1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 545935 inlägg · 4162 ämnen

Silly season


Sv: Silly season
Tarasov:

Fortfarande ledig ?
Och han har spelat med Sampo?
Och Hinken har koll på honom...

Ja jag vet... Han är lite lätt och är ingen rightare :-)

Sv: Silly season
Tarasov: Finns inte på världskartan. Då underskattar Hinken SHL kraftigt.

Sv: Silly season
Tarasov:
Till alla som kommenterade…. Vad tror ni jag menar med ”tänk om”. Dvs tänk om träningsmatcherna visar att vi fått den utveckligen på honom.

Sv: Silly season
Tarasov: Hur skulle det scenariot se ut?

Sv: Silly season
Alex59863:
Scenariot. Hänger inte med men det skulle då visa sig att han har tagit kliv under sommaren. Jämför Gustav mellan säsongen 18/19 och 19/20.

Sv: Silly season
Silly:
Nja kanske inte men kan se att tar steget men ingen aning om det sker nu.

Sv: Silly season
Tarasov: Håller med och är det någon som har potential att ta steget så är det Niederbach, förtroende betyder mycket!

Sv: Silly season
Silly: ” Tror du att Niederbach kommer att kunna klara av att leverera kring 40-45 poäng i SHL i vår 1:a lina?”

Jag vet att det är länge sedan ni i MoDo spelade i SHL. Men ovanstående är ju rena fantasier.. Killen gjorde alltså 1 mål (och 1 poäng totalt) på 17 matcher med Rögle i fjol innan dom skickade han till er. Sen gjorde han 18p på 31 matcher i HA. Men nu ska han tydligen explodera och ligga topp 10-15 i SHL… Det kommer så klart inte hända

Sv: Silly season
Jugge:
Läs längre ner i tråden så förstår står du sammanhanget bättre!

Sv: Silly season
Tarasov: Absolut, men det steget är ju klart mycket enklare att ta när man spelar i ett etablerat topplag.

Sen att göra den bedömningen efter betydelselösa träningsmatcher (mot mestadels HA-lag) är som att spela roulette med SHL-platsen.

Sv: Silly season
Silly: Ett färskt alternativ på marknaden skulle kunna vara denna grabb. Står utan kontrakt sen idag.

www.eliteprospects.com/player/128463/jean-sebastien-dea

Är en Center i första hand men kan spela som RW också. Han är rightare och har producerat under längre tid i AHL, besitter ett bra skott. Så det kan vara ett namn. Mr Hink har nog bra koll på Honom.

Sv: Silly season
wesslan:
Våldigt intressant!😉👍
Har nyligen spelat med Norlinder. .

Det är det här jag menar, Det kommer dyka upp nya namn framöver som blir lediga.
Det vet Hinken också!

Sv: Silly season
Silly: Precis! Hinken väntar inte för att han är lat som vissa människor försöker få det till. Han väntar på att helt rätt alternativ ska dyka upp på marknaden som hade passat MoDo perfekt. Självklart jag har varit på helspänn snart en hel sommar gällandes våran kommande spetsvärvning likt dem flesta modoiter, men jag väntar hellre en månad extra på rätt spelare, än att det blir en jättechansning på en spelare som det inte är säkert att han passar oss.

Sv: Silly season
wesslan: Har även läst på lite grann om situationen gällande denna grabbs kontraktsituation. Det står att han har skickat en förfrågan till sin agent om att få spela utanför Nordamerika, och kommer med högsta sannolikhet att göra det. Så MoDo skulle kuna vara ett alternativ för honom men vi är nog inte ensamma om honom isåfall.

Sv: Silly season
wesslan:
Hur ser det ut i Schweiz? Har lagen fult sina kvoter

Sv: Silly season
Tarasov: Han hamnar säkert i Linköping. Hans bästa polare är tydligen Remi Elie, de på LHCs forum har iaf luskat ut det. Men när lyckades Linköping med en sådan värvning senast? 2001?

Sv: Silly season
Jugge: Eftersom MoDo spelat i HA förstår jag också att ni fans vars klubbar spelat i SHL sitter på ett helt annat kunnande. För det finns väl ingen tv-kanal eller streamingtjänst där skiten sänds?

Att en ung spelare slår igenom i Sveriges högsta liga har såklart heller aldrig hänt förut, och definitivt ingen från Öviks-trakten..

Och snälla, ge mig inte skiten om super-duper SHL. Under MoDos storhetsperioder var Elitserien/SHL en helt annan klass, och inte uppsamlingsplats för leftovers från övriga ligor i världen.

Sv: Silly season
Nucky: Jag tyckte att mitt inlägg var väldigt realistiskt. Jag ser helt enkelt inte att Niederbach är den talangen att han plötsligt skulle explodera och göra 40-45 poäng. Det kommer inte hända… Det är bara att kolla hur många som gjorde 40p förra säsongen och vilka spelare det var.

För info så var det 4 spelare som gjorde 45p eller mer förra säsongen. Suomela, Karlqvist, Tambellini och Pudas. Tror du att Niederbach kommer nå upp till dessa herrars nivå?

Sv: Silly season
Jugge: Hur realistiskt det är blir helt ointressant. Det Tarasov skrev var att man eventuellt börjar med Niederbach i förstalinan för att ge honom chansen att visa upp sig och samtidigt sända signaler till unga spelare att man får chansen i MoDo.
Hinken kommer garanterat värva något oavsett hur bra Niederbach är på försäsongen.

Sv: Silly season
Jugge: Niederbach har talangen för att bli bättre än dessa herrar, kanske dock inte redan nästa säsong. Tror på sikt att han kan slå sig in i nhl vilket dom du räknade upp inte lyckats med.

Sv: Silly season
Jugge: Intressant ändå att två av de fyra stjärnorna du räknar upp som 45 p spelare är ex modoiterna och tidigare allsvenska spelarna Karlqvist och Tambellini. Därmed inte sagt att Niederbach når 45 p den här säsongen men visst har han potential att nå dit på sikt. Har du hört talas det speciella vatten som vi har här?

Sv: Silly season
Jugge:
Som 19 åring gör han 16 poäng på 10 min istid, att en sådan spelare skall få ett genombrott 2 år senare är kanske inte troligt men inte heller helt osannolikt. Sannolikt inte 40+ men varför inte 30+ och en förstakedja, dessutom med två andra andra som kan driva kedjan.

Sv: Silly season
Nucky: när du skriver ”uppsamlingsplats för leftovers från övriga ligor”, menar du specifikt NHL då? I annat fall misstänker jag att du nog inte sett så mycket SHL dom senaste åren som du påstår. Det är mycket högre klass på SHL än för 15 år sedan, spelarna i lagens 1:a och 2:a linor (med undantag för bottenlagen) skulle alla kunna spela i Schweiz/KHL.

Sv: Silly season
Jan-Erik : Det Niederbach visat hittills på SHL nivå tyder inte på att ett liknande genombrott ska ske. Nu är han ju ung så visst kan saker hända. Men då ska det hända en jäkla massa grejer om han ska gå från det han visat tidigare till att bli en dominerande faktor i SHL.

Vet inte hur många modoiter som varit inne i Brynäs boken och påtalat hur tufft HA är och vilken jobbig resa vi kommer få. Det är jag helt på det klara med och tror på intet vis att Brynäs kommer dominera.

Men frågan är om ni modoiter vet hur tufft SHL är? Det är en oerhört jämn liga där det inte finns några räddningsplankor alls. HA är betydligt ojämnare.

Sv: Silly season
Tarasov: har ingen aning men det verkar bli Europa och han hölls som en AHL-spelare av hög klass. Misstänker att han hamnar i antingen SHL, Schweiz eller KHL (om han är en sån). Den som lever får se :)

Sv: Silly season
{297}: För ett par år sedan var det 100 svenskar i NHL samt 50 st i AHL. Klart som fan det urholkar kvaliteten på ligorna och svensk hockey.
Lägg där till spelarna i KHL/NL osv.

Att SHL är en jämn liga betyder inte heller per automatik att kvaliteten är fantastisk, snarare taktiskt drillad med skickliga ledare som alltid sätter defensiven först.

Sv: Silly season
Nucky: allting är väl relativt. Är schweiziska ligan bättre än SHL? Man skulle ju kunna argumentera för att dom bara lockar till sig pengasökare på slutet av sina karriärer. Är KHL en bättre liga? Möjligtvis men den är ju lite svårbedömd just nu. Med NHL kan ju ingen konkurrera, kanske KHL som får behålla en del ryssar på grund av bra löner. Jämför man med före pandemi och krig så måste ju ändå sverige få behålla en del spelare i SHL som annars hade spelat i andra ligor och det borde ju vara kvalitetshöjande?

Sv: Silly season
{297}: Mes tanke på att spelare från oss presterat i SHL är jag inte överdrivet imponerad. Ni har ju tagit in drömspelare som nästan är för bra för SHL och ändå tar de två ex-allsvenska Karlkvist och Tambellini och smiskar rumpan på era stjärnor.

Nej, SHL är inte så bra som ni vill göra gällande. Det känns bara som ytterligare ett sätt att förstärka ert ego.

Men, varför inte hålla er på er sida? Eller ännu hellre, skramla till bidrag så ni inte hamnar under ett kontroll-år.

Sv: Silly season
{5647}:
"
Nej, SHL är inte så bra som ni vill göra gällande. Det känns bara som ytterligare ett sätt att förstärka ert ego.
"

Hur dålig är SHL jämfört med de andra ligorna?

Lite oväntat att en SSK:are skulle leverera så mycket och så sent i karriären, det håller jag med om.

Sv: Silly season
{5647}: två spelare som en gång spelat för Modo slutade före Timrås stjärnor i poängligan? Förstår inte vad du menar, vad har det med Modo att göra? Hockey är ju en lagsport, Karlqvist kan ju vinna poängligan varje år men Oskarshamn kommer inte gå längre i ett slutspel för det ändå.

”Skramla till bidrag”, lustigt. Var det inte det ni gjorde när ni skulle värva Karlqvist och sen drog han efter halva kontraktstiden?

Sv: Silly season
{5647}: Tycker det är lite komiskt när hyndorna drar paralleller till när de gick upp 17/18 och använder det som bevis för de allsvenska spelarna inte håller.

Då kom EJK tvåa i deras interna poängliga, med en poängmässigt sämre säsong än båda säsongerna i MoDo. EJK spelade som bekant i MoDos fjärdekedja på slutet och kommer behöva kämpa för att ta en ordinarie plats.

Då Dahlén lämnade för nordamerika, var alltså en fjärdekedjespelare i MoDo Timrås bästa forward som följde med upp. Och det är alltså detta som hyndorna använder som bevis för att vår trupp inte kommer hålla för SHL.

Sv: Silly season
Bad_Brett: Det är väl i princip alla utom ni själva som sågar er trupp? Vilket borde vara helt normalt när man är nykomling i ligan.

Sv: Silly season
Bad_Brett: Klart ni kommer ha allsvenska spelare som håller på SHL nivå, lika klart som att ni kommer ha spelare som INTE håller också. Annat vore sensationellt. När vi gick upp 20/21 så klarade inte Albin Carlson, Filip Westerlund, Jacob Olofsson och Jens Lööke av nivån, medans Per Svensson, Sebastian Hartmann, Walli Walterholm och Viktor Lodin lyckades ta steget. Är så det oftast funkar för nykomlingar. Så diskussionen är rätt meningslös.

Sv: Silly season
Bad_Brett:

Ingen rightare, Men stor och tung och leverar poäng.
Rubins kanske vill ha en kompis och snacka med? :-)

Sv: Silly season
{7043}: Det går inte riktigt att jämföra Albin Carlsson och Filip Westerlund med David Bernhardt och Pontus Näsén. Jacos Olofsson har som mest gjort 21 poäng under en säsong i HA och stod för 3 poäng på 15 matcher i slutspelet när ni gick upp.

Att du lyfter fram Harmann, Walli och Lodin gör det hela ännu mer intressant, då de liksom våra stjärnor är spelare som tidigt i karriären testade att spela på en högre nivå utan att riktigt lyckas. Det är lätt att glömma bort att David Bernharft har spelat lika många SHL-matcher som allsvenska matcher och snittar 0,44 poäng per match i slutspelssammanhang i SHL.

Givetvis kommer vissa av våra allsvenska "stjärnor" floppa, men tror Bernhardt, Näsén, Woords, Big Dick med flera kommer överraska många.

Sv: Silly season
Bad_Brett: Jacob Olofsson har ju gått bättre i Löven den senaste säsongen, men innan dess kan han vara en av de större draftbesvikelserna jag någonsin sett.

Sv: Silly season
Bad_Brett:
De kan mkt väl floppa allihop men samtidigt kan inte komma på backar som är mer värda en chans än Bernhardt/Näsen.

Sv: Silly season
Då kan man äntligen börja titta och ta med kaffesorter som Löfbergs när man jämför kilopriser…

www.aftonbladet.se/sportbladet/hockey/a/dwBwRJ/farjestad-tappar-lofbergs-pa-trojorna

Sv: Silly season
Tarasov: Tycker dom ska få sitt liv, minst 4-5 omgångar. Funkar det inte då så får Bernie leva själv i toppen av näringskedjan, men hoppas dom dominerar i nästa serie också

www.youtube.com/watch?v=T9ihSBIINKc

Sv: Silly season
{8225}:
Brukar ta en 10-15 att anpassa sig.

Sv: Silly season
Tarasov: Vill ha en sillybomb snart.....
Ska vara något extra då också.
Minst i Grimaldiklass.....


Sv: Silly season
Costanza: Alldeles för långsam tyvärr.

Otroligt taggad för nedsläpp!!

Sv: Silly season
{7639}: Jag tror att MoDo kommer att vara jävligt bra!

Sv: Silly season
Costanza: Tror gör man i kyrkan!!! Det om något borde man väl veta i Övik

Sv: Silly season
Olli Nomadinen : Gillar dig, din tjej och tror på MoDo.

Sv: Silly season
Silly: Kanske blir svår att få loss. Men tror han hade passat perfekt. Är rightare. Besitter ett mäktigt skott. Producerade sjukt bra för sin ålder i ett annars defensivt Växjö. Känner dessutom Granen :)

www.eliteprospects.com/player/265290/olle-lycksell

Sv: Silly season
wesslan:
Han skrev nytt inför denna så han kan vi räkna bort. Fortfarande några intressant lediga.

Sv: Silly season
Tarasov: Okej visste int om de.


« · 2554348 · »