Jag hade fint folk på besök idag: mike66, med fru och svägerska kom till Stockholm och kikade in på en kopp kaffe - trevligt.
Men jag förstår inte, hur bär ni er västernorrlänningar åt när ni kör bil egentligen? Miiike ringde och berättade att han var strax norr om Stockholm ca 11:45, så jag satte på kaffe och talade om att de skulle svänga ner mot Bromma/Kungsholmen ca 2 km efter de passerat Norrtull.
Efter en halvtimme började jag fundera på vart de tagit vägen - då ringde Miiike och berättade att han just passerade Globen, medan jag hörde frugan och svägerskan skrika olika order åt honom i bakgrunden. Som tur är går den vägen bara till Nynäshamn, annars vet man aldrig vart det här hade slutat. Zambonimannen förstod dock själv att det var något fel och hade redan vänt. Sedan försökte jag dirigera dessa förvirrade människor genom stan, tills mike66 med hjälp av sina kartläsare slutligen missade uppfarten till Kungsholmen ännu en gång och satte full fart framåt mot Västra Skogen/Solna. Då insåg jag att jag måste ingripa raskt och beslutsamt i handlingen:
"Kör rakt fram och stanna vid ICA Pampas, och stanna där!", sa jag.
Sedan drog jag på mig skorna och gick hemifrån till bron Kungsholmen - Pampas/Karlberg. Sedan bad jag vännerna från landet att ta bilen och köra mot Karlbergs slott. Efter att ha missat mig ännu en gång så funkade dock min list: Eftersom Karlbergs slott är en återvändsgränd så var Nolbys hjältar tvungna att återvända, så jag fick äntligen tag i dem när de körde tillbaka.
Hur som helst slutade det lyckligt och vi fick vårt kaffe kl 13:00.
Det är alltid lika spännande att träffa er människor norrifrån.
Dra nu inte alla västernorrlänningar över en kam. Det är bara miiiike som har problem med bilkörningen. Han lyckas ju inte ens tillämpa kugghjulsprincipen när han är på besök i Övik.
Kanske hade varit ännu säkrare. Fast det är fasligt branta och långa rulltrappor på tunnelbanestationen nära smygMoDoiten. Livsfarliga. Helt säker kan man alltså aldrig vara...
Knas-Poffa: Jag håller med er bägge två, västernorrlänningar ska inte köra bil.
Bifogar karta med färdvägen inritad. [f]Se länk>>[/f]
Röd linje = Första delen av färden förbi Kungsholmen mot Nynäshamn. Blå linje = Tillbaka förbi Kungsholmen med full fräs mot Solna. Svart kryss = Här lyckades jag hejda ekipaget. Grön linje = Fortsatt färd med lots till kaffestunden på Kungsholmen.
knaskamilla: Långa och branta rulltrappor... Hmm! Låter som Kungsträdgårdens eller Rådmansgatans stationer. Fast med tanke på kungsholmen så är det nog nån annan...
westerlind: Ser ut som en sån där karta som dom brukar visa på Efterlyst i TV3. "Denna flyktväg tog rånarna"....... Hua... Såg att dom var på väg mot Enskede Gård och Globen. Mike var förstås på väg hem till mig. Sitter just och undar om det var synd eller tur att man jobbade under denna tid... ;-)
Frisco: Ja, Stadshagen är inte osynligt - trodde jag fram till idag.
knas och Salle: Tragikt det här - Så fort det kommer kvinnor från norr på besök så vägrar de åka hiss. Kan ni inte åka in till busstation i Övik och öva lite innan ni åker på semester?
Poffa: Jag är säker på att du skulle hitta. Men inte vart.
westerlind: Nog kan jag öva med Knas (När kan du Kamilla???) men då kan vi väl ta nån annan hiss en den fjantiga. Arkens "öppna" (glasbaksida) är ju inte så klustrofobisk.
westerlind: Eftersom det är nån med makt som förstör denna tråden så måste väl det hela handla om hockey. Mike vände vid Globen. Den tunnelbanestationen hette tidigare Isstadion. Före det hette den Slakthuset. Slakthuset kan vi förhoppningsvis döpa om Kempis till på torsdag kväll ca. klockan 21.09.
Undrar hur många som kommer att skrika LHC med ett fyra bokstäver långt ord före bestående av 2 a, ett t och ett h? 5000?
Salle: Usch då... Nu börjar jag bli riktigt orolig. När jag flyttade till Stockholm 1976, hyrde jag en 1:a under vinden på Sockenvägen 475, vid tunnelbanestation Skogskyrkogården. Mike måste ha fått gamla uppgifter om min bostad. Vilka kontakter har han egentligen? Hoppas han kan förklara det här....
Hmm...få se...öva på att åka hiss? Vi kan ta den i Spiran i Härnösand. Den insåg jag efter några jobbiga trappvandringar att jag var tvungen att ta ifall att jag skulle hinna till alla möten innan de andra hade hunnit möta klart, så den är jag van vid.
Storpotäten westerlind: Nu tycker jag att du ska hålla dig till sanningen bara en liten aning dårå. Blyfoten lyckades faktiskt dundra dessa 40 mil på dryga tre timmar! Självklart så är det då mycket enkelt att missa en avfart där det inte är skyltat vare sig Sötälje eller Bromma. I vilket fall som helst så får du gärna kalla kärringa min och svägerskan för vilka okvädesord som helst bara du inte säger att jag är en usel bilförare. Då jävlar vettu!
Men i alla fall så är jag nu hemma igen vid Nolbyknölens fot, lika välbehållen och välmående som alltid. Håckla och jag har t o m hunnit varit upp på rinken och spolat upp lite vacker is så här på nattkröken. Självklart så har också gamla Eulalia II fått jobbat över ikväll. Tyvärr så kan jag också här och nu meddela att denna gamla trotjänerska nu är nära inpå en pensionering (beslut tas på söndag.) Jag var ju som sagt var upp till Järpen för ett par helger sedan och fann där en mycket kapabel arvtagerska. Tyvärr ingen Zamboni till Håckla och mitt stora förtret utan en Olympia årsm:1992, en V8:a på 175 hk och mycket annat Kanadensiskt lullull. Men hä få väl duga åt två gamla rinkrävar.
Ps. Tack för pulverkaffet! Var det förrseten inte Huge som vi såg utanför Strix sittandes och ratta en sändäringa rälsbuss?
Du är med andra ord en sån där som tror sig vara bra på att köra rakt fram men så fort det blir lite svårigheter i form av kurvor så skiter det sig kapitalt. Typiskt sörlänningar... Du kör säkert dubbfritt också!
Poffa: Huvudsaken att ismakinen har kompletteringsdubbat. Och självklart så är jag ingen sörlänning, det märks väl när man kommer ner till huvudstaden och åker åttor runt de små liven. Höll förresten på att köra ihjäl en gammal dam också idag men jag missade henne med en hårsmån. Dock tog westerlind na me bakdörra, 150 poäng skrek han. Konstiga lekar dessa ståkkhålmare leker.
Nu är jag vilse i pannkakan ordentligt men jag vill ge er VM-kvallottningen i fotboll. Grupp 8: Sverige - Kroatien - Bulgarien - Island - Ungern - Malta
Dream Team: Gruppettorna är direktkvalificerade. De två bästa grupptvårorna är också direktkvalificerade. De övriga 6 tvåorna möts i playoffmatcher så att 3 av de 6 går vidare.
Ser oroväckande mycket ut som em-kvallottningen 1994, vi vinner EM i sommar alltså - och världens bäste mittfältare, Fredrik Ljungberg, bryter sedan foten i hemmamatchen mot Ungern och blir tjock.
Vore trevligt om du har rätt men Sundsvall har inte den plånboken i dagsläget. Vi kan inte matcha bud med utländska klubbar. Fast jag skulle inte gråta om han kom till oss.
Poffa: Plötsligt står MODO där med ett strykgäng om vi inte får hem honom och Kaberle... så jag har då fan inget förtroende om att han kommer välja rätt.
Vad då strykgäng? Lägg av, det är den bittra sidan av dig som pratar nu. Får vi inte hem Timander och/eller Kaberle så löser MODO det på något annat sätt.
Poffa: Om du tittar på andra lag så har de flesta lag värvat bra. MODO har bara värvat två spelare av bra klass än så länge. Laget som man har just nu är ett strykgäng.
Laget man har just nu är inte det kompletta laget. Därför är det fullständigt onödigt att börja gorma om strykgäng. MODO har gjort två värvningar den här våren och sommaren, två kalasvärvningar i Steen och Salo. Det mesta talar för att de kommande värvningarna håller samma klass.
Hejade jag på Brynäs, Malmö eller Luleå skulle jag vara riktigt orolig.
AudibleGiraffe: Om det blir lockout i höst kommer det bli klubbarnas marknad igen, då kan det vara mycket klokt att ha lite platser över. Kan göra riktiga kap då!
Ja, otroligt dramatisk. Varje gång det har sagts något om att en eventuell hemvändare skulle fundera lite har du ytterst bittert uttalat dig om hur enormt förvånad du blivit. Att sedan kalla laget för strykgäng om utifall att Timander och/eller Kaberle inte kommer är skrattretande.
Jo, det finns mycket som lockar till skratt på diverse hockeyforum.
Vilka har varit säkra på att vi skall få hem Foppa, Salo och halva NHL? Aftonbladet och Expressen kanske, inga andra. Eller jo, kanske de som tror på nämnda kvällstidningar.
Poffa: Brynäs och Luleå håller jag med dig om, men MIF har inte ett dåligt lag till nästa säsong. Framåt Peter Hammarström, har mer att ge i ES tror jag.. Björn Melin och Mathiasson tycker jag talar för sig själv... Mika Hannula kommer att sätta en del kassar han med.. på backsidan Robert Lukas som jag tror är en stabil back,och nu Miko Luoma som kommer ifrån Edmontons organisation, blev visserligen bara 3 nhl matcher men har rätt bra statistik ifrån Toronto Raodrunners.
MIF blir nog inget strykgäng iår, bara dom får lite arbetsro och att man får ihop det hela till ett lag.
Men jag förstår inte, hur bär ni er västernorrlänningar åt när ni kör bil egentligen? Miiike ringde och berättade att han var strax norr om Stockholm ca 11:45, så jag satte på kaffe och talade om att de skulle svänga ner mot Bromma/Kungsholmen ca 2 km efter de passerat Norrtull.
Efter en halvtimme började jag fundera på vart de tagit vägen - då ringde Miiike och berättade att han just passerade Globen, medan jag hörde frugan och svägerskan skrika olika order åt honom i bakgrunden. Som tur är går den vägen bara till Nynäshamn, annars vet man aldrig vart det här hade slutat. Zambonimannen förstod dock själv att det var något fel och hade redan vänt. Sedan försökte jag dirigera dessa förvirrade människor genom stan, tills mike66 med hjälp av sina kartläsare slutligen missade uppfarten till Kungsholmen ännu en gång och satte full fart framåt mot Västra Skogen/Solna. Då insåg jag att jag måste ingripa raskt och beslutsamt i handlingen:
"Kör rakt fram och stanna vid ICA Pampas, och stanna där!", sa jag.
Sedan drog jag på mig skorna och gick hemifrån till bron Kungsholmen - Pampas/Karlberg. Sedan bad jag vännerna från landet att ta bilen och köra mot Karlbergs slott. Efter att ha missat mig ännu en gång så funkade dock min list: Eftersom Karlbergs slott är en återvändsgränd så var Nolbys hjältar tvungna att återvända, så jag fick äntligen tag i dem när de körde tillbaka.
Hur som helst slutade det lyckligt och vi fick vårt kaffe kl 13:00.
Det är alltid lika spännande att träffa er människor norrifrån.