Nucky: Handlar ju också om lön i samma veva skulle jag tro. Om Modo tror att våra "egna" killar kommer göra det lika bra är det ju dumt att betala en eftertraktad spelare massa pengar för samma jobb.
Sen hade jag gärna sett Ingman då han känns som att en 20p i kombo med lite elak hade varit rolig att se. =)
Sen är det ju naivt att tro att inte alla spelare diskuterar vilken roll man är tänkt att få i laget. Och det är väl sunt då om båda parter känner att det inte är rätt så skiter man i det. Sen kan man såklart tycka att Ingman inte är etablerad nog att tro att han kan gå in och spela 1-2 backpar hur som helst. En annan sak om man värvar typ Salmela och han utgår från att han ska spela mest i laget.
Peja: Det hjälper inte att han säger att han inte kräver en offensiv roll utan anser att han skall förtjäna den i intervjun antar jag.
Tänk dig själv att du har en 3-4 SHL-klubbar som knackar på dörren, så hör en allsvensk klubb av sig. Du frågar hur de ser på dig i hierarkin och de svarar 4-6 typ. Sen hör en annan av sig, vi ser dig och din gamla backpartner som 1-2 när säsongen startar men vi kan inte garantera nåt om det går bra. Valet känns rätt givet.
Inte blir det bättre av att vi har Hedman på kontrakt och troligen skall skriva med Enström x 2. Miss där tycker jag Tommy E/Oscar Hedman spelar troligen inre i SHL 21/22, troligen gör Ingman det. Men nu är det som det är.
Nu hoppas jag verkligen att Berglund/Hedberg är klara för nästa säsong.
Nucky: Ingman verkar vara en spelare som man måste lova en framträdande roll för att han ska skriva på. Blir så trött på spelare som inte vill göra sig förtjänta av istiden...
Nu förstår man varför det inte blev Ingman i Modo. För er som inte har plus står det att Modo inte kunde lova honom tillräckligt viktig roll i laget. De hade egna yngre spelare de tror minst lika mycket på.
Helt rätt av Modo, har svårt för spelare som kräver en viss roll i laget. Man får istället visa att man förtjänar den.
Gavelo: Bra fråga, för det stämmer tyvärr. Dock har man en oerhörd individuell kapacitet. Nu slapp Modo ett par spelare från Frölunda i semi igår pga slutspelet och dessutom hade deras J18 spelat final samma dag, men även om vi hade tur med den biten i semi så är vi ändå i toppen oavsett.
Skitsnyggt mål i boxplay där Linus P spelade fram Norlinder.
{5647}: Friläge för LHC. Modo slår ett pass rakt igenom anfallszon som LHC bröt och fick ett rent friläge alltså. Helt vanvettigt pass helt i linje med hur man spelar.
modomille: Modo har mest puck i anfallszon, men skapar inte så farliga chanser. Däremot är LHC mycket farligare för Modo saknar helt struktur.
Taktiskt är tyvärr LHC fullständigt överlägsna, men Modo har klart mer individuell skicklighet. Tyvärr är det som ett pojklag som möter ett J20-lag taktiskt...
{5647}: Linköping gjorde ett noll efter ett långt modoanfall där man snurrade och snurrade utan att skapa en målchans. Sedan så tog ingen back djup, utan det blev ett friläge när LHC vann pucken.
Modo är så ostrukturerade att det gör fysiskt ont att se. Dock har man individuellt riktigt bra spelare.
Bad_Brett: Känner väl lite så också, fast sen Luleå supporters stal och brände flaggan som var till för att hylla Anders Hedberg måste jag erkänna att jag skulle känna väldigt mycket skadeglädje om Luleå skulle åka ur SHL.
Rytter: Egentligen tycker jag bara illa om Saik. Här i umetrakten säger vi "Skellefte finns inte" om man inte är svart/gul då, hahaha... De blåvita är.. Fan, jag vet inte, nån däruppe (SHL?) måste gilla dem.
Men Löven & Timrå måste jag säga att jag gillar... eller näh, inte så utan jag menar att jag accepterar dem. Absolut roligaste matcherna är ju dem mot just Timrå & Löven. Det är ju liksom en dimension till i de fajterna. Det fortsätter på jobbet några dagar till.. Man retas & ibland får man ibland ger man. Fast med Löven är det som en nästan broderlig hatkärlek. Alla som varit på match i Umeå ler väl när Löven sjunger: Hata Skellefteå, när den låten går på. Det gör den på alla matcher, hahahaha oavsett motstånd.
{6870}: Jag känner alltid sympati för fansen när ett lag åker ur. Att låta sitt humör styras av hur en ishockeyklubb presterar är ju egentligen ett irrationellt beteende, men det är också det som är tjusningen. Att ha de där stunderna varje vinter då man kan släppa ratten för ett ögonblick, glömma alla problem och försvinna in i den där världen där ishockeyn är det enda som räknas.
När ens favoritlag åker ut så förstörs mycket av det där. Alla ens favoritspelare lämnar samtidigt, det blir tomt på läktarna, skrivs mindre i tidningarna etc. Även jag kan tycka att rivalitet mellan klubbar och fans är en viktig krydda, så lider jag med de fans vars favoritklubb åker ur, oavsett om de håller på Timrå eller Färjestad eller någonting annat.
På samma gång så har jag en egoistisk sida som hoppas att vi får möta Timrå nästa säsong. Även om mycket av rivaliteten har försvunnit, så blir ju de matcherna i regel betydligt mer intressanta än mot många andra Allsvenska lag. Roligast hade ju förstås varit ifall vi kunde ta klivet upp till SHL själva...
hockey_21: Bor i Sundsvall och för mig har det aldrig varit nå derby känsla mellan Modo-Timrå. Sundsvall-Timrå det var riktiga derbyn. 15 mil emellan är inge derby för mig i alla fall känns som vilken match som helst skillnaden att det kan locka lite mer folk då.
Äh skiter egentligen i Timrå trots att vi varit bittra rivaler tidigare, efter vi slog ut dom och tog guldet har rivaliteten bara minskat för mig. Tiden i shl när Timrå var i ha har fått detta att klinga av ännu mer. Trots att vi mötte dem i ha kom det aldrig riktigt tillbaka.
Man skapar andra lag att tycka illa om och på min lista ligger nog leksand, aik, löven, fbk, skelleftå högre upp.
Men önskar bägge klubbarna i shl så riktig rivalitet kan byggas upp igen.
{8399}: ja det gänget har en moral som är underbar att skåda. Spelar en attraktiv och modig hockey. Går dom upp är det fullt rättvist och shl kan vara glada då dom bjuder på betydligt mer underhållning än Timrås tråkiga spel.
Dock som norrlänning hoppas jag Timrå är kvar i shl. Drömmen som modoit är att få shl derbyn igen eller skjuta dom ur shl.
I Ingman-fallet hade det nog räckt med att ”du är topp-3 tillsammans med Enström/Norlinder” för att han signa.