{6870}: Jo, jag skrev några gånger att varjen Ante K eller Stråhle har någonsin varit huvudtränare från start av en säsong. Det är inte samma sak att komma in sent och "bara" behöver göra mindre justeringar, än att från och med försäsongen sätta ett spelsystem.
Därmed inte sagt att inte båda kan komma att lyckas. Bara att det knappast är givet.
{9742}: Är Ante K fortfarande tränare för timrå runt jul? Jag är och var redan innan säsongen drog igång tveksam till att Ante klarar huvudtränaruppgiften.
{5647}: Lite det jag menar, Emil Wahlberg exempelvis, spelar uppoffrande och käkar puck om det behövs, i omgång ett eller i slutspel. Förutom Magnus Wernblom minns jag få som exploderar positivt när det gäller. Antingen har man krigar-genen eller inte, vilket blir tydligt i ett slutspel.
{5647}: känns lite Benny guldfot över Dick, rör sig rätt o vips dimper pucken ner o han gör mål/ass. Slump? Ja efter 3 matcher kan vi inte spika det, men lovar ju gott. En del "har det".
jonsson: Ikapp nu. 0 poäng från Vigenault, men har varit inne på ett mål framåt i alla fall (och två bakåt). Karlkvist har haft lite lekstuga med sina två finska vänner.
{5647}: Menade mest attityd. Alla kan såklart lära, men att kriga för en vinst lär man sej knappast efter 46 omgångar(juniorer undantagna). Antingen har man det, eller inte. Om Josh slutar försöka samma dragning i PP framför mål lär hans plus/minus äka ännu mer. Helt klart en stor tillgång hitentills
{9742}: Knappast. Det är alltid nya saker att lära sig eller kanske snarare anpassningar som görs. avvägningar i väldigt många situationer kanske framförallt.
Josh inte bara leder poängligan. Han har bäst plus/minus också där han varit inne på sju mål framåt och inte ett enda bakåt. Han ser verkligen inte lika dominant ut som Vigge, men det är svårt att inte imponeras över siffrorna.
{8839}: Inom kort kommer man avskaffa pauserna mellan perioder, för att kompensera domarnas video-bedömningar. Varför har vi ens domare? Några dryga 08:or kan väl styra dummandet så allt går i SIF:s intressen, via ett så kallat situationsrum
{9742}: allt handlar bara om att göra fler mål än motståndarlaget , sen hur det ser ut tidigt på säsongen spelar ingen roll , bara hoppas på att spelarna lär sig till när det hettar till vilket är i slutspelet
hockey_21: Min magkänsla säger 0-2. All Karlinhockey bara förlöses. Fast min mage är alltid lös, så inget att lita på alls. Too much information, så garderar med 6-9 då för att vara på säkra sidan
{9742}: En sak är säker, vi kommer få en riktig värdemätare i kväll Denna match blir ett bra kvitto på både vår försvars och anfallsspel. Hoppas guden visar att han är att lita på
{9742}: Hoppas att trenden från förra året gäller. Visst spelade vi mer stabilt mot s.k. bättre motstånd. Hoppas på rejält lagjobb idag. En observation, visst är vi usla försvarsmässigt, men ska man bli topp 3 i MoDos poängliga för backar i år så lär inte futtiga 40 poäng räcka.....
Hej! Är det bara jag som har svårt att se vad det kostar att gå på match för framförallt en familj? Barn/Ungdomsbiljetter etc.? Från vilken ålder börjar man betala etc. Bedrövligt dåligt med tidiga matcher på helger förövrigt, så blir dessvärre inte så många besök som familj i år. 🙁 Gäller alltså modohockey.se
Nucky: Jag är egentligen inte orolig alls. Det har gått tre matcher och vi har rejäl produktion, trots att det hackar för flera av de vi hade högst förväntningar på. Jag tycker att vi var klart bättre de sista tre försäsongsmatcherna än vad vi fått ut nu, så kapaciteten finns där.
Jag kan delvis hålla med om kritiken mot målvakterna, men samma sak där. Det har gått tre matcher och de chanser vi släpper till är alldeles för bra. Det är inte alls likt oss att missa markeringar framför mål, slå indianare och tappa pucken på fel ställen. Dessutom måste jag hålla med tränarna att många mål varit ren flyt. Puckar som studsar sjukt konstigt osv. Får vi ordning på försvaret och slutar med naivt spel, så är jag övertygad om att målvakterna kommer prestera mycket bättre.
Lite roligt när man minns tillbaka på timråiternas kommentarer gällande Karlin. Vi skulle spela extremt defensivt och köra igelkottsförsvar osv. Not so much säger jag...
Robin Ztorken L: Är inte ett dugg orolig över Aagard, hans kedja producerade bra igår. Han är den typen som plötsligt gör 3 mål i nästa match, dvs urtypen av en måltjuv. Tycker det är Sven som drar ner EJK-linan för tillfället. Han kör sina soloraider men inte mycket mer. Inget tackamt läge för de andra två. Marenis ser dessutom rätt trög ut men där tror jag det kommer lossna. Han visar dock jävligt tråkig inställning som måste träna ikapp pga lång semester. 29 år och börja fuska med sånt känns inte som ett jättebra tecken. Jag hoppas Gudlevskis visar sin klass ikväll så Gradin kan sitta lite lugn i båten. Tycker Nygren är en ok backup iaf fram till jul, så kan vi hugga på en i Bartosak-klass när tillfälle ges.