Tycker Hinken ska försöka dra i Linus Andersson, Djurgården. Som tydligen är påväg bort. Ung, har levererat bra med mål i AS tidigare, rightare. Perfekt för oss.
puffe: Måste säga kul för Dahlén att ta en plats i NHL premiären och sätt p för alla belackare . Har man kommit så långt så har man en framtid som hockeyspelare om man vill ta den helt ut 💐
JoseGonzales: Det är såklart inte en enskild match, utan att om ATG har avtalet med samtliga klubbar, men två väljer att bryta avtalet. Då riskerar resten av klubbarna få noll. ATG kan hävda avtalsbrott och inte betala en krona.
Hur blir det nästa gång man ska förhandla med ATG eller någon annan om sändningsrättigheterna om det finns klubbar som skiter I det? Boden och Karlskrona är ett hot mot hela division ett.
Sedan tycker jag att ett hockeyförbund värt namnet skulle ställa kravet på SHLs intresseorganisation att en viss procentandel ska gå ned i allsvenskan. Sedan skulle man kräva att en viss andel av allsvenska tv-pengarna går ned i division ett. Då kan vi få en livskraftig hockey. Det gör aldrig pamparna...
{6870}: Förvisso, men att följa MoDo är lite annorlunda. Utan usla Cmore(i detta fallet) kanske jag hade kunnat se 2 matcher per säsong på SVT eller TV4. För mej är tillgängligheten till varje match viktig, även om det ofta blir besvikelse ändå. Därav att jag gärna betalar(plus att jag inte har teknisk möjlighet att välja billigare)
puffe: Ja jo allt är ju relativt och jag har full förståelse att man vill se sitt lag spela. Men jag har svårt att se att någon skulle t.ex betala så mycket pengar för en kass produkt i något annat sammanhang. Du avbryter nog ditt mobilbonnemang rätt omgående om de inte kan leverera bra täckning.
Sen kommer jag ändå tycka att avtalet med CMore är skevt även den dagen vi spelar i SHL.
{6870}: Bl.a. Att dom ska ha intervjuer/analyser i pauser, innan o efter match. Tror inte vi får bättre sändningar(även om dom kan vara usla idag) om vi inte har en stor aktör i ryggen.
Trots att Allsvenskan får en bråkdel av SHLs pengar hade vi nog inte haft möjlighet att se MoDo varje match, utan en stor leverantör.
Vet inte exakt vad jag betalar, men att garanterat få se MoDo är värt varje krona
En viktig parameter för mej som inte har supersnabbt bredband är tillgängligheten via parabol. Inget pris är för högt om man vill se MoDo
Saleva: Verkar handla om att man inte får betalt från det centrala avtalet. Det som ATG har.
Jag kan förstå båda sidor, men samtidigt kan jag inte låta bli att tycka att Boden och Karlskrona beter som de storklubbar inom fotbollen som ville bryta sig loss och ha en egen liga. Man skiter I alla andra och gör det ekonomiskt bästa för sig själva. På något sätt exceptionellt egoistiskt.
Det man i princip gör är att pissa på att småklubbar som inte har möjlighet att sända matcherna själva. Man skaffar sig ekonomiska fördelar för att man är stora. Skulle det innebära att Övik och andra klubbar får det sämre, så skiter Boden och Karlskrona i det.
Karlskrona hade jag full sympati för som blev blåsta av SHL, men torka krokodiltårarna nu, när i princip gör samma sak själva som ni var så bittra för att SHL gjorde mot er.
Saleva: Det handlar väl om att potentiellt gå miste om centrala avtal om den här konflikten fortsätter att eskalera. Det är förödande för småklubbar som Övik.
Det är lätt att ta Bodens parti i kampen mot pamparna, men man ska komma ihåg att det är en komplicerad situation kring en omfattande liga med majoriteten mindre föreningar som är direkt beroende av ett ganska uselt avtal för att överhuvudtaget gå runt. Därav kanske varför vi ser ställningstaganden från Övik och även Mörrum (mot Karlskrona). Det är lite som om HV71 och MoDo skulle bryta sig ur och sköta sina egna sändningar, vilket leder till att HA kanske tappar den där veckopengen de får från CMORE. Går klubbar som Västervik och Kristianstad helt plötsligt miste om några miljoner i tv-avtal, då blir det nog riktigt jobbigt väldigt snabbt.
I slutändan så är det en riktig soppa där alla parter kommer försöka framställa sig som den goda i det hela. Man kan åtminstone konstatera att hur svensk hockey sköts från toppen är ett stort problem.
JoseGonzales: Jag har lite svårt att förstå Öviks beslut att inte spela. Hur mycket pengar riskerade de att missa och var det bättre att förlora på wo?
Tarasov: tror att han skulle vara det bästa alternativet för er , han vill visa vad han kan Olofsson = tillför inget på något plan .. nej och åter nej . Walli =ingen spelande spelare så svaret blir nej .
KB: Oj har taskig koll på det men läste en artikel från när Patrik Hersley bröt med sin KHL klubb och uteslöt spel i Sverige pga att han skulle behöva betala 50% skatt på det han tjänat i sin KHL klubb så det kan nog ligga till så ja. (Ska nämnas att artikeln va från 2016)
KarateKing700: Det är väl alltid det här med skattereglerna när folk har spelat och inlett säsongen i exempelvis KHL. Spelare brukar väl behöva hålla sig utomlands en viss period för att inte åka på en större smäll?
{5647}: Känns som att han är SHL material med tanke på vad han lyckades med i finland förra säsongen, men frågan är inhyr stort behov klubbarna är av en rightare som "misslyckats" i KHL denna säsong, svårbedömt. Hade ju vart nåt för LHC som va snabba på Lantosi från Rögle 😂😂😂
Sebastain Wännström väntas bryta med Dinamo Riga. Förväntas skickas ner till deras farmarlag om man inte kommer överens om att bryta kontraktet. 30 år rightare 185 cm 83 kg dundra in 33 mål för Ässät förra säsongen, men har fastnat i Dinamo Riga i år.
Här har väl ändå Hinken ett guldläge om man är villig att erbjuda ett bra betalt kontrakt? Eller är det här en SHL förstärkning?
{5647}: Aaa har faktiskt dålig koll på honom från spelet i J20 med och som du säger finns nog både 2 och 3 namn som står före i kön för att få spela med A-laget 😋 Kanske Walli Walterholm skulle va nåt å låna in då inför de kommande 3 matcherna då? om ändå Vigneault är avstängd och man behöver flytta in någon som center så kan nog Walterholm bidra med lite tyngd inför de tuffa mötena med HV71 och Västerås?
KarateKing700: Tveksamt om han är ens i närheten. Det skulle kunna skicka väldigt märkliga signaler om han inte tillhör de som presterar bäst i J20. Det verkar nog med tjafs där då det snackas om att man ska ha rätt föräldrar för att få chansen osv.
KarateKing700: Skulle packat ner Tjernström - Nordin - Lindewall i 4 och gett dem minimalt med speltid. Kanske kan vi låna denna herre från Boden, de var ju som bekant spellediga i helgen.
Nucky: Ett lag måste kunna hantera sådana här situationer, snart börjar småskadorna också komma. Synd att det råkar vara förstecentern dock, kommer kanske stå honom dyrt när han skall radera ut JJs poängrekord
henkeiskogen: Det är precis detta som dödar kvalitén och underhållningsvärdet i svensk hockey! man premierar fega spelare som vänder ryggen mot sin motståndare ist för att ta sitt ansvar och ta smällen.
Ung, har levererat bra med mål i AS tidigare, rightare. Perfekt för oss.