Bad_Brett: Studio Modigs i MoDo-channel till hösten? Bad_Brett tar oss igenom allt gällande Markus Modigs den gångna veckan. Live 18.00 (+/- 30 min) varje fredag.
S-vikaren: Samtidigt så pratar Sveningsson i ÖAs podd om att han förstod att det var något som tydligt inte fungerade mellan MoDo och Modigs. Han antog bara att skilsmässan skulle ske efter säsongens slut. (Grovt sammanfattat).
Silly: det är inte det jag skriver, jag tror endast att det behöver lämna spelare nu innan det fylls på igen, tror inte modo värvar en ny förstacenter medan vigneault har kontrakt men om mikkel lämnar så kanske man ser marenis som hans ersättare och tar in en annan ersättare för modigs/jelisejevs :)
som det är i dagsläget har modo officiellt 1 målvakt, 9 backar (räknar med inte viklund) och 15 forwards, utan marenis, så jag tror nästa steg är att modo tackar av någon spelare med kontrakt, någon med kontrakt lämnar för bättre serier och så får vi se vad som händer efter det
S-vikaren: Ännu en fd. Modo it som kommer göra mål på oss då!, som tur är verkar Björklund lämna för FBK, vi lär nog inte i nutid få veta vad som gjorde att han lämnade Modo, dock ser jag inte BIK som det största hotet 22/23 utan DIF och Löven. Det är dom vi ska slå utan att veta exakt vilka lag som ställs på is senare men hoppas något av dom gör en mindre bra säsong.
Kommer analysen och statistiken levereras lika frekvent som LHC tiden? Dvs fokus på hur bra det går i början för att sedan dö av helt när han inte producerade i förstafemman och blev bänkad?
Jag bettar emot här och tror han kommer landa på ca 30-35p och ingen kommer sakna honom då vi har Marenis som kommer producera bättre.
jonsson: Årets värvning. Modigs passar in i alla spelsystem. Grymt intelligent spelare. Är mäkta avundsjuk nu. Gissar att han vinner BIKs interna poängliga, ja kanske hela ligans.
Kommer följa hans resa noga och analysera hans statistik löpande här på forumet. Blir något för er andra att se fram emot.
Amitiel: Känns som att BIK har tappat många kulturbärare, gäller att någon annan tar vid efter Daggen, Björka etc. Speciellt nu när man, av allt att döma, fått in en ledande spelare som går sin egen väg...
Rätt tveksam karaktär på Albin Eriksson också.
Men vi får se om BIK-andan kan göra underverk, spontant luktar det lite hybris med tanke på alla dessa "rejects".
För övrigt så är jag fundersam över 'bucklan', kan vara den fulaste som delats ut. Är den ny eller har den delats ut tidigare år? Hela grejen med medaljer osv känns helt fel, man är inte mästare för att man vinner andraligan. Att dessutom dela ut silvermedaljer är rena skämtet. Förstår att de vill höja statusen på Hockeyallsvenskan men som supporter skiter man i medaljer och bucklor när Shl platsen är det Stora Priset.
Blev alltså Bik som var först att våga chansa på Modigs, kan ju bli bra så blir intressant att se, men känns inte riktigt som BIK spelsystem är optimalt för Modigs.
KB: Oavsett vilket så måste truppen breddas rejält om ambitionen är SHL och så få juniorer som möjligt på isen samtidigt, detta är en liga för män. Nu ska vi snart in i sjunde säsongen i HA och har aldrig varit nära avancemang, förutom Covidavbrutna finalen, en säsong av sex! Några säsonger tvingades vi nästa kvala för att undvika nedflyttning till Ettan.
Som jämförelse satte HV ett mer eller mindre oslagbart lag på isen och dominerade stort från start till mål, även om det blev några jämna matcher mot Löven.
Denna säsong tycer jag vi gick in med ett bra målvaktspar samt en väldigt bra backsida. Däremot tycker jag vår forwardssida lämnade en del övrigt att önska, där var det lite svajigare förutom förstafemman men å andra sidan räckte det med Sams frånvaro så blev det riktigt tandlöst.
Karlin gjorde ett hästjobb med denna alldeles för tunna trupp för en rejäl utmaning om SHL platsen.
Robin Ztorken L: Vi kommer aldrig kunna lasta 30 miljoner på en trupp som HV71 gjorde. Inte utan att äventyra föreningen. Tror inte DIF kan det heller även om de kan hosta upp mycket pengar.
Pandemin är dock över, vi har dragit in en jävla massa pengar på slutspelet och publiken börjar komma tillbaka till arenan. Vi har en trovärdig satsning med Hinken/Karlin i spetsen. Tror vi kommer kunna lasta in mycket mer pengar framöver.
{7639}: Summa sumarum blev det en batalj mellan de två största spelartrupperna och budgetar. Hoppas vi lärde oss något av detta, att ska man upp måste man till stor del satsa på dyra legoknektar, går inte att spela med lovande junisar om dom inte är dundertalanger.
Breda och dyra trupper är vad som gäller, nu kommer vi få se ett villt satsande DIF och ska vi ta rygg är det bara att öppna plånkan och frångå dessa skadekänsliga trupper vi tidigare sett. Som denna säsong, en skada på Sam och Tex, så var det roliga snabbt över... Så får det inte se ut om man har ambitionen att gå upp i SHL man bör nog starta serien med ett mittenlag i SHL och förstärka inför slutspelet, som HV gjorde!
{5647}: Jag kan heller inte se bilden med Stråhle som vinnare framför mig, det är något som stör när jag försöker föreställa mig det. Samtidigt måste man lyfta på hatten för Löven - tycker de har varit väldigt hungriga, så de har förtjänat viss medstuds (bevisligen kan han motivera sina spelare). Nu hoppas jag att seriens mest överskattade spelare utnyttjar optionen och kör på i Löven även nästa säsong. Igår fick han två utvisningar emot sig, så det kanske är slut mellan honom och Wessner? Kanske litet mer grått i skägget nästa år, kanske litet långsammare (om möjligt) - skulle vara perfekt om Löven använde budgetutrymme på den sopan
Windom Earle: Det är så här hockey skall vara !! Utöka SHL till 2 serier så att alla lag med potential och ekonomi kan få spela . Här hade vi 2 bevis ..MoDo skall också vara där ! Ligan bör göras om för Sveriges framtid i hockeyn värld .
Bad_Brett: Stråhle vann nog coachkampen. Sett till matchplan iaf. Sen har Dalton😆 gjort ett superjobb med att bygga laget för uppgiften. Rykten säger att HV till stor del degraderades på grund av dålig grundträning. I år har man istället kört stenhård träning och jag tror att han har tagit med sig FBK-egenskapen att alltid vara bäst i april. Det är något särskilt som värmlänningarna gör bra där.
Bad_Brett: nu var väl hv71 i en helt annan sits än modo, tror det enda som hade hänt både första året i As och iår är att man hade gjort ett stort jävla hål i plånboken. Väldigt stora risker.
{9108}: F ö lycka till ikväll. Luleå uppträder som ett mästarlag🏆. Och som HV-fan bosatt i Värmland så hejar man i smyg på alla som FBK möter, utom LHC och möjligen FHC😄. Och nu kan jag släppa störighetskänslan av att se Fröberg i final året efter HV:s degradering. Jag kan t o m släppa att ni fick ett års försprång i maratontabellen där vi följts åt i 35 år😄. Lycka till!
Rytter: när det visade sig att hv71 inte skulle blåsa löven av banan, tycker jag att det här var det absolut bästa sättet de kunde åka på. Skadeglädjen är den enda sanna glädjen!!!
"-Jag har fått kritik för mina tips på Lövens matcher men hade tippat rätt på alla hemma matcher mot HV71" "...jag tror det behövs ett bättre lag nästa år om man ska ha en chans att gå upp i SHL..." "-Nu hoppas jag att domaren Wessner får döma SHL nästa år så vi slipper se honom här."
Tack HV71. Ett välbekant lugn har åter lagts sig över kulturstaden i norr. Annars vaknade man tidigt och ser att Heddy noterades för 1+3 inatt. Fortsatt tungt för Ullmark..
{9682}: Utöver Westfält och Meranis så kan man plocka in 2 till, en center och en forward. Är det av hög allsvenska klass blir laget rätt så mkt bättre, vi slipper köra på 3 kedjor större delen av säsongen. 14 forwards plus juniorer, Tjernström tror jag hamnar i Östersund.
Gradin nämde Westfält/Erik Karlsson/Westfält när han snacka centrar i laget så tror man går efter en till.
S-vikaren: stort grattis till SHL Hv71! Satt långt inne med 40 ggr större budget än alla andra. Tycker ni förlorade onödigt mycket. Nästa år ser det exakt likadant ut när hyrgården leker hem serien med 10 ggr bättre försprång.
Däremot drar jag ett gäng bärs på hotellet och firar att Kentää än en gång föll på mållinjen.
Rytter: Säga vad man vill om Löven. Men dom har gjort det bra sett till hur skadeskjutna man varit tidvis.
Sen undrar man hur stor del av det laget som är Fredric Andersson. Han ger onekligen intrycket av att vara en riktigt bra kapten. Påminner om Svarten på så vis att han är en pådrivare och vältalig. Sen inte lika skicklig spelare som Svartvadet, men ni fattar liknelsen.
Tack alla för vänligheten! Ni kanske har samma känsla för era lag, men som HV-fan kommer grått hår tidigare och livet kortas säkert med flera år. Konsekvent vinner man aldrig något med tydlighet utan det är alltid nagelbitare när man följer det här laget. Inte som FBK, Frölunda och Växjö som kan avgöra i match 5 med 4-1. Men det blir bra minnen iaf när det väl är över. Tack Modo-fans och övriga för ett trevligt forum. Kanske hittar åter hit nästa säsong👍
{5647}: Haha in på psyket med dig Löven domare med sig 🥸.KÄMPA på du i korpserin Djurgården redan klara nästa säsong tror inte ens din favorit dvärg Olsson kan stoppa der 🤣🕳