1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 545391 inlägg · 4160 ämnen

Silly season


Sv: Silly season
Peja: tycker du att Hävelid haft ett bra resultat under tiden han lett u20-laget?

Nästan lika inkompetent som tomten Samhall i a-truppen. Helt jävla hål i huvudet att inte ta ut Vezina-Ullmark till vm t.ex.

Istället fick vi sållet Markström och den andra anonyma Brynäs målisen.

Sv: Silly season
Enligt Höken har vi varit och försökt locka till oss Martin Lundberg tydligen.
Men han verkar vilja hålla sig hemma i Skellefteå.

Sv: Silly season
Peja: Självklart kan de göra fel trots att man scoutat. Helt enkelt är det inte att bedöma spelare utifrån ganska olika förutsättningar. Det vore extremt märkligt om de är felfria.

Lindstein var utanför laget och kom bara med pga hjärnskakning på Norén har jag för mig. Han fick väl pris som bäste back i Sverige eller motsvarande.

Så ja. Scoutingen kan vara helt misslyckad trots att man lägger en hel del resurser.

För övrigt är Hugo Blixt är sjundeback. Berg är inte med alls.

Sv: Silly season
Willow: Inte så konstigt att han inte är med då han varit sjuk.

Sv: Silly season
Vargen: Förvisso, men Kylington är också tillbaka. Hade nog varit bänken ändå.

Sv: Silly season
jonsson: säkert i Umeå eller nånstans i söder, men vi har ju Gradin så den enda bomben som kommer från hans håll är nog fyrverkeritårtorna till midnattsgroggen.

Sv: Silly season
Vargen: ”Tror inte landslagsledningen scoutat så väl utanför vad de hört och sett i poängprotokollet när man ser till roller och speltid i både landslagsturneringar och JVM genom åren. De kan inte ens jämföra sig med de som scoutar inför draften, exempelvis Eliteprospects.”

Landslagsledningen har haft många av JVM-spelarna på ett antal turneringar, har sett de på camper, träningar och landskamper. Känner spelarna utanför isen. Självklart är de inte felfria, men de har säkerligen ett bättre scoutingunderlag än hysteriskt partiska supportar. Och även om NHL-draften hade varit något slags facit, så är den ett halvår gammal och säger inte allt om spelares dagsform, nuvarande nivå eller kemi med medspelarna.

Sv: Silly season
Peja: Så du anser inte att det är anmärkningsvärt att en back de plockat bort kommer in pga skada och är den bästa backen under turneringen?

Sv: Silly season
Willow: Det var absolut anmärkningsvärt, men är ingenting som understryker ”Vargens” tes om att de bara kollar på stats i klubblaget och att de skulle ha noll koll på spelarna. Tvärtom gavs Lindstein en helt annan roll än i Brynäs och fick ökat förtroende efter bra prestationer, även det emot tesen kring cementerade roller. Något egendomligt är det alltid just Modospelarna som råkar undervärderas enligt nämnda skribent…

« · 2957307