Tarasov: Nackdelen då det ska satsas är väl att junisar får stå tillbaka, men vi har ju två toppspelare där. De får växa in i det. Sen kan det bli kaos om AHL/NHL ställs in och då vill alla bra spelare till MoDo.
bisterfinnen: Staropramen, pilsnerkorv, lynnard på stereon. Har mekat igång en traktor från 50 talet ikväll som jag jobbat tillåfrån med i två år. Sweet, att den startade ikväll! Firar med pilsner/Skynnard..
Rytter: Hoppas Corrado hittar tillbaka till AHL-bombandet då han bara klippte till. Nåt man saknat sen PikkaRambo och Salmela. Mikkelsson har ju en jävla dunderbössa också.
Rytter: Är matchreferat mellan FBK-Leksand för detta forum? Trodde de flesta hade insett att Judas Hellkvist lämnat MoDo . Finn en ny tråd tack! Skriv åtminstone bland försäsongsmatcherna
Caito i Leksand ser intressant ut, rörlig och kreativ på blålinjen.
Gjorde lite EP scouting på honom och jämförde med Corrado.
Bägge är i samma ålder, dock har Corrado betydligt mer meriter från ahl/nhl. PPG för Corrado är dubbelt så högt jämfört med caito i ahl, i nhl har Corrado 0.11 och Caito 0.18 i ahl.
Blir väldigt intressant att se vad Corrado kan bidra med hos oss. Längtar tills vi får se honom i laguppställningen.
3-2 nu. FBK styr det mesta och haft flertalet fina lägen. Leksands två mål är skott utifrån blå vid sargen som letar sig igenom, två mål som är lite slumpartade.
mattias - 74: Det tror inte du hittar här🤣🤣🤣. Men eftersom jag alltid skall vara lite anti härinne.... det handlar primärt om att undvika 13,14 för er så att förlora mot FBK i en t-match är skitsamma.
Från Hörnefors: Jag tycker alltid det är pinsamt om ex.vis MoDoiter börjar skandera 'Hata Timrå' när vi möter ett helt annat lag, även om vi möts lite oftare. Var match har sitt liv
hanzon: Nästan rätt, AIK var förstahandsvalet av Leif & Co, men av nån anledning(AIK var ett hockeybockeygäng kanske) så skulle det bli ett nordiskt Dream-Team i stället, men enligt Leif föll allt på en enda signatur av ryska förbundet som utlovats. Dom hade nämligen fått ett hot i sista sekunden som förstörde allt. Vad förstörde denna vackra dröm?
JoseGonzales: Jag vet lövare som tycker att det är pinsamt att det står folk under 30 i klacken och skriker hata Skellefteå när dom inte ens var född när det senast spelades någon match mellan lagen som betydde något.
Frågan är ifall man behöver skriva att bägge målen kommit efter att Leksand släppt spelare obevakade i slottet och varit svaga där eller ifall ni redan listat ut det.
hanzon: Även detta; – Då satte svenska ishockeyförbundet press på det ryska att, exempelvis, ”om ni skriver under kommer ni aldrig mer få spela en landskamp mot oss, menar Carlsson.
Drömköp?