Sputnik: Jag börjar tro att spelarna saknar förtroende för tränarna. De är ohyggligt frustrerade då det råder en osäkerhet hur man ska agera och man känner att det inte fungerar. Det är klart att ingen mår bra av de stora och solklara förlusterna på slutet, men man ser ingen riktig väg att stoppa det heller.
{8839}: Haha nu säger du ju i princip det du försökte "hänga" ut mig för några dar sen härinne. När du tolkat det som jag skrivit som vi kommer vinna enkelt typ. Ibland undra jag dina intentioner i att hitta "tjafs" och dra på dig offerkoftan hela tiden. När du ofta själv står och kastar sten. 😅
Olli Nomadinen : Där har du fel ..kan inte tänka att Timrå har press på sig , det skiljer för mycket mellan oss och dom . Gör vi en oinspirerad match kan det bli jämt eller att det blir målvakternas match i matchen , men inte annars . Tråkigt för det är dessa matcher man vill uppleva live och uppleva den nervkittlande spänningen .
Olli Nomadinen : Visst skulle det se bättre ut om spelarna tänder till, men det är så fruktansvärt mycket fel med det så kallade spelsystemet.
Alla vet att man ska spela med press och understöd, men modo gör det på ett eget sätt. Istället för att den som är först går på kroppen på motståndare och nummer två tar pucken, så går båda efter pucken. 8 forecheck går i regel tre forwards rakt mot puck. Ingen tanke på att styra puckhållaren att spela upp där vi har täckning. Dessutom inte med den tredje forwarden (ofta center) som understöd till backarna, utan de lämnas ofta ensamma. Därför måste de åka hem och kan inte stå upp för att stoppa uppspel på pucksidan.
I egen zon så står båda ytterforwards extremt nära målet. Snarare så att de stör backarna, för ingen vet som ska markera. Vi har (ytterforwards) i egen kortsarg, så backarna och center vet inte vems ansvaret blir.
Det är ett monumentala haveri i spelet. Förmodligen det sämsta försvarsspelet vi haft på jag vet inte ens hur länge.
Olli Nomadinen : finns inget alls som tyder på att Modo ska kunna rubba er, ni har ett grundspel som sitter, en bra målvakt , pp o bp, ni har vunnit nästan alla matcher förutom några som ni lika gärna kunnat vinna, Modo skulle vara revanschsugna efter AIK-matchen blev en slätstruken match med klar förlust mot Taif, revansch dagen efter mot Västervik lika illa där, ett lag i spillror reser sig inte på ett par dar möjligen om 3-4 veckor om vi får en tränare som kan sätta ett försvarspel
{5647}: Ni har ju inte ett lag för den absoluta toppen men det här liknar ingenting. Måste finnas ett enormt sparkapital att plocka ut och för er del bör ju två matcher i rad nu mot oss komma som en skänk från ovan. Kan inte Modo tända till där och skaka oss, ja då är det illa på riktigt. Det här måste ju vara en otroligt tacksam chans till revansch efter de senaste insatserna. Ingen press alls, ingen förväntar sig ens en poäng. All press på oss, det blir vår utmaning. Att hantera det
Rytter: Ja, det är trist. Men hoppas och tror han återhämtar sig. Och jag hade nog tyckt att säsongen skulle pausats när virusfallen ökade eftersom lagen ju drabbas. Men det tycker ju varken shl eller cmore. Eftersom Schira lämnade till Adler Mannheim hoppas jag vi får lite kapital att hitta en center eller forward.
När man läser artikeln om Rögle och Leon bristedt funderar man om det kommer gå och är värt att ta denna säsong i mål.
Kan det bli sportslig rättvist om ett lag åker på Corona i slutet/slutspelet när man läser vilka följdeffekter det kan få.
Skulle vara intressant att höra hur våra spelare hanterat corona och ifall någon känner av detta nu.
Anledningen är att Bristedt, likt många av hans lagkamrater, drabbades av covid-19 tidigare under hösten och kroppen har inte fullt ut återhämtat sig.
– Det funkar inte på isen och har inte gjort det i de sista 6-7 matcherna. Kroppen återhämtar sig inte och jag har ingen explosivitet eller tryck och därav kan jag inte spela hockey på det sätt jag vill. Vi åkte på corona hela laget mer eller mindre, även jag, och därefter har jag inte blivit bra, säger han till klubbens hemsida och fortsätter:
Olli Nomadinen : Gott nytt år! Tror vår största chans till vinst är att lämna walk over. Nån på sekretariatet kanske blandar ihop lagen och ger oss vinsten, åtminstone tillfälligt.
KB: 😂😂 Om jag får gissa kommer vi få se 2 hedersamma förluster vilket ger en smula hopp till den trogna supporterskaran. (1-4, 3-2) Hoppet smulas dock sönder vid efterkommande 0-5 match mot Väsby
hockey_21: första halvan av 2020 kan ni inte klaga på spelmässigt. vore det inte för corona hade 2020 kunnat blivit ett succe år för er men ni får ta det 2021 istället.
Rytter: Inte jag heller, pondus i samband med JVM tycker jag. Jo Staffan lär det blir. Annars kan jag tycka att Roger M vore en korttidslösning om han nu har lust.
Rytter: Inte jag heller, pondus i samband med JVM tycker jag. Jo Staffan lär det blir. Annars kan jag tycka att Roger M vore en korttidslösning om han nu har lust.
Tarasov: Jens G har blivit huvudcoach i graz99ers efter att dom sparkade huvudcoachen. Gudmundsson är nog lite för oprövad i det här läget. Tror att Lundh hade passat bra.
Inte koll på dessa mer än att Jens var ett alternativ tidigare och Björn gav sina rekommendationer för honom. Gudmundson gjorde det ju ok i Almtuna, och skulle vara ett intressant namn.
Lundh var väl lyckad i bik och dom spelade ju en intensiv och hårt jobbande hockey samtidigt som de offensiva spelarna släpptes fram.
Jag tror vi ska sikta på ett rutinerat namn som kan komma in och styra upp spelet och taktiken. Att värva ett framtidsnamn som gudmundson känns lite riskabelt i vårt sits.
Hoppas verkligen glader insett att vi måste ha en ny tränare och jobbar för att hitta någon som kan ta säsongen i mål och sedan bygga vidare nästa år.
{5647}: Håller helt med. Denna tränarkonstellation är rena skämtet.De ser inte det uppenbara. Defensiven är rena parodin.Motståndarna behöver inte ens spela bra för att få fria lägen i parti och minut. Räcker med att vänta ut Modos misstag vilka kommer förr eller senare. Oftast förr
jonsson: Tycker att mycket är bra, men analysen helt felaktig. Det behövs inte nya spelare i första hand. Det behövs en tränarkonstellation som får de spelare vi har att prestera som de kan. När exakt alla spelare är sämre än vad de var förra säsongen, borde man inse att det inte kan vara fel på alla spelare. Och även om det är inställningen som varit fel, måste man både analysera varför ingen verkar vilja spela och varför inte coacherna när fram till spelarna. Resultatet oavsett är ganska givet.