka som kempis '98.
Ogie Ogilthorpe: Håller inte med om att ni har allt att vinna. - Modo kommer från en tung säsong med fruktansvärt lågt självförtroende. Ni har trög publik och dåligt tryck i hallen. Ångest att åka ur, ni har allt att förlora. Åker ni ut så hämtar klubben sig aldrig igen, då blir man kvar i allsvenskan. Klubbensframtid står på spel helt enkelt.
- Leksand däremot, de kommer med vind i seglet, ett hejdundrande självförtroende och en publik som klappar händerna röda varje sekund i matcherna. Leksand kommer med ett glatt humör och har allt att vinna. Förlorar de matchserien så fine, på't igen nästa säsong.
Kommer att bli görhäftigt för utomstående att se den här matchserien. Jag längtar! Men förstår att ni Modofans har en sten i magen. Låt bästa lag vinna, tyvärr så tror jag på Leksand.
Ogie Ogilthorpe: jo jag fattar visst. Men att man redan åkt ur när man befinner sig i kvalet är jag inte alls med på. Förlorar man matchserien i kvalet så åker man ur SHL. Inte fan åker man ur innan matchserien ens har börjat? Onödig sak att diskutera, tycker jag!
Chris11: När du skriver dåligt tryck i hallen. Menar du då att du var med i fjolårets kvalspel då det nästan var fullsatt, eller uttalar du dig utan att veta? Under serien var det inte bra, men det var samma sak förra säsongen fram till kvalet. Nu möter vi Leksand, vilket talar för att det blir ännu bättre.
För övrigt gillar jag att Leksands ungtuppar kommer med rubriker. Gamla, trötta nordamerikaner osv. Detta precis efter hur Sanny i expressen skrivit hur uttalanden som de fungerar som extra tändvätska.
Tarasov: Alla pratar om att trycket i Leksands ishall skulle vara en stor nackdel för oss, men det är inte bara en nackdel. Det kan faktiskt vara så att det fungerar som tändvätska även för oss, istället för att spela i en liten ishall i Tingsryd exempelvis.
Tarasov: Precis. Älskar att Modo-spelarna håller käften och fokuserar på rätt saker. Värt att komma ihåg är också att detta fantastiska laget Leksand vann 3/6 matcher i slutspelsserien och torskade bla med 4-0 mot Timrå.. I media låter det i vanlig ordning som de är världsmästare(Nyström är bara för patetisk) och nån random junior gapar om trötta amerikaner. Tack för den tändvätskan
Tarasov: AJ ställde ju sig över alla allsvenska lag när han sa att kommentatorn skulle få 10 000kr ifall Modo åkte ut. Så lite snack på Modo är det väl ändå?
Chris11: Fast det var väl inte snack om att Leksand var trötta/kassa etc. Dessutom mer att han var tvär mot journalisten. Så tolkade jag det iaf. Uttalanden efteråt har mer handlat respekt för både uppgiften och motståndaren.
Själv tycker jag väl inte att man skall överdriva åt något håll när det gäller våra chanser matchserien. Tendenserna i Modoboken har väl varit att vi ska leka hem det hela. Men sedan det blev klart med Leksand så är det som att vi helt plötsligt skulle vara chanslösa. Vilket är lika orimligt det med.
Tarasov: ja, men det är fortfarande onödigt snack av AJ. Att garantera att man slår ut vilket lag man än får möta räknas väl som "snack" ;) Men om just Leksand har ingen snackat om.
Sawchuk: De är nog ganska mätta på framgång däruppe, det krävs minst semi för att de ens ska bry sig, helst final. Brynäs lider fortfarande av alla guld på sjuttiotalet även om hungern sakta men säkert kommer tillbaka till staden, en framgångens förbannelse.
Sawchuk: Alla förväntar dom ska gå minst till semifinal eller final. Sedan så är slutspelet alldeles för långt. Samt att det är en vecka innan löning finns nog rätt många faktorer som spelar in :)
Är man ens hockeyintresserad om man bryr sig först vid semi eller final. Nej säger jag. Jag har aldrig hört talas om ett lag som vunnit så mycket att folket slutar komma.
Att folk inte kommer på Brynäs matcher är ju däremot helt förståeligt och har inget med sjuttiotalet att göra :P
modomille: Kan säkert vara ett fynd tryout kanske?, skulle vi hålla oss kvar så hoppas då jag inte att man chansar igen nu. Utan nu måste Svartvadet tänka smart. Finns hur mycket bra spelare som helst i Allsvenskan tex. Sedan om spets ska värvas ska det helst vara från något annat shl lag eller spelare som helst spelat i shl tidigare och vet vad som krävs.
Chris11: Det är väl en jävla tur att AJ tycker att laget är bättre än Allsvenska lagen? "Nja grabbar vi håller ju medelmåttig allsvensk klass. Så inte skulle jag satsa några pengar på oss inte."
I intervjun i allehanda som var med Hari idag var han då betydligt ödmjukare. Han vet hur man drar intresse kring sig pojken men inte tusan har han något emot Modo.
Sawchuk: Nu ska vi inte vara sådär, det kom mer folk på vår åttondelsfinal i alla fall och vi hade högre publiksnitt i serien än både er och SAIK. Det handlar inte heller om att folket slutar att komma för 4500 är ju ganska många det med men nog väntar många till semi och final. Fortfarande så är många äldre Brynäsare måttligt intresserade av att gå och kolla på en medioker upplaga av Brynäs, de är helt enkelt bortskämda, vissa har blivit så gamla och lata att de sitter på sitt vårdhem och gnäller framför TV-n. Ränderna går aldrig ur och beteendet har gått från generation till generation i vissa fall och därför finns många yngre brynäsare också som anser att det inte är någon större händelse med en åttondelsfinal eller kvartsfinal. Säsongen börjar med semifinalen är en vanlig inställning i Gävle och rötterna till detta härrör från sjuttiotalets alla SM-guld.
{7225}: Publiksiffror har en tendens att variera. Våra klubbars variation beror troligen på att man inte lyckats skapa en attraktiv produkt, där resultaten har en betydande andel.
Därför är det ändå lite märkligt att SAIK som lyckats med sin produkt inte har fler åskådare på plats när de vinner, de har lyckats skapa en bra produkt. Segrar i kombination med grabbar från orten, stjärnor med shl mått mätt, samt bra hockey, då borde man ligga högre.
Nucky: Modo spelarna håller käften och fokuserar på rätt saker, det såg man ju i samband med Lapierre soppan... Leksand vann 3/6 matcher i slutspelserien? Dom spelade bara 5. Torskade med 4-0 mot Timrå, nej 4-1 Nån junior, nja Porsberger är 22 år, men utöver det här så hade du ju ganska rätt!
EArk: lite småkul att se hur många fans från andra lag som hänger här inne, intresset är dock inte ömsesidigt vilket kanske märktes på mina faktafel.. ;)
Nu syftade jag på att Modospelarna är tysta och fokuserar på kvalet, men det tror jag du också förstår.
Nucky: hänger och hänger, läste igenom lite en gång och tyckte att det var lite småkul att du hade så många fel i ett inlägg, men jag får be om ursäkt ifall jag sårade din stolthet.
Tarasov: Jag har inte hört fotbollsklubbar Manchester United, Barcelona och Bayern München ha dåligt med publik för att man haft så mycket framgångar de senaste åren. Jag tycker bara att det är en dålig ursäkt. Ett lag som spelat dåligt och haft lite framgångar kan definitivt tappa publik, men ett lag som toppar serien kan inte skylla på den biten anser jag...
{5647}: Svenskar och spanjorer är inte av samma skrot och korn helt enkelt. Norrlänningar är ganska reserverade och kräver mycket för att bli upphetsade. Inget lag i någon sport i hela Norrland drar väl direkt mycket folk, inte fotboll och inte hockey. Svenskar överlag är ganska lata och det är ju ytterst få lag i någon sport i hela landet som drar mycket publik.
{5647}: Hade inte SAIK varit i slutspel på 18 år så hade det nog varit slutsålt.....mitt argument är givetvis en stor del i förklaringen till att det inte var fullsatt i SAIKS första kvartsfinal, att tro annat är att tro fel.
{7225}: Men att man ska ha lite publik för att man varit bra många år, jämfört med att man vore ett mittenlag utan framgångar i slutspelet köper jag inte. Sedan hade saik en riktigt bra publik i allsvenskan trots att man bara var ett topplag där utan att gå upp. Då var framgången inte ett problem.
{7225}: Men, de kan inte ha en hunger för att vinna bucklan nu då? Varför skulle några års framgångar minska publikintresset, jämfört med att man inte har framgången. Jag förstår att ett år med bättre spel och resultat tillfälligt ökar intresset, men inte varför många års framgångar skulle kväva intresset jämfört med flera år mediokert resultat.