Gavelo: Bara i dag släppte vi tre mål i slutsekunderna, på tre perioder. Dessutom har vi släppt lika många i andra matche nyligen, vad är det karlin inte förstår. Hur kan han bara tillåta detta?? Han har tappat det o ingen orkar lyssna längre, bedrövligt. Vi har gått från topp till flopp. och det är tydligt. Varje match vi spelar mot topp sex motstånd torskar vi Demonen Karlin måste vakna nu , i elfte timnen
{9108}: twitter.com/swehockeygifs/status/1621975863695638529 Kan ju ta upp denna då , farlig tackling vid sargen spelaren som får tacklingen vet om att en spelare kommer med. Men Lindholm klev upp och spelade vidare därav blev det inget av det heller
så ja i mitt tycke om detta som hände mellan Videll och Niederbach var ren och skär olycka en kamp i en situation som ledde till detta, där ena spelaren tappade skäret och situationen blev som den blev efter
henkeiskogen: Om Videll har stått upp och inte fått felskär 1 meter innan sargen har det bara blivit en hård tackling, han visste väl att han hade Niederbach i ryggen, Videll har halva ansvaret där och ta tacklingen som han förmodligen vet ska komma och inte slå på arslet precis innan Det blev ett jävla Halabalo upp på ssk hyllan av det där, det skulle ändå inte förvåna mig om Videll är uppe i morgonbitti och gör armhävningar
KB: Jo, jag tycker också att det var en bra match. Inte lika bra som mot Löven då vi verkligen minimerade deras anfallsspel fullständigt, men en bra match som hade kunnat gå åt vilket håll som helst.
Robin Ztorken L: Problemet är ändå att vi än en gång skiter på oss i slutskedet av perioderna och inte minst i slutet av ordinarie. Oroväckande i sig.
I övrigt så är det en ganska gedigen bortamatch av oss mot ett topplag. Ingredienserna finns fortfarande där, men det blir allt mindre tid att på riktigt få ihop det.
{5647}: Inte för att vara sådan, men du brukar ha en stark tendens att alltid tycka att allt löven gör är sämsta Rahimi är sämst , deras spela är sämst, deras 3 raka finaler är inte rättvist, du var snabb och påpeka att Lökke inte är en bra hockeyspelare , allt detta förutom att du alltid har en åsikt om domsluten… trots att du är utbildad domare? Den ekvationen bli olidligt konstig.
Gavelo: japp Vela kan vi var utan och EJK kan fortsätta där. Som jag sa Gradins bästa värv kan han skicka tillbaka till klubbar dom kom ifrån. Det är verkligen tragiskt hur dåliga dom varit, Timrå o Västervik skrattar hela vägen till banken
henkeiskogen: Det är lite det jag är inne på med, visst tog väldigt illa på en spelare men man ska dömma efter vad som sker i situationen och inte vad som händer efter.
Och det är det stora problemet inom svenskhockey
Taylor Matson åker på 2 minuter för en kneeing, men bara för att spelaren kliver upp så blir det bara 2 minuter och inte avstänging eller anmälan , medans Borgman te.x i Frölunda får 3 eller 5 matchers avstängning för samma sak? men spelaren låg kvar och fick ont var bara det som skiljde dessa åt.
Ivarsson tacklar aagard i huvudet eller smäller till i huvudet får en illegal checking to the head som straff och är 2 minuter.. hade aagard åkt i isen och fått ont hade det lett till att dom kollade på situationen och det blivit 5+GM
Gavelo: Matchen mot Löven var mycket bättre tycker jag. Där spelade man ut dem ganska rejält och man hör i intervjuerna både att Löven inte alls är nöjda, utan vill flytta upp spelet mycket mer, och man ansåg att Voutalainen räddar 4-5 givna mål. (enligt Fredric Andersson).
Löven har de senaste två åren aldrig haft så få skott på mål i en hemmamatch. Inte ens nära.
MoDos ledning med Karlin och Gradin verkar tycka samma sak, men du har ju alltid rätt.
Robin Ztorken L: Tycker Niederbach är vår bästa center för tillfället. Han är avig, stark och en jävel att täcka/få med sig puck. Stark avslutare dessutom. Kan vara lite omständig vilket är hans svaghet.
Blir f.ö mörkrädd när man läser SSK-fansens kommentarer på twitter. Never go full retard
{9108}: Håller med. Ska han släppa Videll helt så att Videll kan vända och slå en farlig passning framför mål? Nej Niederbach ligger tätt, tätt, skolboksexempeltätt på puckförande spelare som försöker vrida sig och slå en passning och därför tappar skäret och inte skyddar sig själv och åker in i sargen när Niederbach redan är i rygg och knappast kan undvika förloppet.
Nu släpper vi den här skitmatchen och laddar om för imorgon. Om det inte blir tre poäng då är jag på riktigt orolig för att vi åker redan i kvarten. Om så blir fallet är det nog det sista vi ser av Karlin och Hinken
Rytter: Så du menar att jag endast får diskutera Modo relaterat med alla tröttmössor här eller är det ett forum för hockey? Ni hånar mig fast jag har rätt i det mesta jag skriver, 🤯
Jag har skrivit att Vela är en dålig värvning sett till hans roll i Modo, idag utgick han och ingen märkte skillnad.
Jag har förklarat för dig och alla andra varför man behöver en skicklig center mellan Woods och Aagaard, jag har hela tiden sagt att Ejk är det självklara valet men Niederbach är snudd på lika bra i den rollen, vad händer idag, Niederbach som center med Woods och Haloran
Vela utgick och Ejk gick upp och centrade 2:a,
Vipps Modos gör sin bästa match sedan jul!
Sen att jag påpekar Kentääs värvning av Lökke som oerhört bra blir bara bekräftat av hans match idag samt 1+2 o poängprotokollet bör knappast reta någon som inte fortfarande bor hemma och lever på socialbidrag
Att det blir avstängning är det nog inget snack om, det blir det alltid.
Men detta var ingen ful huvudtackling där man drar en blindside och axelkåpan rakt i huvudet.
Niderbach försöker sätta Videll mot sargen, det är en stor och tung forward så då får man ta i. När videll vänder upp och tappar balansen är det omöjligt för niederbach att avbryta det han påbörjat.
Då det är tydligt att det mest är olyckligt så tycker jag man kan nöja sig med 5+GM. Hur ska man göra ifall Niderbach får 3-5 för denna då en spelare medvetet utanför spelet ger en blindside i huvudet. Ska man ge 10 matcher då.
Tycker att den ivarsson åker ut för som leder till 5 mot 3 är mer medveten och ful, då han går in och trycker till med axeln mot aagaards huvud. Bara tur den inte tar för det där kan lätt bli hjärnskakning.
Nucky: Ja, jag tycker han utstrålade ett stort lugn redan i första matchen. Även om han fick klä skott för hans sista ingripande under ordinarie tid som, delvis, blev matchavgörande.
Men de som inte trodde att Tex kommer ge guden en match om förstaspaden kommer sannolikt få fel.
Även om man kanske var något optimistiskt får man nog ändå betrakta det som en 1a och 1b-lösning med tanke på att guden varit etta hela säsongen.
Bad_Brett: lätt att avbryta något som var i full rulle redan från start av situationen? hur tycker du Niederbach ska undvika detta? hur ska han avbryta och veta att videll kommer tappa skäret mitt i pågående situation?
Fyfan vilken sur förlust. När vi äntligen får lite skit mål så släpper vi återigen in mål i slutsekunderna av perioden. Dåligt av oss men motståndarna har också ett jävla flyt. Förhoppningsvis är Vela tillbaka imorgon. Vi behöver vinna då.
Bra om vi vinner serien men behöver vi det? Just nu förlorar vi mot alla top på 8 lagen. Men i min bok när vi har vår toppform vinner över Björklöven, Mora, SSK och DIF i sju matcher oavsett hemmafördel. Nu verkar ni tro att jag är alldeles för positiv och ni har rätt. Jag tror inte ens på det själv. Hej golfsäsongen.
{9108}: JAg är på ditt spår, videll har skyldighet att försvara sig ALLTID på isen och i detta fall så blir det en olycka där theo puttar in videll mot sargen när de är en bit ifrån.. Det är en boarding och en tvåa men eftersom domarna är ryggradslösa i denna liga så vågar de nog inte hålla kvar tvåan utan de sätter 5 + game innan de kollar på den och när de ser vad som händer så kan de inte ta bort 5 + game längre
Bad_Brett: Haha, hur var det solklart? Niederbach trycker till lite lätt i en närkamp och ingen av domarna hade höjt på armen innan dom såg att han låg kvar.
{10015}: Man borde vara rätt glad över dagens match som är ett tydligt steg framåt, men att vi släpper in alla 3 mål med 20 sek(eller mindre) kvar är inte topplags-beteende..
Kul iaf att se hur jävla bra Tex är efter hans blott 3:e(!) match på nästan ett år.
modomille: Lugn nu i stormen , det kommer högst troligt renderar i 5 matchers avstängning och 15 000 i böter för niederbach
för du vet på lotterinämnden har dom ett lotto-hjul där dom först spinner hur många matcher , sen efter det så spinner dom igen för att få beloppet på bötern
Robin Ztorken L: Men snälla, Vela är ingen misslyckad värvning iallafall. Brickley är det. Halloran hade till 100% varit succé om vi hade varit bra nu.
Bad_Brett: Ja, du har nog rätt med efterspelet och straffets längd.
Lite kul när någon, eller ett par skulle ge Niederbach "lite stryk", men han var ångerfull och hade armarna rakt neråt. Inte lätt att ändå markera med knytnävarna på den passiva då.
Hate to break it to you men denna tjomme kommenterade faktiskt oss i shl. Blev själv förvånad över att han kommenterat så länge, trodde det var en hockeyallsvensk bekantskap.
Fick nyligen upp detta klipp i flödet av en slump, se bifogad länk nedan.
Bad_Brett: Bara jag som kanske tycker inte att det ska rendera matchstraff ens , kanske en 2 för boarding? dom dömer ju bara det hårdare straffet pga att en spelare blev skadad och inte av själva händelsen
Ibland så förstår jag inte hur din hjärna fungerar, eller vill du misstolka och missförstå bara för att?
Lööke dominerade i Timrå när dom spelade i allsvenskan och nu är han värvad till just Allsvenskan efter att ha dominerat i finska ligan.