1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 504912 inlägg · 4189 ämnen

Silly Season


Sv: Silly Season
Bössa 68: Vem säger att han får ett lika bra kontrakt? 3 miljoner för en säsong för att lira med brorsan kanske hade varit ett alternativ åtminstone?

Kenny Jönsson återvände till HA vid 29 års ålder och körde på i fyra säsonger plus en i Elitserien. Han var för övrigt en av Sveriges bästa backar i OS 2006.

Klart det är ovanligt, men vissa värdesätter faktiskt andra saker i livet (även om jag inte tror att Olofsson-bröderna tillhör den kategorin...)...

Sv: Silly Season
Bebas: Jag är alls säker på att Hellsten blir en succé, trots att han spelade fantastiskt i slutspelet. Men det är en jäkla skillnad att komma in på det sättet, revanschsugen och med allt att vinna, mot att vara uttalad etta...

Sv: Silly Season
Blake: Gick in och kollade EP och såg att vi tydligen har Kyrkjeeide Øversveen på kontrakt. Vad fan?

Visst att han är en defensiv typ, men ett ynka assist som bidrag framåt på hela 47 matcher i Norge... Det som 20-åring ska sägas, han är alltså inte junior.

Ingår han i våra framtidsplaner?

Sv: Silly Season
Framnäs: Det tror jag inte. Det är nog mest en teknikalitet att han står listad på EP.

Sv: Silly Season
Framnäs: Tänkte samma sak, sen trodde jag vi signat Falken för nästa säsong, minns jag läst det i ÖA i samband med att Sundsvall föll i slutspelet men står 25/26 på EP.

Sv: Silly Season
Nucky:

Helt ärligt var min magkänsla rätt tveksam kring Bengtsson redan från start, minns när vi mötte Brynäs hemma och blev rätt utspelade, och trots sparsamt med speltid lyckades han ändå dra på sig två utvisningar i den matchen.

Men på något sätt lyckas man intala sig själv att dom flesta värvningarna under sillyn känns spännande, "kan säkert funka i HA" osv.

Men ja det finns ju ändå uppsidor där, han var väl ändå vår bästa back under en kortare period innan allt med halsfluss, operation och minus 10 kg kom emellan.

Sv: Silly Season
Framnäs: Vi skrev ju kontrakt med han men sen lånade vi ut honom till Narvik

Sv: Silly Season
Bebas: Mikael Karlberg är främst förknippad med Leksand, bara senaste säsongen han varit i FBK som ass.

Är förövrigt fundersam till honom. Vad tyder på att han blir en succé? Aldrig varit HC i ett A-lag? Nu ska han testa vingarna för första gången. Nån annan kanske har bättre koll på honom. Personligen tycker jag det är märkligt att chansa på en så viktig post, huvudtränare.

Jag menar det kan bli succé, eller tvärtom? Ska inte döma honom på förhand, tycker bara han känns som en chansning som man hoppas ska falla väl ut. Hade föredragit vi gått på nått tryggare namn, en rutinerad som tidigare bevisat goda resultat.

Hade märkligt nog känt mig tryggare med Karlin, uppbackad av ett par starka assisterande typ Rhodin och nån till som är bra på styra upp vårt PP.

Sv: Silly Season
Bad_Brett: Tycker inte alls Victor Olofsson är helt omöjlig om han nu vill komma hem.

Jag kan till 100% säkerhet säga att Löven betalar 250k/mån till Lilliz så varför skulle vi inte kunna göra det för Olofsson?

Sv: Silly Season
bollan123: för att löven lever på externa sponsorer som betalar stora summor varje år. Finns många mindre, men framgångsrika firmor med hockeyintresserade ägare som pumpar in miljoner varje år.

Sv: Silly Season
Kunglouie: Mattias -74 skrev om honom i Leksandsboken "Karlberg kan nog bli bra hos er på sikt han var populär bland spelarna trots de blandade resultaten hos oss."

Jag tänker att för Mikael Karlberg är detta ju världens chans. Förr eller senare ska en ass gå till att bli head och då är det väl fullt rimligt att någon som varit i SHL i flera år just börjar som head i ett lag i allsvenskan. Han hade även bud från Västerås men såg givetvis mer potential i oss. Han har ju ändå erfarenhet från två SHL-lag och kan ta med sig tänkandet därifrån som han lärt sig. Sen har du rätt i att Karlin med riktigt bra ass hade varit ett bättre val men vem säger att Karlin inte i stället kan bli ass i Modo om någon säsong och ansvara för att komma på de taktiska genidragen. För övrigt kan ju Karlberg bidra till att Emil Alba kommer tillbaka till MoDo från Färjestad.
hockeysverige.se/overgangar/emil-alba-kan-lamna-farjestad-jagas-av-modo/

Sv: Silly Season
Jan-Erik :

Upplever Karlberg som otroligt lugn i båset till skillnad från en del andra tränare, han har dessutom en egenskap av att släppa fram yngre förmågor som han tycker sig ha potential att bli väldigt bra.

Detta är dock något som man aldrig kommer få uppleva som Leksing igen

Helt fantastiska att kolla på när det begav sig

Se länk

Sv: Silly Season
Bössa 68: Han kanske har stark ganja bretten men jag har betydligt starkare om ni vill tävla, med det sagt så sitter väl VO på ett utgående kontrakt och kanske kan vara halvsugen att komma hem och skjuta upp oss och få lite eld i brorsan sin, hoppas vore ju synd att inte göra.

Sv: Silly Season
Jan-Erik : Ang Alba så kanske morsan åt Alba kan övertala honom å komma till Ö-vik igen , tror hon har kvar sin massage studio här.

Sv: Silly Season
Monno:

För er som är morgonpigga och hinner läsa texten innan den blir låst så finns en fin text av Leifby om vår kanske blivande motståndare Hudiksvalls hall. Den ser utvändigt ut som en "hockeykyrka".

"De har numrerade ståplatser"

"Vi var fyra ackrediterade journalister på plats – undertecknad, två reportrar från Gotland och en från Sveriges Radio P4.Ändå fanns det inte en möjlighet att få rum på den mikroskopiska pressläktare som tydligen kallas för ”jakttornet”."

"Bortasupportrarna fick gå in via en fotbollsläktare och det finns på ena kortsidan av hallen ett stort fönster med ett sorts naturligt ljusinsläpp jag inte tänkt på sedan Sverige spelade VM 1987 i Wiener Stadthalle."

"Små hyllor på båda kortsidorna med folk på.Ljuvliga."

Fina bilder i texten dessutom. Man blir sugen på att besöka hallen, där det för övrigt finns ett litet sportmuseum.

www.aftonbladet.se/sportbladet/hockey/a/d47eAq/marcus-leifby-pa-hudiksvallvisby-far-man-svara

Sv: Silly Season
Jan-Erik : jag har varit där. Den är inte stor, men vacker!

Sv: Silly Season
Trilske: Just fan, hade glömt hans långa sjukfrånvaro.
Dock är det spelförståelse och stresskänsligheten man är lite orolig över vilket inte borde påverkats av att han tappade i vikt.
Man är kluven gällande honom som du säger

Sv: Silly Season
mattias - 74: ska modo bli nåt på lång sikt så känns ju förtroende till juniorerna väldigt viktigt. Ska man ta sig upp och hålla sig där konsekvent så måste man kontinuerligt plocka in egna produkter.

Sv: Silly Season
Jan-Erik : frågan är ju verkligen vars Karlin är mentalt nu. Har han laddat om och hittat tillbaka eller har han bara blivit mer bitter under säsongen?

Sv: Silly Season
Vikingmodo : Det är ett jättebra målvaktspar! Tycker lite synd om Werner. Han är en jättebra målvakt och räddade oss i många matcher. Sen blev det samma effekt som när Lehtinen stod i mål för många matcher. Werner tog slut lagom till slutspelet typ. Vi behöver målvakter som på riktigt delar på förstaspaden. Det måste finnas konkurrens på den platsen också.

Sv: Silly Season
Chamez: tyvärr så har vi bara 2st bra andramålvakter.
Skulle behöva en klass högre som första.

Sv: Silly Season
Chamez: håller med, och jag tror mkt på en 1a/1b-lösning. Hellsten tror jag dock spelade lite över sin förmåga i slutspelet, är lite rädd för små målvakter men några har ju lyckats väldigt bra trots sin storlek, tänker på Juuse Saros i Nashville tex.

Sv: Silly Season
Smurfen: Han snackade med värmländsk lokaltidning i förrgår:

"Han är nyopererad och har ett par veckor med gips framför sig. Emil Alba sitter dessutom på ett utgående kontrakt med Färjestad och för tillfället är hans framtid oklar. - Jag har inte hört någonting, säger han."

Uppenbart att FBK bara är att glömma, annars hade de ju haft ett snack. Men som han varit inne på tidigare vill han då vänta på att någon annan SHL-klubb kanske kan ge honom chansen.

Enligt Expressens uppgifter är de som visat intresse tidigt bara vi och finska klubbar.

Sv: Silly Season
Framnäs: Tyvärr så är det väl just Lagarbete, som saknats i modos lag de senaste säsongerna?!

Sv: Silly Season
Kulltorp:
Förra året var man mest dåliga. 😀

Sv: Silly Season
Tarasov: Hoppas MoDo lyfter sig som draken i motvind!

Sv: Silly Season
Costanza: Drömde inatt att vi var på Modos bortapremiär i Hudiksvall säsongen 26/27. Du stod i kön och skulle köpa korv, och försökte bjuda brudar på efterfest.

Sv: Silly Season
Zource: Du hade en sann dröm. Har 24 år i bostadskö i Gävle och har sökt mig söderut. Får hyra ut lyxlyan här vid Diket bara.

Sv: Silly Season
Visby leder med 3-1 mot Hudik efter första perioden Joel Wahlgren verkar ha gjort en bra match så här lång med två gjorda mål.

Sv: Silly Season
DrCox: Hudiksvall kan ju bara inte tappa det här igen. Inte förlorat på 40 matcher och ska då förlora 3 mot Visby. Ska ju inte gå

Sv: Silly Season
Vikingmodo : Nej det borde inte gå att tappa men skulle Visby lyckas vinna denna match så lär inte Hudik har nån överdrivet skön känsla när dom åker till Gotland för match 3 och 4

Sv: Silly Season
DrCox: Har funderat lite på något som kanske inte skulle vara heeeelt orealistiskt:

Adam Werner, Jakob Hellsten

Eero Teräväinen – August Berg
Oskar Wahlberg – Victor Berglund
Hugo Hallin – Olle Vainio

Åke Stakkestad – Oliver Eklind – Emil Alba
Lukas Wernblom – Milan Sundström – Elton Hermansson
Emil Larsson – Erik Karlsson – Tyler Kelleher
Sebastian Ohlsson – Arvid Caderoth/Jakob Bjerselius – Oscar Pettersson

Extra: William Falkenhäll, Malcom Gästrin

...Och nej, trots alla rykten om att Wernblom har kontrakt så kan jag inte hitta någonting som stöder det.
hc.tps.fi/fi-fi/article/uutiset/lukas-wernblom-on-solminut-sopimuksen-tpsn-kanssa-kaudelle-20252026-quoton-todella-hienoa-jatkaa-tpsssaquot/1345/

Säkerligen är några av spelarna orealistiska eller har gjort klart med andra klubbar, men hade Hinken kunnat sätta ihop någonting liknande hade jag känt mig hyfsat nöjd, även om jag såklart helst av allt hade velat ha Bella på bänken.

Några kommentarer:

- Om vi kan få in en Teräväinen eller motsvarande, kan förhoppningsvis pressen på Berglund bli mindre. Känslan är att han är som bäst när han inte har några förväntningar på sig, som första hösten i Luleå eller återkomsten i MoDo.

- Om vi värvar Alba så hade Stakkestad och Eklind varit perfekta kedjekamrater

- Jag räknar med att både Hermansson och Hallin kommer ta jättekliv, och det är väl rätt troligt att även Malcom kommer ta en ordinarie plats. Milan känns given som andrecenter.

- Om Kelleher stannar, så vill jag se en honom i en kedja likt den jag postade. Dvs tillsammans med en powerforward som kan gå i tung trafik och en hårt jobbande tvåvägscenter som alltid spelar för laget.

Sedan behövs det såklart ett par backar till, men jag tror laget jag postade hade varit riktigt starkt...

Sv: Silly Season
Bad_Brett:

Olle Vainio är klar för AIK.

Sv: Silly Season
Visby leder med 4-1 efter två perioder hattrick av Joel Wahlgren.

Sv: Silly Season
Randy Marsh: Ah, dammit. Ersätt honom med liknande backtyp då.

Sv: Silly Season
DrCox: med endast 14 skott

Sv: Silly Season
Paninaro: Ja Visby verkar ha haft en imponerande effektivitet så här långt.

Sv: Silly Season
Bad_Brett:
Tror

Alba - Caderoth- Kelleher skulle funger riktigt bra. Splittar gärna Milan/Elton i övrigt bra.

Calle Odelius verkar kört fast därborta. Tror han skulle padda fint hos oss med exv Berg.

Skulle gärna ha Grönlund som 7-8 back

Sv: Silly Season
Tarasov:
Vill fö ha in Hampus Plato 😀

Sv: Silly Season
Norlinder klar för modo?!

Sv: Silly Season
Kenttäcam: har han inte kontrakt med Brynäs över nästa säsong?

Sv: Silly Season
Bad_Brett: Jag skulle vilja se AJ Vanderbeck i MoDo. Han gör poäng i HA, både i serienlunk och slutspel. Förstår faktiskt inte varför Hinken inte högg mer på honom innan deadline day.

Sv: Silly Season
Tarasov: Ja, jag vill också ha Plato, men vet inte riktigt var han ska få plats när vi har Larsson, OP och eventuellt Alba. Så därför prioriterade jag andra BIK:are.

Sv: Silly Season
Kenttäcam: hahaha aldrig, vart fan har du hört det? Eller driver du?

Sv: Silly Season
grimiss: tror brynäs gärna vill bli av med Norlinder men vill vi ha han? 🤔

Sv: Silly Season
dempa: inte följt alls, hur har det gått? Skulle kännas väldigt märkligt. Ska han ner i HA nu?

I grunden får det väl ändå räknas som jävligt hög kvalitet för ha ? Men blir otroligt märklig sits . Tror bara det är rykten.

Sv: Silly Season
grimiss: Jag tror det är trolleri. Men frågade av ren nyfikenhet i Brynäsboken hur nöjda de är med honom.

Sv: Silly Season
M Horava: Jag börjar bli lite trött på nordamerikaner nu. Ser hellre Modo värvar grovjobbande svenska spelare med fokus på defensiven. Det kommer garanterat bli mycket bättre. Jag var först tveksam till Caderothvärvningen men ju mer jag tänker på det desto mer gillar jag det.

Sv: Silly Season
Dags att börja kolla på färjan till Gotland i höst!

Sv: Silly Season
Zource: Det lär krävas att dom tänker till när dom lägger våra bortamatcher Mot Visby det funkar inte att ha Visby borta på Onsdagen och sedan ha hemmamatch på Fredagen får det lär väl knappast gå några Färjor sent på kvällen om matchen börjar 19.00?

det skulle funka om vi har Visby borta och två dagar senare Oskarshamn borta för att ta ett exempel.

« · 3024050 · »