Heyerdal: Anser inte direkt att de alltid väljer de bästa från allsvenskan alla gånger. De tar såklart de absolut bästa, men även många yngre utvecklingsbara för fjärdekedjorna. Kalle Östman och Westfält är inte vad jag skulle säga direkt toppspelare i allsvenskan. Möjligen att Östman kunnat vara i toppskiktet, men Fryklund är egentligen betydligt bättre i dagsläget så Östman hade knappast ens varit förstecenter. Westfält hoppades vi skulle vara tredjecenter.
De har också tagit många juniorer som man ser potential att tjäna NHL-pengar på.
Keriksson: ska man hitta nåt positivt från den här sillyn så verkar det ju som HA är riktigt förbannade. Kanske är slut med det här larvet till nästa säsong.
Keriksson: ja tyvärr de väljer de bästa från allsvenskan, lite märkligt ändå då det finnas många andra att ta men ekonomiskt mer fördelaktigt fylla på från oss.
MoDoNörden: Undrar varför Ingman överger #6? Kanske vill ha en nystart...
Hade njutit mer av NHLs plockande av Shl spelare om det inte hade drabbat oss i slutändan för givetvis måste Frölunda och Leksand ersätta sina spelare och då vänder de sig till allsvenskan som vanligt men skönt att de får känna på vår verklighet lite.
Jan-Erik : Nya tröjnummer för ett par spelare samt nyförvärvens nummer:
August Berg: 5 Rihards Marenis: 10 Josef Ingman: 11 Adam Pettersson: 22 Kristers Gudlevskis: 30 Marcus Nygren: 31 Daniel Mannberg: 33 Johan Södergran: 38
Filiphm: Med alla miljoner som vi dragit in på vår överlägsna ungdomsverksamhet och rykten om att Rask och Bemström är påväg tillbaks så borde du inte ha för höga förhoppningar.
Det är lång tid kvar på fönstret med mycket pengar kvar att spendera.
grimiss: Jag gnällde lite i HV-forum över att man bara skrev ettårskontrakt😊. Sam är ju i rätt ålder och ser på ytan ut att vara utvecklingsbar och en del i ett lagbygge. Jag har inte kollat tillräckligt mycket på era matcher för att ha en bra uppfattning, men vad jag hör tror jag på Sams kvalitéer. Så kanske att Miele får göra ett ettårsjobb och etablera HV i ligan och sedan får sådana som Vigneault ta över på längre sikt. Jag är helt oförstående till att man (Nubben) inte litar på sin egen utvärdering och vågar skriva ett längre avtal. Jag tror att han och Vesel kan bli våra ledande centrar inom ett par år och Nättinen är fwd om det inte visar sig att de nordamerikanska centrarna håller måttet. Uppseendeväckande att HV kan ställa upp med Miele, Vigneault, Vesel och Matson som centrar. Hoppas att ni hittar en fullgod ersättare👍
Oj, den såg man inte komma. Västerås blir ju hårt drabbade av detta, de har väl isf tappat Mollden, Ingman och nu Östman inom några säsonger. Spelare som aldrig han med och spela matcher den säsong de värvades.
Skulle de även tappa Fryklund ser det mörkt ut för dem.
Rytter: Tydligen så ville Brynäs behålla A.P Men spelare själv ville prova på någon ny utmaning, så han tackade för sig och valde Modo, Mannberg har lobbat lite!
Ok, men känner mig inte helt nöjd med detta resonemang om det är som du säger.
Vi har EJK, Petersson, Nordin som har center som sin naturliga position. Marenis är för mig en ytter främst, att han kan spela center är en bonus men tror inte han kommer till sin fulla rätt där.
Så jag hoppas verkligen att man hittar en 1:a center som har detta som sin naturliga position istället för att försöka plocka ihop en centersida av Marenis, EJK., Pettersson och Nordin. Den känns faktiskt ganska svag och känslig för skador och avstängningar.
Bättre att gå på en naturlig center och låta Marenis hoppa in ifall det blir skador eller saknas ordinarie centrar.
atomragnar: Jag fattar inte riktigt, kan du förtydliga? Ska jag tolka dig som att HV alltid har haft dyra inköpta legoknektar? Om så håller jag verkligen inte med, man har länge haft en kärna av spelare som varit för begränsade för NHL, men topp i SHL och sedan toppat detta med spelare utifrån som komplement/höjning av kapaciteten. Ingen klubb bygger ett lag av egna produkter, men HV71 har alltid varit i toppskiktet med många egna produkter och spelare från närområdet.
De senaste 3-4 åren har det dock varit mer legoknektskaraktär t ex våra fyra centrar under degraderingen; Fröberg, Holmström, Stoa och Ilomäki som kändes som att de som bäst ställde in skridskorna på isen. (Våra fjärdecentrar C Sandberg och Siikonen gjorde sitt tilldelade jobb men var för begränsade)
Nu är det ett annat läge där vi inte kan hoppas på att förra årets HA-trupp unisont tar stora utvecklingssteg så vi får se Kokkonen i skytteligatopp eller Ytterell som knackar på en landslagsplats. Vissa spelare som Andrae, Sjöholm, Forsberg, Davidssons och Lindbäck har sådan potential att bli SHL-spelare men de måste ju kompletteras med någon typ av garanti för att slippa degradering direkt.
Rytter: Riktigt så sa han inte, Han sa att dom skall ha in en 1:a center, men om det bli en ny center eller om det blir en ytter det vet dom inte. Dom har några namn som dom jobbar på. Varför han tänker så är att Marenis kan även spela center!
Så dom kanske löser ditt önskemål också en högerskytt in och Marenis i mitten :-)
Sedan om don tappar någon spelare i sista stund så kommer dom även titta på ersättare där!
Frontschwein: HV71s problem när de åkte ned var ju knappast brist på dyra inköpta legoknektar. Så det är ju knappast någon ny taktik de tänkt ut för att undvika vad som gick fel då. Det är bara det sett de vet och alltid gjort.
Lyssnade på intervjun på instagram, tyckte Gradin sa en märklig sak. När han fick frågan om vad som skulle in så svarade han ju nått i stil med "vi ska ha in en center, men sedan får vi se om det blir en forward".
Först tolkade jag det som att man var öppen för att sista platsen var antingen center eller ytter, men det vore ju idioti att inte ta in en center som ersättare till Sam. Så han måste ju ha menat att man ev kan tänka sig ytterligare en ytterforward efter det om det finns utrymme efter värvningen av en center.
Det enda som jag är lite besviken på är att vi inte har någon riktigt bra högerfattad forward då det skulle ge oss mer alternativ.
Sedan får man se vad som händer med Mannberg och Sylwander, dessa två borde vara de som ligger närmast till att vara utanför laget.
www.expressen.se/sport/hockey/shl/otto-leskinen-lamnar-frolunda-direkt-klar-for-montreal/