hockey_21: Han har spelat 1 säsong på hög nivå, innan dess var han i Boden och Vimmerby. Visst han kanske skulle göra en liknande säsong igen men det är isf en chansning om man har tänkt till våran 1a lr 2a.
Bad_Brett: Helt enig. Mycket bättre för oss med Björklöven i HA. Ska dock medge att jag emellanåt kan komma på mig själv hejande på Löven. Tror att jag någonstans vidkänner att de trots allt är final för 3:e året i rad och att de är betydligt hungrigare än HV71 (gäller även match 4, även om de förlorade den) – en del av förklaringen varför de haft sån enorm medstuds. Om någon härinne skulle umgås med liknande känslor (=synd), så har jag ett utomordentligt tips: ta fram en bild på Viktor Stråhle. Blotta tanken att den megafjanten skulle ta upp ett lag i SHL drar ett löjans skimmer över sporten.
KB: Jag tror inte att det blir en sjunde och jag tror inte att man ska jämföra det med gårdagens match. HV hade ett stort problem med att ingen gick in framför målet igår. Man spelade väl så bra över hela banan som Löven, förutom att man inte kom in framför mål på samma sätt (och Löven hade en sjuk utdelning).
Jag tycker att det är ett stort problem om det är så att två lag nu inte velat gå in framför mål för att domarna helt enkelt släppt allt som händer där. Det ska förvisso göra lite ont att gå in framför mål, men när det resulterar i att sämre hockeyspelare och sämre lag gynnas av konsekventa regelbrott så är det faktiskt inte särskilt bra för hockeyn. Jag minns clutch and grab-eran i NHL där stabbiga backar sedan blev utan jobb när man införde nollvisionen. Skulle vilja se någonting liknande här då det är frustrerande att se...
Men, jag tror Samuelsson och den truppen reder ut det. Det är inte som ifjol när man var ett strykgäng. Man har ett kollektivt bra självförtroende.
grimiss: Det finns bara nackdelar om Björklöven skulle gå upp:
- HV 71 har fortfarande ett gigantiskt kapital och har inga problem att storsatsa igen - HV 71 är ett mycket bättre lag än Björklöven, åtminstone över tid - Längre och dyrare resor, färre derbyn
henkeiskogen: Jag tycker vi fick ut Max av den trupp vi hade, tyvärr räckte inte det riktigt. Så slumpmålen tänker egentligen inte är slump utan snarare att man har större marginaler, vilket egentligen blir extra tydligt när Viganeault försvinner, och ersätts med en J20 spelare då sjönk slagkraften rejält även om vi var nära i 6.
grimiss: Man får ju hoppas man lärt sig nåt, för som du säger känns det förjävligt hur man gav bort matchserien. Hoppas på lite tyngre och tuffare gossar till nästa säsong. Behöver inte vara så jävla snyggt jämt
MorganaLefaey: Innan vår egen serie mot björklöven hade jag älskat om hv71 fått en knäpp på näsan. Även av strategiska skäl. Hv71 år två med en krossat hybris och stort hål i plånboken är inte fel. Året efter - goda chanser att björken åker ner igen då med skadeskjutet självförtroende och antagligen rejält hål i plånkan efter shl satsningen.
Nu vill jag helst bara att löven får toksmisk men det är egentligen bara för att vår förlust mot dom var så fruktansvärt sur och onödig.
henkeiskogen: MoDos spelare ville ju inte in i skiten och gå rätt på mål. Man vinner inte mycket i ett slutspel då. Ser samma tendenser i HV med ännu mer favorittryck. Löven har flera med slutspelsrutin och det syns nu.
{9682}: Samtidigt verkar det som att saker fortsätter studsa Björklövens väg. Varannat skott går in ungefär. Liss styrning som han aldrig mer lyckas med på 1 miljon chanser mot oss när de skapat ingenting första 10 minuterna i perioden. Sylwanders bjudning på mål när de fortfarande inte skapat några chanser. Våra felskär i fel lägen, styrningen på slumppucken i match 2 när man varit utspelade i typ hela matchen och i förlängningen fått noll chanser och vi haft 15 skott i ribban/stolparna.
Det skulle inte förvåna mig om Björklöven tar detta, för även om laget såklart har skicklighet inom laget så har de också haft jääääävligt mycket stolpe in, vilket man kanske kan argumentera för att man förtjänar men det är ändå lite bisarrt. Hur många skitmål fick vi egentligen?
Men det förändrar inte det faktum att de haft marginalerna på sin sida och vi hade alla tänkbara marginaler emot oss samtidigt som vi gav bort massvis av lägen.
{9682}: fanns några klart bättre alternativ ifjol och fanns några klart bättre i år. Men modo kan inte göra så mycket åt det. Men nog tror jag det fanns folk i ledningen som hoppades på brynäs ett år o Timrå nästa.
Men utan att tänka allt gör mycket på modo-pengar från derbyn, så måste man väl säga att det vore bra för HA Om vi hade 2 Stockholmslag samt HV i serien när vi ska omförhandla tv qvtalet
Ja vem vet, kanske det till och med blir någon form av förändring så 2 lag går upp. Men vi får ju aldrig välja, så får väl hoppas på att ännu fler SHL lag går ner så det ändras så SM guldet spelas om i HA
Saleva: Blir det en match 7 så går Löven upp 100%. Skiter HV71 ner sig så monumentalt i en match 5 så finns det inte en chans att de fixar det i en sista avgörande.
Gavelo: Alla SHL-lag har dock inte den pengapåse som HV71 hade skramlat ihop. Finalen blir jävligt intressant nu. Om HV missar så lär det behövas ett stort uppvaknande och stora neddragningar i organisationen på sikt. Vem vet, kanske satsar de ännu hårdare då DIF kommer ner.
{6870}: Hade inte HV plockat in Kehller/Powell/Shinkaruk tror jag inte de fixat, nu vet jag inte på förhand vad DIF har i bakfickan kommer Claesson och Erik G blir det svårt men det skall ju också komma. Lite bredare trupp nästa år så tror jag vi har god chans.
Jan-Erik : Ja så här på förhand har jag otroligt svårt att se att DIF kommer att hålla en lägre nivå än HV utan dessvärre tror jag på ett par klasser upp. Men det fanns ett x antal MoDoiter som hoppades på att DIF skulle åka och det var samma sak när hv åkte.
Tarasov: Ja, det var en enormt häftig och märklig match. Dessutom kul med ett juniorlag som börjar dåligt, men bara blir bättre o bättre under turneringen. Lite skillnad mot hur det sett ut i J20 senaste decenniet, där lyser solen i gruppspel, sen dyker en pannkaka upp
Charliejfz: Hoppas det blir 7, såg inte mycket av den matchen, men HV är väl laget som spelar under press, Ska njuta lite av att se o höra Tommy Samuelsson snart när småkronorna firat klart.
Men ett lag med plastklappor i ryggen unnar man inget gott
Smurfen: Man blir inte direkt mindre bitter över vårt uttag nu när det visar sig att HV inte alls är omöjliga eller övermäktiga på något sätt. Känns som att vi hade kunnat ge dom en bra match om vi inte var allt för skade drabbade, och ja faktiskt förstärkte med spelare under säsongen..men men är ju nästa säsong vi ska satsa, hoppas inte en stor klubb åker ur SHL bara..
Soulless: Den gnälls knappast dagligen över det, sen finns det ett visst Rahimifokus av någon obegriplig anledning. Sen initierades den diskussionen av en lövenkillen här, jag har lite svårt att förstå att man skall hoppa in i en gästbok för att vara nedlåtande när man faktiskt ändå vann. Då har inte nämnt det 10 nyreggade lövenkontona kvällen ni vann.
puffe: Apropå skott. Med 6 minuter kvar leder USA skotten med 50-13, men Småkronorna leder med 5-3, Med fortsatt flyt har vi en ny världsmästare inom kort, men säkert 15 giftiga chanser kvar för Jänkarna
Soulless: Det är väl målet alla år för Modo, ni vann med små marginaler trots allt. Var inte i match 7 vi förlorade utan match 2 samt Lindgrens huvudlösa tackling i match 5. Med Sam hade vi vunnit en av de två sista. Nästa år kommer vi rätta till de luckor i truppen som fanns i år.
Hockey suget drar i en 🤣