Harald Lückner: När Swedbank kokar orkar vi med allt
Så här långt har hemmalagen vunnit i finalspelet. Därmed leder också Linköping HC finalserien mot MODO Hockey med 2-1 i matcher. Nu väntar två matcher, tisdag och torsdag, i Swedbank Arena, MODO:s hemmaborg. - Och det gillar vi, säger Harald Lückner. Stämningen här har vart fantastisk hela säsongen, men slog rekord i andra finalen på Långfredagen. Det var som om hela Swedbank kokade och när det är så orkar vi med allt. Kanske var det just den stämningen som gjorde att vi red ut sista fem så fint i segermatchen.
MODO coachen var nöjd med en hel del senast, trots förlusten. - Måste vara härliga matcher för varje sann hockeyälskare också. Bra tempo, massor med situationer och framförallt rent spel mellan två jämna och spelande lag.
Skillnaden så här långt mellan lagen? - Inget alls egentligen. Vi och LHC är oerhört jämna, det visar väl framförallt det faktum att det nästan aldrig blir mål i fem mot fem.
Tränare Lückner trivs med hockeylivet just nu. - Roligare än så här kan man inte ha det. Nu har vi två SM finaler på tre dagar hemma i vår egen borg, lita på att vi är taggade som aldrig förr.
Några ödesmatcher är man inte beredd i MODO att kalla finalspelet än så länge. - Vi har vunnit i Linköping tidigare i vinter och vet att vi kan göra det igen. Men så mycket kan jag säga, det ska mycket till om vi ska förlora hemma.
Lätt träning på is för de flesta, i övrigt rehab, lite i gymmet och promenader, jogging i solen handlade det om i MODO lägre efter tredje finalen. - Alla spelare vet hur de ska tackla tiden mellan matcherna. Vårt koncept så här långt har fungerat väl i slutspelet och där ändrar vi ingenting. Noterbart om laget
Noterbart 1: Skador/ sjukdomar: Inga, men Morrison (ljumske/axel) är ett frågetecken, på is på måndag igen dock.
Noterbart 2: 1-5, 3-2, 1-2 - så är siffrorna hittills i finalspelet med MODO:s siffror först. Nu spelas två matcher i Swedbank Arena - tisdag och torsdag. På lördag spelas final sex i Cloetta Center och måndag till veckan final sju i Swedbank Arena.
Noterbart 3: Matchen i kväll blir MODO Hockeys 73:e tävlingsmatch den här säsongen, den 36:e på hemmaarenan - lite NHL-stuk över det hela.
Noterbart 4: Kanal 5 direktsänder i vanlig ordning. Sanny Lindström, Timrå är i fjärde finalen studiogäst.
Poffa:Har jag missat Din bomb? Som det står om till höger? Mycket tankar om site eller bok, finns det redan idag nån MODO-site om hur tröjorna sett ut genom åren? Länk,tack?
Wayne Gresky: Ja, det håller jag med om. Vinner vi inte i kväll blir det tufft. Oj, vad jag hoppas på två vinster och rejält med press på LHC. Inte nervös än, dock. Men det lär väl komma.
Poffa: Med andra ord så vinner vi ikväll och förlorar på torsdag. Allt bara för att spelarna ska få tillbaka den där familjära ödesmättade stämningen och tre gånger kunna vända 2-3 underläge i matcher till seger med 4-3
shinzawai: Ångesten är verkligen närvarande! Det finns dock en liten sak som ger mig tröst. Tidigare år när vi varit final har det alltid känts som sista chansen. Det har då under finalspelet i stort sett varit klart att flera nyckelspelare ska flytta. Nu känns det som om vi kommer att ha ett ännu starkare lag nästa år. Men nu ska vi vinna i år! Ok?
Gidde: Dessutom ska ju Allehanda dela ut ett par tusen ficklampor, eller vad det var, inför kvällens match. Måste vara för att man ska hitta vägen in till sportbaren.
Ja, jag är emot både att röka och att röka på. Jag hade tänkt tvätta idag, men tvättmaskinen här gick sönder förra måndagen och är fortfarande inte lagad. Irriterande!
Jag hade en alternativ sysselsättning på lut också, att sitta på balkongen och njuta av solen. Fast det förutsätter på något vis att solen är synlig, och det är den inte. En annan alternativ sysselsättning är att kolla på inspelningen av förra hemmamatchen, men det förutsätter att min moder levererar inspelningen till mig först. Och det har hon inte gjort än.
Tänkte skicka sambon med lite tvätt till hans föräldrahem ikväll, kan det räcka? För övrigt kan jag inte göra så mycket åt att maskinen är trasig, det hänger förmodligen på vaktmästaren.
Gidde: Tycker också det har varit lite konstigt på sista tiden. Plockade till och med ner torktumlaren i molekyler igår för att gå till botten med problemet men det det blev mest luddigt...
bisterfinnen: Det behövdes extra förstärkning bland sopskyfflarna, så pappa Hedin kallade in honom för att stå på stand-by ifall det behövs någon utskällning av sektion 401.
Wayne Gresky: Mörkt. Biljetterna som LHC håller för MODO:s räkning går i första hand till de officiella supporterklubbarna, Support och Syd. Därför så är Poffa Tours resa till LHC med största sannolikhet inställd.
knaskamilla: Nej, jag har lagt ner det hela. De allra flesta som anmält sig har sagt att de inte åker med om LHC leder med 3-2 i matcher. Väldigt osäkert, med andra ord.
Dessutom börjar jag tänka i banorna att man kommer missa en sjuhelvetes fest här hemma om man åker ner. Därmed inte sagt att jag kommer stanna hemma.
Såå...enligt min vetskap kommer vi ikväll att ha MoDoiter i SBA från så skilda postadresser som Bromölla, Grycksbo, Göteborg, Ränneslöv och ehh... Umeå och Sundsvall.
shinzawai: Ja. Spelarna flyger direkt hem, vilket lär innebära någon form av mottagning på kvällen/natten. Kanske i arenan, kanske på torget eller liknande.
Swedbank Arena
2007-04-10, kl 19:00
Kommentar:
Harald Lückner: När Swedbank kokar orkar vi med allt
Så här långt har hemmalagen vunnit i finalspelet. Därmed leder också Linköping HC finalserien mot MODO Hockey med 2-1 i matcher.
Nu väntar två matcher, tisdag och torsdag, i Swedbank Arena, MODO:s hemmaborg.
- Och det gillar vi, säger Harald Lückner. Stämningen här har vart fantastisk hela säsongen, men slog rekord i andra finalen på Långfredagen. Det var som om hela Swedbank kokade och när det är så orkar vi med allt. Kanske var det just den stämningen som gjorde att vi red ut sista fem så fint i segermatchen.
MODO coachen var nöjd med en hel del senast, trots förlusten.
- Måste vara härliga matcher för varje sann hockeyälskare också. Bra tempo, massor med situationer och framförallt rent spel mellan två jämna och spelande lag.
Skillnaden så här långt mellan lagen?
- Inget alls egentligen. Vi och LHC är oerhört jämna, det visar väl framförallt det faktum att det nästan aldrig blir mål i fem mot fem.
Tränare Lückner trivs med hockeylivet just nu.
- Roligare än så här kan man inte ha det. Nu har vi två SM finaler på tre dagar hemma i vår egen borg, lita på att vi är taggade som aldrig förr.
Några ödesmatcher är man inte beredd i MODO att kalla finalspelet än så länge.
- Vi har vunnit i Linköping tidigare i vinter och vet att vi kan göra det igen. Men så mycket kan jag säga, det ska mycket till om vi ska förlora hemma.
Lätt träning på is för de flesta, i övrigt rehab, lite i gymmet och promenader, jogging i solen handlade det om i MODO lägre efter tredje finalen.
- Alla spelare vet hur de ska tackla tiden mellan matcherna. Vårt koncept så här långt har fungerat väl i slutspelet och där ändrar vi ingenting.
Noterbart om laget
Noterbart 1: Skador/ sjukdomar: Inga, men Morrison (ljumske/axel) är ett frågetecken, på is på måndag igen dock.
Noterbart 2: 1-5, 3-2, 1-2 - så är siffrorna hittills i finalspelet med MODO:s siffror först. Nu spelas två matcher i Swedbank Arena - tisdag och torsdag. På lördag spelas final sex i Cloetta Center och måndag till veckan final sju i Swedbank Arena.
Noterbart 3: Matchen i kväll blir MODO Hockeys 73:e tävlingsmatch den här säsongen, den 36:e på hemmaarenan - lite NHL-stuk över det hela.
Noterbart 4: Kanal 5 direktsänder i vanlig ordning. Sanny Lindström, Timrå är i fjärde finalen studiogäst.